Lokaliteter + Forgangne uge + Link til arkiver
Arreskov Sø Birkholm Brændegårdssøen Bøjden Drejø Hjortø Hvidkilde Sø Iholm
Kidholm Lunkebugten Monnet Naturskolen Noret Ollerup Siø Skarø
Skovsgård Skårupsund Sortemosen Stor Egholm Strynø Svendborgsund Sydlangeland Syltemade Ådal
Svelmø Thurø Rev Valdemar Slot Vejlen Øen: Thurø Øen: Tåsinge Øen: Ærø Øer i Øhavet
Sydfyn Svinehaverne       Nørreballe Nor Klintholm Romsø

[Månen ] [ Sol-opgang]                                                                                                                                                        

 
  [Naturen netop nu]    

Obs på www.Snatur.dk fra tidligere år og måneder

UGE 1. - 5. ( 1. januar - 31. januar 2018).                     Sidst opdateret 16 januar 2018 21:36:04 

 

 

 

 


      

Søndag den 14. januar 2018                 Solopgang: 08:35 Solnedgang: 16:19

Svendborg, Kobberbækken: Musvåge 1 R, Halemejse 12 R. Lene Hansen
Svendborg, Trappebækken
(13:20): Isfugl 1 R. Lene Hansen
Svendborg Golfbane
: Sangsvane 2 SV, Blisgås 2 OF, Grågås 12 OF, Havørn 1 AD V, Musvåge 2 R, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 18 R, Sjagger 28 NØ, Sortkrage/Gråkrage 1 FU, Lille Korsnæb 18 OF, Dompap 1 R
A9 Kirkeby - Årslev
: (11:55-12.15) Rød gente 8 OF (3 sammen nær Kværndrup), Musvåge 3 (2 OF+1 DØD/trafikdræbt), Tårnfalk 1 FU (via Tine Ammitsbøl Jørgensen).
Jan Stener Jørgensen
Heden, 250 meter vest for:
Rød glente 20 R Nat, Rød glente 4 T (søgte mod Lindholmgyden længere vest på). Erik Thomsen
Langelands Golfbane: Havørn 2 OF AD. Jan Frisenette

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Skovsbo v/Svendborg: Blå Kærhøg 1 F OF. Niels Andersen
Egense: Blisgås 2 R, Grågås 475 R, Ravn 1 OF. Niels Andersen
Thurø By m.m.: Vibe 12 R. Arne Bruun
Østerskov (Thurø): Musvåge 1 R, Ravn 2 OF. Arne Bruun
Thurø Rev: Fiskehejre 2 R, Knopsvane 7 R, Bramgås 1 NØ, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 2 R T, Pibeand 34 R, Krikand 29 R, Gråand 20 R, Strandskade 8 FU, Rødben 1 FU, Skærpiber 1 R. Arne Bruun
Kidholm v/Thurø: Skarv 90 R, Strandskade 6 R, Vibe 5 R, Rødben 1 R. Arne Bruun
Søen, Valdemarsslot: Fiskehejre 6 R, Knopsvane 45 R, Gravand 25 R, Knarand 110 R, Taffeland 260 R, Troldand 1270 R, Bjergand 60 R, Lille Skallesluger 10 R, Blishøne 700 R, Isfugl 2 R. Nis Rattenborg
Skovballe Have: Havørn 2 AD R. Ole Goldschmidt
Monnet, Tåsinge: Knopsvane 210 R, Grågås 55 R, Bramgås 420 R, Gravand 14 R, Pibeand 14 R, Spidsand 62 R, Hvinand 70 R, Musvåge 2 R. Ole Goldschmidt
Vejlen, Tåsinge: Knopsvane 2 R, Sangsvane 3 AD R, Krikand 2 R, Troldand 3200 R, Hvinand 2 R, Lille Skallesluger 2 R, Blishøne 8 R. Ole Goldschmidt
Sønder Vornæs: Sangsvane 5 R. Ole Goldschmidt
Noret, Tåsinge: Gråstrubet Lappedykker 8 R, Knopsvane 2 R, Pibeand 15 R, Knarand 3 R. Ole Goldschmidt
Gesinge: Sangsvane 60 AD R, Bramgås 140 R. Ole Goldschmidt
Stjovl: Grågås 20 R, Hjejle 35 R. Ole Goldschmidt
Lundby (Tåsinge): Sangsvane 126 R. Nis Rattenborg
Store Rallen: Knopsvane 8 R, Gråand 130 R, Stor Skallesluger 8 R. Ole Goldschmidt
Bjerreby: Sangsvane 14 AD R. Ole Goldschmidt
Ny Bjerreby (Tåsinge): Knopsvane 15 R, Sangsvane 73 R. Ole Goldschmidt
Knudedyb / Sydf. Øhav ud for Skovballe: Knopsvane 135 R. Ole Goldschmidt
Bjernemark: Knopsvane 60 R, Sangsvane 210 R, Grågås 55 R, Sjagger 130 R. Nis Rattenborg
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Havørn 2 OF, Almindelig Ryle 1 R, Rødben, Islandsk (robusta) 48 R, Hvidklire 1 R. Ole Goldschmidt
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Toppet Lappedykker 45 R, Knopsvane 210 R, Pibeand 370 R, Gråand 390 R, Skeand 10 R, Ederfugl 360 R, Hvinand 530 R, Toppet Skallesluger 20 R, Rødben, Islandsk (robusta) 50 R, Hvidklire 1 R. Nis Rattenborg
Vemmenæs: Sangsvane 15 R, Sædgås, Tajgasædgås (fabalis) 35 R, Grågås 430 R. Nis Rattenborg
Siø
: Grågås 650 R, Grågås x Bramgås (hybrid) 1 R, Bramgås 2800 R, Pibeand 60 R, Stor Skallesluger 20 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 R, Strandskade 2 R. Ole Goldschmidt
Magleby Nor: Sangsvane 110 R, Grågås 70 R, Musvåge 4 R. Nis Rattenborg
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 14 R, Grågås 460 R, Pibeand 130 R, Krikand 120 R, Gråand 110 R, Taffeland 60 R, Troldand 1280 R, Bjergand 120 R, Hvinand 35 R, Lille Skallesluger 12 R, Stor Skallesluger 4 R, Musvåge 2 R, Engpiber 8 R, Skærpiber 2 R, Sjagger 210 R. Nis Rattenborg
Ristinge Hale: Knopsvane 370 R, Sangsvane 110 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 45 R, Gravand 160 R, Pibeand 40 R, Gråand 90 R, Spidsand 65 R, Hvinand 610 R, Toppet Skallesluger 40 R, Stor Skallesluger 10 R, Strandskade 12 R, Lille Kobbersneppe 12 R, Storspove 40 R. Nis Rattenborg
Tryggelev Nor & Salme Nor: Knopsvane 18 R, Pibeand 430 R, Knarand 8 R, Krikand 110 R, Gråand 80 R, Spidsand 22 R, Skeand 90 R, Taffeland 160 R, Troldand 1420 R, Bjergand 3100 R, Hvinand 290 R, Lille Skallesluger 22 R, Stor Skallesluger 4 R, Havørn 2 AD R, Musvåge 3 R, Vandrefalk 1 R, Blishøne 80 R, Vibe 35 R, Engpiber 20 R, Stær 30 R. Nis Rattenborg
Vesteregn: Grågås 120 R, Bramgås 2250 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Sjagger 600 R. Nis Rattenborg
Hav ved Tryggelev Nor: Toppet Lappedykker 15 R, Bjergand 2200 R, Ederfugl 350 R, Havlit 20 R, Sortand 800 R, Fløjlsand 20 R. Nis Rattenborg
Heden v/Nordenbro: Musvåge 14 FU. Nis Rattenborg
Helle Nor: Grågås 20 R, Canadagås 6 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Sjagger 70 R. Nis Rattenborg
Keldsnor: Skarv 430 R, Grågås 310 R, Pibeand 170 R, Gråand 210 R, Troldand 60 R, Bjergand 10 R, Hvinand 22 R, Lille Skallesluger 16 R, Skærpiber 3 R, Snespurv 10 R. Nis Rattenborg
Klise Nor: Knopsvane 2 R,  Grågås 230 R, Gråand 10 R, Taffeland 45 R, Troldand 190 R, Musvåge 1 R, Blishøne 12 R, Sjagger 200 R. Nis Rattenborg
Kølle Nor: Gravand 20 R, Pibeand 35 R, Krikand 50 R, Toppet Skallesluger 25 R, Blishøne 2100 R, Rødben, Islandsk (robusta) 12 R. Nis Rattenborg
Lundemosen: Stor Tornskade 1 R. Nis Rattenborg
Barager Nebbe/Næbbe Revler: Sangsvane 6 AD R, Ederfugl 850 R, Sjagger 200 R. Ole Goldschmidt
Botofte Skovmose: Knopsvane 2 R, Pibeand 38 R, Gråand 4 R, Troldand 4 R, Musvåge 4 R, Tårnfalk 2 R, Blishøne 37 R, Hættemåge 12 R. Ole Goldschmidt
Fodslette Lunde: Sjagger 175 R, Vindrossel 10 R, Dompap 8 R, Gulspurv 5 R. Ole Goldschmidt
Fredmosen: Grågås 29 R, Gråand 160 R, Musvåge 2 R. Ole Goldschmidt
Fårevejle: Musvåge 2 R, Sjagger 45 R, Misteldrossel 1 R, Ravn 2 R. Ole Goldschmidt
Herslev: Sangsvane 259 R, Sædgås, Tajgasædgås (fabalis) 6 R, Sædgås, Tundrasædgås (rossicus) 3 R, Blisgås 80 R, Grågås 1150 R, Bramgås 130 R, Sjagger 400 R, Stillits 6 R. Ole Goldschmidt
Hjortholm (Eskebjerghave): Musvåge 2 R, Sjagger 150 R, Sortkrage 10 R, Gråkrage 160 R. Ole Goldschmidt
Kassebølle: Musvåge 3 R. Ole Goldschmidt
Klæsø Nor: Gråand 4 R, Taffeland 35 R, Troldand 1050 R, Blishøne 4 R. Ole Goldschmidt
Korsebølle Rev m.m. (Langelandssund v/Åsø Strand): Toppet Lappedykker 18 R, Fløjlsand 12 R, Hvinand 20 R, Toppet Skallesluger 20 R, Stormmåge, Almindelig (canus) 800 R. Ole Goldschmidt
Kædebyhas/Kædebybro m.m.: Knopsvane 6 R. Ole Goldschmidt
Lindelse Nor: Knopsvane 35 R, Hvinand 6 R, Havørn 1 2K+ R, Blishøne 1650 R. Ole Goldschmidt
Longelse Sønderskov: Sangsvane 3 R, Lille Korsnæb 22 R. Ole Goldschmidt
Løkkeby Enge: Skarv, Mellemskarv (sinensis) 1 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 2 R, Grågås 11 R, Havørn 3 OF, Musvåge 3 R, Ravn 2 R. Ole Goldschmidt
Påø Enge (tørre): Knopsvane 9 R, Sangsvane 9 R, Blisgås 3 R, Grågås 6 R, Musvåge 3 R, Ravn 2 R. Ole Goldschmidt
Påø Enge (våde): Gråand 65 R. Ole Goldschmidt
Snaremose Sø: Knopsvane 4 R, Sangsvane 15 R. Ole Goldschmidt
Sylten S.f/Spodsbjerg: Sangsvane 256 R, Sædgås, Tajgasædgås (fabalis) 2 R, Blisgås 14 R, Grågås 1340 R. Ole Goldschmidt
Tranekær Slot m/borgsø: Fiskehejre 1 R, Gråand 12 R, Stor Skallesluger 13 R, Musvåge 1 R. Ole Goldschmidt
Vindeby Udflyttere: Blisgås 19 R, Grågås 145 R. Ole Goldschmidt
Åsø Skov: Musvåge 1 R. Ole Goldschmidt 
Ollerup: Blisgås 12 R, Grågås 375 R. Niels Andersen
Egeskov Slot/Fjællebro Skov: Kongefasan 1 M 2K+ FU. Knud N. Flensted
Nakkebølle Inddæmning: Fiskehejre 4 FU, Knopsvane 16 FU, Hvinand 12 FU, Musvåge 2 R, Blishøne 21 FU, Stor Flagspætte 2 OF, Solsort 10 FU, Sjagger 16 OF, Halemejse 6 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 3 FU, Ravn 3 OF. Steen Winkel
Nakkebølle Sanatorium: Havørn 1 OF. Steen Winkel
Brændegård Sø: Havørn 2 R . Finn Skov
Brændegård Sø: Rød Glente 2 OF, Havørn 1 JUV R , Musvåge 3 OF, Tårnfalk 2 OF. Torben Skytte Hvass
Brændegård Sø: Musvåge 5 OF,  Tårnfalk 1 FU, Isfugl 1 R, Ravn 3 OF, Kvækerfinke 120 FU. Ella Mikkelsen
Silkeå: Vandstær 1 R. Ella Mikkelsen
Bøgebjerg (Håstrup):
Kongeørn 1 JUV OF. Tom Giersing
Nørresø: Havørn 1 IMM OF. Ella Mikkelsen
Sollerup: Trane 2 R. Tom Giersing 
Odense Å v/Brobyværk: Skarv 1 R, Fiskehejre 1 R, Musvåge 1 R, Grønbenet Rørhøne 1 FU, Bjergvipstjert 1 FU, Vandstær 2 FU, Sjagger 120 FU, Grønirisk 10 R, Lille Korsnæb 5 FU. Ella Mikkelsen
Verninge grave: Rød Glente 1 FU. Ella Mikkelsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Fiskehejre 2 R, Knopsvane 25 R, Sangsvane 11 R, Grågås 2 R, Pibeand 200 R, Knarand 6 R, Krikand 160 R, Gråand 22 R, Musvåge 1 R, Blishøne 14 R, Vibe 3 R. Ella Mikkelsen
Gammel Fjellerup: Rød Glente 1 FU. Per Rasmusse
Boltinge Mølle (Sallinge Å): Vandstær 1 R. Per Rasmussen
Broholm: Havørn 1 OF. Peter Pelle Clausenn
Yderste Tvedeløkke (Ravnholt): Havørn 2 AD R. Per Rasmussen
Lindkær v/Ravnholt: Havørn 2 . Per Rasmussen
Sanderum: Gærdesmutte 1 FU, Jernspurv 1 FU, Solsort 2 FU, Halemejse 11 FU, Blåmejse 8 FU, Musvit 2 FU. Ella Mikkelsen
Munke Mose: Lille Lappedykker 1 R, Hættemåge 130 R, Spætmejse 1 R, Korttået Træløber 1 R, Husskade 6 R, Stor Gråsisken 150 OF. Jacob Sterup
Skibhuskvarteret: Skovskade 1 R, Kernebider 6 R. Jacob Sterup 
Firtalsstrand & Mellemstykket: Havørn 1 AD R, Blå Kærhøg 1 R. Anders Vedel
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Stor Gråsisken 40 R, Hvidsisken 1 R. Henrik Knudsen
Hofmansgave: Havørn 1 AD FU. Anders Vedel 
Kajbjerg Skov: Ravn 2 FU. Peter Pelle Clausen
Tornbjerg: Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Sjagger 1 FU, Stillits 12 R, Dompap 6 FU. Jens Bjerg
Vindinge Å, Kalvehave-E20/Gedsbjerg: Vandstær 1 R. Per Rasmussen
Vomme Sø: Havørn 2 AD R. Per Rasmussen
Rønninge: Blisgås 40 FU, Grågås 500 R. Per Rasmussen
Kerteminde Fjord & Kertinge Nor: Rødben 7 FU. Evald Mehlsen
Ladby
: Engpiber 26 R, Stillits 15 R. Bo K. Stephensen
Skaboeshuse: Havørn 1 3K+ OF, Musvåge 2 R, Stormmåge 55 FU. Kurt Kaack Hansen  
Kohave v/Skovmøllevej: Skovhornugle 1 R. Jens Friis-Walsted
Harndrup: Ringdue 3 FU, Stor Flagspætte 2 FU, Solsort 3 FU, Sumpmejse 1 FU, Topmejse 1 FU, Sortmejse 1 FU, Blåmejse 5 FU, Musvit 5 FU, Spætmejse 1 FU, Allike 1 FU, Skovspurv 11 FU, Bogfinke 1 FU, Dompap 1 FU. Conny Hartmann
Mariendal-kysten (Assens): Stillits 41 FU. Kirsten Pedersen 
Kohave v/Tornbjerg: Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 M FU, Dobbeltbekkasin 1 R, Sjagger 3 FU, Træløber/Korttået Træløber 1 FU, Skovskade 1 TH, Ravn 1 R. Jens Bjerg
Flyvesandet: Ringdue 10 R, Stor Flagspætte 2 FU, Gærdesmutte 1 R, Rødhals 2 TH, Solsort 20 FU, Topmejse 1 FU, Musvit 5 FU, Træløber 2 FU, Bogfinke 2 FU, Stillits 1 R, Dompap 4 OF. Søren G. Nielsen
Hav nord for Flyvesandet: Gravand 24 FU, Spidsand 100 FU, Almindelig Ryle 500 FU, Skærpiber 1 FU. Søren G. Nielsen
Jersore: Pibeand 30 FU, Gråand 150 FU, Vandrefalk 1 FU, Strandskade 2 FU, Storspove 17 FU, Hættemåge 20 FU, Stormmåge 15 FU, Sølvmåge 30 FU, Husskade 1 R, Gråkrage 8 FU, Gulspurv 9 FU. Søren G. Nielsen
Langå: Skovskade 1 OF. Søren G. Nielsen

