* Gamle obs * Vejret * Vejr-Svg * Vind * Naturen nu * Fotoalbum 1 2 * * Fugle i felten * Cif * Blåvand * Gedser * Pandion* Skagen Fuglestation
* Århus *  Skagen * UK * DE * NL* * Skåne * Falsterbo RI * Bornholm + 2 Christiansø * Feltherp NHF * Club300  * BMS * [Søg på Snatur]

*Dagens nyheder Webmaster: Erhardt  E Ecklon Send en mail til Snatur.dk                                                                        Sidst opdateret 21-11-2017 17:33:06*

 

Via * meldesystemer: *: Beskeder på Birdcall.dk  -   Seneste 50 på BirdAlarm BMS *                

              Var den rødhovede fra Fyn: Senator eller niloticus?
              Dokumentärfilm, "Fågelvägen", Ottenby fågelstation
              Tillykke med DOF's hæderpris 2017, Niels Andersen (NAN)
              Rødhovedet tornskade set vest for Odense i forgårs- eftersøgt uden succes!
              Uhensigtsmæssig færdsel på engene ved Bøjden Nor. Kurt Due Johansen
              DOF Fyns ”VIB-konkurrence” Vandstær - Isfugl - Bjergvipstjert (21/11-17)            
              Er næbbet højre- eller venstre-drejet? Er der en forklaring?      
              Vibetørke. Vibeforår i landbrugslandet 2017. Niels Andersen
              November måned på Turdus-Sound ved Gunnar Knudsen
              Vejret   +    Lynkort  +   Webcam 1 døgn eller 30 dage"
              Tidligere nyheder...

Tirsdag den 21. november 2017              Solopgang: 08:02 Solnedgang: 16:05

Siø Sund: Bramgås 400 R,
Stjovl:
Bramgås 5000 R
Lundeborg, havet nord for
: Ederfugle 250 FU R. Poul Brugs Rasmussen
Trunderup landsby, v/den gamle skydebane: Skovsneppe 1 FU + OF, Musvåge: 2 FU + R
. Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Langelands Golfklub: Sangsvane 6 NØ, Grågås 60 SV, Bramgås 600 V, Sjagger 80 FU

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausminde: Ringdue 3 FU, Tyrkerdue 2 FU, Stor Flagspætte 1 FU, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 6 FU, Topmejse 2 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 2 FU, Gråkrage 2 R, Gråspurv 12 FU, Skovspurv 12 FU, Bogfinke 1 F FU. Niels Andersen
Maegård Odde: Isfugl 1 FU. Steen Winkel
Amalielyst: Musvåge 1 R, Natugle 1 R, Stor Flagspætte 1 FU, Rødhals 1 R, Musvit 1 R. Niels Andersen
Brændegård Sø: Halemejse 3 FU. Leif Kristensen
Silkeå: Vandstær 1 FU. Leif Kristensen
Sødinge v/Ringe: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Assistens Kirkegård, Odense: Vindrossel 19 R, Kernebider 6 R. Evald Mehlsen
Revninge:
Bomlærke 51 FU. Evald Mehlsen
Åsum: Vindrossel 35 R. Evald Mehlsen
Bovense: Fjeldvåge 1 R. Henrik Gerner Baark
Holckenhavn Fjord: Lille Lappedykker 10 R, Hvinand 8 R, Havørn 2 R, Isfugl 1 R. Peter Pelle Clausen
Kavslunde Å: Enge v/udløbet: Gråand 2 R, Fasan 12 R, Gråkrage 2 R. Henrik Gerner Baark
Kerteminde: Gråand 50 R, Sølvmåge 2 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 1 FU, Musvit 1 R, Allike 5 R. Henrik Gerner Baark
Sulkendrup Mølle (Ørbæk Å): Bjergvipstjert 1 R. Peter Pelle Clausen
Torø: Bogfinke/Kvækerfinke 1000 TF. Kirsten Pedersen
Gyldensteen: Engsøen: Skarv 1 FU,
Sølvhejre 2 FU, Fiskehejre 10 FU, Knopsvane 116 FU, Sangsvane 6 SV, Blisgås 54 R, Grågås 160 R, Bramgås 160 R, Pibeand 170 FU, Knarand 751 FU, Krikand 369 R, Gråand 940 R, Spidsand 33 FU, Skeand 85 R, Taffeland 24 R, Troldand 364 FU, Hvinand 16 FU, Lille Skallesluger 8 F FU, Havørn 2 , Musvåge 1 R, Blishøne 125 FU, Brushane 1 FU, Hættemåge 25 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 34 R,
Sølvhejre 1 FU, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 3 R, Bramgås 170 V, Pibeand 11 FU, Gråand 100 R, Hvinand 109 FU, Toppet Skallesluger 3 R, Stor Skallesluger 3 , Strandskade 1 FU, Vibe 120 R, Almindelig Ryle 1 R, Storspove 23 FU, Hættemåge 16 FU, Sølvmåge 23 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Krikand 138 FU, Gråand 28 FU, Tårnfalk 1 R, Råge 1 FU, Gråkrage 8 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Fiskehejre 3 R, Pibeand 52 FU, Krikand 5 FU, Gråand 20 R, Skeand 26 FU, Storspove 8 R, Engpiber 2 OF, Rødhals 1 SY. Kurt Due Johansen

