Lokaliteter + Forgangne uge + Link til arkiver
Arreskov Sø Birkholm Brændegårdssøen Bøjden Drejø Hjortø Hvidkilde Sø Iholm
Kidholm Lunkebugten Monnet Naturskolen Noret Ollerup Siø Skarø
Skovsgård Skårupsund Sortemosen Stor Egholm Strynø Svendborgsund Sydlangeland Syltemade Ådal
Svelmø Thurø Rev Valdemar Slot Vejlen Øen: Thurø Øen: Tåsinge Øen: Ærø Øer i Øhavet
Sydfyn Svinehaverne       Nørreballe Nor Klintholm Romsø

[Månen ] [ Sol-opgang]                                                                                                                                                        

 
  [Naturen netop nu]    

Obs på www.Snatur.dk fra tidligere år og måneder

UGE 9. - 13. ( 1. marts - 31. marts 2016).                     Sidst opdateret 23 april 2016 07:56:44 

 

 

 

       Sydlig blåhals Foto Ella Mikkelsen

 Torsdag den 31. marts 2016                                Solopgang: 06:51 Solnedgang: 19:54

Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 2 SDR R, Knopsvane 12 R, Grågås 12 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 24 FU, Gravand 6 R, Gråand 4 R, Ederfugl 1000 R, Hvinand 6 R, Toppet Skallesluger 8 R, Strandskade 6 R, Storspove 1 R, Hættemåge 12 R, Sølvmåge 40 FU, Svartbag 4 R
Kogtved, matriklen: Ringdue 1 FU, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 1 R (ankomst i år), Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 R, Solsort 6 R, Skovspurv 1 FU, Bogfinke 2 FU, Grønirisk 2 FU
Svendborg Golfbane: Gråstrubet Lappedykker 2 YF B, Grågås 4 OF, Gråand 4 R, Spurvehøg 1 R, Musvåge 1 R, Fasan 1 R, Blishøne 10 YF TH, Grønspætte 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 4 SY, Hvid Vipstjert 2 R, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 1 R, Jernspurv 1 SY, Solsort 6 R, Sangdrossel 2 SY, Gransanger 2 SY, Spætmejse 1 SY, Korttået Træløber 2 SY, Gråkrage 4 YF B, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY, Gulspurv 2 R
Glorup: Blå kærhøg 1 R, Rørhhøg 1 R F. Poul Brugs Rasmussen
Broholm: Gransanger (de første jeg så dette forår) 2 R FU, Stillits 2 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 4 FU, Solsort 4 FU, Rødhals 2 FU, Gærdesmutte 2 FU, Halemejse 4 FU, Tårnfalk 2 R, Bogfinke 4 FU, Spætmejse 2 SY, Blishøne 6 FU, Grønbenet rørhøne 4 FU, Gråand 8 FU, Troldand 6 FU, Knopsvane 2 FU, Ringdue 10 OF. Poul Brugs Rasmussen
Hesselagergård (10:30). Tårnfalk 2 YP( Så er Tårnfalkeparret på plads i deres reddehul på slottet og om føje tid klar til at sætte et nyt kuld unger i verden! Det bliver igen spændende at følge). Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Egsmade: Vibe 6 TH. Susanne Rørdam Skov
Søen, Valdemarsslot: Sorthalset Lappedykker 2 R, Hættemåge 290 YF. Niels Andersen
Thurø Rev: Fiskehejre 1 R, Grågås 5 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 16 R, Gravand 19 R, Pibeand 19 FU, Krikand 5 R, Gråand 4 R, Stor Præstekrave 2 R, Vibe 10 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Rødben 2 SY. Arne Bruun
Tryggelev Nor & Salme Nor: Lille Skallesluger 1 FU, Rørhøg 3 R, Dobbeltbekkasin 3 FU, Stor Tornskade 1 FU. Ole Bo Olsen
Lydinge Mølle: Natugle 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Sandholt: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Knopsvane 2 YF, Knopsvane 2 FU, Grågås 11 R, Grågås 2 YF, Grågås 6 FU, Krikand 16 FU, Gråand 16 R, Taffeland 15 R, Troldand 1 M R, Rød Glente 1 OF, Musvåge 1 OF, Tårnfalk 1 R, Fasan 3 R, Blishøne 14 FU, Blishøne 2 DØD, Vibe 3 R, Ringdue 3 OF, Ringdue 1 R, Ringdue 2 FU, Stor Flagspætte 3 R, Hvid Vipstjert 6 R, Solsort 5 FU, Sjagger 38 R, Sangdrossel 2 SY, Halemejse 2 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 1 FU, Spætmejse 3 SY, Gråkrage 6 FU, Ravn 1 OF, Bogfinke 5 SY, Bogfinke 1 FU, Gulspurv 1 SY, Gulspurv 1 R,  Rørspurv 2 R. Leif Kristensen 
Vester Hæsinge (07:10 - ): Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 2 R (Det er de første jeg har i Vh. i år). Leif Kristensen
Faaborg: Husrødstjert 1 SY. Per Damgaard Poulsen
Sønderhjørne: Sortstrubet Lom 14 SØ, Toppet Lappedykker 5 FU, Skarv 10 FU, Knopsvane 1 FU, Grågås 2 SØ, Bramgås 2 V, Knortegås 2 V, Gravand 2 NV, Ederfugl 2500 SØ, Sortand 340 SØ, Fløjlsand 4 T, Toppet Skallesluger 28 T, Stor Præstekrave 1 NV, Almindelig Kjove 1 SØ, Hættemåge 135 NØ, Stormmåge 25 NØ, Sildemåge 4 SØ, Svartbag 2 FU, Splitterne 2 SØ, Alk 14 SØ, Lomvie/Alk 24 V, Lomvie/Alk 3 SØ, Sanglærke 13 V, Engpiber 5 NØ, Hvid Vipstjert 7 T, Jernspurv 1 SY, Sangdrossel 2 SY, Sortkrage 2 SV, Gråkrage 13 SV, Stær 4 T, Tornirisk 15 T. Per Damgaard Poulsen 
Grusgrave v/Birkum: Sorthovedet Måge 1 AD R. Per Rasmussen
Hestehave v/Rønninge: Rød Glente 3 OF. Per Rasmussen
Gudbjerg: Trane 2 Ø. Leif Bisschop-Larsen
Ringe: Rød Glente 2 TH. Per Quaade
Ringe: Sildemåge 2 R. Per Rasmussen 
Rynkeby Hestehave: Havørn 2 AD OF, Spurvehøg 2 FU, Sjagger 200 FU, Ravn 1 YF TH. Per Quaade
Vestermade Rev: Strandskade 8 R, Klyde 2 R, Storspove 75 R. Michael L.J. Glentedal
Teglværksgraven, Odense: Sildemåge 2 AD R. Thomas Varto Nielsen
Bispeenge: Lille Lappedykker 1 R, Grågås 14 R, Gravand 2 R, Pibeand 39 R, Krikand 17 R, Gråand 2 R, Skeand 10 R, Troldand 6 R, Musvåge 1 OF, Fasan 1 M R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 9 R, Vibe 4 R, Rødben 2 R, Hættemåge 4 R, Sølvmåge 4 R, Ringdue 5 R, Stor Flagspætte 1 R, Engpiber 1 R, Hvid Vipstjert 1 R, Gærdesmutte 4 SY, Jernspurv 1 SY, Rødhals 2 SY,
Blåhals, Sydlig (cyanecula) 1 M SY , Solsort 7 R, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 2 SY, Skægmejse 7 FU, Sumpmejse 1 R, Blåmejse 1 R, Musvit 2 SY, Spætmejse 1 SY, Husskade 3 R, Allike 4 R, Gråkrage 9 R, Stær 1 R, Bogfinke 2 R, Rørspurv 3 R. Ella Mikkelsen
Bispeenge: Blåhals 1 SY. Evald Mehlsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Pibeand 55 FU, Krikand 20 R, Troldand 10 FU, Tårnfalk 1 FU, Fasan 1 TH, Grønbenet Rørhøne 4 TH, Klyde 6 FU, Gransanger 1 FU. Dieter Maaszen
Odense: Spurvehøg 1 F FU. Evald Mehlsen
Skaboeshuse: Grågås 6 OF, Bramgås 44 OF, Gravand 9 R, Sortand 16 OF, Toppet Skallesluger 9 R, Havørn 1 AD OF, Strandskade 4 FU, Vibe 32 N, Enkeltbekkasin 1 FU, Splitterne 6 FU, Ringdue 300 N, Hvid Vipstjert 5 FU, Jernspurv 6 FU, Rødhals 4 FU, Solsort 9 R, Sangdrossel 2 R, Gransanger 9 FU, Bogfinke 300 N, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 4 FU, Gulspurv 8 FU, Rørspurv 4 R. Kurt Kaack Hansen
Sybergland: Skarv 2 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 3 R, Grågås 2 R, Bramgås 27 R, Gravand 1 R, Pibeand 74 R, Knarand 5 R, Gråand 27 R, Skeand 13 R, Taffeland 5 R, Troldand 58 R, Rød Glente 1 R, Strandskade 2 R, Klyde 2 R, Vibe 18 R, Svartbag 3 R, Hvid Vipstjert 3 R. Ivan Sejer Beck
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Sorthalset Lappedykker 4 FU, Gravand 9 R, Knarand 2 FU, Spidsand 3FU, Musvåge 1 FU, Klyde 53 FU, Vibe 5 FU. Dieter Maaszen
Hessum: Husrødstjert 1 M R. Søren Gjaldbæk
Gyldensteen: Langø Plantage: Gransanger 1 SY. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Fiskehejre 6 FU, Knopsvane 34 FU, Grågås 31 FU, Troldand 27 FU, Havørn 1 AD OF, Blå Kærhøg 1 F OF, Musvåge 2 OF, Blishøne 125 FU, Sanglærke 12 OF, Hvid Vipstjert 2 FU. Torben Skytte Hvass
Gyldensteen: Kystlagunen: Gravand 16 FU, Hvinand 4 FU, Strandskade 7 FU, Klyde 28 FU, Hættemåge 41 OF. Torben Skytte Hvass


       Gransanger Dagens fugl

 Onsdag den 30. marts 2016                                Solopgang: 06:54 Solnedgang: 19:52