Drætlingen v/Drættegrund: Skarv 55 R, Strandskade 95 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen Gods: Rødhals 1 R, Solsort 7 FU, Halemejse 6 FU, Gråkrage 30 FU, Ravn 1 FU, Bogfinke 1 FU. Søren G. Nielsen
Gyldensteen: Engsøen: Skarv 5 R, Fiskehejre 3 FU, Knopsvane 70 FU, Pibeand 15 FU, Knarand 23 FU, Gråand 150 FU, Skeand 3 M FU, Taffeland 30 FU, Troldand 100 FU, Hvinand 3 FU, Lille Skallesluger 33 FU, Stor Skallesluger 1 M FU, Musvåge 2 R, Blishøne 75 FU, Gråkrage 10 FU. Søren G. Nielsen
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 2 FU, Hvinand 8 FU, Sølvmåge 10 FU, Sjagger 24 FU. Søren G. Nielsen 
Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø: Pibeand 22 R, Gråand 550 R, Hvinand 115 R. Jens Bækkelund
Jerstrup Gård + Sø: Stor Skallesluger 4 M R. Jens Bækkelund
Jerstrup Skov: Sjagger 200 FU. Jens Bækkelund


        

Lørdag den 13. januar 2018                 Solopgang: 08:36 Solnedgang: 16:17

Svendborgsund øst for Iholm: Stor Skallesluger 4
Gulstav Mose (14:20): Silkehale 4 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Brændegård sø: Havørn 2 (1K+2K). Jan Stener Jørgensen
Fjellebro, Pensylvanien:
Rød glente 14 R NAT, Havørn 2 R. Jan Stener Jørgensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausminde: Havørn 1 OF. Niels Andersen
Botofte Skovmose: Havørn 2 R. Karen Kusk
Brændegård Sø: Havørn 2 AD R, Havørn 1 JUV FU, Havørn 1 JUV OF, Ravn 9 FU. Per Quaade
Bøjden Nor: Spidsand 26, Taffeland 200 R, Troldand 5000 R. Jacob Sterup
Horne Mølleå Enge (Horne Mølledam): Krikand 100 R. Jacob Sterup
Nakkebølle Inddæmning: Lille Skallesluger 10 R, Havørn 1 2K R, Hættemåge 500 R, Stormmåge 1000 R, Skægmejse 2 R. Jacob Sterup
Rynkeby Hestehave: Rød Glente 1 FU, Grønspætte 1 R. Per Quaade
Tarup (Årslev): Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Øgårdshave v/Sandholt: Blå Kærhøg 1 BR FU. Leif Kristensen
Vester Hæsinge: Tyrkerdue 1 FU, Solsort 2 FU, Musvit 1 FU, Træløber 1 FU, Gråspurv 6 FU, Skovspurv 1 FU, Bogfinke 2 FU, Dompap 2 M FU. Leif Kristensen
Tarup (Årslev)
: Havørn 1 OF.Per Rasmussen
Knudshoved Færgehavn:
Nordisk Lappedykker 1 FU. Anni Pedersen
Bogensø sommerhusområde: Grønspætte 1 R. Lars Philip Nielsen
Skrækkenborg: Bjergvipstjert 1 T. Evald Mehlsen  
Harndrup, matriklen
: Ringdue 2 FU, Solsort 3 FU, Sumpmejse 2 FU, Sortmejse 1 FU, Blåmejse 7 FU, Musvit 4 FU, Husskade 2 FU, Skovspurv 7 FU, Bogfinke 4 FU, Grønsisken 6 FU, Dompap 2 FU. Conny Hartmann
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Helnæsdæmningen: Toppet Skallesluger 55 R. Jacob Sterup
Helnæs Made: Sortkrage 3 FU. Jacob Sterup
Helnæs, Halen: Havørn 1 IMM NØ. Jacob Sterup
Helnæs, havet ud for Maden: Bjergand 1500 R, Sortand 550 R. Jacob Sterup
Klinte: Bramgås 950 OF. Jens Bækkelund
Nærå Strand/Agernæs Flak: Gråand 580 R, Spidsand 95 R, Hvinand 120 R, Storspove 336 FU, Sølvmåge 575 R. Jens Bækkelund
Nørre Nærå By: Sangsvane 225 FU. Jens Bækkelund
Nørreby: Sangsvane 140 R. Jens Bækkelund
Lindø + vade v/Jersore: Strandskade 60 FU, Storspove 70 FU. Jens Bækkelund
Marker Agernæs-Gyngstrup: Sangsvane 123 FU, Blisgås 68 FU. Jens Bækkelund
Mågeøerne: Knortegås, Lysbuget (hrota) 34 R. Jens Bækkelund 
Flyvesandet: Grønspætte 1 R. Jens Bækkelund


       

Fredag den 12. januar 2018                 Solopgang: 08:37 Solnedgang: 16:16

Svendborgsund øst for Iholm: Lille Lappedykker 1 FU, Stor Skallesluger 1 M R, Svartbag 2 R
Siø
(14:05): Havørn 3K R. Poul Vestergaard Rasmussen
Siø
: Havørn 1 R .‎ Hans-Henrik Wienberg‎
Ny Gesinge
(14:15): Havørn 1 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Lundeborg, matriklen: Spurvehøg 1 FU F. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Christiansminde: Fuglekonge 4 FU, Allike 80 OF, Kvækerfinke 50 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 60 FU. Susanne Rørdam Skov
Egense: Sangsvane 85 FU, Grågås 165 FU, Bramgås 220 R, Tårnfalk 2 FU. Niels Andersen
Siø: Fiskehejre 11 FU, Pibeand 150 FU, Toppet Skallesluger 12 FU, Stor Skallesluger 2 FU, Havørn 1 FU . Hans-Henrik Wienberg
Keldsnor: Vandrefalk 1 R. Claus Dalskov
Hvidkilde Sø: Havørn 2 AD R. Arne Bruun 
Vejstrup Å (Holmdrup Mose til Nyborgvej (vej 163)): Fiskehejre 1 R, Musvåge 1 R, Vandstær 1 FU, Gærdesmutte 6 FU, Fuglekonge 1 FU, Halemejse 8 FU, Sumpmejse 5 FU, Musvit 21 FU, Træløber 3 FU, Grønsisken 30 FU, Stor Gråsisken 50 FU. Troels Guldager Nielsen
Ulbølle: Jernspurv 1 FU, Solsort 6 FU, Halemejse 1 R, Blåmejse 2 FU, Musvit 1 FU, Skovspurv 18 FU, Bogfinke 2 FU, Grønirisk 2 FU. Niels Bomholt Jensen
Skov nord for Trentevej (Trente Mølle): Lille Korsnæb 31 FU. Leif Kristensen
Skov nord for Østrup (Trente Mølle): Stor Flagspætte 3 R, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 4 FU, Sumpmejse 1 FU, Musvit 13 FU, Spætmejse 3 FU, Ravn 2 OF, Bogfinke 1 R. Leif Kristensen
Trente Mølle m.m.: Musvit 6 FU, Ravn 1 OF, Lille Korsnæb 22 FU, Dompap 2 FU. Leif Kristensen
Viemose v/Gammel Stenderup: Grågås 72 R. Leif Kristensen
Herringe:
Rød Glente 11 OF. Per Rasmussen
Nybølle: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Søfælde v/Krarup: Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Røjle Skov (Årslev): Rød Glente 1 OF, Tårnfalk 1 R, Kvækerfinke 8 R. Leif Sørensen
Blandskov (Ravnholt): Duehøg 1 F R, Gråkrage 125 R, Ravn 47 R, Lille Korsnæb 12 OF. Kurt Kaack Hansen
Bøsøre: Gråand 3 R, Musvåge 1 R, Stor Præstekrave 1 R, Storspove 8 R, Rødben 3 R, Hættemåge 200 R, Stormmåge 100 R, Svartbag 2 R, Blåmejse 8 R, Gulspurv 3 R. Kurt Kaack Hansen
Langemose v/Vormark: Sangsvane 46 R, Grågås 200 R, Natugle 1 R, Rødhals 4 R. Kurt Kaack Hansen
Sønderskov v/Ferritslev: Duehøg 1 R. Kurt Kaack Hansen
Odense: Gærdesmutte 1 FU, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 6 FU, Sjagger 2 R, Sumpmejse 1 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 5 FU, Husskade 2 FU, Gråspurv 6 FU, Skovspurv 8 FU, Bogfinke 8 FU, Kvækerfinke 6 FU, Grønirisk 17 FU, Kernebider 1 FU. Vibeke Hansen
Tusindårsskoven: Spurvehøg 1 FU. Finn Just Christensen
Vigelsø: Fiskehejre 4 R, Grågås 100 R, Stor Skallesluger 1 R, Solsort 4 R. Ella Mikkelsen
Dørholm & Dørholmbugten: Storspove 72 FU. Ella Mikkelsen
Egensedybet: Ederfugl 50 R, Hvinand 22 R. Ella Mikkelsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Fiskehejre 2 R, Knopsvane 4 R, Pibeand 45 R, Knarand 2 R, Krikand 60 R, Gråand 52 R, Skeand 7 R, Taffeland 18 R, Troldand 90 R, Lille Skallesluger 7 , Blå Kærhøg 1 F FU, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 18 R, Stormmåge 5 R, Sølvmåge 10 R, Ringdue 5 R, Isfugl 1 OF, Solsort 4 R, Sjagger 200 FU, Husskade 2 R, Gråkrage 2 R, Stær 1 FU. Ella Mikkelsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Skarv 1 R, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 6 R, Grågås 12 OF, Gravand 45 FU, Pibeand 60 R, Krikand 60 R, Gråand 52 R, Troldand 30 R, Lille Skallesluger 6 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Storspove 5 R, Hættemåge 5 R, Ringdue 8 R, Solsort 1 R, Sjagger 30 R, Musvit 3 R, Skovskade 1 R, Allike 12 R, Gråkrage 5 R, Stillits 20 R. Ella Mikkelsen
Klintebjerg: Knopsvane 1 R, Musvåge 1 R, Sjagger 30 R, Bogfinke 10 FU. Ella Mikkelsen 
Kerteminde Fjord & Kertinge Nor: Lille Lappedykker 36 R, Toppet Lappedykker 17 R, Skarv 13 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 154 R, Sangsvane 129 R, Grågås 7 R T, Gravand 16 R, Pibeand 166 R, Krikand 6 R, Gråand 65 R, Ederfugl 11 R, Hvinand 80 R, Toppet Skallesluger 14 R, Stor Skallesluger 36 R, Havørn 2 AD OF, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 2295 R, Hættemåge 28 R, Stormmåge 4 R, Sølvmåge 37 R, Svartbag 7 R, Gråkrage 1 R. Steen Lauritsen
Langesø Gods + Langesø: Toppet Lappedykker 1 FU, Fiskehejre 2 FU, Troldand 30 FU, Stor Skallesluger 14 FU, Musvåge 2 FU, Blishøne 4 FU, Isfugl 1 FU, Gærdesmutte 2 FU, Sumpmejse 2 FU, Blåmejse 6 FU, Bogfinke 7 FU, Dompap 16 FU. Vibeke Hansen