      

Mandag den 20. november 2017              Solopgang: 08:00 Solnedgang: 16:06

Kogtved, matriklen: Grågås 5 NØ, Ringdue 2 R, Jernspurv 1 FU, Solsort 16 FU, Vindrossel 2 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 2 FU, Gråspurv 6 R, Skovspurv 2 R, Bogfinke 10 FU, Grønirisk 12 FU, Grønsisken 8 FU,
Svendborgsund ved Iholm: Lille Lappedykker 16 FU, Skarv, Mellemskarv (sinensis) 180 FU, Knopsvane 20 R, Toppet Skallesluger 3 R, Hættemåge 30 R, Sølvmåge 4 R, Svartbag 2 R
Nakkebølle Inddæmning
: Troldand 120 R, Lille Skallesluger 4 FU. Susanne Rørdam Skov og Finn Skov
Silkeå
: Vandstær 1 FU . Gunnar Knudsen
Holckenhavn inderfjord
(10:00): Lille Lappedykker 12 FU, Sølvmåge 8 FU, Hættemåge 6 FU, Blishøne 150 FU, Toppet skallesluger 1 FU, Knopsvane 6 FU, Gråand 50 FU, Hvinand 2 OF. Poul Brugs Rasmussen
Flyvesandet (09:00-11:00): Rødstrubet lom 11 V, Ride 1 AD V, Aule 3 AD V, Alk/lomvie 110 V, Lapværling 1 V, Stenpikker 1 R. Søren Gjaldbæk