Svendborgsund ved Iholm: Ederfugl 1000 R, Toppet Skallesluger 12 R, Sølvmåge 22 R
Iholm: Skarv, Mellemskarv (sinensis) 13 R, Knopsvane 8 R, Grågås 4 R, Ederfugl 20 R, Stormmåge 18 YF B, Svartbag 2 R, Gråkrage 2 FU
Sofielund: Sangdrossel 1 SY
Nørreskov (Tåsinge): Grågås 1 YF BR, Musvåge 1 OF, Jernspurv 1 SY, Sangdrossel 1 R, Gransanger 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 2 R
Søen, Valdemarsslot: Lille Lappedykker 2 FU, Toppet Lappedykker 8 R, Gråstrubet Lappedykker 6 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 6 R, Grågås 16 R, Gravand 14 R, Knarand 1 M AD R, Krikand 22 R, Gråand 8 R, Skeand 6 R, Taffeland 26 R, Troldand 200 R, Hvinand 2 R, Toppet Skallesluger 9 R, Musvåge 1 OF, Grønbenet Rørhøne 4 R, Blishøne 24 R, Strandskade 2 R, Hættemåge 180 R, Huldue 1 SY, Ringdue 6 R, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 4 SY, Halemejse 1 FU, Blåmejse 2 SY, Musvit 3 SY, Spætmejse 1 R, Korttået Træløber 1 FU, Allike 16 R, Bogfinke 1 SY, Rørspurv 1 R
Vejlen Taasinge: Rørhøg 1 R M, Ravn 1 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Casanova Bakkerne, Svendborg: Gransanger 1 SY AD, Springfrø 5 ÆG Mogens Lind Jørgensen
Vester Skerninge: Rød glente 1 OF AD . Mogens Lind Jørgensen
Påø strand: Rørhøg 2 FU M, Rørgøg 1 FU F. Finn Skov
Botofte Skovmose: Havørn 1 R, Tårnfalk 1 FU, Skarv, Mellemskarv 14 YP, Hættemåge koloni! Finn Skov
Hesselagergård (12:30): Musvåge 1 OF, Skarv 1 R, Gråand 6 FU, Blishøne 4 FU, Stor skallesluger 2 FU, Havørn 1 OF S, Sangdrossel 1 SY, Stær 12 OF. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Egense: Rørhøg 1 OF. Niels Andersen
Gulstav Mose: Rød Glente 6 OF . Ole Bo Olsen
Tryggelev Nor & Salme Nor:
Sølvhejre 1 FU, Skeand 12 FU, Havørn 1 OF, Rørhøg 2 FU, Hvid Vipstjert 2 FU, Gulspurv 2 FU. Ole Bo Olsen
Ulbølle: Dompap 5 R. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Skarv 2 OF, Knopsvane 43 FU, Gravand 6 FU, Troldand 12 FU, Havørn 1 OF, Musvåge 2 OF, Hættemåge 75 FU, Stormmåge 125 FU, Sanglærke 2 OF, Stær 56 FU. Torkil Werner Jørgensen
Sollerup: Lille Lappedykker 1 FU, Fiskehejre 1 OF, Knopsvane 1 R, Grågås 31 R, Krikand 15 R, Gråand 5 R, Taffeland 1 R, Tårnfalk 1 OF, Trane 1 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 3 FU. Leif Kristensen
Svanninge Bjerge NØ (Knagelbjerg Skov): Grågås 20 R, Gråand 5 R, Troldand 6 R, Musvåge 1 R, Sølvmåge 2 R, Bogfinke/Kvækerfinke 200 FU. Leif Kristensen
Sundet, Faaborg: Toppet Lappedykker 14 R, Gråstrubet Lappedykker 5 R, Sorthalset Lappedykker 2 FU, Knopsvane 2 FU, Grågås 4 R, Knarand 2 FU, Skeand 4 FU, Taffeland 14 R, Troldand 51 R, Grønbenet Rørhøne 2 FU. Leif Kristensen
Bjernekrogen: Knopsvane 2 FU, Grågås 6 FU, Gravand 18 FU, Gråand 6 FU, Toppet Skallesluger 22 FU, Vibe 12 FU, Sanglærke 4 SY, Hvid Vipstjert 2 FU, Sangdrossel 1 SY, Skægmejse 2 FU, Stær 25 FU, Tornirisk 1 T, Rørspurv 2 SY. Per Damgaard Poulsen
Bøjden Nor: Skarv 24 R, Knopsvane 6 FU, Grågås 48 FU, Bramgås 1430 FU, Gravand 2 R, Pibeand 69 FU, Krikand 29 FU, Gråand 3 FU, Spidsand 8 FU, Taffeland 1 FU, Troldand 163 FU, Bjergand 81 R, Hvinand 1 FU, Toppet Skallesluger 4 FU, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 6 FU, Klyde 4 FU, Lille Præstekrave 2 FU, Stor Præstekrave 4 FU, Hjejle 318 R, Vibe 6 R, Almindelig Ryle 22 FU, Rødben 4 FU, Svartbag 2 R, Hvid Vipstjert 1 FU, Solsort 2 R, Musvit 1 R. Leif Kristensen
Sortemosen (Sydfyn): Grågås 40 FU, Pibeand 150 FU, Krikand 200 FU, Blå Kærhøg 1 FU, Grønbenet Rørhøne 1 R, Dobbeltbekkasin 8 FU, Rødben 1 SY, Gransanger 1 SY. Hans Rytter
Brahetrolleborg Gods og enge m.m: Blå Kærhøg 1 BR OF. Niels Bomholt Jensen
Brændegård Sø: Duehøg 1 OF, Musvåge 6 OF. Niels Bomholt Jensen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Skarv 2 R, Knopsvane 1 R, Grågås 5 R, Gravand 14 R, Pibeand 23 FU, Krikand 46 FU, Skeand 8 R, Musvåge 2 OF, Tårnfalk 1 OF, Blishøne 2 R, Vibe 63 R, Brushane 5 FU, Rødben 8 FU, Hættemåge 60 R, Stormmåge 30 R, Sølvmåge 2 R, Sanglærke 2 SY, Engpiber 2 R, Hvid Vipstjert 1 R, Gransanger 1 SY, Stær 30 R. Niels Bomholt Jensen
Hillerslev: Sildemåge 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Næsby: Gransanger 1 SY. Henrik Kingo Andersen
Knudshoved Færgehavn: Ederfugl 20 R. Svend Aage Linderström
Slipshavn Skov: Sangdrossel 1 SY. Svend Aage Linderström
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 40 R, Knopsvane 4 R, Gravand 8 R, Gråand 6 R, Troldand 40 R, Toppet Skallesluger 6 R, Blishøne 10 R, Strandskade 4 R, Stor Præstekrave 3 R, Rødben 1 R. Svend Aage Linderström
Gyldensteen: Reservatet: Klyde 10 R, Skægmejse 5 R. Jens Bækkelund


        Bjergvipstjert       Foto: Poul Brugs Rasmussen

 Tirsdag den 29. marts 2016                                Solopgang: 06:56 Solnedgang: 19:50

Svendborg Golfbane: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Knopsvane 2 R, Gråand 2 YF P, Fasan 1 R, Blishøne 10 YF, Trane 2 V, Grønspætte 1 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 2 R, Sjagger 60 R, Gransanger 2 SY, Blåmejse 1 SY, Gråkrage 3 YF BR, Ravn 1 R, Gulspurv 1 SY
Vejlen, Taasinge: Toppet lappedykker 2 R, Gravand 1 FU, Knarand 1 F, Klyde 2 FU. Finn Skov
Kongshøj mølle (14:15): Bjergvipstjert 1 R (forårets første). Poul Brugs Rasmussen
Lundeborg: Musvåge 1 R, Gråkrage 1 R (mobber en Musvåge), Hættemåge 1 R (nu med hageskæg og hætte).Poul Brugs Rasmussen
Flyvesandet (10:55): Sortstrubet Bynkefugl 1 R . Søren Gjaldbæk

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Skovsgaard Mølle:
Rødstjert 1 R. Mogens Lind Jørgensen
Botofte Skovmose: Havørn 1 3K OF , Rørhøg 1 F OF, Mellemskarv 1 FU , Sorthovedet Måge 1 R . Claus Dalskov
Botofte Skovmose: Rørdrum 1 SY,
Sølvhejre 8 FU , Krikand 30 FU, Gransanger 1 SY. Jane Ditzel
Tranekær Slot m/borgsø: Isfugl 1 R. Claus Dalskov
Ærøskøbing: Trane 18 N (13:00). Jette Hammer Ørskov
Sortemosen (Sydfyn): Fiskehejre 6 FU, Knopsvane 6 R, Grågås 24 R, Gravand 2 R, Pibeand 6 R, Knarand 6 R, Krikand 470 FU, Gråand 6 R, Spidsand 4 FU, Skeand 23 FU, Vibe 8 R, Dobbeltbekkasin 6 R. Arne Bruun
Sundet, Faaborg: Lille Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 19 R, Sorthalset Lappedykker 1 FU, Skarv 4 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 6 R, Gravand 2 R, Knarand 5 R, Skeand 1 R, Taffeland 31 R, Troldand 81 R, Hvinand 2 FU, Grønbenet Rørhøne 4 R, Blishøne 14 R, Hættemåge 120 R, Stormmåge 45 R, Sølvmåge 1 R, Ringdue 1 YF BR, Hvid Vipstjert 5 R, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 1 SY, Solsort 2 FU, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 1 SY, Skægmejse 1 F R, Topmejse 1 R, Blåmejse 3 FU, Musvit 1 R, Bogfinke 1 R, Rørspurv 3 SY. Niels Bomholt Jensen
Sundet, Faaborg: Sorthalset Lappedykker 2 FU, Havørn 2 AD T. Per Damgaard Poulsen
Sundet, Faaborg: Sorthalset Lappedykker 2 AD SDR R, Havørn 2 OF. Jacob Sterup 
Svanninge Bjerge SV (Stensgård Skov): Lille Lappedykker 1 SY, Gråand 7 FU, Fasan 1 SY, Blishøne 6 FU, Ringdue 5 OF, Ringdue 1 R, Ringdue 5 SY, Grønspætte 1 SY, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Rødhals 1 R, Solsort 3 FU, Solsort 1 SY, Sangdrossel 6 SY, Vindrossel 23 R, Sortmejse 2 FU, Blåmejse 1 FU, Blåmejse 1 R, Musvit 5 FU, Musvit 4 SY, Spætmejse 1 SY, Skovskade 3 R, Gråkrage 2 FU, Ravn 1 OF, Bogfinke 6 TH, Bogfinke 7 FU T, Grønsisken 34 FU. Leif Kristensen
Mose nord f/Bregnebjerg: Rørhøg 1 M OF. Per Rasmussen
Nørre Søby: Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Rynkeby Hestehave: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Skarv 2 R, Grågås 44 FU, Skeand 7 FU, Brushane 8 FU, Rødben 5 FU, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 2 R. Søren G. Nielsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Skeand 10 FU, Blå Kærhøg 1 OF. Leif Kristensen  
Broby Sø: Lille Lappedykker 2 R, Toppet Lappedykker 3 FU, Skarv 1 R, Grågås 90 R, Gråand 10 R, Skeand 5 YF P, Troldand 6 R, Stor Skallesluger 1 R, Rørhøg 2 FU, Blishøne 6 FU, Strandskade 2 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Stormmåge 5 R, Sølvmåge 2 R, Svartbag 1 R, Ringdue 4 R, Gærdesmutte 2 R, Sjagger 20 OF, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 1 SY, Halemejse 2 FU, Musvit 4 SY, Allike 3 OF, Sortkrage 1 R, Gråkrage 2 R, Stillits 3 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 4 FU, Gulspurv 2 R, Rørspurv 1 SY. Finn Just Christensen
Fjordmarken: Rørhøg 1 F R, Rørhøg 5 M AD TH, Musvåge 2 OF, Fjeldvåge 1 AD FU, Tårnfalk 1 F AD FU. Keld Skytte Petersen
Romsø: Havørn 1 R. Ella Mikkelsen
Vågebakken (F.H.): Havørn 1 IMM NØ, Blå Kærhøg 1 M T, Musvåge 30 T. Ella Mikkelsen
Østerø Sø (Knudshoved): Strandskade 2 R, Klyde 2 R, Stor Præstekrave 5 R, Engpiber 1 R, Hvid Vipstjert 2 R, Gransanger 1 R. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Skov: Fasan 1 R, Gærdesmutte 2 R, Jernspurv 2 R, Gransanger 1 SY, Halemejse 4 R, Skovskade 2 R. Peter Pelle Clausen
Strib: Gransanger 1 SY. Erik Busk
Husby (Vestfyn): Trane 2 R. Mads Syndergaard
Karlsskov: Grønspætte 1 SY. Erik Busk
Flyvesandet: Sortstrubet Bynkefugl 1 M AD R. Søren Gjaldbæk
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 5 R, Toppet Lappedykker 14 R, Gråstrubet Lappedykker 9 R, Knopsvane 36 R, Sangsvane 1 R, Grågås 33 R, Pibeand 17 FU, Knarand 154 FU, Krikand 144 R, Gråand 102 FU, Atlingand 1 R, Skeand 81 FU T, Taffeland 32 R, Troldand 427 R, Hvinand 83 FU, Lille Skallesluger 6 FU, Havørn 1 FU, Blishøne 697 FU, Klyde 10 R, Vibe 5 R, Hættemåge 1028 TH, Stormmåge 65 R, Sølvmåge 2 R, Svartbag 1 R, Sanglærke 4 R, Rørspurv 1 SY. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Kystlagunen: Skarv 3 R, Grågås 20 R, Gravand 10 R, Pibeand 5 R, Knarand 2 R, Gråand 14 R, Ederfugl 56 R, Hvinand 47 FU, Toppet Skallesluger 30 FU, Strandskade 3 R, Klyde 12 R, Stor Præstekrave 1 FU, Storspove 2 FU, Rødben 3 FU, Hættemåge 246 R, Stormmåge 115 R, Sølvmåge 100 R, Svartbag 1 R, Gråkrage 1 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Grågås 10 R, Gravand 20 R, Pibeand 30 FU, Knarand 6 FU, Krikand 148 FU, Gråand 8 R, Troldand 10 FU, Storspove 4 FU, Sølvmåge 25 R, Svartbag 1 R, Sanglærke 2 SY, Allike 2 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Fiskehejre 1 R,  Grågås 30 R, Gravand 3 R, Pibeand 4 R, Krikand 4 R, Gråand 3 R, Strandskade 1 R, Klyde 15 R, Rødben 1 R, Hættemåge 25 R, Stormmåge 48 TH, Sølvmåge 1 R, Solsort 1 R, Skægmejse 6 FU, Gråkrage 1 R, Rørspurv 1 SY. Kurt Due Johansen
Orestrand: Bramgås 1060 FU, Skægmejse 24 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 4 R T, Sangdrossel 1 SY. Keld Skytte Petersen
Æbelø: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 R, Vandrefalk 1 R, Stor Præstekrave 1 TH, Ravn 3 R. Jens Bækkelund
Æbelø Holm: Blå Kærhøg 1 BR FU, Vandrefalk 1 R, Stor Præstekrave 3 R, Almindelig Ryle 10 T, Ravn 1 R. Jens Bækkelund


        

 Mandag den 28. marts 2016                                Solopgang: 06:59 Solnedgang: 19:48