     

Torsdag den 11. januar 2018                 Solopgang: 08:38 Solnedgang: 16:14

Svendborgsund øst for Iholm: Blishøne 24 FU, Strandskade 2 R
Svendborg Golfbane
: Grågås 18 NØ, Musvåge 1 R
Gesinge
(14:30): Sangsvane 168 R, Blisgås 2 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Bjerreby
(14:20): Sangsvane 380 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Lundeborg, matriklen: Rødhals 1 R, Ederfugl 200+ FU R (havet ud for). Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Caroline Amalielund: Natugle 2 SY, Vandstær 1 FU. Steen Winkel
Faaborg: Silkehale 3 R. Gunnar Knudsen
Nydam (V. Hæsinge): Fiskehejre 1 OF, Gråand 13 R, Musvåge 1 OF, Tårnfalk 1 T, Solsort 2 R, Sjagger 12 R, Bogfinke 2 FU, Stillits 8 R. Leif Kristensen
Vester Hæsinge: Tyrkerdue 1 R, Rødhals 1 FU, Solsort 4 R, Musvit 2 R. Leif Kristensen
Allested: Kernebider 1 FU. Niels Lund
Skaboeshuse: Enkeltbekkasin 1 R. Kurt Kaack Hansen
Gyldensteen Gods: Natugle 1 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Vandrefalk 1 R. Jens Bækkelund


        

Onsdag den 10. januar 2018                 Solopgang: 08:38 Solnedgang: 16:13

Svendborgsund øst for Iholm: Toppet Lappedykker 2 FU, Gråand 60 R, Taffeland 10 R, Troldand 160 R, Ederfugl 40 R, Sortand 2 , Hvinand 30 R, Stor Skallesluger 1 M R, Storspove 1 Ø
Purreskoven: Dompap 2 R, Bogfinke 4 FU, Kvækerfinke 6 FU, Musvit 4 FU, Blåmejse 8 FU, Spætmejse 2 FU, Stor flagspætte 1 FU, Skovspurv 4 FU, Solsort 2 FU, Ringdue 6 OF, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU. Poul Brugs Rasmussen
Prøjsen, Odense kommune: Grønspætte 1 R. Aksel Jørgensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Vejlen, Tåsinge: Knarand 32 R. Henrik Knudsen
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Hvidklire 1 R. Henrik Knudsen
Strammelse: Ravn 2 R. Henrik Knudsen
Thurø Rev: Fiskehejre 1 R, Pibeand 6 R, Krikand 30 R, Gråand 4 R, Strandskade 8 R, Rødben 1 R, Skærpiber 2 R. Arne Bruun
Faaborg Fjord: Isfugl 1 FU. Per Damgaard Poulsen
Svanninge Bakker: Spurvehøg 1 R, Ringdue 10 R, Grønspætte 1 SY, Gærdesmutte 2 FU, Solsort 10 FU, Fuglekonge 10 FU, Halemejse 10 FU, Blåmejse 5 FU, Musvit 5 FU, Spætmejse 2 SY, Korttået Træløber 2 FU, Skovskade 2 R, Gråkrage 3 FU, Bogfinke 8 FU, Kvækerfinke 10 FU, Grønsisken 10 FU, Stor Gråsisken 25 FU, Lille Korsnæb 30 R, Dompap 4 FU. Per Damgaard Poulsen
Svanninge Bjerge SV (Stensgård Skov): Havørn 1 OF. Leif Kristensen
Mørkemose v/Sandholt: Fiskehejre 1 R, Sangsvane 7 R, Musvåge 1 OF, Musvåge 1 R. Leif Kristensen
Pennsylvanien: Rød Glente 1 OF. Gunnar Jørgensen
Nybølle: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Herringe: Rød Glente 2 R, Havørn 1 4K+ FU. Per Rasmussen
Herringe: Spurvehøg 1 OF. Gunnar Jørgensen
Elmelund: Blå Kærhøg 1 FU, Tårnfalk 2 FU, Stillits 7 FU, Stor Gråsisken 70 FU. Aage Wichmann
Dybmose: Knopsvane 2 R. Henrik Böhmer
Gelsted: Ringdue 18 R. Henrik Böhmer
Holmstrup: Musvåge 1 R, Husskade 1 R. Henrik Böhmer
Kavslunde: Ringdue 2 R. Henrik Böhmer
Kohave v/Tornbjerg: Tyrkerdue 1 R. Henrik Böhmer
Ladegårdskov, moser nord for: Gråkrage 1 OF, Stær 4 R. Henrik Böhmer
Langeskov: Hættemåge 15 R. Henrik Böhmer
Middelfart: Sølvmåge 1 OF, Ringdue 6 R, Husskade 1 R. Henrik Böhmer
Moser v/Nonnebo: Ringdue 1 R. Henrik Böhmer
Nørre Aaby: Sølvmåge 20 R, Husskade 1 R, Gråkrage 2 R. Henrik Böhmer
Odense Jernbaneterræn: Hættemåge 3 OF. Henrik Böhmer
Ullerslev: Tyrkerdue 2 R. Henrik Böhmer
Vejruplund v/Marslev: Råge 70 R. Henrik Böhmer
Vestermose m.m. v/Ejby: Musvåge 1 R. Henrik Böhmer
Vollsmose: Hættemåge 3 OF, Allike 200 OF. Henrik Böhmer
Strib: Lille Lappedykker 8 FU, Skarv 1 R, Gråand 18 R, Ederfugl 3 R, Hættemåge 21 R, Sølvmåge 2 R, Svartbag 2 R. Erik Busk
Gyldensteen: Kystlagunen: Havørn 2 AD R. Jens Bækkelund


      

Tirsdag den 9. januar 2018                 Solopgang: 08:39 Solnedgang: 16:11

Bøjden Nor: Bramgås 100 FU. Erik Thomsen
Gudbjerg, Galdbjergvej
(10:00): Vibe 35 OF R. Poul Brugs Rasmussen
Gudbjerg, Uldtoftevejen (10:30): Bogfinke/kvækerfinke 200 FU OF R, Sjagger 300 FU OF R, Ringdue 100 OF, Grågås 12 OF. Poul Brugs Rasmussen
Vitsø:
Sølvhejre 1 R. Conny Nybo Kock
Bogense Marina: Stor præstekrave 2 R (Årets første!). Søren Gjaldbæk

     

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Gulstav: Sædgås 34 R, Blisgås 45 R, Bramgås 1000 R, Musvåge 8 R, Natugle 1 R, Sangdrossel 1 R, Halemejse 16 R, Stær 75 R. Søren Bøgelund
Hav ved Dovns Klint/Gulstav: Sortstrubet Lom 2 R, Ederfugl 3400 R, Havlit 110 R, Sortand 40 R. Søren Bøgelund
Ormstrup: Vindrossel 2 FU. Leif Novrup
Ulbølle: Stor Flagspætte 1 FU, Halemejse 7 FU. Niels Bomholt Jensen
Strandeng ved Svelmø Ebbevej: Grågås 70 OF, Bramgås 4 OF, Storspove 2 R, Hættemåge 1 OF, Sølvmåge 30 FU, Allike 2 FU, Råge 15 FU, Sortkrage 2 FU, Gråkrage 50 FU, Skovspurv 3 R, Bogfinke 3 R, Grønirisk 4 R, Gulspurv 18 R. Niels Bomholt Jensen
Bøgebjerg Skov (Vester Åby): Musvåge 1 R, Solsort 4 R, Sjagger 2 OF, Sumpmejse 1 R, Topmejse 1 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 3 FU, Spætmejse 2 FU, Gråkrage 2 T, Bogfinke 1 R, Kvækerfinke 40 FU, Stillits 7 R, Dompap 1 R. Niels Bomholt Jensen  
Ryslinge: Rød Glente 1 OF. Karl Top
Skånemosen (vest for Håstrup): Grågås 20 OF, Bramgås 27 OF, Musvåge 1 OF, Ringdue 8 R, Solsort 4 R, Halemejse 7 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 5 FU, Ravn 2 OF, Bogfinke 4 R, Stillits 5 FU, Grønsisken 22 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 33 FU, Dompap 2 FU, Gulspurv 4 R. Leif Kristensen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 OF, Havørn 1 OF, Musvåge 1 OF, Ravn 20 OF, Stor Gråsisken 150 OF. Leif Sørensen
Nørre Broby: Sjagger 50 R. Leif Sørensen
Øster Hæsinge: Grågås 500 R, Rød Glente 1 OF. Leif Sørensen
Ryslinge: Rød Glente 1 OF. Karl Top
Freltofte Mose: Rød Glente 3 FU. Per Rasmussen
Søsted: Rød Glente 2 FU. Per Rasmussen
Rolsted: Isfugl 1 M OF. Charlotte Mahlberg
Rønninge: Grågås 2 R, Ringdue 6 R, Solsort 5 R, Sjagger 10 R. Ejnar Korsgaard
Bispeenge: Skarv 3 R, Fiskehejre 1 R, Sædgås 2 OF, Kortnæbbet Gås 1 R, Grågås 26 R, Tårnfalk 2 FU, Hættemåge 800 R, Stormmåge 7 R, Svartbag 4 R, Ringdue 5 R, Solsort 2 R, Skægmejse 1 R, Halemejse 10 FU, Blåmejse 1 R, Musvit 4 R, Husskade 3 R, Allike 10 R, Gråkrage 2 R, Stillits 6 FU. Ella Mikkelsen
Seden Strand: Knopsvane 630 FU, Pibeand 600 FU, Troldand 1450 FU, Blishøne 170 FU. Dieter Maaszen
Ræveskov v/Bullerup: Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 2 OF. Evald Mehlsen
Søholm Gods: Ravn 1 OF. Erik Damm
Sønderby Sø: Havørn 2 R. Tine Budde
Kirkendrup Skov: Halemejse, Nordlig (caudatus) 1 FU, Halemejse, Sydlig (europaeus) 1 FU, Spætmejse, Mørkbuget (caesia) 1 FU. Finn Just Christensen
Kølstrup: Silkehale 7 FU, Jernspurv 1 FU, Sangdrossel 1 FU, Dompap 2 FU. Steen Lauritsen
Glamsbjerg: Ravn 1 OF. Erik Damm
Kongebroskoven: Lille Lappedykker 3 R, Skarv 12 OF, Fiskehejre 14 R, Sølvmåge 5 OF, Svartbag 1 R, Rødhals 1 R, Sumpmejse 1 R, Blåmejse 1 R, Gråkrage 115 Ø NAT, Bogfinke 1 R. Michael Brunhøj Hansen
Lindø + vade v/Jersore: Gråand 800 R, Spidsand 22 R, Havørn 1 2K FU, Strandskade 120 R, Storspove 175 R. Gregers Johannesen
Nærå Strand/Agernæs Flak: Gråand 500 R, Spidsand 132 R, Havørn 1 OF, Vandrefalk 1 R, Almindelig Ryle 350 R, Storspove 530 R, Bjergirisk 115 R. Gregers Johannesen
Bårdesø: Natugle 2 SY. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 1 JUV FU, Musvåge 3 R, Tårnfalk 1 F AD FU, Vibe 1 AD OF. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 1 AD FU. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Blå Kærhøg 1 BR FU. Jens Bækkelund
Mågeøerne: Knortegås, Lysbuget (hrota) 12 R. Jens Bækkelund


  DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d 10/01 - 2018:
             
Den hvidvingede måge i Hirtshals
              Vær med til at tælle ørne i Danmark
              Vil du hjælpe ådselgribbene i Kaukasus?
              Kongeår for kongeederfugl


     