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Caroline Amalielund: Natugle 2 SY. Steen Winkel
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 16 R, Skarv 25 R, Knopsvane 25 R, Hvinand 100 R, Toppet Skallesluger 23 R, Svartbag 1 R. Ella Mikkelsen
Bjerreby: Sangsvane 140 R, Grågås 100 R, Bramgås 5000 R. Ella Mikkelsen
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Toppet Lappedykker 55 FU, Skarv 8 FU, Ederfugl 6 R, Hvinand 250 FU, Toppet Skallesluger 50 FU. Kurt Due Johansen
Søby Monnet, Tåsinge: Toppet Lappedykker 14 R, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 4 R, Bramgås 2000 V, Gravand 12 R, Pibeand 37 R, Krikand 8 R, Gråand 40 R, Spidsand 42 R, Skeand 1 R, Hvinand 7 R, Musvåge 1 R, Storspove 6 R, Gråkrage 12 R, Bjergirisk 30 FU, Gulspurv 30 FU. Ella Mikkelsen
Søen, Valdemarsslot: Grønspætte 1 SY. Kurt Due Johansen
Tåsinge Grund (hav v/Monnet): Knopsvane 250 R, Musvåge 1 OF. Ella Mikkelsen
Søgård Mose (Langeland): Grågås 380 R, Bramgås 890 R, Pibeand 145 R, Krikand 40 R, Musvåge 5 R, Vibe 26 R, Skovhornugle 7 R NAT, Isfugl 2 R, Stor Flagspætte 4 R, Skægmejse 5 R, Halemejse 12 R, Sumpmejse 3 R, Stor Gråsisken 37 R. Søren Bøgelund  
Frellesvig: Rød Glente 1 OF, Spurvehøg 1 F FU, Musvåge 7 FU. Jane Ditzel
Strynø: Bramgås 500 FU, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 6 FU, Skeand 25 R, Hvinand 25 R, Storspove 50 R. Stig Rubæk
Nakkebølle Fjord: Lille Lappedykker 44 FU, Knopsvane 4 R, Troldand 6 R, Toppet Skallesluger 3 R. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 7 FU, Skarv 16 R, Fiskehejre 5 FU, Knopsvane 32 FU, Sangsvane 19 R, Blisgås 10 R, Grågås 1090 R, Bramgås 21 R, Pibeand 38 R, Knarand 20 R, Krikand 81 R, Spidsand 1 M R, Taffeland 75 R, Troldand 310 R, Bjergand 3 R, Hvinand 54 R, Lille Skallesluger 6 FU, Havørn 2 AD R, Vandrikse 1 SY, Blishøne 210 R, Isfugl 1 R, Gærdesmutte 3 R, Solsort 6 FU, Blåmejse 2 R, Gråkrage 6 R, Stillits 1 OF, Grønsisken 25 OF. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 8 FU, Skarv 7 FU, Fiskehejre 6 FU, Knopsvane 19 FU, Sangsvane 3 FU, Grågås 100 R, Knarand 18 R, Krikand 35 R, Gråand 21 R, Spidsand 4 FU, Spidsand 4 R, Taffeland 250 R, Troldand 120 R, Hvinand 45 FU, Lille Skallesluger 4 FU, Stor Skallesluger 1 M R, Havørn 1 AD R, Vandrefalk 1 R, Vandrikse 1 FU, Blishøne 400 R, Natugle 1 SY, Isfugl 1 FU, Stor Flagspætte 1 R, Skovskade 1 R, Ravn 1 R, Grønsisken 20 OF, Lille Korsnæb/Stor Korsnæb 5 OF. Susanne Rørdam Skov
Silkeå: Vandstær 1 FU. Gunnar Knudsen
Sundet, Faaborg: Havørn 1 AD OF. Gunnar Knudsen
Vester Hæsinge: Jernspurv 2 FU, Solsort 2 FU, Sjagger x Solsort (hybrid) 5 R, Blåmejse 1 FU, Musvit 1 FU, Gråspurv 8 FU, Skovspurv 11 FU. Leif Kristensen
Brobyværk: Vandstær 2 FU . Finn og Vibeke Hansen
Odense Å v/Brobyværk: Bjergvipstjert 1 R, Vandstær 1 R. Leif Sørensen
Sølung/Søen (Nr. Broby): Gærdesmutte 1 R, Rødhals 2 R, Fuglekonge 2 R, Blåmejse 2 R, Dompap 2 R. Leif Sørensen
Sønder Højrup: Spurvehøg 1 R. Leif Sørensen
Tarup Vandmølle (Vindinge Å): Gransanger 1 FU, Fuglekonge 2 FU. Per Rasmussen
Fruens Bøge Skov og Skovsøen: Isfugl 1 FU, Vindrossel 25 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 1 FU, Kernebider 1 FU. Aage Wichmann
Nyborg Slot: Bjergvipstjert 1 R. Peter Pelle Clausen
Skaboeshuse: Fjeldvåge 1 FU, Grønspætte 1 FU. Kurt Kaack Hansen
Føns Vang: Lille Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 14 R, Skarv 3 R, Fiskehejre 1 OF, Knopsvane 11 R, Sangsvane 24 R, Grågås 230 R, Canadagås 36 R, Canadagås 45 OF, Troldand 8 R, Hvinand 2 R, Tårnfalk 1 R, Blishøne 12 R, Sølvmåge 18 R, Ringdue 240 OF, Gråkrage 2 OF. Ib Johannes Bager
Helnæs Made: Storspove 51 FU. Tom Giersing  

     