Svendborg Golfbane: Grågås 2 NØ, Spurvehøg 5 Ø, Trane 2 NØ
Egense: Trane 40 T. Nana Agger [nanaagger.dk]
Siø
: Bramgås 5000 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Gulstav: Havørn 1 3K R, Bramgås 2000 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Påø Enge: Sølvhejre 1 AD FU. Mogens Lind Jørgensen
Hou Nordstrand (Langeland): Rød Glente 2 T, Spurvehøg 30 NØ, Musvåge 28 N, Sortstrubet Bynkefugl 1 F R
Lindholm, Nyborg (10:00): Husrødstjert 2 FU, Hvid Vipstjert 4 FU, Rødhals 1 FU, Stor præstekrave 2 FU, Vibe 1 FU. Ole Hansen, Poul Brugs Rasmussen
Holckenhavn inderfjord (09:30): Knarand 4 FU, Toppet lappedykker 1 FU, Gravand 2 OF, Blishøne 50 FU. Ole Hansen, Poul Brugs Rasmussen

       Grønspætte Svanninge Bakker Foto: Leif Kristensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausmindeskoven (Povlinelund): Gransanger 1 SY. Niels Andersen
Bjørnemosegård: Vandrikse 1 TH. Arne Bruun
Egsmade: Fiskehejre 1 R, Grågås 21 R, Gravand 16 R, Krikand 8 R, Gråand 4 R, Skeand 2 R, Blishøne 4 R, Vibe 10 R, Dobbeltbekkasin 4 R, Svaleklire 2 FU. Arne Bruun
Ristinge Hale: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 16 R, Klyde 48 R, Rødben 4 R, Mosehornugle 2 R. Ole Bo Olsen
Klingstrup Skov: Sjagger 150 OF, Ravn 1 R, Rød Glente 2 OF. Arne Bruun
Maegård Odde: Knopsvane 2 R, Pibeand 12 FU, Krikand 8 R, Blishøne 1 R. Arne Bruun
Skårup: Rød Glente 1 NØ, Musvåge 1 NØ. Arne Bruun
Skårup Skovmølle & Rubjerg Skov: Grønspætte 1 TH. Arne Bruun
Øster Åby: Rørhøg 1 M N, Gransanger 1 SY, Spætmejse 2 YF B. Arne Bruun
Siø: Bramgås 1500 R, Knortegås 150 R. Thomas Varto Nielsen
Fårevejle: Vindrossel 300 R, Ravn 4 R. Ole Goldschmidt
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 2 SY, Knarand 13 R, Blå Kærhøg 1 F 2K NØ, Vandrefalk 1 2K FU NØ, Trane 7 NØ, Sjagger 400 Ø, Rødtoppet Fuglekonge 1 R, Skægmejse 4 R. Ole Goldschmidt
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 R, Rødtoppet Fuglekonge 1 FU . Ole Bo Olsen
Nørreballe Nor: Sorthalset Lappedykker 1 FU, Bjergand 90 R,
Trane 56 N. Henrik Mørup-Petersen
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 5 FU, Rød Glente 1 N. Jane Ditzel
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 4 FU, Vibe 3 OF, Vibe 3 SV. Jytte Lynge Nielsen
Sibirien: Rød Glente 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Arreskov Slotspark: Havørn 1 JUV OF. Torben Skytte Hvass
Svanninge Bakker: Rød Glente 1 OF, Grønspætte 1 FU, Hugorm 1 R . Leif Kristensen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 FU, Musvåge 52 NØ, Trane 1 R, Huldue 6 R. Palle Bo Larsen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 OF, Duehøg 1 OF, Trane 1 R. Per Rasmussen
Tommerup: Rød Glente 1 FU. Helle Suadicani
Kohave v/Tornbjerg: Rød Glente 2 OF, Grønspætte 1 R. Poul Bjerregaard
Broby Sø: Toppet Lappedykker 2 FU, Skarv 2 R, Knopsvane 4 TH, Grågås 40 R, Grågås 60 FU, Gravand 1 R, Krikand 3 R, Gråand 5 R, Skeand 2 YF P, Taffeland 4 R, Troldand 4 R, Rørhøg 2 FU, Vandrikse 1 R, Grønbenet Rørhøne 1 FU, Blishøne 9 R, Hættemåge 5 R, Sølvmåge 4 R, Ringdue 12 R, Silkehale 38 R, Gærdesmutte 2 SY, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 5 FU, Sjagger 5 R, Sangdrossel 3 SY, Gransanger 1 SY, Blåmejse 3 FU, Musvit 5 R, Allike 1 OF, Gråkrage 1 R, Stær 3 R, Bogfinke 3 FU, Kvækerfinke 2 FU, Grønirisk 2 FU, Stillits 2 FU, Stillits 50 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 8 FU, Dompap 2 FU, Gulspurv 2 SY, Rørspurv 5 R. Finn Just Christensen
Elmelund: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 4 R, Grågås 4 R, Gravand 4 R, Gråand 5 R, Musvåge 5 FU, Agerhøne 1 R, Blishøne 4 R, Stormmåge 3 R, Ringdue 4 R, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 5 SY, Gærdesmutte 4 SY, Jernspurv 4 SY, Rødhals 1 R, Solsort 3 R, Sjagger 100 R, Sangdrossel 2 SY, Vindrossel 2 R, Halemejse 1 R, Topmejse 1 R, Blåmejse 1 SY, Musvit 6 R, Spætmejse 1 SY, Husskade 5 R, Allike 4 R, Gråkrage 2 R, Stær 6 R, Bogfinke 2 SY, Stillits 2 R, Dompap 1 R, Gulspurv 2 SY, Rørspurv 2 SY. Ella Mikkelsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Havørn 1 2K R. Helle Suadicani
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Gravand 23 R, Krikand 6 FU, Hjejle 9 R, Vibe 78 R, Rødben 6 FU, Hættemåge 64 R, Stormmåge 25 R, Stær 24 FU. Henrik Kalckar Hansen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Bramgås 2000 R. Kresten Madsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Bramgås 3500 R, Vandrefalk 1 R, Klyde 41 R. Anders Vedel 
Fyns Hoved: Rød Glente 1 AD OF, Rørhøg 1 M AD OF, Fiskeørn 1 AD OF. Niels Peter Utzon
Nyborg: Spurvehøg 7 NØ, Musvåge 40 NØ, Fjeldvåge 1 Ø, Fiskeørn 2 NØ, Fiskeørn 1 Ø, Trane 1 OF. Peter Pelle Clausen
Hagenskov: Vindrossel 40 FU. Thomas Kampmann
Hagenskov Slotsmølle: Bramgås 120 Ø, Trane 11 N, Hvid Vipstjert 2 FU, Gransanger 1 SY, Kernebider 1 SY. Thomas Kampmann
Kavslunde: Trane 1 AD OF. Ulla Bondrup Sørensen
Føns Vang: Havørn 1 AD OF. Kjeld Lund
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 1 AD FU T, Havørn 3 JUV R Ø. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 3 R, Vandrefalk 2 OF. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Kystlagunen: Klyde 30 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø: Knarand 45 R, Krikand 194 R, Skeand 16 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Havørn 1 R, Vandrefalk 1 OF, Sortstrubet Bynkefugl 1 M R. Karin Grønbæk
Nørreby: Hjejle 300 FU. Jens Bækkelund 


        Havrevimpe Foto: Poul Brugs Rasmussen

 Søndag den 27. marts 2016                                Solopgang: 07:01 Solnedgang: 19:46

Engene: Gråand 2 R, Blishøne 1 R, Ringdue 4 SY, Tyrkerdue 2 SY, Grønspætte 1 R, Stor Flagspætte 2 YF TH, Gærdesmutte 2 SY, Solsort 5 R, Sangdrossel 3 SY, Halemejse 2 R, Sortmejse 1 SY, Blåmejse 3 R, Musvit 4 R, Spætmejse 3 SY, Korttået Træløber 2 SY, Gråkrage 6 R, Bogfinke 3 SY, Springfrø 37 æg, 2 æg, 7 æg
Svendborgsund ved Iholm
: Grågås 26 Ø, Ederfugl 2000 R, Blishøne 50 R
Vejlen, Taasinge
(17:30): Krikand 35, Rørhøg 3 (1 M og 1 F i revirflugt og pibende/skrigende højt over mosen - 1 F, R og siden T mod Ø-NØ), Vibe 2+2, Klyde 3, Strandskade 2, Stær 1 SY, Skægmejse 2 HØ, Rørspurv 2 R. Jan Stener Jørgensen
Søby Strandvej - Monnet
(18:00): Musvåge 4 FU, Bramgås 500+ R, Krikand 10 R, Hjejle 6 OF, Storspove 15 R, Strandskade 8 R, Rødben 6 R. Jan Stener Jørgensen
Hou Nordstrand
(09:49): Fiskeørn 1 T N . Erik Danielsen, Morten Müller
Hesselagergård, pløjemark
: Hvid vipstjert 18 FU, Gulspurv 4 FU, Allike 6 FU, Måger sp. 1000+ (flest hættemåger), Sanglærke 8 FU SY, Sjagger 22 OF S. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 1 R, Knortegås 5 OF, Hvid Vipstjert 1 OF. Leif Schack-Nielsen
Egense: Spurvehøg 1 FU, Sjagger 3 R, Vindrossel 125 R, Bogfinke 25 R, Kvækerfinke 12 R. Niels Andersen
Skovsbo v/Svendborg: Engpiber 1 R, Vindrossel 40 OF. Niels Andersen
Sofielund: Ravn 2 YF. Helle Regitze Boesen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 R, Skeand 15 FU, Havørn 1 OF, Rørhøg 2 R, Rødhals 2 R, Fuglekonge 5 FU, Skægmejse 2 R. Ole Bo Olsen
Nørreballe Nor: Rørdrum 1 SY, Pibeand 152 R, Rørhøg 1 R, Klyde 36 R. Gregers Johannesen
Ristinge Strand/Sommerhusomr.: Rødtoppet Fuglekonge 1 FU. Gregers Johannesen  
Ristinge Hale: Mosehornugle 2 R. Ole Bo Olsen
Ristinge Hale: Fjeldvåge 1 FU, Klyde 14 R, Storspove 22 FU, Splitterne 1 OF, Mosehornugle 1 R. Henrik Mørup-Petersen
Nakkebølle skove (Enemærket m.m.): Bramgås 210 OF. Leif Kristensen
Faaborg: Havørn 2 AD T. Per Damgaard Poulsen
Løgismose Skov: Havørn 1 R. Niels Lund
Storeå udløb m/Enge: Fiskehejre 1 R, Gravand 2 R, Rørhøg 2 , Vandrikse 1 R, Vibe 1 R, Jernspurv 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 2 R, Sangdrossel 1 R, Blåmejse 2 R, Musvit 1 R, Gråkrage 2 R, Skovspurv 2 R, Bogfinke 2 R, Gulspurv 1 R. Jørgen Hjorth Jensen
Tvingsbjerg v/Aborg: Stor Flagspætte 1 FU, Sumpmejse 1 FU. Leif Schack-Nielsen
Åstrup: Tyrkerdue 1 R. Leif Schack-Nielsen
Broby Sø: Toppet Lappedykker 2 YF P, Skarv 1 R, Fiskehejre 1 R, Grågås 80 R, Rørhøg 1 F AD FU, Spurvehøg 1 OF, Silkehale 52 FU, Skovskade 3 R. Finn Just Christensen
Skaboeshuse: Enkeltbekkasin 1 R, Ravn 2 FU. Kurt Kaack Hansen
Strib: Hvid Vipstjert 1 FU. Erik Busk
Hagenskov: Grønspætte 1 SY, Hvid Vipstjert 1 FU. Thomas Kampmann


         

 Lørdag den 26. marts 2016                                  Solopgang: 06:04 Solnedgang: 18:44

Svendborg, Trappebæksvej (16:30): Trane 13 N. Steen Winkel
Svendborgsund ved Iholm
: Toppet Lappedykker 1 R, Knopsvane 48 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 28 FU,  Gravand 8 R, Krikand 6 R, Ederfugl 1500 R, Hvinand 22 R, Toppet Skallesluger 12 R, Blishøne 50 R
Hou Nordstrand: Trane 95 T, Rød glente 7 T. Erik Danielsen, Eske Morthensen
Nørreballe Nor:
Trane 25 T N. Anders Mørup-Petersen