Mandag den 8. januar 2018                 Solopgang: 08:40 Solnedgang: 16:09

Svendborgsund øst for Iholm: Sangsvane 8 SV
Siø Sund: Stor Skallesluger 4 FU, 
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Rødben 2 R
Keldsnor: Havørn 1 FU , Grågås 22 R , Blisgås 2 R , Snespurv 9 R . Finn Skov
Nørreballe By (Langeland): Grågås 200 FU, Bramgås 150 FU,
Fredmosen: Sangsvane 2 OF, Blisgås 9 SV, Grågås 5 SV, Bramgås 800 SV, Halemejse 9 FU
Hesselager
: Stillits 3 FU, Grønirisk 8 FU, Bogfinke 4 FU, Kvækerfinke 2 FU, Kernebider 1 R. Poul Brugs Rasmussen
Lundeborg, Stenmurevejens frugtplantage: Sjagger 300+ FU OF R. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bjørnemosegård (Svendborg): Fiskehejre 1 R, Musvåge 1 R, Rødhals 2 FU, Musvit 14 SY. Troels Guldager Nielsen
Dovns Klint: Bramgås 1000 R, Havlit 2 R, Havørn 1 OF. Leif Sørensen
Gulstav: Blisgås 46 R, Bramgås 1000 R, Vibe 40 R, Stær 85 R, Dompap 13 R. Søren Bøgelund
Gulstav, mose nord/f.Gulstav Mose: Vandrikse 1 R. Søren Bøgelund
Keldsnor: Snespurv 9 R . Finn Skov
Keldsnor: Skærpiber 4 R, Snespurv 9 R. Leif Sørensen
Hav ved Tryggelev Nor: Canadagås 6 R, Sortand 1 R, Hvinand 2 R. Leif Sørensen
Ristinge Klint: Knopsvane 8 R, Hvinand 2 R, Sortkrage 1 R. Leif Sørensen
Botofte Skovmose: Fiskehejre 1 R, Skægmejse 4 R. Leif Sørensen
Syltemade Å: Fasan 6 R, Stormmåge 1 R, Ringdue 20 OF, Gærdesmutte 3 R, Jernspurv 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 4 FU, Sjagger 2 FU, Blåmejse 2 R, Musvit 2 SY, Spætmejse 1 R, Husskade 2 R, Ravn 2 R, Bogfinke 1 R, Kernebider 1 R, Gulspurv 1 R. Niels Andersen
Bøjden Nor: Fiskehejre 13 R, Knopsvane 3 R, Grågås 75 FU, Bramgås 250 R, Troldand 13 OF, Hjejle 15 R, Almindelig Ryle, Nordlig (alpina) 1 R, Sølvmåge 2 R, Svartbag 1 FU, Skærpiber 3 R, Solsort 1 R, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 1 FU. Erik Ehmsen
Brændegård Sø: Gråand 27 R. Erik Ehmsen
Arreskov Sø: Knopsvane 6 , Sangsvane 22 R, Gråand 600 R, Havørn 2 AD R. Erik Ehmsen 
Sandholt: Knopsvane 6 R, Grågås 25 OF, Gråand 13 R, Blishøne 4 R. Leif Kristensen
Bøgebjerg Skov v/Sandholt: Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 2 R, Fuglekonge 1 FU, Blåmejse 1 FU, Spætmejse 1 R, Skovskade 1 R. Leif Kristensen
Haveskov v/Sandholt: Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 4 FU, Sjagger 23 FU, Musvit 4 FU, Spætmejse 1 R, Bogfinke 2 R. Leif Kristensen
Hovedskov v/Sandholt: Rød Glente 1 R, Ringdue 300 R, Bogfinke 9 R, Gulspurv 8 R. Leif Kristensen
Kalvehave v/Sandholt: Solsort 2 FU, Halemejse 1 FU, Spætmejse 1 FU. Leif Kristensen
Vester Hæsinge: Musvåge 2 R. Leif Kristensen
Lundegård: Lille Lappedykker 6 FU, Musvåge 1 R, Vibe 9 R. Leif Kristensen
Lykkesholm: Musvåge 1 R, Fasan 3 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 1 R, Sjagger 30 R, Sumpmejse 1 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 5 FU, Allike 5 R, Bogfinke 4 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 20 FU, Gulspurv 2 R. Palle Bo Larsen
Stige Ø: Isfugl 1 FU. Aage Wichmann
Vigelsø: Havørn 1 AD NV. Kurt Due Johansen
Odense Lufthavn: Havørn 1 IMM OF. Rasmus Due Nielsen 
Tårup Strand: Grønspætte 1 R. Lotte Mejer Sørensen
Svindinge: Grågås 425 FU, Ringdue 800 FU. Else Klint
Skaboeshuse: Tårnfalk 1 R, Vibe 3 FU, Ringdue 7 FU, Solsort 4 FU, Vindrossel 200 FU, Husskade 2 FU, Gråkrage 12 FU. Karsten Skygge Andersen
Kattegat ud for Bårdesø Strand og Jørgensø Strand: Gråstrubet Lappedykker 58 FU. Kurt Due Johansen
Nærå Strand/Agernæs Flak: Sangsvane 140 FU, Spidsand 130 FU, Almindelig Ryle 490 FU, Storspove 482 FU. Kurt Due Johansen
Erholm Gods: Ravn 7 OF. Evald Mehlsen
Klakkebjerg: Misteldrossel 1 R, Topmejse 3 R, Ravn 3 OF, Lille Korsnæb 2 OF, Lille Korsnæb 2 S, Lille Korsnæb 7 T R, Stor Korsnæb 3 S. Evald Mehlsen 
Middelfart: Klippedue (Tamdue) 4 OF, Ringdue 3 R, Tyrkerdue 2 R, Solsort 8 R, Blåmejse 1 SY, Musvit 2 R, Husskade 1 R, Gråkrage 2 R, Gråspurv 2 R, Skovspurv 18 R, Bogfinke 6 R, Stillits 1 R. Michael Brunhøj Hansen
Gyldensteen Gods: Blisgås 55 R, Grågås 95 R, Bramgås 560 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Knopsvane 53 R, Blisgås 85 R, Grågås 15 R, Bramgås 775 R, Pibeand 3 R, Knarand 63 R, Krikand 159 R, Gråand 340 R, Spidsand 1 R, Skeand 34 R, Troldand 92 R, Hvinand 1 R, Lille Skallesluger 8 R, Havørn 1 IMM R, Blishøne 174 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø: Sangsvane 35 R, Hvinand 125 R, Lille Skallesluger 16 R, Toppet Skallesluger 16 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 53 FU, Fiskehejre 1 R, Grågås 125 R, Bramgås 360 R, Pibeand 245 R, Knarand 4 R, Gråand 137 R, Hvinand 10 R, Stor Skallesluger 7 R, Havørn 1 R, Strandskade 2 R, Storspove 5 FU, Hættemåge 7 R, Sølvmåge 19 R, Svartbag 1 R, Råge 1 FU, Gråkrage 60 FU. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Lille Lappedykker 4 R, Tårnfalk 1 FU, Vandrefalk 1 R, Gråkrage 8 FU. Jens Bækkelund
Østereng, Bogense: Grågås 325 FU. Jens Bækkelund 


DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d 27/12 - 2017:
              Rød glente fortsætter sin fremgang i Danmark
                    Oversigt
              GODT NYTÅR med Polka-Mågens


        

Søndag den 7. januar 2018                 Solopgang: 08:40 Solnedgang: 16:08

Svendborg Golfbane: Musvåge 1 R, Ravn 2 OF
Vejlen Taasinge
: Isfugl 1 R. Morten Kristiansen
Lunkebugten: Rødben 3 R, Hvidklire 1 R. Finn Skov
Ristinge: Sortgrå ryle 1 R. Finn Skov
Fredmosen: Havørn 2 AD, Havørn 2 R JUV. Jan Frisenette
Bøllemosen: Rød glente 1 OF FU ( måske er der et par der holder til i området, de sidste 3 gange jeg har besøgt mosen, har jeg set Glenter derude, Måge SP 200 R FU. (Der er rigtig meget vand i mosen nu, det kunne blive et rigtig fint naturområde hvis det blev ført tilbage til fordums tider, det er tydeligt at se hvor den oprindelige mose har været), Grågås 300+ FU, Blisgås 35 FU, Knopsvane 4 FU, Sangsvane 25 FU, Ringdue 500+ FU (på majs som endnu ikke er høstet), Rådyr 4 FU. Poul Brugs Rasmussen
Hønsehavens Grusgravssø: Gråand 50 FU, Lille Lappedykker 1 FU, Gravand 2 FU, Troldand 20 FU, Måger SP 100 R, Ravn 1 OF Sangsvane 30 FU, Blishøne 15 FU. Poul Brugs Rasmussen
Brændegaard sø: Havørn 2 FU AD + gråand 1 DØD (bytte). Lars Hjortø
Espe
: Bjergvipstjert 1 R (Ny matrikelart). Bent Staugaard Nielsen [ Midtfyns Naturfoto]

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Lille Lappedykker 3 R, Toppet Lappedykker 3 R, Blishøne 320 R, Blishøne 230 R. Niels Andersen
Svendborg, matriklen: Ringdue 7 R, Tyrkerdue 2 R, Solsort 5 R, Blåmejse 4 R, Musvit 3 R, Allike 4 R, Gråkrage 5 R, Skovspurv 5 R, Dompap 5 R. Pierre Bentzen
Caroline Amalielund: Rødhals 1 DØD, Kvækerfinke 7 FU, Stor Gråsisken 32 FU, Dompap 1 R. Troels Guldager Nielsen
Caroline Amalielund: Gråand 40 R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Hættemåge 50 R, Sølvmåge 10 R, Ringdue 12 R, Isfugl 1 R, Vandstær 1 R, Gærdesmutte 2 R, Solsort 11 R, Sumpmejse 1 R, Blåmejse 7 R, Musvit 12 R, Spætmejse 2 R, Allike 2 OF, Råge 5 R, Gråkrage 7 R, Ravn 1 R, Bogfinke 1 R, Kvækerfinke 5 R. Pierre Bentzen
Thurø Rev: Pibeand 12 R, Gråand 25 R, Toppet Skallesluger 11 R, Strandskade 8 R, Vibe 11 R, Dobbeltbekkasin 2 R, Hættemåge 3 R, Sølvmåge 6 R, Engpiber 1 R, Rødhals 1 R, Spætmejse 1 SY, Råge 2 OF, Gråkrage 2 R. Niels Andersen
Monnet, Tåsinge: Spidsand 58 R, Sanglærke 1 R, Engpiber 3 R, Skærpiber 8 FU, Bjergpiber 1 R. Finn Just Christensen
Ny Bjerreby (Tåsinge): Sangsvane 200 FU. Søren G. Nielsen
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Toppet Lappedykker 11 R, Pibeand 186 R, Krikand 22 R, Strandskade 3 R, Rødben 7 FU, Hvidklire 1 FU . Jacob Sterup
Bagenkop: Moskusand 2 FU. Søren G. Nielsen
Bagenkop Havn: Kaspisk Måge 1 R. Finn Just Christensen
Bagenkop Havn: Kaspisk Måge 3 2K R, Svartbag 40 R, Skærpiber 3 R. Jacob Sterup
Hav nord for Bagenkop: Knopsvane 4 R, Ederfugl 10 OF. Jacob Sterup
Dovns Klint: Havlit 17 R. Finn Just Christensen
Gulstav Mose: Knopsvane 1 R, Gråand 7 FU, Musvåge 2 R, Blishøne 1 FU, Musvit 4 FU. Søren G. Nielsen
Hav ved Dovns Klint/Gulstav: Ederfugl 75 FU, Havlit 50 FU, Sortand 150 FU, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 2 OF. Søren G. Nielsen
Søgård (Langeland): Stor Flagspætte 1 R, Blåmejse 2 R, Musvit 1 R, Træløber/Korttået Træløber 1 FU, Kvækerfinke 4 R, Dompap 2 R. Jacob Sterup
Søgård Mose (Langeland): Knopsvane 23 , Sangsvane 5 , Bramgås 1000 R, Pibeand 80 R, Knarand 8 R, Krikand 30 R, Gråand 30 R, Blishøne 4 R, Stormmåge 70 R. Jacob Sterup
Søgård Pyt: Knopsvane 2 AD R, Knarand 3 R, Gråand 6 R, Troldand 1 F R, Blishøne 25 R, Skægmejse 3 R. Jacob Sterup
Hav ved Tryggelev Nor: Toppet Lappedykker 15 FU, Havlit 7 FU, Sortand 400 FU, Fløjlsand 2 FU, Hvinand 12 FU. Søren G. Nielsen
Hav ved Tryggelev Nor: Toppet Lappedykker 7 R, Knopsvane 6 R, Ederfugl 4 R, Havlit 7 R, Sortand 200 R, Fløjlsand 16 R. Jacob Sterup 
Keldsnor: Toppet Lappedykker 1 FU, Skarv 7 FU, Knopsvane 10 FU, Grågås 300 FU, Pibeand 50 FU, Gråand 4 FU, Troldand 50 FU, Bjergand 10 FU, Hvinand 3 FU, Lille Skallesluger 2 M FU, Havørn 1 OF, Snespurv 7 FU. Søren G. Nielsen
Keldsnor: Blisgås 2 R, Grågås 300 R, Bramgås 28 R. Carsten Skou 
Marker m.m. ved Gulstavvej nord for Eget: Sangsvane 100 FU. Søren G. Nielsen
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 3 FU, Blisgås 13 FU, Grågås 200 FU, Bramgås 100 FU, Taffeland 1 FU, Troldand/Bjergand 200 FU, Blishøne 20 FU, Solsort 10 FU, Sjagger 20 FU. Søren G. Nielsen
Ristinge Hale: Rødben 2 R. Finn Just Christensen
Siø Sund: Strandskade 4 OF. Søren G. Nielsen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Fiskehejre 4 FU, Knopsvane 2 FU, Blisgås 8 FU, Grågås 200 FU, Canadagås 8 R, Bramgås 500 FU, Pibeand 150 FU, Krikand 85 FU, Gråand 50 FU, Skeand 4 FU, Taffeland 50 FU, Troldand/Bjergand 4000 FU, Lille Skallesluger 5 FU, Havørn 1 FU, Blishøne 20 FU, Hættemåge 100 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 3 FU, Blåmejse 1 FU, Sortkrage 1 R. Søren G. Nielsen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Blisgås 4 R, Blisgås 45 SØ, Canadagås 6 R, Bramgås 400 R, Troldand 1500 R, Bjergand 2500 R, Silkehale 1 N, Solsort 1 R, Skægmejse 2 R, Blåmejse 2 R, Bjergirisk 7 FU. Jacob Sterup
Barager Nebbe/Næbbe Revler: Knopsvane 35 R, Sangsvane 17 AD R, Grågås 200 R, Hvinand 25 R, Strandskade 1 FU, Sandløber 2 FU, Rødben 1 R, Rødhals 2 R. Jacob Sterup
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 1 R, Havørn 2 AD R. Karen Kusk
Åmosen v/Ollerup: Kortnæbbet Gås 1 FU, Blisgås 115 FU, Grågås 300 FU, Halemejse 2 R, Husskade 4 R, Stillits 2 OF. Jacob Sterup
Fiskerup Skov: Musvåge 1 R, Ringdue 1 R, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 1 R, Solsort 1 R, Fuglekonge 2 FU, Sumpmejse 3 FU, Blåmejse 5 FU, Musvit 4 FU, Ravn 3 OF, Kvækerfinke 1 R, Grønsisken 2 OF, Lille Korsnæb 1 OF, Kernebider 2 R. Niels Bomholt Jensen
Ulbølle: Stor Flagspætte 1 R, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Dompap 2 FU. Niels Bomholt Jensen
Langemark v/Ulbølle: Musvåge 1 R, Råge 200 FU. Niels Bomholt Jensen
Sydf. Øhav: Rødlok: Toppet Lappedykker 2 R, Sangsvane 12 S, Grågås 7 OF, Bramgås 165 V, Hvinand 10 R, Toppet Skallesluger 5 R, Blishøne 70 R. Niels Bomholt Jensen
Søren Bilds Strand: Blisgås 50 SØ, Musvåge 1 R, Tårnfalk 2 R, Gærdesmutte 2 R, Rødhals 2 R, Solsort 8 FU, Sjagger 260 V, Blåmejse 2 FU, Musvit 3 R, Sortkrage 1 R, Gråkrage 1 R, Skovspurv 30 FU, Bogfinke 4 FU, Kvækerfinke 1 R, Dompap 3 FU, Gulspurv 7 FU. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Lille Lappedykker 2 FU, Toppet Lappedykker 10 R, Skarv 3 OF, Knopsvane 4 OF, Sangsvane 175 FU, Grågås 250 R, Pibeand 35 FU, Gråand 22 R, Taffeland 300 R, Troldand 750 R, Bjergand 200 R, Hvinand 25 FU, Lille Skallesluger 12 FU, Stor Skallesluger 15 R, Musvåge 2 R, Vandrikse 1 R, Blishøne 150 R, Hættemåge 25 R, Stormmåge 20 R, Sølvmåge 20 R, Huldue 5 R, Ringdue 120 R, Solsort 8 R, Halemejse 4 FU, Blåmejse 1 FU, Allike 20 OF, Gråkrage 5 OF. Mikael Kristensen
Ryslinge: Rød Glente 2 OF. Karl Top
Fjellerup v/Ryslinge: Gærdesmutte 1 R, Rødhals 1 R. Palle Bo Larsen
Lindkær v/Ravnholt: Sangsvane 5 OF, Grågås 50 OF, Bramgås 40 OF, Musvåge 2 R. Palle Bo Larsen
Hestehave v/Gelskov: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Indslev: Musvåge 1 R. Svend Aage Linderström
Kerteminde Fjord & Kertinge Nor: Grågås 5 R, Stor Skallesluger 17 R. Steen Lauritsen
Langeskov: Musvåge 2 R. Svend Aage Linderström
Langesø Gods + Langesø: Isfugl 1 FU. Aage Wichmann
Sybergland: Havørn 1 R, Stillits 24 R, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 40 R. Ivan Sejer Beck
Vesterholm Mose: Skarv 4 OF, Fiskehejre 3 R, Knopsvane 4 R, Gråand 9 R, Musvåge 2 R, Blishøne 35 FU, Ringdue 45 R, Sjagger 220 R, Vindrossel 3 R, Halemejse 2 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 3 FU, Træløber 1 FU, Allike 17 OF, Gråkrage 3 R, Stær 6 FU. Steen Lauritsen   
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 14 R, Toppet Skallesluger 4 FU, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 2 R, Solsort 19 FU, Sangdrossel 2 FU, Blåmejse 3 FU. Leif Kristensen
Kohave v/Skovmøllevej: Fiskehejre 1 OF. Kurt Due Johansen
Søholm Sø: Havørn 1 AD FU. Erik Damm
Odense Å v/Brobyværk: Vandstær 1 R. Kell Grønborg
Sollerup: Ravn 3 OF. Kell Grønborg
Stige Ø: Hvidsisken 2 . Kristoffer Hansen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Sangsvane 20 OF, Blå Kærhøg 1 OF. Leif Sørensen
Otterup: Dompap 4 FU, Kernebider 1 FU. Finn Toftegaard
Stubbedam: Hvidsisken 1 FU. Max Nøraa Nielsen   
Båring Skov: Jernspurv 1 FU. Lars Rytter
Harndrup: Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 5 FU, Halemejse, Nordlig (caudatus) 3 FU, Sumpmejse 2 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 3 FU, Spætmejse 2 FU, Bogfinke 5 FU, Grønsisken 2 FU. Conny Hartmann
Ørsbjerg Knold: Sortkrage 2 OF. Evald Mehlsen
Klakkebjerg: Lille Gråsisken 2 R,
Stor Korsnæb 90. Evald Mehlsen
Erholm Gods: Grågås 300 R. Evald Mehlsen
Varbjerg: Hvinand 6 R, Rødben 1 R. Flemming G. Andersen
Wedellsborg Gods:
Havørn 6 AD R, Duehøg 1 R, Spurvehøg 1 M FU, Huldue 8 SY, Stor Korsnæb 16 FU. Mads Syndergaard
Øksenrade Skov: Ringdue 8 R, Stor Flagspætte 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 3 R, Fuglekonge 6 FU, Sumpmejse 2 R, Blåmejse 6 R, Musvit 3 R, Skovskade 2 R, Husskade 2 R, Dompap 5 R. Michael Brunhøj Hansen
Hindsgavl Batteriplantage m.m.: Skarv 4 OF, Sangsvane 5 SV, Ringdue 5 OF, Råge 18 R, Gråkrage 6 R, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 20 OF. Michael Brunhøj Hansen
Kongebroskoven: Halemejse 7 R, Sumpmejse 2 R, Blåmejse 4 R, Musvit 4 R, Spætmejse 3 R, Gråkrage 2 R, Grønsisken 1 R. Michael Brunhøj Hansen
Paddesø Skov & Paddesø Høl: Grågås 220 R, Musvåge 3 R, Ringdue 54 R, Gærdesmutte 2 R, Solsort 13 R, Sjagger 25 R, Sumpmejse 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 3 R, Spætmejse 1 R, Husskade 1 R, Gråkrage 12 R, Ravn 4 R, Bogfinke 3 R, Kvækerfinke 2 R, Stillits 15 R, Stor Gråsisken 40 R, Stor Gråsisken 22 RI, Hvidsisken 1 2K RI. Jens Friis-Walsted
Nærå Strand/Agernæs Flak: Sangsvane 20 R, Blisgås 75 OF, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 240 R. Jens Bækkelund
Flyvesandet: Grønspætte 1 R, Vindrossel 2 R, Træløber 2 R. Leif Sørensen
Flyvesandet: Grønspætte 1 R. Finn Toftegaard
Nørreby: Sangsvane 323 FU. Jens Bækkelund
Lindø + vade v/Jersore: Gråand 325 R, Storspove 70 R. Jens Bækkelund
Ålebæk: Vandrikse 1 SY. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Grågås 700 FU. Gunhild Brink
Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø: Sangsvane 7 OF, Bramgås 800 OF. Gunhild Brink 