Søndag den 19. november 2017              Solopgang: 07:58 Solnedgang: 16:08

Spodsbjerg: Skærpiber 1 R. Erik Thomsen
Hou Nordstrand
: Ederfugl 2000 R. Finn Skov
Purreskove
n (13:30): Kvækerfinke 50 FU, Grønsisken 10 FU. Poul Brugs Rasmussen
Brobyværk: Vandstær 1 R . Leif Sørensen
Flyvesandet (13:00-14:40): Storkjove 1, Sule 1, Ride 7, Vandrefalk 1, Bjerpiber 1. Esben Eriksen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Caroline Amalielund: Vandstær 1 FU, Ravn 1 OF. Steen Winkel
Caroline Amalielund: Halemejse, Nordlig (caudatus) 14 R, Blåmejse 12 R. Pierre Bentzen
Thurø Rev: Sangsvane 5 S, Grågås 302 R, Pibeand 100 R, Krikand 26 R, Vibe 3 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Rødben 1 R, Sanglærke 1 R, Engpiber 1 R, Skærpiber 4 R, Grønirisk 10 R, Bjergirisk 55 FU. Arne Bruun
Nørreskov (Tåsinge): Havørn 1 OF. Pierre Bentzen
Søen, Valdemarsslot: Toppet Lappedykker 2 R, Fiskehejre 5 R, Knopsvane 25 R, Grågås 1 R, Knarand 80 R, Krikand 30 R, Gråand 25 R, Taffeland 80 R, Troldand 500 R, Toppet Skallesluger 2 R, Fasan 2 R, Grønbenet Rørhøne 2 R, Blishøne 550 R, Rødben 1 OF, Hættemåge 6 R, Sølvmåge 2 R, Gærdesmutte 2 R, Solsort 1 R, Blåmejse 8 R, Musvit 2 R, Råge 2 OF, Gråkrage 3 R, Dompap 4 R. Pierre Bentzen
Søen, Valdemarsslot: Lille Lappedykker 4 R, Toppet Lappedykker 2 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 16 R, Grågås 1 R, Knarand 50 R, Krikand 35 R, Gråand 40 R, Taffeland 125 R, Troldand 600 R, Lille Skallesluger 1 F R, Toppet Skallesluger 3 R, Grønbenet Rørhøne 3 R, Blishøne 560 R, Hættemåge 4 R, Sølvmåge 6 R, Stor Flagspætte 1 R. Niels Andersen
Bukkemose Strand (KA46): Skarv 2 OF, Ederfugl 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Hættemåge 12 S, Stormmåge 10 S. Jan Sørensen
Forreste Slottehave (Tranekær): Rød Glente 2 AD OF. Claus Dalskov
Strynø: Havørn 1 AD OF. Stig Rubæk
Egeskov Slot/Fjællebro Skov: Bjergvipstjert 1 OF, Silkehale 4 R. Jens-Gert Hansen
Nørresø: Havørn 1 OF. Leif Sørensen
Odense Å v/Brobyværk: Gråand 7 FU, Blishøne 1 FU, Bjergvipstjert 1 FU, Vandstær 2 FU, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 1 R, Solsort 2 FU, Sumpmejse 2 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 4 FU, Gråkrage 3 OF. Søren G. Nielsen
Odense Å v/Brobyværk: Vandstær 1 R. Leif Sørensen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 OF, Musvåge 4 OF. Leif Sørensen
Elmelund: Musvåge 2 R, Tårnfalk 3 FU, Skovsneppe 1 R, Sjagger 80 R, Husskade 11 FU. Ella Mikkelsen
Dalum: Hættemåge 1 OF, Stormmåge 1 R, Sølvmåge 1 OF, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 2 OF, Sjagger 29 OF, Vindrossel 10 R, Blåmejse 1 R, Musvit 1 OF, Allike 8 OF, Råge 8 R, Råge 25 R. Andreas Winding Mønsted m. fl.
Skibhuskvarteret: Havørn 1 OF. Jacob Sterup
Bispeenge: Pibeand 47 FU, Vibe 55 OF. Gunhild Brink
Hofmansgave: Grågås 400 R, Canadagås 1 R. Evald Mehlsen
Lumby Inddæmmede Strand: Isfugl 1 R. Evald Mehlsen
Slambassinet (Odense): Bjergirisk 100 R. Evald Mehlsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Sangsvane 1 R, Grågås 50 R, Bramgås 500 R, Gravand 15 R, Pibeand 12 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 R, Storspove 30 R, Sjagger 5 R, Vindrossel 3 R, Sumpmejse 1 R, Musvit 3 R, Gråspurv 4 R, Stillits 30 R, Lille Korsnæb 1 R. Stefan Stürup
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Spidsand 1 R. Peter Bonne Eriksen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Sangsvane 1 AD FU, Grågås 100 R, Bramgås 550 R, Gravand 25 R, Pibeand 50 R, Knarand 26 FU, Krikand 235 R, Spidsand 11 R, Skeand 32 R, Troldand 150 R, Lille Skallesluger 2 F FU, Vibe 10 R, Storspove 155 R, Vindrossel 3 R, Stillits 30 R, Lille Korsnæb 1 OF. Morten Møller Hansen
Hessum: Blå Kærhøg 1 M AD FU. Hans Pinstrup
Lund s.f.Motorvej Voldby: Tårnfalk 1 R. Svend Aage Linderström
Stavrby Skov: Musvåge 3 R, Ravn 2 R. Svend Aage Linderström
Strib: Råge 40 R. Svend Aage Linderström
Teglværkskoven: Ringdue 20 R. Svend Aage Linderström
Eskør Inddæmning (Hybæk): Blisgås 2 OF, Grågås 150 R, Bramgås 25 OF, Duehøg 1 OF, Musvåge 2 R, Vibe 18 OF, Sjagger 15 R, Skægmejse 6 R, Stær 1 R. DOF FYN-tur m 13 deltagere Michael Mosebo Jensen
Føns Vang: Hvinand 25 R. DOF FYN-tur m 13 deltagere Michael Mosebo Jensen
Helnæs Made:
Sølvhejre 1 R, Bramgås 300 R, Pibeand 50 R, Havørn 1 1K+ R, Agerhøne 2 R, Hjejle 800 R. DOF FYN-tur m 13 deltagere Michael Mosebo Jensen
Helnæs Made:
Sølvhejre 1 FU, Krikand 200 R, Havørn 1 R, Havørn 1 FU, Blå Kærhøg 1 F FU, Dobbeltbekkasin 18 R, Storspove 51 FU. Kirsten Pedersen 
Lillebælt (Snævringen): Rødstrubet Lom 1 V R, Lomvie/Alk 1 Ø. DOF FYN-tur m 13 deltagere Michael Mosebo Jensen
Husby Strand, Wedellsborg: Bramgås 50 R, Tårnfalk 1 R, Ravn 2 R. DOF FYN-tur m 13 deltagere Michael Mosebo Jensen
Flyvesandet: Sule 1 AD V, Vandrefalk 1 R, Storkjove 1 V, Ride 7 V, Lomvie/Alk 10 V, Bjergpiber 1 R, Bjergirisk 2 R. Esben Eriksen
Flyvesandet: Gravand 115 R, Spidsand 40 R, Ederfugl 7 V, Sortand 10 R, Hvinand 1 R, Almindelig Ryle 8 R, Storspove 22 R, Grønspætte 1 FU, Bjergirisk 50 R. Morten Møller Hansen
Gyldensteen: Engsøen:
Sølvhejre 2 R, Blisgås 70 R, Havørn 1 R, Sjagger 200 R. Kresten Madsen