Fredmosen
(13:15): Trane 30 T N. Anders Mørup-Petersen
Søby, Ærø
: Toppet lappedykker 1 FU. Kresten Thomsen
Ommel
: Trane 25 NØ. Michael Angel Bjerregaard
Hesselagergård
(10:00): Sanglærke 6 FU SY, Hvid vipstjert 3 R. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Lille Lappedykker 1 VDR FU, Toppet Lappedykker 3 SY, Knortegås 7 FU, Knortegås 47 OF, Ederfugl 2400 R,
Kongeederfugl 1 FU, Hvinand 20 R, Strandskade 2 R. Andrea Collinge, David B. Collinge
Rantzausminde: Havørn 1 OF. Tom Giersing
Grasten Fredskov: Grønspætte 1 SY. Arne Bruun
Thurø Rev: Knortegås 120 R. Nikolaj Correll
Fredmosen: Trane 66 T. Freya Mørup-Petersen
Nørreballe Nor: Havørn 1 R, Trane 27 T. Freya Mørup-Petersen
Gulstav: Trane 89. Frank Jensen-Hammer
Hjortholm (Eskebjerghave): Ederfugl 1200 R. Gregers Johannesen
Ristinge Hale: Mosehornugle 3 R. Leif Bisschop-Larsen
Ristinge Strand/Sommerhusomr.: Rørdrum 1 TH. Freya Mørup-Petersen
Piledybet: Rørdrum 1 SY. Henrik Mørup-Petersen
Ristingehalvøen: Havørn 1 AD R, Trane 157 N. Gregers Johannesen
Stoense Udflyttere: Trane 30 T. Helle Regitze Boesen
Tranekær: Trane 10 N. Morten Müller
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 YF SY. Leif Bisschop-Larsen  
Hou Nordstrand (Langeland): Rød Glente 3 OF, Skovsneppe 1 R, Sortstrubet Bynkefugl 1 T. Helle Regitze Boesen
Hou Nordstrand (Langeland): Rød Glente 2 N,
Trane 192 N , Sortstrubet Bynkefugl 2 FU , Rørspurv 1 R M . Ole Bo Olsen  
Nakkebølle Fjord: Svartbag 2 R . Leif Kristensen
Nakkebølle Inddæmning: Fiskehejre 2 OF, Havørn 1 AD R, Natugle 1 SY, Stor Flagspætte 1 FU, Stor Flagspætte 1 R, Hvid Vipstjert 1 OF, Spætmejse 1 SY, Ravn 1 R. Leif Kristensen
Bøjden Nor: Skarv 21 R, Fiskehejre 1 FU, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 3 , Grågås 50 R, Bramgås 170 OF, Gravand 6 R, Pibeand 23 FU, Pibeand 15 R, Krikand 38 R, Gråand 29 R, Spidsand 6 R, Taffeland 8 R, Troldand 100 R, Bjergand 125 R, Ederfugl 35 OF, Hvinand 3 R, Toppet Skallesluger 9 R, Musvåge 1 OF, Tårnfalk 1 R, Strandskade 10 R, Klyde 2 FU, Stor Præstekrave 8 R, Hjejle 19 R, Vibe 7 R, Rødben 3 R, Hættemåge 80 R, Stormmåge 82 R, Sølvmåge 13 R, Svartbag 5 , Splitterne 1 R, Ringdue 2 OF, Ringdue 1 SY, Sanglærke 4 SY, Engpiber 2 R, Hvid Vipstjert 1 FU, Hvid Vipstjert 2 OF, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 1 SY, Rødhals 1 R, Solsort 4 R, Musvit 1 R, Allike 13 FU, Gråkrage 1 OF, Stær 32 FU, Skovspurv 2 R, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 OF, Stillits 3 R, Gulspurv 1 SY, Rørspurv 1 SY. Gunnar Jørgensen
Ringe: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Røjle Skov (Årslev): Rød Glente 2 YF TH. Per Rasmussen
Sallinge: Rød Glente 1 FU, Havørn 1 AD OF. Per Rasmussen
Nymarkshuse: Rød Glente 1 FU NØ. Evald Mehlsen
Assistens Kirkegård, Odense: Spurvehøg 1 F FU. Evald Mehlsen
Onsebakke: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Revninge: Spurvehøg 1 M FU. Evald Mehlsen
Kerteminde Fj.& Kertinge Nor: Toppet Lappedykker 73 FU, Toppet Skallesluger 175 FU, Blishøne 1190 FU, Hættemåge 706 R. Kurt Due Johansen
Kølstrup: Vindrossel 100 FU. Steen Lauritsen
Revninge: Trane 21 NØ. Søren Louis Rasmussen
Odense: Trane 45 OF. Niels Andersen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Toppet Lappedykker 2 R, Sorthalset Lappedykker 1 FU, Klyde 7 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 1 OF. Anders Nielsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Hættemåge 600 FU. Dieter Maaszen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Lille Lappedykker 1 FU, Gråstrubet Lappedykker 6 FU, Vandrefalk 1 AD R, Klyde 33 FU, Sanglærke 3 SY, Sangdrossel 1 SY. Anders Nielsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Spidsand 10 FU, Havørn 2 FU,Vandrefalk 1 AD R, Klyde 48 FU. Dieter Maaszen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Havørn 1 AD OF, Vandrefalk 1 R, Klyde 26 R, Storspove 87 R. Anders Vedel
Østrup v/Otterup: Trane 10 N. Anders Vedel
Hagenskov Slotsmølle: Skovsneppe 1 SY. Thomas Kampmann 
Gyldensteen: Kystlagunen: Havørn 3 OF. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 5 OF. Jens Bækkelund


         

 Fredag den 25. marts 2016 Langfredag.             Solopgang: 06:06 Solnedgang: 18:42

Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (10:59 - ?): Kongeederfugl 1 FU. Jens Dithmarsen
Siø:
Bramgås 5000+ R. Poul Vestergaard Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 R. Jesper Parsholt
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 0. Jan Carlo van Dijk
Rantzausminde: Havørn 2 OF. Tom Giersing
Egense
: Havørn 1 IMM OF. Niels Andersen
Hou Nordstrand (Langeland)
: Toppet Lappedykker 1 R, Fiskehejre 5 OF, Bramgås 2 OF, Gravand 2 OF, Gråand 8 R, Ederfugl 40 R, Toppet Skallesluger 20 R, Spurvehøg 1 OF, Strandskade 4 R, Vibe 1 OF, Ringdue 150 TF, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 2 R, Engpiber 2 R, Hvid Vipstjert 8 R, Jernspurv 1 R, Sangdrossel 1 R. Helle Regitze Boesen
Bræmlevænge: Gråstrubet Lappedykker 6 R, Knopsvane 2 R, Stor Flagspætte 5 R, Gærdesmutte 2 R, Rødhals 2 SY, Sangdrossel 2 SY, Vindrossel 12 R, Fuglekonge 2 R, Sortmejse 2 R, Træløber 1 R. Helle Regitze Boesen
Sollerup: Lille Lappedykker 2 SY, Grågås 12 FU, Gravand 2 FU, Krikand 25 FU, Gråand 9 FU, Troldand 2 R, Blishøne 2 FU, Vibe 4 TH, Sølvmåge 2 R, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 1 R, Rødhals 1 SY, Solsort 8 FU, Sangdrossel 2 SY, Halemejse 1 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 1 FU, Musvit 1 R, Spætmejse 1 FU, Spætmejse 1 SY, Stær 35 FU, Bogfinke 6 FU, Bogfinke 2 SY, Stillits 5 FU, Grønsisken 2 FU, Gulspurv 2 FU, Gulspurv 1 R. Leif Kristensen
Sundet - Faaborg: Lille Lappedykker 2 SY, Toppet Lappedykker 12 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Sorthalset Lappedykker 4 FU -ankomst!, Skarv 5 R, Fiskehejre 3 FU, Knopsvane 6 FU, Grågås 30 FU, Gravand 4 FU, Knarand 8 FU, Gråand 10 FU, Taffeland 30 R, Troldand 150 R, Vandrikse 2 SY, Grønbenet Rørhøne 2 SY, Blishøne 15 FU, Hættemåge 300 R, Stormmåge 50 R, Sølvmåge 8 R, Gransanger 1 FU. Per Damgaard Poulsen
Egeskov Slot/Fjællebro Skov: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Espe Tingskov: Rød Glente 1 OF, Ravn 1 YF BR. Per Rasmussen
Hellebjergdam: Tårnfalk 1 R. Leif Kristensen
Hellerup: Vibe 4 R, Stær 58 R. Palle Nielsen
Sandholt: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Gravand 4 R, Taffeland 5 R, Troldand 5 R, Musvåge 1 FU, Vibe 2 R, Sangdrossel 1 SY, Stær 38 FU. Leif Kristensen
Tarup Vandmølle (Vindinge Å): Isfugl 1 M FU. Per Rasmussen
Østerø Sø (Knudshoved): Knopsvane 2 R, Spurvehøg 1 R, Stor Præstekrave 4 R, Storspove 1 R, Hvid Vipstjert 4 R, Sangdrossel 1 R. Peter Pelle Clausen
Elmelund: Grågås 4 R, Gravand 1 R, Gråand 2 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Fasan 3 R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 2 R, Hættemåge 4 R, Stormmåge 280 OF, Ringdue 6 R, Stor Flagspætte 1 M R, Sanglærke 1 SY, Gærdesmutte 1 R, Jernspurv 1 SY, Solsort 3 R, Sjagger 200 R, Sangdrossel 1 SY, Blåmejse 2 R, Musvit 1 R, Spætmejse 1 SY, Husskade 8 R, Gråkrage 4 R, Stær 2 R, Bogfinke 20 R, Stillits 1 R. Ella Mikkelsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Gråstrubet Lappedykker 14 R, Bramgås 1200 OF. Henrik Kingo Andersen
Gyldensteen: Engsøen: Knarand 32 R, Skeand 24 R, Sorthovedet Måge 1 AD R, Hvid Vipstjert 2 R. Henrik Kingo Andersen
Næsby: Svaleklire 1 OF, Jernspurv 3 SY, Husskade 48 R NAT . Henrik Kingo Andersen 
Gyldensteen: Langø: Hjejle 50 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø Plantage: Havørn 3 OF, Musvåge 1 OF, Fjeldvåge 1 OF. Jens Bækkelund


          Havørn OF   Foto: Michael Raunholst

 Torsdag den 24. marts 2016 Skærtorsdag.             Solopgang: 06:09 Solnedgang: 18:40

Svendborgsund øst for Iholm: Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 16. I dag igen mellem nordmærke og Iholm - fundet igen kl 06:15 - ?), Ederfugl 1000 R
Kirkebyskoven (12:00):
Havørn 6 R (de har befundet sig lige nord for Hvidkilde Sø). Michael Raunholst
Ny Gesinge, matriklen 12:45: Trane 21 T N. Poul Vestergaard Rasmussen
Hou Nordstrand:
Trane 1100 T N (nok største Tranedag i Fyns "amt") . Morten Müller
Tryggelev Nor: (13:00) Trane 5 T, (13:25) Trane 100+ T (ud af tågen), (13:45) Trane 80 T, (13:55) Trane 25 T, (14:20) Trane 30 T (op langs Storebæltkysten, set fra Tryggelev), Trane 300+ fugle (på vej op langs Langeland nu. Kredser over Tryggelev...), (14:40) Trane 130 T (Nørreballe Nor, går nok over midten af øen...). Anders Mørup-Petersen
Broholm: Stor skallesluger M 1 FU, Troldand 12 FU, Knopsvane 2 FU, Gråand 12 FU,Blishøne 6 FU, Bogfinke 4 FU, Gærdesmutte 1 FU, Hvid vipstjert 1 FU, Gulspurv 2 FU, Grønbenet rørhøne 2 FU, Grågås 4 OF, Allike 6 FU. Poul Brugs Rasmussen
Fjællerup, Ryslinge: Trane 50 T. Morten Jensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Niels Andersen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD R Allan Haagensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD FU Thomas Varto Nielsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD FU Hans Olrik
Skanseodde/Vindeby Nor: Havørn 1 AD OF. Carsten Skou
Ny Gesinge: Trane 21 T. Poul Vestergård Rasmussen  
Thurø By m.m.: Blisgås 50 Ø, Grønspætte 1 TH. Arne Bruun
Smørmose Skov (Thurø): Grønspætte 1 TH. Arne Bruun
Dovns Klint: Blisgås 65 T, Bramgås 939 T, Ederfugl 2760 T, Sortand 600 T, Skovsneppe 1 N, Bjergvipstjert 2 T. Frank Jensen-Hammer
Havet ud for Keldsnor: Ederfugl 4000 R, Havlit 800 R, Sortand 100 R. Frank Jensen-Hammer
Gulstav: Bramgås 4000 R,
Trane 299. Frank Jensen-Hammer
Vindeby (Langeland):
Trane 300 N. Carsten Friager
Nørreballe Nor:
Trane 450 T. Freya Mørup-Petersen
Nørreballe Nor: Rørdrum 1 SY, Blisgås 125 N, Blisgås 85 R, Bjergand 175 R, Musvåge 26 NØ. Gregers Johannesen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 2 TH,
Trane 240 T, Skægmejse 5 R. Freya Mørup-Petersen
Piledybet: Rørdrum 1 SY. Gregers Johannesen
Skovsgård:
Trane 290 N. Mogens Lind Jørgensen
Botofte:
Trane 400 N. Karen Kusk
Hou Nordstrand (Langeland): Bramgås 2095 N, Rød Glente 1 NØ,
Trane 1156 N, Huldue 28 T, Ringdue 10219 NØ, Bjergvipstjert 1 N. Eske Frank Morthensen
Pejrup: Trane 14 N. Arne Bruun
Sortemosen (Sydfyn): Havørn 1 5K+ R Arne Bruun
Lammehave Skov: Rød Glente 1 FU. Evald Mehlsen
Bredland Skov: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Elverud Skov: Blå Kærhøg 1 FU. Ella Mikkelsen
Emilielund (Ravnholt): Blå Kærhøg 1 F 2K+ R, Duehøg 1 TH. Kurt Kaack Hansen
Sollerup: Skovsneppe 1 R. Evald Mehlsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Spidsand 13 FU, Vandrefalk 1 R. Dieter Maaszen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Skeand 12 FU, Vandrefalk 1 R, Klyde 22 FU. Martin Strømkjær
Østergård-Hovedgård: Skovsneppe 1 R, Grønspætte 1 SY. Steen Lauritsen
Billeshave: Trane 3 SØ. Erik Busk
Bispeenge: Skægmejse 4 R. Bent Juhler
Flyvesandet: Blå Kærhøg 1 F AD FU V. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 1 AD FU V, Sorthovedet Måge 1 AD R. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Kystlagunen: Grågås 1000 T, Havørn 1 AD OF, Vandrefalk 1 R. Torben Skytte Hvass