      

Lørdag den 6. januar 2018                 Solopgang: 08:41 Solnedgang: 16:06

Gudbjerg, Uldtoftevejen: Sangsvane 10 FU, Grågås 200 FU, Blisgås 25 FU OF. Poul Brugs Rasmussen
Sortemosen: Havørn 2 R. Morten Kristiansen
Hvidkilde Sø: Skarv 1 R, Fiskehejre 3 R, Gråand 30 R, Troldand 18 R, Hvinand 12 R, Lille Skallesluger 10 R, Stor Skallesluger 1 F R, Grønsisken 120 FU
Amalielyst: Grågås 60 R, Musvåge 1 R, Huldue 4 R, Ringdue 80 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 12 R, Blåmejse 8 R, Musvit 14 R, Spætmejse 1 R, Bogfinke 4 R
Bøjden Nor: Hjejler 14 R. Erik Thomsen
Stige Ø (14:15): Hvidsisken 1 R. Søren Gjaldbæk

      

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Christiansminde: Musvåge 1 OF, Ringdue 7 R, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 2 FU, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 5 FU, Munk 1 M R, Halemejse 7 FU, Topmejse 1 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 3 FU, Spætmejse 2 SY, Gråkrage 3 OF, Bogfinke 3 FU, Bogfinke/Kvækerfinke 40 FU, Grønirisk 2 FU, Stillits 3 FU, Grønsisken 45 FU, Dompap 4 FU. Susanne Rørdam Skov
Lehnskov/Fredskov: Sangsvane 4 FU, Bramgås 3000 FU. Niels Andersen
Gulstav, mose nord/f.Gulstav Mose: Pibeand 18 FU. Jacob Sterup
Fakkemose: Musvåge 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Sjagger 1 R, Gråkrage 2 R. Jacob Sterup
Bagenkop Havn: Skarv 55 R, Hættemåge 10 R, Sølvmåge 150 R, Kaspisk Måge 3 , Svartbag 80 R, Skærpiber 1 R, Gærdesmutte 1 R. Jacob Sterup
Botofte Skovmose: Toppet Lappedykker 1 R,
Sølvhejre 1 R, Fiskehejre 3 R, Knopsvane 5 , Grågås 70 FU, Pibeand 13 R, Troldand 13 R, Fasan 1 R, Husskade 2 R, Stor Gråsisken 300 R, Gulspurv 1 R. Jacob Sterup
Bukkeskov: Kvækerfinke 10 FU. Jacob Sterup
Hav ved Dovns Klint/Gulstav: Havlit 22 R, Sortand 210 R. Jacob Sterup
Hav ved Tryggelev Nor: Knopsvane 4 AD R, Havlit 2 R, Sortand 500 R, Fløjlsand 2 R. Jacob Sterup
Havet ud for Keldsnor: Toppet Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 2 V, Knopsvane 3 AD R, Ederfugl 400 R, Havlit 1 R, Sortand 20 R, Toppet Skallesluger 1 OF. Jacob Sterup
Keldsnor: Skarv 45 R, Knopsvane 2 , Sangsvane 1 AD R, Grågås 50 R, Bramgås 90 FU, Pibeand 165 FU, Gråand 10 R, Skeand 1 M R, Taffeland 7 R, Troldand 130 R, Bjergand 10 R, Lille Skallesluger 4 R, Svartbag 10 R, Skærpiber 2 R, Snespurv 8 R. Jacob Sterup
Løkkeby (by + åbent land): Fuglekonge 2 FU. Jacob Sterup
Marstal Bugt ud for Ristinge: Toppet Lappedykker 5 R, Ederfugl 10 R, Havlit 1 R, Sortand 620 R, Fløjlsand 1 R, Toppet Skallesluger 7 R. Jacob Sterup
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 11 R, Blisgås 5 R, Grågås 110 R, Taffeland 20 R, Troldand 160 R, Bjergand 140 R, Stor Skallesluger 1 BR R, Musvåge 1 R, Vibe 1 R, Råge 40 FU. Jacob Sterup
Ristinge By: Sjagger 60 FU, Stillits 2 FU, Gulspurv 1 R. Jacob Sterup
Ristinge Hale: Tårnfalk 1 FU, Silkehale 1 SØ. Jacob Sterup
Ristinge Strand/Sommerhusomr.: Sortmejse 1 R. Jacob Sterup
Spodsbjerg Havn: Knopsvane 2 AD R, Svartbag 20 R, Skovspurv 3 R. Jacob Sterup
Storeholm + øhavet nord for: Knopsvane 145 R, Bramgås 34 NV, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 30 R, Spidsand 2 R, Strandskade 8 FU, Islandsk Ryle 2 FU, Storspove 1 R, Rødben 9 FU. Jacob Sterup
Strandeng & nor v/Ristinge Havn: Sortkrage 1 FU. Jacob Sterup
Sydf. Øhav nord for Ristingehalvøen: Toppet Lappedykker 1 R, Knopsvane 60 R, Toppet Skallesluger 55 R, Rødben 12 FU. Jacob Sterup
Sønder Longelse: Tyrkerdue 2 R. Jacob Sterup
Tryggelev Nor & Salme Nor: Sangsvane 4 AD R, Gravand 3 FU, Krikand 40 R, Lille Skallesluger 14 BR R, Engpiber 7 R, Sortkrage 2 FU, Gråkrage 5 FU. Jacob Sterup
Vesteregn: Husskade 2 R. Jacob Sterup
Gudbjerg: Rød Glente 1 FU. Leif Bisschop-Larsen
Klintholm: Grågås 120 SV, Ringdue 2000 OF, Isfugl 1 R, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 40 FU. Leif Bisschop-Larsen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 4 R, Skarv 8 R, Fiskehejre 8 R, Knopsvane 3 R, Sangsvane 8 R, Blisgås 6 R, Grågås 95 R, Pibeand 47 R, Knarand 11 R, Krikand 3 R, Gråand 10 R, Taffeland 50 FU, Troldand 1990 R, Bjergand 125 R, Hvinand 23 R, Lille Skallesluger 9 FU, Stor Skallesluger 10 R, Havørn 3 R, Spurvehøg 1 FU, Musvåge 1 R, Blishøne 10 R, Sølvmåge 12 R, Ringdue 20 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 3 R, Sjagger 4 OF, Vindrossel 7 R, Musvit 2 R, Spætmejse 1 FU, Husskade 2 R, Allike 10 R NAT, Gråkrage 23 R NAT, Ravn 2 OF, Stillits 6 R, Grønsisken 25 FU, Stor Gråsisken 45 FU, Gulspurv 8 R. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Fjeldvåge 1 AD R NV. Max Nøraa Nielsen
Ulbølle: Ringdue 2 R, Tyrkerdue 2 FU, Solsort 1 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 1 FU, Gråspurv 2 FU, Skovspurv 11 FU, Bogfinke 2 R, Kvækerfinke 1 FU, Kernebider 1 R. Niels Bomholt Jensen
Svanninge Bakker: Skovsneppe 1 R, Natugle 2 TH. Max Nøraa Nielsen
Freltofte: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Heden:
Rød Glente 25 R NAT. Per Rasmussen
Sønderskov v/Pennsylvanien:
Rød Glente 16 R NAT. Gunnar Jørgensen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Knopsvane 12 FU, Grågås 450 FU, Bramgås 30 FU, Musvåge 2 FU, Stormmåge 100 FU, Sjagger 20 R, Allike 35 FU, Gråkrage 10 FU. Søren G. Nielsen
Frankfri: Klippedue (Tamdue) 70 R. Søren G. Nielsen
Lundegård: Tårnfalk 1 R, Vibe 9 R, Stormmåge 18 FU, Sølvmåge 3 FU, Ringdue 2 R, Gulspurv 2 R. Søren G. Nielsen
Brylle: Sølvmåge 3 OF, Ringdue 7 R, Solsort 4 FU, Musvit 4 FU, Husskade 1 R, Gråkrage 1 FU, Skovspurv 10 FU, Bogfinke 1 FU, Kvækerfinke 1 FU. Søren G. Nielsen
Varbjerg: Havørn 1 OF. Flemming G. Andersen
Verninge: Blåmejse 7 FU, Gråspurv 2 FU, Skovspurv 15 FU, Gulspurv 25 FU. Søren G. Nielsen
Odense Å (fra Åsum t/udløb): Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 70 FU. Evald Mehlsen
Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal: Vandrefalk 2 R. Jens Kristian Holm
Glamsbjerg: Grønspætte 1 SY. Erik Damm  
Harndrup: Ringdue 3 FU, Stor Flagspætte 2 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 3 FU, Halemejse, Nordlig (caudatus) 7 FU, Sumpmejse 2 FU, Sortmejse 1 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 3 FU, Spætmejse 2 FU, Skovspurv 11 FU, Bogfinke 3 FU. Conny Hartmann
Rønninge:
Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 120 R, Lille Korsnæb 14 OF. Bo K. Stephensen 
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 21 FU, Stor Gråsisken 25 FU. Finn, Susanne Rørdam Skov
Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen): Tårnfalk 1 FU, Sortgrå Ryle 1 R, Skærpiber 1 R. Peter Thomasen 
Kirkendrup Skov: Jernspurv 1 R. Finn Just Christensen
Strandenge v/Jersore: Rørdrum 1 FU. Jens Bækkelund
Dræet: Havørn 1 R. Jens Kristian Holm
Egebjerggård Storskov: Lille Korsnæb 3 R. Finn Just Christensen
Gyldensteen: Engsøen: Knarand 7 R. Finn Just Christensen
Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø: Ederfugl 15 R. Finn Just Christensen
Gyldensteen: Kystlagunen: Havørn 1 R. Jens Kristian Holm 
Gyldensteen: Kystlagunen: Strandskade 4 FU, Bjergirisk 7 FU. Finn Just Christensen
Gyldensteen: Langø: Skeand 1 R, Storspove 42 OF, Træløber 1 FU. Finn Just Christensen
Hav nord for Flyvesandet: Sortand 101 R, Fløjlsand 1 R. Finn Just Christensen 