Observationer fra tidligere....

      

 DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d 14/11 - 2017:
              Papegøjer nordfra på vej mod Danmark
              Danmarks bestand af havørne er gået tilbage
              
VIDEO: Racerfuglen på sandstranden

               

                                                      Blev medlem på Sydfynsnatur


                                          Søg info på Svendborgs Aktuelle Naturside 

   Brug Dofbasen og dine Fugleobs ses her!   Efter Lok. - Efter Art.      Sidste 30 dages obs på Fyn
 

Gamle nyheder: Arkiv
              Krognæbbet er landet og sneen falder i nettene!            
              Få kameraindstillingerne rigtige. Syndergaard                 
              Død dværghornugle fundet på Falster. Club300
              Tag ud og kig på Korsnæb. Haaning på Pandion
              Nationalpark Vadehavet. Poul "Brugs" Rasmussen 
             1,3 millioner bramgæs på vinterophold hærger langs Vadehavet. Politiken
              Død sangsvane 1K ved Hønsehave politianmeldt!
             Trappebækken, Svendborg- sidste nyt             
             Trappebækken, Svendborg forurenet! + 3 kommentarer.
              Millioner af trækfugle bliver dræbt!              
              Rød glente fra Tyskland, MAX overvintrer ved Salamanca, Spanien             
             Vibealarm! af Niels Andersen
             Er skrueaks uddød i Danmark?               Thurø Rev            
              Vil du tjekke vinden så prøv Earth
             "Det tabte Land.dk" Fortællinger om vådområder på FYN
             Snatur på Facebook - også en måde at kontakte Snatur                  Snatur-gruppen
             Husk at indberette insekter fra Fyn på www.fynskeinsekter.dk Se nyeste obs!
             Farvemærkede havørne    
             Se flere nyheder her