         

 Onsdag den 23. marts 2016.                                   Solopgang: 06:12 Solnedgang: 18:38

Svendborgsund øst for Iholm: Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 15. I dag igen mellem nordmærke og Iholm - fundet igen kl 13:35 - ?), Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 26 FU, Krikand 14 R, Ederfugl 2000 R
Svendborg, matriklen: Nældens takvinge 1 R, Citronsommerfugl 1 R
Strandeng v/Horseskov: Blå Kærhøg 1 BR R
Vejlen, Tåsinge: Rørhøg 1 FU F (ankomst), Storspove 14 OF. Susanne og Finn Skov
Siø (10:00): Bramgås 2000 R + Grågås og nogle Knortegås. Jørgen Staun, Jan Stener Jørgensen
Rudkøbing, Skrøbelev (10:00): Havørn 1 AD, Musvåge 1 OF. Jørgen Staun, Jan Stener Jørgensen
Tranekær (10:15-12:00): Havørn 1 AD (på reden), Musvåge 10 N, Spurvehøg 3 N, Vandrefalk 1 FU (Revirflugt!), Trane 1 AD FU. Jørgen Staun, Jan Stener Jørgensen
Broholm (14:00): Knopsvane 4 R (2 par - kæmper om reviret), Musvåge 1 FU. Poul Brugs Rasmussen
Nakkebølle: Havørn 1 OF. Susanne og Finn Skov

         Rørhøg Foto: Finn Skov 

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Tankefuld
: Korttået Træløber 1 SY. Morten Bentzon Hansen
Østerskov (Thurø)
: Fiskehejre 2 R. Arne Bruun
Thurø Rev
: Fiskehejre 1 R, Grågås 7 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 4 FU, Gravand 19 R, Pibeand 34 FU, Krikand 7 R, Vibe 7 R, Stær 50 R. Arne Bruun
Bræmlevænge
: Gråstrubet Lappedykker 4 R, Grågås 2 R, Rød Glente 1 T, Musvåge 5 T. Helle Regitze Boesen
Dovns Klint: Skarv 25 T, Bramgås 70 T, Knortegås 14 T, Pibeand 2 T, Ederfugl 2780 T, Sortand 120 T, Hvinand 9 T, Toppet Skallesluger 13 T, Hættemåge 6 T, Stormmåge 2 T, Ringdue 24 T, Sanglærke 2 T, Engpiber 6 T, Bjergvipstjert 1 T, Hvid Vipstjert 7 T, Jernspurv 2 T, Allike 40 T, Råge 3 T, Gråkrage 5 T, Bogfinke 8 T, Grønsisken 24 T, Tornirisk 5 T. Frank Jensen-Hammer
Vesteregn: Rød Glente 2 OF, Havørn 1 OF, Blå Kærhøg 1 OF, Musvåge 13 OF, Ravn 2 OF. Nis Rattenborg
Vesteregn: Havørn 1 OF. Ole Bo Olsen
Vognsbjerg: Knortegås 80 N, Ederfugl 3500 R, Splitterne 1 N, Hvid Vipstjert 15 N. Gregers Johannesen
Humble: Havørn 1 R. Freya Mørup-Petersen
Longelse Bondegårdsskov: Kernebider 30 R. Freya Mørup-Petersen 
Tranekær Slot m/borgsø: Isfugl 1 R. Freya Mørup-Petersen
Hou Nordstrand (Langeland): Skarv 118 NØ, Fiskehejre 1 N, Sangsvane 10 N, Grågås 90 NØ, Bramgås 542 NØ, Knortegås 4 NØ, Pibeand 5 V, Ederfugl 60 NØ, Havlit 2 R, Stor Skallesluger 1 NØ, Rød Glente 2 N, Spurvehøg 2 N, Musvåge 6 N, Tårnfalk 1 FU, Vandrefalk 1 N, Vibe 7 N, Hættemåge 915 N, Stormmåge 113 NØ, Sildemåge 1 N, Splitterne 1 R, Alk 2 Ø, Ringdue 250 N, Hedelærke 16 NV, Sanglærke 46 NV, Hvid Vipstjert 7 NV, Misteldrossel 13 N, Allike 133 N, Råge 8 N, Gråkrage 8 N, Stær 205 N, Bogfinke 6200 NV, Tornirisk 39 NV. Eske Frank Morthensen
Hvidkilde Sø: Grågås 211 R. Niels Andersen
Fiskerup Skov: Duehøg 1 F AD FU. Evald Mehlsen
Hågerup Å vest for Hågerup: Gråstrubet Lappedykker 8 R, Knarand 2 R. Evald Mehlsen
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 7 R, Skarv 1 FU, Skarv 12 R, Grågås 19 FU, Grågås 12 R, Gravand 20 R, Pibeand 2 FU, Gråand 16 R, Taffeland 2 R, Troldand 37 R, Hvinand 25 FU, Lille Skallesluger 2 R, Stor Skallesluger 1 F R, Musvåge 1 OF, Fasan 2 R, Blishøne 2 R, Strandskade 2 FU, Vibe 1 FU, Vibe 5 R, Stormmåge 4 R, Sølvmåge 34 R, Svartbag 4 R, Sanglærke 1 SY, Hvid Vipstjert 2 OF, Solsort 1 R, Allike 1 FU, Allike 2 OF, Gråkrage 2 OF. Gunnar Jørgensen
Silkeå vest for gl. jernbane: Knarand 4 R. Evald Mehlsen
Nybølle: Rød Glente 1 FU. Evald Mehlsen
Bøjden Nor: Lille Lappedykker 2 FU, Skarv 17 R, Knopsvane 2 FU, Grågås 51 FU, Gravand 7 R, Pibeand 89 FU, Krikand 26 R, Gråand 12 R, Spidsand 6 FU T, Taffeland 2 R, Troldand 103 R, Bjergand 126 R, Hvinand 2 FU, Toppet Skallesluger 6 FU, Toppet Skallesluger 3 R, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 8 R, Klyde 5 FU, Stor Præstekrave 7 R, Hjejle 2 R, Vibe 8 R, Rødben 1 FU, Hættemåge 46 R, Stormmåge 11 R, Sølvmåge 14 R, Svartbag 1 R, Rødhals 1 FU, Musvit 1 FU, Allike 12 FU, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 2 FU, Gråkrage 2 OF, Bogfinke 2 FU. Leif Kristensen
Ringe: Rød Glente 1 OF. Morten Bentzon Hansen
Røjle Skov (Årslev): Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Gelskov: Rød Glente 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Slambassinet (Odense): Krikand 140 FU, Skeand 3 FU, Troldand 25 R. Kurt Due Johansen
Stige Ø: Havørn 1 AD FU. Kurt Due Johansen 
Næsbyhoved Skov: Skægmejse 10 R. Bent Juhler
Firtalsstrand & Mellemstykket: Gråstrubet Lappedykker 4 R, Grågås 52 FU, Gravand 36 FU, Pibeand 45 FU, Troldand 50 FU, Tårnfalk 1 FU, Klyde 11 FU, Vibe 11 FU, Hættemåge 520 R. Dieter Maaszen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Gråstrubet Lappedykker 4 FU, Knopsvane 4 FU, Bramgås 2300 FU, Gravand 16 FU, Knarand 30 FU, Krikand 26 FU, Spidsand 2 FU, Havørn 1 AD R, Musvåge 2 FU, Fasan 1 FU, Klyde 4 FU, Vibe 4 FU. Dieter Maaszen
Hjulby Mose: Gråand 2 R. Svend Aage Linderström
Østerø Sø (Knudshoved): Musvåge 4 V, Stor Præstekrave 3 R, Storspove 1 R, Sanglærke 2 R, Engpiber 3 R, Bjergvipstjert 2 N, Halemejse 2 R, Rørspurv 2 SY. Peter Pelle Clausen 
Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen): Stor Præstekrave, Almindelig (hiaticula) 2 TH, Gærdesmutte 1 SY, Gråkrage 1 R, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY, Tornirisk 1 R. Svend Aage Linderström
Middelfart, Industrikvarter: Råge 30 R. Svend Aage Linderström
Nørre Aaby: Tårnfalk 1 R. Svend Aage Linderström
Over Holluf: Råge 50 R. Svend Aage Linderström
Strib: Munk 1 M FU. Erik Busk
Snave: Rød Glente 2 N. Tom Giersing
Hagenskov Slotsmølle: Havørn 1 R, Kernebider 2 R. Thomas Kampmann
Helnæs Made: Rød Glente 1 N. Tom Giersing
Helnæs Strand Sommerhusområde: Musvåge 23 NØ. Henrik Thormann
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 1 SY, Toppet Lappedykker 20 R, Gråstrubet Lappedykker 7 R, Fiskehejre 6 FU, Knopsvane 66 R, Sangsvane 1 R, Grågås 87 R, Pibeand 80 R, Knarand 63 R, Krikand 160 R, Gråand 124 R, Spidsand 2 R, Atlingand 2 R, Skeand 24 R, Taffeland 31 R, Troldand 228 R, Hvinand 22 R, Lille Skallesluger 4 R, Havørn 2 IMM R, Blå Kærhøg 1 BR FU, Fjeldvåge 1 R, Blishøne 520 R, Strandskade 3 R, Klyde 2 R, Vibe 22 R, Hættemåge 565 R, Stormmåge 70 R, Sølvmåge 2 R, Svartbag 3 R, Gråkrage 5 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Kystlagunen: Toppet Lappedykker 4 R, Skarv 1 R, Blisgås 54 R, Grågås 81 R, Gravand 15 R, Ederfugl 77 R, Hvinand 70 R, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 8 R, Hættemåge 147 R, Stormmåge 54 R, Sølvmåge 143 R, Svartbag 1 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø: Blisgås 54 R, Grågås 5 R, Bramgås 1850 FU, Gravand 9 R, Pibeand 10 R, Knarand 2 R, Krikand 110 R, Gråand 10 R, Vibe 1 R, Stormmåge 6 R, Sølvmåge 7 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø Plantage: Misteldrossel 1 SY. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Fiskehejre 2 FU, Blisgås 16 R, Grågås 26 R, Gravand 6 R, Krikand 6 R, Gråand 4 R, Strandskade 1 R, Klyde 4 R, Vibe 17 R, Hættemåge 155 R, Stormmåge 52 R, Sanglærke 2 SY, Gråkrage 2 R, Stær 30 R. Jens Bækkelund


         Mørkbuget knortegås Siø Foto: Leif Kristensen

 Tirsdag den 22. marts 2016.                                   Solopgang: 06:14 Solnedgang: 18:36

Svendborgsund ved Iholm:(09:05 - ?) Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 14. I dag mellem nordmærke og Iholm - fortsat på plads kl 12:45 -)
Svendborgsund (12:00):
Kongeederfugl 1 R. Jørgen Staun, Jan Stener Jørgensen
Svendborgsund (17:25):
Kongeederfugl 1  M. (Pp 400 m øst for Iholm, set fra Tankefuldvej). Morten Müller
Skovballe: Havørn 1 R. Jørgen Staun, Jan Stener Jørgensen
Lundby: Silkehale 2 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Vejlen, Taasinge: Klyde 10 R. Susanne og Finn Skov
Påø: Splitterne 1 R. Lene Teppel Rasmussen
Ravnholt: Stor flagspætte 1 M, Ravn 2+2. Jørgen Staun, Jan Stener Jørgensen
Lundeborg, matriklen: Allike 2 UP. Poul Brugs Rasmussen