      

Fredag den 5. januar 2018                 Solopgang: 08:41 Solnedgang: 16:05

Egense: Grågås 200 OF
Vester Skerninge: Stær 1 OF
Lundeborg, matriklen
: Allike 4 FU. Poul Brugs Rasmussen
Lundeborg, Stenmurevejens frugtplantage: Sjagger 50 FU OF, Råge 200 OF. Poul Brugs Rasmussen
Nyborg: Gråsisken 10 R. Finn Skov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Landet: Grønspætte 1 SY. Henrik Knudsen
Bagenkop Havn: Kaspisk Måge 5 , Svartbag 50 R, Skærpiber 1 R. Jacob Sterup
Spodsbjerg Havn: Sølvmåge 80 R, Svartbag 15 R. Jacob Sterup 
Sydf. Øhav øst for Strynø: Bramgås 300 OF, Ederfugl 400 FU, Havørn 1 AD OF. Steen Winkel
Vejstrup: Isfugl 1 FU. Torben Christiansen
Nakkebølle Fjord: Lille Lappedykker 65 R, Toppet Lappedykker 1 R, Knopsvane 105 R, Stor Skallesluger 4 OF, Blishøne 240 FU, Sølvmåge 25 R, Svartbag 2 R. Jacob Sterup
Nakkebølle Inddæmning: Fiskehejre 12 R, Havørn 1 4K+ R, Skægmejse 2 R. Jacob Sterup
Nakkebølle Inddæmning: Skarv 4 R, Fiskehejre 12 R, Knopsvane 11 R, Sangsvane 7 R, Blisgås 14 R, Grågås 55 R, Bramgås 130 OF, Pibeand 66 R, Knarand 11 R, Gråand 43 R, Taffeland 64 R, Troldand 1620 R, Bjergand 328 R, Hvinand 8 FU, Lille Skallesluger 16 R, Havørn 1 AD R, Blishøne 31 FU, Stormmåge 28 R, Solsort 1 R, Halemejse 7 FU, Musvit 3 FU, Spætmejse 1 FU, Stillits 2 FU. Leif Kristensen
Sundet, Faaborg: Toppet Lappedykker 5 FU, Skarv 5 FU, Fiskehejre 5 FU, Grågås 1 FU, Knarand 1 R, Gråand 10 FU, Taffeland 40 R, Troldand 330 R, Stor Skallesluger 10 FU, Vandrikse 1 SY, Hættemåge 20 R, Stormmåge 15 R, Sølvmåge 10 R, Svartbag 2 R, Gærdesmutte 2 FU, Gråkrage 2 FU. Per Damgaard Poulsen
Faaborg: Sølvmåge 5 R, Ringdue 5 FU, Tyrkerdue 6 FU, Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 10 FU, Fuglekonge 5 FU, Halemejse 10 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 4 FU, Husskade 2 FU, Allike 150 T, Råge 200 T, Stær 15 SV, Gråspurv 6 FU, Skovspurv 6 FU, Bogfinke 4 FU, Kvækerfinke 2 FU, Grønirisk 10 FU. Per Damgaard Poulsen
Faaborg Fjord: Lille Lappedykker 45 FU, Toppet Lappedykker 25 FU, Skarv 40 R, Knopsvane 35 FU, Grågås 5  FU, Troldand 15 R, Ederfugl 30 FU, Hvinand 100 FU, Toppet Skallesluger 35 FU, Havørn 2 R, Tårnfalk 1 FU, Grønbenet Rørhøne 1 FU, Blishøne 1400 FU, Vibe 17 R, Hættemåge 150 R, Sølvmåge 150 R, Svartbag 10 R, Klippedue (Tamdue) 5 R. Per Damgaard Poulsen
Grønderup: Musvåge 6 R. Leif Kristensen 
Sollerup: Sangsvane 7 OF, Grågås 42 FU, Musvåge 9 R, Trane 2 FU. Leif Kristensen
Tangkrog: Kvækerfinke 12 FU. Leif Kristensen
Øster Hæsinge: Tårnfalk 1 R. Leif Kristensen
Skånemosen (vest for Håstrup): Gråand 7 R, Ringdue 1 OF, Stor Flagspætte 2 R, Solsort 16 FU, Fuglekonge 15 FU, Rødtoppet Fuglekonge 1 FU, Halemejse, Nordlig (caudatus) 7 FU, Sortmejse 1 SY, Blåmejse 8 FU, Musvit 7 FU, Spætmejse 2 FU, Træløber 1 FU, Gråkrage 2 FU, Bogfinke 5 FU, Dompap 2 FU. Mikael Kristensen
Sallinge Å (Dahls Mølle - Odense Å): Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Gestelev: Havørn 1 OF. Per Rasmussen   
Højstrup Øvelsesterræn: Husskade 162 R NAT. Dieter Maaszen
Universitetet - Odense: Stillits 60 FU. Martin Rheinheimer
Højstrup (Odense): Musvåge 1 R, Gråkrage 1 R. Klaus Malling Olsen
Kohave v/Skovmøllevej: Huldue 1 R, Ringdue 10 R. Kurt Due Johansen
Stavrby Skov: Topmejse 2 SY, Musvit 3 SY. Erik Busk
Strib: Lille Lappedykker 3 FU, Knopsvane 9 R. Erik Busk
Middelfart: Hættemåge 3 R, Sølvmåge 9 R, Klippedue (Tamdue) 12 OF, Ringdue 3 R, Solsort 2 M R, Blåmejse 1 R, Blåmejse 1 SY, Skovspurv 8 R, Bogfinke 3 , Grønirisk 1 R. Michael Brunhøj Hansen
Kongebroskoven: Lille Lappedykker 3 R, Gærdesmutte 1 R, Gærdesmutte 3 SY, Blåmejse 1 R. Michael Brunhøj Hansen
Assens: Tårnfalk 1 FU, Dompap 2 FU. Kirsten Pedersen
Båring Vig: Sangsvane 9 AD S, Vandrikse 1 SY, Rødben 5 R, Skægmejse 4 R, Bjergirisk 5 R. Michael Mosebo Jensen
Flægen v/Tybrind: Stor Skallesluger 2 OF, Dobbeltbekkasin 1 R, Engpiber 2 R. Michael Mosebo Jensen
Fønsskov, marker: Havørn 1 AD R, Vibe 50 R, Huldue 1 R. Michael Mosebo Jensen
Husby (Vestfyn): Natugle 4 R. Mads Syndergaard
Jersore: Blisgås 61 R, Bomlærke 2 R. Michael Mosebo Jensen
Tybrind Gods: Blisgås 8 R, Bramgås 2500 R, Ravn 1 R. Michael Mosebo Jensen
Tybrind Vig: Toppet Lappedykker 10 R. Michael Mosebo Jensen
Mågeøerne: Knortegås, Lysbuget (hrota) 29 R, Gravand 6 R, Storspove 27 R. Michael Mosebo Jensen
Gyldensteen: Reservatet: Pibeand 2 R, Knarand 77 R, Skeand 13 R, Lille Skallesluger 11 R. Michael Mosebo Jensen


     

Torsdag den 4. januar 2018                 Solopgang: 08:42 Solnedgang: 16:04

Svendborg Golfbane: Sangsvane 6 SV, Musvåge 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 6 R, Skovskade 1 R, Ravn 4 R, Dompap 1 R
Keldsnor
: Snespurv 9 R . Finn Skov
Lindkær, Ravnholt
: Havørn 2 R. Morten Kristiansen
Purreskoven (10:30): Sort Egern 1 FU, Sumpmejse 4 FU, Blåmejse 6 FU, Musvit 4 FU, Bogfinke 8 FU, Kvækerfinke 4 FU, Solsort 2 FU, Ringdue 6 R, Dompap 4 R, Spætmejse 2 FU, Stor flagspætte 2 FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausmindeskoven (Povlinelund)
: Halemejse 1 FU, Dompap 6 FU, Kernebider 1 FU. Tom Giersing
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Tårnfalk 1 R, Strandskade 1 R, Isfugl 1 R. Niels Andersen
Søen, Valdemarsslot: Fiskehejre 16 R, Knarand 17 R, Troldand 3000 R, Blishøne 1500 R, Strandskade 1 R. Niels Andersen
Bagenkop Havn: Kaspisk Måge 3. Henrik Knudsen
Keldsnor: Snespurv 9 R . Finn Skov
Lindelse: Stor Tornskade 1 R. Henrik Knudsen
Eriks Hale (Ærøs Hale):
Sortgrå Ryle 10 R. Carlo Klavsen
Sønderskov v/Pennsylvanien:
Rød Glente 29 R NAT, Havørn 3, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R. Kirsten Pedersen
Korinth:
Trane 11 R. Jakob Sunesen
Bøgebjerg Skov v/Sandholt
: Fiskehejre 1 OF, Musvåge 1 R, Fasan 1 R, Ringdue 110 T, Solsort 2 R. Leif Kristensen
Silkeå: Fiskehejre 2 R, Blå Kærhøg 1 BR FU, Musvåge 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Dobbeltbekkasin 9 R, Vandstær 1 FU, Stillits 2 R. Kirsten Pedersen
Nakkebølle Inddæmning: Fiskehejre 2 OF, Lille Skallesluger 6 R, Isfugl 2 R, Blåmejse 2 R. Leif Sørensen
Sønder Højrup: Rød Glente 1 OF. Leif Sørensen
Trente Mølle m.m.: Gærdesmutte 1 R, Fuglekonge 1 R, Topmejse 1 R, Blåmejse 2 R. Leif Sørensen
Bøjden Nor: Toppet Lappedykker 1 FU, Skarv 35 R, Fiskehejre 23 R, Sangsvane 18 FU, Grågås 30 FU, Bramgås 50 R, Gravand 1 FU, Pibeand 6 R, Krikand 38 R, Gråand 45 FU, Spidsand 45 R, Taffeland 75 R, Troldand 350 R, Bjergand 800 R, Ederfugl 18 OF, Hvinand 2 FU, oppet Skallesluger 8 FU, Havørn 1 FU, Musvåge 3 FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 1 R, Hættemåge 25 FU, Sølvmåge 10 R, Svartbag 2 R, Ringdue 8 OF, Solsort 4 FU, Blåmejse 2 R, Musvit 3 R. Mikael Kristensen
Haveskov v/Sandholt: Grågås 5 OF, Solsort 3 FU, Spætmejse 2 R, Bogfinke 2 FU, Dompap 2 FU. Leif Kristensen
Hovedskov v/Sandholt: Grågås 9 OF, Ringdue 77 R. Leif Kristensen
Kalvehave v/Sandholt: Gråand 2 R, Musvåge 1 R, Fuglekonge 2 FU, Musvit 1 FU, Musvit 1 SY, Spætmejse 2 R, Skovskade 1 R, Bogfinke 2 FU, Grønsisken 3 FU, Dompap 1 R, Gulspurv 3 FU. Leif Kristensen
Mørkemose v/Sandholt: Trane 2 R. Leif Kristensen
Skov ved Gultvedholm: Rød Glente 1 OF. Lilly Sørensen 
Sandholt: Grågås 2 OF, Gråand 9 R, Taffeland 3 R, Blishøne 2 FU, Ringdue 9 R, Sjagger 52 R, Allike 8 R, Ravn 3 OF, Skovspurv 2 R, Bogfinke 7 R, Stillits 2 R, Gulspurv 2 R. Leif Kristensen
Vester Hæsinge: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Tyrkerdue 1 FU. Leif Kristensen
Øgårdshave v/Sandholt: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 6 R, Grågås 13 R. Leif Kristensen
Bøjden Nor: Toppet Lappedykker 1 FU, Skarv 35 R, Fiskehejre 23 R, Sangsvane 18 FU, Grågås 30 FU, Bramgås 50 R, Gravand 1 FU, Pibeand 6 R, Krikand 38 R, Gråand 45 FU, Spidsand 45 R, Taffeland 75 R, Troldand 350 R, Bjergand 800 R, Ederfugl 18 OF, Hvinand 2 FU, Toppet Skallesluger 8 FU, Havørn 1 FU, Musvåge 3 FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 1 R, Hættemåge 25 FU, Sølvmåge 10 R, Svartbag 2 R, Ringdue 8 OF, Solsort 4 FU, Blåmejse 2 R, Musvit 3 R. Mikael Kristensen
Heden
: Rød Glente 7 R. Per Rasmussen
Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal: Lille Lappedykker 9 FU, Skarv 2 FU, Vandrefalk 2 R, Lille Gråsisken 35 FU. Søren G. Nielsen
Bispeenge: Gravand 2 R. Finn Just Christensen
Bregnør Fiskerleje, strandeng øst for: Strandskade 3 R, Silkehale 2 FU. Jens Bjerg
Nyborg Slot: Stor Gråsisken 15 FU, Hvidsisken 1 FU. Peter Pelle Clausen
Skaboeshuse: Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 1 R. Evald Mehlsen
Kongebroskoven: Lille Lappedykker 4 R, Fiskehejre 9 R, Ederfugl 1 M R, Hættemåge 15 R, Sølvmåge 25 R, Svartbag 2 R, Stor Flagspætte 2 R, Rødhals 1 R, Halemejse 5 R, Blåmejse 3 R, Musvit 4 R, Spætmejse 2 R. Michael Brunhøj Hansen
Fagsted Lung: Rød Glente 1 FU. Kirsten Pedersen
Lundager v/Assens: Gråand 2 R, Sølvmåge 40 OF, Ringdue 4 R, Sjagger 4 FU, Blåmejse 3 R, Musvit 7 R, Spætmejse, Mørkbuget (caesia) 1 R, Husskade 2 FU, Gråkrage 10 FU, Bogfinke 7 R, Grønirisk 2 R, Dompap 2 R, Gulspurv 2 R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 60 OF. Kirsten Pedersen 