Læs rejseberetninger:
              Fra Surinam februar 2017. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fra Kap Verde Øerne november 2016. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fra Seychellerne oktober 2016. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fra Columbia februar. 2016 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Ghana 13.-25. nov. 2015 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Korsika "Hvalfærgen til Korsika", juli 2015 af Arne Bruun      
              Fra Taiwan d. 11/11-26/11-2014 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Uganda d. 09/02-23/02 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra South Africa: Mpumalanga m.m. + Lesotho af Michael Mosebo
              Læs rejserapporter af Michael Mosebo Jensen på Cloudbirders.com
              fra Tanzania 2012 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt      
              fra Chile - South, Central and North 17th Feb - 6th Mar 2012. Michael Mosebo Jensen     
              fra Thailand årskiftet 12/13. Anders Odd Wulff Nielsen                
              fra Korsika 29/06 - 11/07 2012 af Arne Bruun    
              fra Madagaskar 20/11 - 6/12 2010 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt            
              fra The Philippines mm 19 feb - 7 mar 2010 af Michael Mosebo Jensen             
              fra Namibia: 3-18 oktober 2009 Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              fra Eastern Venezuela: 12 feb-3 marts 2009 Michael Mosebo Jensen   
              fra Vietnam - Feb 15 - Marts 2 2008 af Michael Mosebo Jensen
              fra Peru: Bodil Rytter, Hans Rytter, Erik Danielsen, Lilly Sørensen og Niels Bomholt       
              fra Brasilien okt- nov 07 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt                  
              fra Kyrgyzstan og Kazakhstan med Fynboer
              fra Extremadura Fotogalleri MidtfynsNatur
              fra Extremadura rejsebeskrivelse af Henrik H Søndergaard + billeder *             
              fra Costa Rica nov 2005 Lilly Sørensen og Niels Bomholt PDF-fil (650kb)               
              fra Azorerne (Erik Ehmsen) PDF-fil (312kb)
              fra Cuba marts 2005 af Michael Mosebo Jensen (768kb)
              fra Goa - Feb 19th - Mar 4th 2006 by Michael Mosebo Jensen              
              fra Goa/Indien LIS & NBJ (Lilly Sørensen & Niels Bomholt) PDF-fil (240kb)
              fra Den Arabiske Halvø MMJ (Michael Mosebo Jensen) PDF-fil (280kb)
              fra Chile LIS & NBJ (Lilly Sørensen & Niels Bomholt)
              fra Texas MMJ (Michael Mosebo Jensen)
              Find flere på Cloudbirds Netfugl

               Vidste du
               - at du kan gøre Snatur til din startside med et klik :-)
               - at der findes en liste over Hvem der har set hvad i Danmark
               - at der nok også kommer fynboer på                - Årslisten 2012  
               - at der er 2 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2011  
               - at der er 1 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2009  
               - at der er 1 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2007  
               - at der er 3 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2006        
               - at der er 4 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2005              
               - at der er mange fynboer på sidste års Top Ti - Årslisten 2004

INSEKTER og andre smådyr: [Tidligere observationer] Da/La - La/Da *

Husk at indberette wwwfynskeinsekterdk Se nyeste obs!

                                                       
                                                    Hvepseedderkoppen i DK 

BOTANIK [Tidligere observationer] [Fynsk Natur]

Floraen på Siø              Se floraliste fra flere øer

SVAMPE:  [Tidligere observationer]

PADDER/KRYBDYR: [Tidligere observationer][Padder & krybdyr på Dof-basen]

PATTEDYR: [ Tidligere observationer ]

Tirsdag den 7. marts 2017   

Nørreballe Nor, Pumpehuset: Mink 1 R . Jan Nielsen

                          Se også*: [Gamle obs] * [DOF-Fyn] [Storke-link]

   
  Meldinger på Birdcall
 
                                                                                Opdateret den 21 nov 2017 17:33:06   

 

                       
 Gæstebog

 Chart.dk                                                                           Opdateret den 21. november 2017

web
analytics