           

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Peder Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Knopsvane 9 R, Ederfugl 3500 FU,
Kongeederfugl 1 FU , Toppet Skallesluger 5 R. Carl Bohn
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M 3K+ R. Martin Poulsen
Skårup Skovmølle & Rubjerg Skov: Grønspætte 1 SY. Evald Mehlsen
Siø: Grågås 30 R, Bramgås 1600 FU, Knortegås 150 FU, Vibe 2 R. Niels Bomholt Jensen  
Dovns Klint: Toppet Lappedykker 1 Ø, Skarv 31 T, Fiskehejre 6 T, Sangsvane 7 T, Grågås 2 T, Bramgås 4 N, Knortegås 7 V, Pibeand 52 T, Krikand 6 T, Ederfugl 2610 T, Sortand 710 T, Fløjlsand 2 T, Hvinand 1 T, Toppet Skallesluger 11 T, Stormmåge 19 T, Alk 5 Ø, Huldue 1 S, Sanglærke 44 T, Engpiber 11 T, Skærpiber 1 T, Bjergvipstjert 2 T, Hvid Vipstjert 8 T, Allike 30 T, Råge 8 T, Gråkrage 3 T, Stær 4 T, Bogfinke 14 T, Grønirisk 11 T, Grønsisken 23 T, Tornirisk 1 T, Dompap 1 T, Rørspurv 6 T. Frank Jensen-Hammer
Gulstav Mose: Bramgås 1000 R, Huldue 1 OF. Frank Jensen-Hammer
Hav ved Dovns Klint/Gulstav: Ederfugl 400 R. Frank Jensen-Hammer
Havet ud for Keldsnor: Ederfugl 600 R, Havlit 450 R, Hvid Vipstjert 1 N. Niels Bomholt Jensen
Keldsnor: Grågås 10 R, Gravand 2 R, Pibeand 20 FU, Krikand 5 R, Troldand 45 R, Blishøne 2 R, Strandskade 4 R, Stor Præstekrave 2 R, Engpiber 1 R, Hvid Vipstjert 1 FU, Husskade 1 R, Rørspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Klise Nor: Grågås 30 R, Gravand 12 R, Pibeand 2 R, Krikand 6 R, Taffeland 5 R, Troldand 2 R, Blishøne 8 R, Vibe 4 R, Rødhals 1 R, Musvit 2 R, Rørspurv 2 R. Niels Bomholt Jensen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Toppet Lappedykker 4 R, Skarv 35 R, Knopsvane 5 R, Grågås 18 R, Bramgås 40 OF, Gravand 10 R, Pibeand 6 FU, Knarand 11 FU, Krikand 68 R, Skeand 8 FU, Taffeland 4 R, Troldand 215 R, Hvinand 10 FU, Lille Skallesluger 5 FU, Stor Skallesluger 4 R, Blishøne 36 FU, Strandskade 4 R, Vibe 21 R, Hættemåge 10 R, Svartbag 1 R, Sanglærke 2 SY, Skægmejse 1 R, Blåmejse 1 R, Musvit 1 R, Sortkrage 1 R, Gråkrage 2 R, Stær 70 FU, Gulspurv 1 R, Rørspurv 2 SY. Niels Bomholt Jensen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 R, Knopsvane 2 R, Bramgås 500 OF, Gravand 12 R, Krikand 4 R, Hvinand 2 R, Strandskade 6 R, Hvid Vipstjert 2 R, Stær 25 T. Elsebeth Gludsted
Klæsøgårde: Stær 170 SY. Niels Bomholt Jensen
Nørreballe Nor: Rørdrum 2 TH, Blisgås 45 OF, Almindelig Ryle 1 FU . Freya Mørup-Petersen
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 2 R, Gravand 20 R, Pibeand 200 R, Knarand 2 R, Krikand 20 R, Troldand 200 R, Hvinand 20 R, Musvåge 1 R, Strandskade 10 R, Klyde 20 R, Vibe 10 R, Hættemåge 300 R, Sanglærke 1 SY. Elsebeth Gludsted
Snaremose Sø: Knopsvane 4 R, Grågås 6 R, Gravand 4 FU, Pibeand 25 FU, Knarand 8 FU, Krikand 80 FU, Spidsand 4 FU, Skeand 2 FU, Grønbenet Rørhøne 1 FU, Blishøne 50 FU, Engpiber 4 FU. Niels Bomholt Jensen
Tolsbjerg Skov: Fiskehejre 1 OF, Musvåge 2 R, Blishøne 1 R, Skovsneppe 1 R, Huldue 1 SY, Ringdue 40 R, Stor Flagspætte 2 R, Bjergvipstjert 1 NV, Gærdesmutte 1 SY, Sangdrossel 1 SY, Fuglekonge 1 FU, Halemejse 3 FU, Sortmejse 2 FU, Blåmejse 3 R, Musvit 4 FU, Korttået Træløber 1 SY, Sortkrage 1 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 2 R, Grønsisken 6 OF, Gulspurv 14 FU. Niels Bomholt Jensen
Botofte Skovmose: Gråstrubet Lappedykker 6 R, Skarv 44 R, Knopsvane 6 R, Knarand 4 OF, Knarand 6 R, Blishøne 77 R, Ringdue 10 OF, Ringdue 1 SY, Husskade 1 OF, Gråkrage 1 OF. Gunnar Jørgensen 
Hou Nordstrand (Langeland): Toppet Lappedykker 10 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 19 OF, Skarv 2 R, Fiskehejre 1 NØ, Fiskehejre 2 OF, Knopsvane 2 R, Grågås 6 N, Grågås 2 OF, Bramgås 162 N, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 26 N, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 1 R, Gravand 1 R, Gråand 5 R, Ederfugl 4000 R,  Havlit 4 FU, Sortand 1000 R, Fløjlsand 1 R, Toppet Skallesluger 4 OF, Toppet Skallesluger 6 R, Stor Skallesluger 10 NØ, Spurvehøg 2 OF, Strandskade 3 OF, Hjejle 7 N, Hjejle 12 NV, Hættemåge 18 OF, Stormmåge 1 NØ, Sølvmåge 5 OF, Sølvmåge 2 R, Svartbag 2 R, Huldue 3 N, Huldue 2 NV, Huldue 1 NØ, Ringdue 218 N, Stor Flagspætte 1 R, Hedelærke 4 NV, Sanglærke 15 N, Sanglærke 70 NV, Sanglærke 1 SY, Engpiber 1 OF, Hvid Vipstjert 2 OF, Gærdesmutte 1 R, Jernspurv 1 SY, Solsort 3 R, Sangdrossel 1 R, Blåmejse 2 R, Allike 2 N, Sortkrage 1 OF, Sortkrage 2 R, Gråkrage 1 R, Stær 109 N, Bogfinke 260 N, Bogfinke 150 NV, Bogfinke 1 SY, Kvækerfinke 1 R, Grønirisk 3 R, Grønsisken 26 N, Tornirisk 5 R, Gulspurv 2 R, Gulspurv 2 SY, Rørspurv 1 OF. Gunnar Jørgensen 
Svanninge Bakker: Grønspætte 1 SY. Jacob Sterup
Svanninge Bakker: Fasan 2 SY, Grønspætte 1 SY, Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 5 FU, Solsort 1 SY, Blåmejse 2 FU, Musvit 6 FU, Musvit 1 SY, Spætmejse 1 FU, Spætmejse 2 SY, Råge 2 FU, Gråkrage 2 FU, Ravn 2 OF, Bogfinke 1 R, Bogfinke 9 SY, Dompap 1 R, Gulspurv 2 R. Leif Kristensen
Søby Sø (Nr. Søby): Havørn 2 AD R T. Per Rasmussen
Heden: Rød Glente 1 R. Per Rasmussen
Søskov ved Klingstrup: Bjergvipstjert 1 R. Evald Mehlsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Gråstrubet Lappedykker 5 R, Knopsvane 2 R, Bramgås 200 R, Sølvmåge 3 R, Grønspætte 1 R, Stær 30 R. Ella Mikkelsen
Østerø Sø (Knudshoved): Stor Præstekrave 5 R, Engpiber 2 R, Hvid Vipstjert 2 T, Stær 17 R, Rørspurv 3 R. Peter Pelle Clausen
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 1 SY, Toppet Lappedykker 15 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Fiskehejre 3 R, Knopsvane 80 R, Sangsvane 7 R, Grågås 22 R, Gravand 13 R, Pibeand 14 R, Knarand 28 R, Krikand 72 R, Gråand 28 R, Skeand 5 M R, Taffeland 9 R, Troldand 250 R, Hvinand 34 R, Lille Skallesluger 6 , Stor Skallesluger 1 M R, Blishøne 350 R, Strandskade 5 R, Klyde 8 R, Vibe 58 R, Sorthovedet Måge 2 TH, Svartbag 2 R, Sanglærke 3 SY, Engpiber 1 R, Hvid Vipstjert 1 FU, Rørspurv 1 R. Ella Mikkelsen
Gyldensteen: Kystlagunen: Toppet Lappedykker 2 R, Grågås 30 R, Bramgås 1100 R, Gravand 4 R, Ederfugl 120 R, Hvinand 50 R, Strandskade 3 R, Klyde 3 R, Sølvmåge 25 R, Stær 32 FU. Ella Mikkelsen
Gyldensteen: Langø: Blisgås 2 R, Grågås 10 R, Gravand 15 R, Pibeand 22 R, Krikand 62 R, Fasan 2 R, Storspove 1 R, Ringdue 12 R, Gærdesmutte 2 R, Solsort 2 R, Sumpmejse 1 FU, Musvit 4 R, Allike 3 R, Stær 15 FU, Bogfinke 5 R, Stillits 4 R, Gulspurv 1 R. Ella Mikkelsen
Gyldensteen: Langø Plantage: Fiskehejre 2 R, Musvåge 1 R, Fasan 1 R, Stor Flagspætte 2 R, Gærdesmutte 2 SY, Jernspurv 2 SY, Solsort 2 R, Vindrossel 1 R, Halemejse 2 R, Blåmejse 4 FU, Musvit 4 SY, Spætmejse 2 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 1 SY, Stillits 20 R, Grønsisken 115 FU, Gulspurv 1 R. Ella Mikkelsen
Gyldensteen: Reservatet: Fiskehejre 1 R, Blisgås 60 R, Grågås 4 R, Gravand 25 R, Tårnfalk 1 R, Strandskade 3  R, Storspove 1 R, Sanglærke 6 SY. Ella Mikkelsen
Gyngstrup: Ringdue 100 R, Stær 3 R, Gulspurv 8 R, Bomlærke 2 SY. Ella Mikkelsen
Æbelø: Havørn 1 R. Ella Mikkelsen


           Hvinand i parring Foto: Erik Thomsen
            Se stort foto...