       

Onsdag den 3. januar 2018                 Solopgang: 08:42 Solnedgang: 16:02

Lundeborg, matriklen: Skov/Gråspurv 20 FU R, Musvit 2 FU, Blåmejse 4 FU, Rødhals 1 FU, Allike 4 FU, Ringdue 4 FU. Poul Brugs Rasmussen

      

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Thurø Rev
: Grågås 50 R, Pibeand 40 R, Toppet Skallesluger 9 R, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 7 R, Vibe 2 R. Pierre Bentzen
Østerskov (Thurø)
: Musvåge 1 R, Fasan 2 R, Ringdue 2 R, Solsort 1 R, Blåmejse 4 R, Musvit 2 R, Råge 15 R, Gråkrage 3 R. Pierre Bentzen
Monnet, Tåsinge:
Havørn 1 R, Sanglærke 1 OF, Engpiber 3 R, Skærpiber 7 R, Bjergpiber 1 R, Lapværling 1 R. Peder Rasmussen, Henrik Knudsen
Landet: Ravn 2 OF. Henrik Knudsen
Bagenkop Havn: Kaspisk Måge 2 R, Skærpiber 3 R, Bjergvipstjert 1 R, Husrødstjert 1 R. Søren Bøgelund
Ulbølle: Tyrkerdue 1 R, Solsort 5 FU, Topmejse 1 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 1 FU, Skovspurv 10 FU, Grønirisk 2 R, Stillits 1 R. Niels Bomholt Jensen
Vester Aaby: Fiskehejre 1 R, Sangsvane 17 , Grågås 43 OF, Musvåge 1 R, Ringdue 120 OF, Ringdue 8 R, Tyrkerdue 2 R, Bjergvipstjert 0 R, Solsort 14 R, Sjagger 36 R, Blåmejse 2 R, Musvit 2 R, Allike 48 R, Råge 12 R, Gråkrage 3 R, Gråspurv 5 R, Skovspurv 17 R, Bogfinke 5 R, Kvækerfinke 1 R, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 7 FU. Else Klint 
Vester Hæsinge: Tårnfalk 1 R, Blåmejse 3 FU, Grønirisk 3 R, Grønsisken 11 FU. Leif Kristensen
Sandholt: Tårnfalk 1 R, Sjagger 33 R. Leif Kristensen
Sandholt: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 1 R, Musvåge 1 FU, Tårnfalk 1 R, Blishøne 2 R. Niels Bomholt Jensen
Mørkemose v/Sandholt: Trane 2 FU. Niels Bomholt Jensen
Faaborg: Havørn 1 OF. Jacob Sterup
Odense Å v/Brobyværk: Vandstær 1 R. Max Nøraa Nielsen
Kildemose v/Ryslinge: Rød Glente 1 OF. Karl Top 
Brylle: Spurvehøg 1 OF. Søren G. Nielsen
Bellinge: Ringdue 2 FU, Tyrkerdue 2 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 3 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 2 FU, Skovspurv 2 FU, Bogfinke 2 FU, Grønirisk 3 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 1 FU, Dompap 4 FU. Poul Vesterlund Pedersen 
Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal: Vandrefalk 1 R. Finn Just Christensen
Skibhuskvarteret: Grønbenet Rørhøne 2 FU. Finn Just Christensen
Skibhuskvarteret: Ringdue 4 R, Solsort 15 FU, Fuglekonge 5 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 4 FU, Skovskade 1 R, Råge 10 OF, Grønirisk 4 R, Stillits 2 FU, Kernebider 1 FU. Søren G. Nielsen
Slambassinet (Odense): Fjeldvåge 1 R, Bjergirisk 65 R. Evald Mehlsen
Kirkendrup Skov: Fuglekonge 6 FU, Blåmejse 2 FU, Stillits 1 FU, Lille Gråsisken 1 FU, Dompap 3 FU. Finn Just Christensen
Broby Sø: Vandrikse 2 R, Skægmejse 1 R, Halemejse 6 FU, Stor Gråsisken 6 FU. Finn Just Christensen
Næsbyhoved-Broby: Kernebider 5 R. Finn Just Christensen
Hasseløre/Hvenegårdsholm: Almindelig Ryle 140 T R. Evald Mehlsen
Kølstrup: Trane 4 NV. Steen Lauritsen 
Røjle Mose: Dompap 3 R. Erik Busk
Billeshave: Spurvehøg 1 FU, Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 1 FU, Sumpmejse 2 FU. Erik Busk
Bøgelund v/Strib: Hjejle 17 R. Erik Busk
Røjle Klint: Tårnfalk 1 FU, Ringdue 68 R. Erik Busk
Kongebroskoven: Fiskehejre 5 R, Knopsvane 9 , Sølvmåge 2 AD R, Gærdesmutte 1 SY, Træløber 1 R, Allike 30 R NAT, Gråkrage 50 R NAT. Michael Brunhøj Hansen
Middelfart: Canadagås 25 S, Hættemåge 1 OF, Sølvmåge 2 R, Solsort 3 , Musvit 1 M SY, Gråkrage 1 R, Skovspurv 5 R, Bogfinke 6 , Kvækerfinke 1 R, Stillits 6 R. Michael Brunhøj Hansen  
Lillebælt ud for Assens: Ederfugl 1500 FU, Sortand 200 R, Fløjlsand 200 R, Måge sp. 100 FU. Kirsten Pedersen
Torø: Skarv 31 R, Fiskehejre 1 R, Rødben, Islandsk (robusta) 2 R, Hættemåge 35 FU, Svartbag 15 R, Solsort 2 FU, Gråkrage 8 FU. Kirsten Pedersen
Torø Vig: Lille Lappedykker 23 FU. Kirsten Pedersen
Gyldensteen: Engsøen: Toppet Lappedykker 1 R. Skarv 2 R. Fiskehejre 3 R. Knopsvane 78 FU. Sangsvane 7 ADR. Grågås 70 R. Pibeand 14 FU. Knarand 172 FU. Krikand 77 R. Gråand 844 R. Spidsand 5 R. Skeand 13 R. Taffeland 26 R. Troldand 234 FU. Hvinand 45 R. Lille Skallesluger 21 FU. Stor Skallesluger 16 R. Blishøne 189 FU. Hættemåge 2 R. Stormmåge 2 R. Svartbag 1 R. Sangdrossel 1 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 17 FU. Blisgås 20 OF. Grågås 23 R. Gråand 42 R. Hvinand 30 FU. Storspove 13 FU. Rødben 2 FU. Hættemåge 4 FU. Sølvmåge 3 R. Gråkrage 71 FU. Snespurv 1 OF. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Grågås 35 R. Bramgås 2 FU. Pibeand 260 FU. Krikand 75 FU. Gråand 95 FU. Skeand 2 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Fiskehejre 3 R. Grågås 110 FU. Bramgås 350 FU. Pibeand 128 R. Krikand 385 R. Gråand 60 R. Blå Kærhøg 1 M FU. Vandrefalk 1 R. Storspove 14 R. Hættemåge 30 R. Stormmåge 1 R. Sølvmåge 3 R. Stær 15 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Blå Kærhøg 1 FU. Jens Kristian Holm


   

Tirsdag den 2. januar 2018                 Solopgang: 08:43 Solnedgang: 16:01

Svendborg: Musvåge 2 R, Husskade 1 R
Svendborg Golfbane: Blisgås 4 SV, Grågås 9 SV, Tårnfalk 1 R, Hættemåge 26 R, Sølvmåge 2 R, Ravn 2 R
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Strandskade 2 R, Svartbag 1 R
Hesselagergård (10:00): Blisgås 7 OF, Knortnæbbet gås 9 OF. Poul Brugs Rasmussen
Egeskov område/Karsmosen: Havørn 1 AD OF (set 2 dage i træk næsten samme sted, hvor den kom fra Karlsmosen og fløj mod nord). 
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Bøjden Nor og havn: Skærpiber 1 FU, Bjergand 1 F R (måske syg da den lå afsondret fra de store flokke af artsfæller, troldænder osv.), Stor Skallesluger 3 M R (kurtisering og dominansadfærd).  
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Østerskov/Pensylvanien/Fjellebrovej:
Rød Glente 21+ (til nat i den nordøstlige del af skoven (3 andre fuglefolk var ligeledes til stede på vejen i den østlige ende), Gråsisken 8-12 OF.  Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Brændegård Sø området: Musvåge 10 R, Musvåge 7 FU (på kornmark NØ for søen - søgte efter orme).  
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Odense Å v/Brobyværk: Vandstær 1 FU. Finn og Susanne Rørdam Skov

   

    