 Mandag den 21. marts 2016.                                   Solopgang: 06:17 Solnedgang: 18:34

Svendborgsund ved Iholm:(08:05 - ?) Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 13 i dag Mellem nordmærke og Iholm), Lomvie 1 R (13:30)
Svendborg Golfbane: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Havørn 2 AD OF, Stor Flagspætte 1 SY, Hvid Vipstjert 2 N, Spætmejse 1 SY, Gulspurv 1 SY
Lundeborg, matriklen: Hvid vipstjert 1 R. Poul Brugs Rasmussen
Tarup grusgrav: Hvinand 1 par. Erik Thomsen
Odense Universitetshospital (15:30): Vandrefalk 1 R (sad på den høje skorstens SØ side og fortærede bytte (due?)). Jan Stener Jørgensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M 3K+ R. Jonathan Hemmer-Hansen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Elsebeth Gludsted
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Leif Kristensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Freya Mørup-Petersen
Søen, Valdemarsslot: Lille Lappedykker 5 R, Toppet Lappedykker 7 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 3 R, Fiskehejre 9 R, Knopsvane 5 R, Grågås 8 YF, Gravand 12 R, Knarand 1 R, Krikand 14 R, Taffeland 15 R, Troldand 760 R, Toppet Skallesluger 18 R, Blishøne 8 R, Vibe 1 R, Hættemåge 140 YF, Stormmåge 2 R, Sølvmåge 12 R, Solsort 1 R, Blåmejse 1 R, Musvit 2 R, Allike 3 R. Niels Bomholt Jensen
Vejlen, Tåsinge: Skarv 1 FU, Knopsvane 2 R, Grågås 15 R, Gravand 19 R, Krikand 64 R, Taffeland 2 R, Troldand 370 R, Blishøne 26 FU, Strandskade 2 R, Klyde 15 R, Vibe 5 OF, Hættemåge 15 R, Svartbag 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 1 R, Musvit 1 R, Stær 1 R, Rørspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Noret, Tåsinge: Fiskehejre 3 FU, Grågås 35 R, Gravand 2 R, Krikand 4 R, Vibe 2 R, Hættemåge 30 R, Stormmåge 12 R, Sølvmåge 1 R, Hvid Vipstjert 1 FU, Gråkrage 1 R. Niels Bomholt Jensen
Vornæs Skov: Grønspætte 1 R. Freya Mørup-Petersen  
Bækkehave: Bramgås 2000 R. Niels Bomholt Jensen
Egense: Blå Kærhøg 1 BR FU, Hvid Vipstjert 1 R. Niels Andersen
Gulstav Mose: Nilgås 1 R. Carsten Friager 
Vesteregn: Ederfugl 3730 SØ, Rød Glente 3 R. Nis Rattenborg
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 1 R, Skarv 32 R, Blisgås 62 R, Grågås 7 R, Bramgås 1200 OF, Gravand 23 R, Pibeand 86 R, Knarand 5 R, Krikand 4 R, Gråand 6 FU, Troldand 430 R, Hvinand 4 FU, Strandskade 5 R, Klyde 11 R, Vibe 2 R, Hættemåge 82 R, Stormmåge 92 R, Sølvmåge 31 R, Råge 4 FU. Leif Kristensen
Klæsø Nor: Toppet Lappedykker 2 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Pibeand 4 R, Taffeland 2 R, Troldand 800 R Bjergand 113 R. Leif Kristensen
Siø: Bramgås 310 FU, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 137 FU, Vibe 3 R, Stær 7 FU. Leif Kristensen 
Botofte Skovmose: Toppet Lappedykker 8 R, Gråstrubet Lappedykker 7 R, Skarv 28 R, Knopsvane 12 FU, Grågås 32 R, Bramgås 1 R, Knarand 6 R, Gråand 7 FU, Skeand 2 FU, Taffeland 3 R, Troldand 22 R, Strandskade 4 R, Hættemåge 162 R, Sølvmåge 3 R. Leif Kristensen
Hou Nordstrand (Langeland): Strandskade 1 R, Huldue 1 T, Ringdue 2 T, Sanglærke 1 OF, Husskade 1 R, Bogfinke 15 T, Gulspurv 1 FU. Leif Kristensen
Strynø: Havørn 1 JUV OF. Stig Rubæk
Amalielyst: Gærdesmutte 1 R, Solsort 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 4 R, Spætmejse 1 R, Allike 15 R, Ravn 1 R, Bogfinke 2 R. Niels Bomholt Jensen
Hvidkilde Sø: Toppet Lappedykker 12 R, Skarv 4 R, Grågås 150 R, Taffeland 1 R, Troldand 290 R, Hvinand 9 FU, Havørn 2 AD R, Musvåge 1 OF, Strandskade 2 R, Svartbag 4 TH. Niels Bomholt Jensen
Stenstrup Lergrave (syd f/vej): Rørdrum 1 TH. Jens-Gert Hansen
Hvidkilde Sø: Grågås 54 R,Strandskade 2 TH, Ravn 2 R. Niels Andersen
Ballen: Grønspætte 1 FU. Lone Bornefelt
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 2 R, Gravand 12 R, Hvinand 6 FU, Havørn 1 AD R, Vibe 4 R. Leif Kristensen
Faaborg Havn: Gråstrubet Lappedykker 2 R. Jacob Sterup  
Espe: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Højrup v/Hillerslev: Rød Glente 1 OF, Hvid Vipstjert 1 R. Per Rasmussen
Skov SV for Vantinge: Rød Glente 2 R. Per Rasmussen
Erholm Gods: Stor Tornskade 1 R. Jørn Vinther Sørensen
Assens: Sangdrossel 1 R. Kirsten Pedersen
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 2 FU. Jens Bækkelund


          Stær Foto: Poul Brugs Rasmussen

 Søndag den 20. marts 2016.                                   Solopgang: 06:19 Solnedgang: 18:32

Svendborgsund ved Iholm:(06:50 - ?) Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 12 i dag Mellem nordmærke og Iholm)
Svendborgsund matriklen:(15:20): Havørn 1 2K T NV, Musvåge 1 T NV. Jan Stener Jørgensen
Svendborg Golfbane: Gråstrubet Lappedykker 2 YF SY, Gråand 2 R, Blishøne 2 FU, Blishøne 1 R, Blishøne 1 R NAT, Dompap 2 SY
Ærøskøbing: Grøn frø 1 R (de første grønne frøer i anlægget i Ærøskøbing som små kulklumper og sugede forårssolens varme til sig). Kim Bang Jensen
Ny Gesinge, Taasinge: (07:45): Bramgås 700 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Ny Gesinge, Taasinge: (12:00): Grønspætte 1 HØ, Ravn 1 HØ. Poul Vestergaard Rasmussen
Tranekær
: Rødtoppet fuglekonge 1 R. Niels Bomholt
Fårevejle skov: Havørn 2 R, Ravn 1 OF. Henrik Fjeldsted
Tørringe, Faaborg-Midtfyn: Gransanger 1 SY (Den første i år). Per Rasmussen
Drejø: Stær 1 SY. Lars Milling
Østerø Sø: Pibeand 8 R, Storspove 1 R, Mellemskarv 68 R. Susanne og Finn Skov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Kristian Birchvald Jensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Knortegås 165 R, Ederfugl 3000 R,
Kongeederfugl 1 M R. Dan Blohm
Vesteregn: Bramgås 1100 OF, Blå Kærhøg 1 BR OF. Nis Rattenborg
Sydf. Øhav vest for Strynø: Indisk Gås 1 FU, Bramgås 1500 R. Stig Rubæk
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 2 SY, Bramgås 500 R, Blå Kærhøg 1 F R. Freya Mørup-Petersen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 SY. Keld Skytte Petersen
Botofte Skovmose: Havørn 1 AD OF. Keld Skytte Petersen 
Sandholt: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Fiskehejre 2 FU, Knopsvane 4 FU, Grågås 16 FU, Gravand 1 R, Gråand 7 R, Taffeland 8 R, Troldand 5 R, Rød Glente 1 OF, Blå Kærhøg 1 BR FU, Musvåge 1 FU, Fasan 2 R, Blishøne 6 FU, Vibe 6 TH, Dobbeltbekkasin 6 FU, Sølvmåge 3 R, Ringdue 1 FU, Ringdue 2 OF, Ringdue 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 5 R, Solsort 1 T, Sjagger 1 OF, Sangdrossel 1 SY, Musvit 1 R, Gråkrage 2 R, Ravn 2 OF, Stær 1 FU, Rørspurv 2 R. Leif Kristensen
Karlsmosen, Egeskov: Havørn 1 5K+ R, Havørn 1 JUV OF. Arne Bruun
Maden v/Voldtofte: Rød Glente 1 R, Ravn 3 R. Kirsten Pedersen
Møsteskov/Hanneslund: Huldue 3 NV. Jacob Sterup
Onsebakke: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Sallinge: Rød Glente 1 R, Havørn 2 AD OF. Per Rasmussen
Stenstrup Lergrave (syd f/vej): Isfugl 2 R. Arne Bruun
Svanninge Bakker: Grønspætte 1 SY. Jacob Sterup
Tårup Inddæmmede Strand: Trane 1 R. Bo K. Stephensen
 Broby Sø: Silkehale 38 R. Finn Just Christensen
Skaboeshuse: Enkeltbekkasin 2 R. Kurt Kaack Hansen
Staurby Mose: Rørspurv 1 SY. Erik Busk
Gyldensteen: Reservatet: Bramgås 2000 R, Vandrefalk 1 R. Dan Blohm
Gyldensteen: Langø: Blisgås 98 R, Bramgås 1500 R. Finn Just Christensen
Gyldensteen: Langø Plantage: Sortstrubet Bynkefugl 1 M R. Søren G. Nielsen
Gyldensteen: Engsøen: Sorthovedet Måge 1 R. Søren G. Nielsen
Gyldensteen: Engsøen: Blisgås 71 R, Bramgås 250 OF, Havørn 1 IMM R, Sorthovedet Måge 2 . Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø: Blisgås 80 R, Bramgås 840 R, Gravand 5 R, Pibeand 24 R, Krikand 106 R, Gråand 14 R, Spidsand 2 R, Strandskade 2 R. Jens Bækkelund


           Isfugl Tarup grusgrave Foto: Erik Thomsen

 Lørdag den 19. marts 2016.                                   Solopgang: 06:22 Solnedgang: 18:30