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Sofielund: Grågås 17 OF, Ringdue 25 OF, Stor Flagspætte 1 FU, Fuglekonge 10 FU, Sumpmejse 4 FU, Musvit 2 FU, Skovskade 3 FU, Dompap 2 FU. Steen Winkel
Monnet, Tåsinge
: Havørn 1 2K OF, Musvåge 1 R, Vibe 80 R, Engpiber 3 R, Skærpiber 8 R, Bjergpiber 1 R , Ravn 1 R, Stillits 1 R. Henrik Knudsen
Bagenkop Havn
: Kaspisk Måge 4, Skærpiber 2 OF. Henrik Knudsen
Ristinge Hale
: Husrødstjert 1 FU. Carsten Friager
Botofte Skovmose
: Fiskehejre 6 FU, Blisgås 50 FU, Grågås 100 FU, Bramgås 20 FU, Taffeland 15 FU, Troldand 30 FU, Lille Skallesluger 1 M FU, Havørn 1 R, Spurvehøg 1 M FU, Skægmejse 2 FU, Stillits 10 FU. Jane Ditzel
Hav nord for Lohals: Rødstrubet Lom 1 OF, Ederfugl 12 R. Helle Regitze Boesen
Stoense Udflyttere: Musvåge 1 OF, Natugle 2 R, Stor Flagspætte 1 FU, Halemejse 10 FU, Sortmejse 1 R, Lille Gråsisken 20 OF, Dompap 4 OF, Kernebider 2 OF. Helle Regitze Boesen
Faaborg: Blisgås 26 OF. Gunnar Knudsen
Bøjden By: Tårnfalk 1 R. Søren G. Nielsen
Bøjden Nor: Toppet Lappedykker 2 R, Skarv 70 R, Fiskehejre 1 R, Sangsvane 7 FU, Pibeand 20 FU, Krikand 50 FU, Gråand 300 FU, Spidsand 22 R, Taffeland 5 FU, Troldand 2000 FU, Bjergand 200 FU, Ederfugl 50 FU, Hvinand 2 FU, Toppet Skallesluger 20 FU, Blishøne 1 FU, Rødben 1 FU, Hættemåge 2 R, Sølvmåge 20 FU, Svartbag 3 R, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 1 R, Solsort 2 FU, Allike 2 FU, Råge 30 FU, Gråkrage 3 FU, Gulspurv 7 FU. Søren G. Nielsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Knopsvane 6 FU, Grågås 450 FU, Hættemåge 50 FU, Stormmåge 200 FU, Ringdue 2 OF
Kalovnshuse: Grågås 10 Ø, Musvåge 5 R, Vandrefalk 1 M AD FU, Sjagger 200 FU, Halemejse 18 R, Sumpmejse 1 R, Stær 1 R, Grønirisk 20 R, Stor Gråsisken 150 OF, Stor Gråsisken 1 R, Gulspurv 10 R. Jacob Sterup
Trente Mølle m.m.: Gærdesmutte 2 R, Solsort 2 R, Fuglekonge 4 FU, Topmejse 1 FU, Blåmejse 2 R, Musvit 6 R, Lille Korsnæb 5 R. Jacob Sterup
Svanninge: Natugle 1 SY. Jacob Sterup ,
Svanninge: Fasan 1 FU, Solsort 3 FU, Halemejse 6 FU, Musvit 6 FU, Skovspurv 5 FU. Søren G. Nielsen
Svanninge Bakker: Ringdue 20 FU, Solsort 3 FU, Sumpmejse 1 FU, Topmejse 1 FU, Musvit 10 FU, Spætmejse, Mørkbuget (caesia) 1 FU, Træløber 2 FU, Kvækerfinke 25 FU. Søren G. Nielsen 
Jordløse Bakker: Grågås 4 OF, Ringdue 1 R, Solsort 1 FU, Fuglekonge 4 FU, Musvit 1 SY, Musvit 1 FU, Skovskade 1 R, Gråkrage 1 R, Lille Korsnæb 10 FU. Leif Kristensen
Jordløse Skov: Gråand 6 R, Ringdue 200 R, Ringdue 11 OF, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1 OF, Stor Flagspætte 3 FU, Solsort 1 OF, Solsort 1 R, Fuglekonge 6 FU, Blåmejse 1 R, Blåmejse 3 FU, Musvit 2 SY, Musvit 4 FU, Spætmejse 2 R, Spætmejse 1 FU, Træløber 3 FU, Skovskade 3 R, Skovskade 1 OF, Ravn 5 OF, Lille Korsnæb 6 FU, Dompap 1 R. Leif Kristensen
Møsteskov/Hanneslund: Stor Flagspætte 1 R, Allike 250 R NAT, Gråkrage 15 R NAT,
Ravn 137 R NAT. Jacob Sterup
Brahetrolleborg Gods og enge m.m: Fiskehejre 3 R, Knopsvane 2 R, Krikand 5 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 FU, Fasan 1 R, Blishøne 6 R, Ringdue 4 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 2 R, Sjagger 1 R, Blåmejse 2 R, Musvit 1 R, Gråkrage 2 R. Ella Mikkelsen
Brændegård Sø: Fiskehejre 2 R, Sangsvane 10 R, Blisgås 34 R, Grågås 340 R, Troldand 200 R, Stor Skallesluger 9 R, Havørn 2 AD R, Musvåge 7 FU, Ravn 4 R. Ella Mikkelsen
Nakkebølle Fjord: Lille Lappedykker 12 R, Isfugl 1 FU. Carsten Skou
Nakkebølle Inddæmning: Sangsvane 104 R, Pibeand 80 R, Troldand 1600 R, Bjergand 120 R, Lille Skallesluger 12 R, Stor Skallesluger 3 R. Carsten Skou
Nakkebølle Sanatorium: Ravn 1 R. Carsten Skou
Odense Å v/Brobyværk: Bjergvipstjert 1 R, Vandstær 2 FU, Husskade 1 R. Ella Mikkelsen
Odense Å v/Brobyværk: Vandstær 1 FU , , . Finn og Susanne Rørdam Skov
Odense Å v/Brobyværk: Bjergvipstjert 1 R, Vandstær 1 FU, Vandstær 1 FU, Gærdesmutte 2 FU, Rødhals 1 R, Solsort 2 FU. Søren G. Nielsen
Sønderskov v/Pennsylvanien (15:20 - 16:30):
Rød Glente 23 R NAT, Musvåge 4 R, Tårnfalk 1 FU, Ravn 2 R. Gunnar Jørgensen, Bent Staugaard Nielsen plus en, Per Rasmussen 
Ringe (Nordfyn): Rød Glente 1 OF. Susanne Rørdam Skov
Svanninge Bakker: Havørn 2 IMM OF. Ella Mikkelsen
Vester Hæsinge: Musvåge 1 R, Musvit 2 FU, Bogfinke 4 R, Kvækerfinke 1 R, Stillits 5 FU, Grønsisken 16 FU, Dompap 4 FU. Leif Kristensen
Vittinge: Musvåge 2 R. Ella Mikkelsen
Bjørnemose (Ravnholt): Rød Glente 1 OF. Karl Top  
Tarup Grusgrave
: Lille Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 12 R, Skarv 10 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Sangsvane 10 OF, Blisgås 54 OF, Grågås 253 R, Gråand 8 R, Taffeland 4 R, Troldand 36 R, Hvinand 5 R, Spurvehøg 1 OF, Tårnfalk 1 R, Blishøne 68 R, Hættemåge 37 OF, Stormmåge 1 R, Sølvmåge 32 OF, Ringdue 201 OF, Isfugl 2 FU, Stor Flagspætte 7 R, Engpiber 11 R, Gærdesmutte 8 R, Solsort 6 R, Fuglekonge 4 R, Halemejse 10 R, Sumpmejse 2 R, Topmejse 1 R, Blåmejse 15 R, Musvit 18 R, Spætmejse 3 R, Korttået Træløber 1 R, Husskade 17 R. Per Rasmussen
Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal: Vandrefalk 1 R. Kurt Due Johansen
Tornbjerg: Kernebider 1 FU. Jens Bjerg
Broby Sø: Taffeland 2 FU, Bjergand 1 FU, Dobbeltbekkasin 9 R. Finn Just Christensen
Brylle: Ringdue 1 FU, Tyrkerdue 1 R, Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 4 FU, Blåmejse 1 FU, Gråkrage 2 R, Skovspurv 6 FU, Bogfinke 1 FU, Stillits 2 FU, Dompap 1 M R. Søren G. Nielsen
Fruens Bøge Skov og Skovsøen: Isfugl 1 FU, Vandstær 1 FU. Niels Lund
Næsbyhoved-Broby: Stillits 1 FU. Finn Just Christensen
Søskov ved Klingstrup: Musvåge 2 R, Spætmejse 2 R, Stillits 6 R, Dompap 3 R, Gulspurv 3 R, Bomlærke 2 R. Christian Carlsen
Østergård-Hovedgård: Grønspætte 1 R. Ivan Sejer Beck
Kerte: Kernebider 1 R. Evald Mehlsen
Sønder Åby: Lille Gråsisken 1 OF. Evald Mehlsen
Eskør: Blisgås 47 OF, Grågås 250 R, Bramgås 3500 R. Evald Mehlsen
Billeshave: Bjergvipstjert 1 R. Erik Busk
Øksenrade Skov: Spurvehøg 1 R, Sølvmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Ringdue 2 OF, Ringdue 5 R, Isfugl 1 FU, Stor Flagspætte 1 R, Stor Flagspætte 1 TH, Gærdesmutte 1 SY, Rødhals 1 R, Solsort 3 R, Sumpmejse 6 R, Sortmejse 1 R, Blåmejse 6 R, Blåmejse 1 SY, Musvit 6 R, Musvit 4 SY, Spætmejse 4 R, Korttået Træløber 1 R, Skovskade 2 R, Husskade 2 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 2 R, Stillits 5 R, Grønsisken 5 R, Dompap 7. Michael Brunhøj Hansen
Røjle Mose: Stormmåge 1 R, Ringdue 2 R, Gærdesmutte 1 R, Rødhals 1 SY, Solsort 5 R, Fuglekonge 1 FU, Halemejse 5 FU, Blåmejse 1 SY, Allike 40 OF, Stor Gråsisken 13 FU. Erik Busk
Assens: Musvåge 3 R. Kirsten Pedersen
Assens Sukkerfabriks jordbassiner: Lille Lappedykker 1 R, Knopsvane 2 OF, Knopsvane 2 R, Bramgås 11 OF, Gråand 5 R, Taffeland 10 R, Troldand 4 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 26 FU, Sølvmåge 7 OF, Klippedue (Tamdue) 16 OF, Ringdue 1 OF, Solsort 6 M FU, Vindrossel 3 FU, Skægmejse 1 R, Blåmejse 1 R, Musvit 5 R. Kirsten Pedersen
Kærum v/Assens: Musvåge 1 R. Kirsten Pedersen
Torø Vig: Toppet Lappedykker 13 FU, Ederfugl 4 FU, Hvinand 10 FU. Kirsten Pedersen
Voldtofte: Musvåge 2 R, Tyrkerdue 2 R. Kirsten Pedersen
Flyvesandet: Sangsvane 30 OF, Havørn 1 OF, Bjergirisk 30 FU, Hvidsisken 3 R. Vibeke Hansen
Gyldensteen: Engsøen: Stor Skallesluger 11 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 2 , Blå Kærhøg 1 M AD OF, Blå Kærhøg 1 F AD FU, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 F AD FU. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Langø Plantage: Musvåge 1 R, Natugle 2 SY, Stor Flagspætte 4 R, Gærdesmutte 2 SY, Rødhals 1 R, Fuglekonge 1 R, Sumpmejse 1 R, Musvit 4 FU, Spætmejse 1 R, Skovskade 2 R, Lille Korsnæb/Stor Korsnæb 10 R. Jens Bækkelund


     

Mandag den 1. januar 2018                 Solopgang: 08:43 Solnedgang: 16:00

Svendborgsund ved Iholm: Skarv, Mellemskarv (sinensis) 12 R, Fiskehejre 1 N, Ederfugl 20 R, Hvinand 16 R, Toppet Skallesluger 4 R, Musvåge 2 OF, Blishøne 6 FU, Strandskade 2 R, Hættemåge 12 R, Stormmåge 4 R, Svartbag 1 R
Monnet, Tåsinge
: Knopsvane 60 R, Bramgås 2 OF, Gravand 2 R, Pibeand 18 R, Spurvehøg 1 FU, Storspove 1 OF, Engpiber 3 R, Solsort 6 R, Rørspurv 1 R 
Purreskoven
(12:00): Stor gråsisken 50 R OF. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Siø: Blisgås 21 R, Grågås 49 R, Grågås x Bramgås (hybrid) 1 R, Bramgås 23 R, Gravand 2 R, Pibeand 95 R, Knarand 2 R, Krikand 170 R, Gråand 15 R, Skeand 14 R, Musvåge 1 R. Ole Goldschmidt
Bræmlevænge: Knopsvane 2 R, Grågås 12 OF, Troldand 1 R, Stor Flagspætte 1 FU, Dompap 2 OF. Helle Regitze Boesen
Strynø: Bramgås 1500 FU. Stig Rubæk
Svanninge: Natugle 1 SY. Jacob Sterup
Sandholt: Havørn 1 AD OF. Leif Kristensen
Silkeå: Vandstær 1 R. Niels Bomholt Jensen
Ulbølle: Topmejse 1 R. Niels Bomholt Jensen
Brændegård Sø: Havørn 1 IMM OF, Musvåge 1 R, Ravn 8 OF. Niels Bomholt Jensen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Blisgås 5 R, Grågås 328 R. Leif Kristensen
Lindholm v/Allested
:
Rød Glente 19 T NAT, Musvåge 2 R, Ringdue 150 R, Sjagger 180 OF, Gråkrage 100 R, Ravn 1 R. Jacob Sterup
Odense
: Gærdesmutte 1 FU, Solsort 6 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 2 FU, Allike 5 OF. Niels Bomholt Jensen
Elmelund: Gråstrubet Lappedykker 1 FU, Grågås 3 OF, Gråand 5 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 4 R, Hættemåge 4 FU, Stormmåge 3 R, Ringdue 52 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 1 R, Sjagger 120 R, Misteldrossel 1 R, Husskade 5 R, Allike 76 R, Råge 15 FU, Grønirisk 10 R, Dompap 1 R. Ella Mikkelsen
Hunderup Skov (Sejerskov): Solsort 2 R, Musvit 1 FU, Husskade 1 R, Allike 5 OF. Henrik Gerner Baark
Odense Kanal: Isfugl 2 R, Skærpiber 1 R. Evald Mehlsen
Fruens Bøge Skov og Skovsøen: Grønbenet Rørhøne 5 R. Jacob Sterup
Lumby: Tyrkerdue 1 R. Jacob Sterup
Slambassinet (Odense): Krikand 25 R, Troldand 75 R, Skægmejse 2 R. Jacob Sterup
Staurby Mose: Fiskehejre 7 R. Jacob Sterup
Søby Sø (Nr. Søby): Knopsvane 3 AD R, Grågås 4 R, Gråand 60 R, Stor Skallesluger 3 M AD R. Jacob Sterup 
Birkende: Kvækerfinke 2 FU. Kirsten Halkjær Lund
Søer v/Sellebjerg (Marslev): Skarv 5 R, Knopsvane 3 , Krikand 1 R, Gråand 2 R, Taffeland 1 M R, Troldand 60 R, Blishøne 17 R. Kirsten Halkjær Lund
Middelfart: Sølvmåge 1 2K OF, Solsort 1 R, Blåmejse 2 R, Bogfinke 3 R, Stillits 6 R. Michael Brunhøj Hansen
Hindsgavl Batteriplantage m.m.: Fiskehejre 1 R, Sangsvane 2 OF, Grågås 2 OF, Gråand 25 R, Musvåge 2 R, Hættemåge 80 FU, Stormmåge 35 FU, Sølvmåge 35 FU, Ringdue 10 R, Stor Flagspætte 4 R, Gærdesmutte 6 R, Rødhals 2 R, Solsort 6 R, Vindrossel 6 R, Fuglekonge 10 FU, Sumpmejse 3 R, Topmejse 2 R, Sortmejse 3 R, Blåmejse 4 R, Musvit 1 R, Spætmejse 4 R, Træløber 3 FU, Skovskade 2 R, Allike 20 FU, Råge 15 FU, Gråkrage 8 R, Stær 5 FU, Bogfinke 4 R, Kvækerfinke 2 R, Grønsisken 10 R, Stor Gråsisken 3 R, Lille Korsnæb 20 R, Dompap 1 R, Kernebider 1 R, Gulspurv 15 R. Jacob Sterup
Kongebroskoven: Sumpmejse 2 R, Korttået Træløber 1 FU, Stor Gråsisken 2 R. Jacob Sterup
Lillebælt (Snævringen): Lille Lappedykker 1 R, Skarv 3 FU, Svartbag 2 AD R. Jacob Sterup
Lillebælt, Ny Lillebæltsbro: Klippedue (Tamdue) 2 R. Jacob Sterup
Saltofte: Sangsvane 107 FU, Grågås 650 FU, Bramgås 600 FU, Ringdue 80 R. Kirsten Pedersen
Sønderby Bjerge: Stormmåge 110 FU. Kirsten Pedersen
Sønderby Sø: Skarv 3 R, Fiskehejre 1 R, Gråand 55 R, Taffeland 14 R, Troldand 80 R, Stillits 11 FU. Kirsten Pedersen
Strandenge v/Jersore: Pibeand 2 R. Jacob Sterup
Strib: Gråspurv 1 R, Skovspurv 10 R, Grønirisk 2 R. Jacob Sterup
Lindø + vade v/Jersore: Blisgås 27 V, Bramgås 40 V, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 210 R, Knortegås, Sortbuget (nigricans) 1 AD R, Gravand 1 R, Strandskade 43 FU, Almindelig Ryle 1 FU, Storspove 45 FU. Jacob Sterup
Mågeøerne: Strandskade 3 R. Jacob Sterup
Nærå Strand/Agernæs Flak: Hvinand 100 R, Toppet Skallesluger 2 R. Jacob Sterup
Nørre Nærå By: Sangsvane 150 FU, Tårnfalk 1 R. Jacob Sterup
Nørreby: Husskade 1 R, Stær 10 R, Bomlærke 22 R. Jacob Sterup
Otterup: Spurvehøg 1 F FU. Jacob Sterup
Gyldensteen Gods: Kvækerfinke 2 FU, Grønirisk 30 FU. Jacob Sterup
Gyldensteen: Engsøen: Knopsvane 20 R, Knarand 5 R, Spidsand 3 R, Skeand 5 M R, Taffeland 10 R, Troldand 30 R, Hvinand 10 R, Lille Skallesluger 5 R, Stor Skallesluger 3 R. Jacob Sterup
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 1 R. Jacob Sterup
Gyldensteen: Langø: Blisgås 2 FU, Bramgås 2000 FU, Gravand 1 FU, Fasan 1 M R, Storspove 2 R, Sangdrossel 1 R, Træløber 1 FU, Kernebider 1 R. Jacob Sterup
Harritslevgård Møllebæk: Blishøne 1 R. Jacob Sterup
Hav nord for Flyvesandet: Ederfugl 5 R, Sortand 3 T. Jacob Sterup 


Se obs fra tidligere år og måneder Her... 

                                                  

16 jan 2018
This page is part af: Http://www.Snatur.dk