Svendborgsund ved Iholm:(13:16 - ?) Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 11 i dag Mellem nordmærke og sydmærke på Tåsingesiden af sejlrenden). Anders Mørup-Petersen
Svendborgsund ved Iholm: Toppet Lappedykker 3 R, Fiskehejre 3 R, Knopsvane 24 R, Ederfugl 1200 R,
Kongeederfugl 1 FU
Broholm (11:00): Blishøne 4 FU, Grønbenet rørhøne 2 FU, Troldand 6 FU, Gråand 15 FU, Træløber 1 FU, Gærdesmutte 1 FU, Blåmejse 3 FU, Stor flagspætte 1 FU, Spætmejse 1 SY,. Knopsvane 2 FU, Allike 10 OF, Gråkrage 6 OF, Ringdue 4 OF. Grågås 2 OF. Poul Brugs Rasmussen
Ravnholt: Havørn 2 AD, Musvåge 4 FU, Trane 3 OF (+ 2½ times skrigelyde med mellemrum fra deres foretrukne opholdsted), Sangsvane 8 OF, Knopsvane 12 FU, Ravn 4 OF, Skovskade 2 FU, Halemeje 3 FU, Grønsisken 12 FU
. Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Tarup grusgrave: Isfugl 1 R M. Erik Thomsen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M R. Peder Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R, Lomvie 2 R. Stefan Andersen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Freya Mørup-Petersen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Steen Christensen
Amalielyst
: Natugle 1 R. Niels Andersen
Bjørnemosegård
: Lille Lappedykker 1 YF TH, Gråstrubet Lappedykker 1 YF TH, Vandrikse 3 YF TH,
Hvid Vipstjert 18 R NAT. Arne Bruun
Thurø By m.m.
:Blisgås 135 Ø, Stær 4 SY. Arne Bruun
Hou Nordstrand (Langeland): Toppet Lappedykker/Gråstrubet Lappedykker 1 Ø, Gråstrubet Lappedykker 1 V, Fiskehejre 3 V, Sangsvane 6 NØ, Bramgås 49 NØ, Bjergand 1 M AD R, Havlit 1 M AD R, Vibe 2 Ø, Huldue 1 N, Ringdue 51 NØ, Sanglærke 35 N, Hvid Vipstjert 3 N, Sortkrage 5 R, Grønsisken 12 N, Rørspurv 2 N. Eske Frank Morthensen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Havørn 1 OF, Vandrefalk 1 2K R. Freya Mørup-Petersen
Flintholm Hestehave: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 2 R, Grågås 85 R, Troldand 6 R, Musvåge 3 YF TH, Blishøne 9 R, Ringdue 12 R, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 8 FU, Fuglekonge 1 SY, Halemejse 4 FU, Sumpmejse 3 R, Blåmejse 1 FU, Musvit 5 FU, Spætmejse 2 FU, Træløber 1 SY, Gråkrage 4 FU, Ravn 1 OF, Bogfinke 50 FU, Grønsisken 6 OF, Dompap 2 SY, Gulspurv 4 FU. Niels Bomholt Jensen
Ærtebjerg/Tågeholm: Stor Tornskade 1 R. Niels Bomholt Jensen
Hundstrup: Havørn 1 AD OF. Niels Bomholt Jensen
Arreskov Sø: Lille Skallesluger 1 BR R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Rørspurv 2 SY. Jacob Sterup
Sollerup: Lille Lappedykker 1 SY, Fiskehejre 2 R, Grågås 8 R, Krikand 5 R, Duehøg 1 M R, Musvåge 2 R, Sangdrossel 2 SY, Fuglekonge 1 R, Sumpmejse 3 R, Sortmejse 1 SY, Blåmejse 10 R, Musvit 10 R, Spætmejse 2 R. Jacob Sterup
Faaborg: Munk 1 M FU. Per Damgaard Poulsen
Bøjden Nor: Toppet Lappedykker 1 FU, Skarv 7 R, Knopsvane 3 FU, Sangsvane 2 FU, Grågås 50 FU, Gravand 6 FU, Pibeand 80 FU, Krikand 25 FU, Gråand 25 FU, Taffeland 4 FU, Troldand 150 FU, Bjergand 300 FU, Ederfugl 20 OF, Hvinand 2 FU, Toppet Skallesluger 8 FU, Tårnfalk 2 FU, Blishøne 20 FU, Strandskade 6 FU, Klyde 7 FU, Stor Præstekrave 4 FU, Hjejle 18 R, Vibe 15 FU, Almindelig Ryle 27 FU, Rødben 1 FU, Hættemåge 50 FU, Stormmåge 10 FU, Sølvmåge 15 FU, Svartbag 2 R, Sanglærke 2 SY, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 2 FU, Gærdesmutte 2 R, Gråkrage 8 FU, Stillits 1 SY. Søren G. Nielsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Skarv 1 R, Fiskehejre 1 OF, Knopsvane 6 FU, Grågås 11 FU, Gravand 23 R, Gråand 2 R, Tårnfalk 1 OF, Vibe 19 R, Hættemåge 83 R, Stormmåge 3 R, Sølvmåge 4 R, Ringdue 1 OF, Ringdue 2 R, Sanglærke 1 R, Sanglærke 1 SY, Råge 23 FU, Gråkrage 5 R, Stær 1 R. Leif Kristensen
Mørkemose: Fiskeørn 1 FU. David Ramsey
Langeskov: Rød Glente 1 R. Mads Sørensen
Andebølle: Grågås 2 OF, Musvåge 1 R, Musvåge 3 R, Ringdue 1 R, Husskade 1 R. Ella Mikkelsen
Brændholt Skov: Gråstrubet Lappedykker 1 R, Grågås 4 OF, Grågås 2 R, Gråand 8 R, Rød Glente 2 R, Blishøne 5 R, Ringdue 2 R, Solsort 2 R, Sangdrossel 1 SY, Musvit 1 R, Husskade 1 R, Gråkrage 12 R, Bogfinke 1 R, Dompap 1 R. Ella Mikkelsen
Elmelund: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 1 R, Knopsvane 2 R, Gråand 3 R, Blå Kærhøg 1 F FU, Musvåge 2 R, Blishøne 3 R, Sølvmåge 1 R, Husskade 6 R, Allike 5 R, Råge 10 R, Gråkrage 4 R, Bogfinke 1 R,
Bjergirisk 40 R. Ella Mikkelsen
Elverud Skov: Musvåge 2 R, Solsort 1 R, Sangdrossel 1 SY, Råge 1 R. Ella Mikkelsen
Himmelstrup Skov: Skarv 1 OF, Gråand 4 R, Musvåge 2 R, Hættemåge 2 OF, Ringdue 8 R, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 1 SY, Jernspurv 1 SY, Solsort 4 R, Sangdrossel 1 SY, Musvit 3 R, Spætmejse 1 SY, Allike 2 R, Gråkrage 4 R, Bogfinke 1 R, Grønirisk 1 R, Gulspurv 2 R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 100 N. Ella Mikkelsen
Ravnebanke Skov: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Knopsvane 2 R, Grågås 5 R, Troldand 11 R, Musvåge 5 R, Blishøne 6 R, Vibe 7 R, Stormmåge 1 R, Sanglærke 2 SY, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 1 R, Halemejse 2 R, Musvit 1 R, Spætmejse 3 SY, Allike 2 R, Ravn 1 R, Bogfinke 1 R, Dompap 1 R. Ella Mikkelsen
Broby Sø: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 100 FU, Grågås 60 R, Gråand 8 R, Skeand 2 R, Taffeland 5 R, Troldand 4 R, Musvåge 1 R, Vandrikse 2 R, Blishøne 9 R, Strandskade 2 R, Vibe 1 OF, Hættemåge 12 R, Stormmåge 6 R, Sølvmåge 1 OF, Ringdue 11 R, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 6 SY, Jernspurv 1 SY, Rødhals 1 SY, Solsort 7 R, Sangdrossel 1 SY, Halemejse 2 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 9 R, Spætmejse 1 FU, Træløber 1 FU, Skovskade 2 R, Husskade 1 R, Allike 1 OF, Råge 6 OF, Sortkrage 1 R, Gråkrage 3 R, Skovspurv 2 R, Bogfinke 2 SY, Kvækerfinke 1 FU, Grønirisk 2 R, Stillits 5 FU, Grønsisken 38 FU, Stor Gråsisken 16 FU, Dompap 1 R, Gulspurv 6 R, Rørspurv 1 SY. Finn Just Christensen
Hagenskov: Sanglærke 3 SY, Silkehale 14 FU. Thomas Kampmann
Hagenskov Slotsmølle: Skarv 1 R, Grågås 2 R, Gravand 4 R, Gråand 4 TH, Tårnfalk 2 TH, Fasan 1 R, Natugle 1 R, Stor Flagspætte 3 TH, Gærdesmutte 3 SY, Rødhals 2 SY, Solsort 4 FU, Sangdrossel 3 SY, Halemejse 4 YF B, Sumpmejse 4 SY, Sortmejse 1 SY, Blåmejse 3 SY, Musvit 3 SY, Spætmejse 2 SY, Korttået Træløber 3 SY, Skovskade 1 R, Allike 2 TH, Gråkrage 2 R, Stær 8 SY, Bogfinke 3 SY, Grønirisk 2 SY, Dompap 3 R, Gulspurv 1 SY. Thomas Kampmann


        Kongeederfugl

 Fredag den 18. marts 2016.                                   Solopgang: 06:24 Solnedgang: 18:28

Svendborgsund ved Iholm: Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 10 i dag vest nordkosten ud for Sætting Strandvej - Skovsbo Strand (Ses nu kl 07:30 - ?)), Ederfugl 2000 R
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Lars Paaby
Vejlen, Taasinge: Klyde 7 R, Strandskade 5 R, Knortegæs 40 R, Blå kærhøg 1 FU. Susanne og Finn Skov
Skovballe: Silkehale 9 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Nørreballe Nor: Pibeand 80 FU, Vibe, klyde, Traner 3 V (14:00). Inger Christensen
Lundeborg, Ny Camping (13:00): Stor gråsisken 2 FU, Musvåge 4 OF, Allike 200+ OF N (mange småflokke, trækker hele dagen). Poul Brugs Rasmussen
Odense Universitetshospital (10:30): Vandrefalk 1 R (sad på den høje skorstens SV side). Jan Stener Jørgensen
Helnæs: Ravn 2 OF, Mosehornugle 1 R, Fjeldvåge 1 R, Musvåge 1 R, Stær 100 FU, Sanglærke 2 SY. Nana Agger [nanaagger.dk]

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M FU. Peder Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Søren Blanke
Vesteregn: Havørn 1 OF, Vandrefalk 1 OF. Ole Bo Olsen
Bøjden Færgehavn + havet syd for: Ederfugl 7 R, Klyde 4 FU, Stor Præstekrave 4 FU, Vibe 10 FU. Mette Jespersen-Kaae
Høbbet: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 8 R, Gråand 7 R, Troldand 2 R, Hættemåge 1 R, Musvit 1 SY, Stær 3 R. Leif Kristensen
Sollerup: Blisgås 80 OF, Trane 2 FU, Vibe 4 TH. Leif Kristensen
Svanninge Bjerge NØ (Knagelbjerg Skov): Grågås 15 R, Gråand 5 R, Taffeland 4 R, Troldand 2 R, Sølvmåge 1 R. Leif Kristensen
Vester Hæsinge: Bjergvipstjert 1 FU, Gærdesmutte 1 SY. Leif Kristensen
Mose v/Svanningevej: Havørn 2 OF. Jacob Sterup
Sødinge v/Ringe: Rød Glente 2 FU. Per Rasmussen
Assistens Kirkegård, Odense: Skovskade 1 SY, Kernebider 7 R. Evald Mehlsen
Holse: Duehøg 1 F AD TH. Vagn Højkjær Larsen
Ravedam: Hvid Vipstjert 1 FU. Finn Just Christensen 
Østerø Sø (Knudshoved): Klyde 2 R, Stor Præstekrave 3 R, Rørspurv 3 R. Peter Pelle Clausen
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 50 FU, Fiskehejre 2 FU, Toppet Skallesluger 2 FU, Stor Præstekrave 2 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 2 FU, Solsort 7 FU, Sangdrossel 1 FU, Musvit 3 FU, Stær 10 R, Bogfinke 1 FU, Rørspurv 1 M R. Søren G. Nielsen
Dalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden: Blisgås 33 R, Grågås 14 R, Krikand 20 FU, Musvåge 3 OF, Vibe 2 R, Engpiber 3 R, Hvid Vipstjert 1 R, Gråkrage 2 FU. Niels Bomholt
Fyns Hoved: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 13 R, Fiskehejre 2 R, Bramgås 20 TF, Gravand 3 R, Pibeand 5 R, Gråand 5 R, Ederfugl 70 R, Sortand 3 R, Fløjlsand 2 V, Hvinand 8 R, Toppet Skallesluger 54 R, Blishøne 7 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Hættemåge 3 R, Stormmåge 4 R, Sølvmåge 4 R, Svartbag 3 R, Tejst 5 R, Ringdue 4 R, Ringdue 9 TF, Sanglærke 1 SY, Sanglærke 3 TF, Engpiber 8 FU, Gærdesmutte 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 2 R, Husskade 1 R, Gråkrage 9 FU, Stær 16 TF, Bogfinke 1 R, Stillits 1 OF, Grønsisken 70 TF, Rørspurv 1 R. Niels Bomholt
Fællesstrand (inkl. Tornen): Skarv 150 R, Knopsvane 4 R, Sangsvane 3 R, Gravand 20 R, Pibeand 36 FU, Spidsand 13 R, Ederfugl 6 R, Hvinand 32 R, Strandskade 10 R, Stor Præstekrave 7 R, Islandsk Ryle 1 FU, Almindelig Ryle 4 FU, Lille Kobbersneppe 3 R, Storspove 62 R, Rødben 10 FU, Hættemåge 10 R, Sølvmåge 22 R, Sanglærke 1 SY. Niels Bomholt
Kirkendrup Skov: Silkehale 15 R. Sten Pedersen
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 8 FU, Knopsvane 4 R, Ederfugl 15 FU, Toppet Skallesluger 2 FU, Engpiber 1 FU, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 1 FU, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 8 FU, Halemejse, Sydlig (europaeus) 2 FU, Musvit 3 FU, Husskade 3 FU, Skovspurv 1 FU, Bogfinke 2 FU, Grønirisk 3 SY. Søren G. Nielsen
Slipshavn Enge: Toppet Lappedykker 1 FU, Skarv 2 R, Knopsvane 6 FU, Grågås 7 FU, Gravand 4 FU, Gråand 2 FU, Ederfugl 8 FU, Blishøne 2 FU, Strandskade 5 FU, Stor Præstekrave 3 FU, Almindelig Ryle 11 FU, Rødben 10 FU, Hættemåge 30 FU, Stormmåge 1 FU, Sølvmåge 20 FU, Ringdue 20 OF, Sanglærke 1 SY, Engpiber 1 FU, Husskade 2 FU, Allike 15 FU, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 12 FU, Stær 20 R, Grønirisk 2 SY. Søren G. Nielsen
Gyldensteen: Langø: Bramgås 1000 FU, Havørn 1 OF. Jens Bækkelund 


        Tårnfalk Foto: Finn Skov

 Torsdag den 17. marts 2016.                                   Solopgang: 06:27 Solnedgang: 18:26

Svendborgsund ved Iholm: Mørkbuget knortegås 60 R, Ederfugl 1000 R
Svendborg, matriklen: Nældens takvinge 2 R. Jan Stener Jørgensen
Svendborg, H C Andersens Vej: Admiral 1 R. Helle Judith Thomasen
Svendborg Golfbane: Sangdrossel 1 SY, Nældens takvinge 1 OF
Tryggelev Nor: Tårnfalk 1 FU. Finn Skov
Lundeborg, matriklen: Jernspurv 1 R (fløj på mit køkkenvindue her til morgen. Den sad længe på jorden for at komme sig efter sammenstødet. Den forlod stedet igen efter 1/2 time, og den så ikke ud som om den havde lidt større skade), Blisgås 35 OF NØ, Allike 20 OF N, Strandskade 2 R, Grønirisk 1 R, Ederfugl 20 FU, Toppet skallesluger 5 FU. Poul Brugs Rasmussen
Flyvesandet (14:37): Trane 1 NØ. Søren Gjaldbæk

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Pibesvane 10 N, Ederfugl 1250 R, Bjergvipstjert 1 N. Klaus Malling Olsen
Rantzausmindeskoven (Povlinelund)
: Ravn 2 R. Niels Andersen
Egense: Dobbeltbekkasin 14 FU. Niels Andersen
Thurø Rev
: Grågås 2 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 8 R, Gravand 18 R, Pibeand 23 R, Krikand 2 R, Gråand 15 R, Vibe 7 YF TH, Hvid Vipstjert 1 R, Ravn 2 OF. Arne Bruun
Nørreballe Nor: Rørdrum 1 SY. Helle Suadicani
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 SY, Sædgås 16 FU, Bramgås 500 OF, Havørn 1 R. Helle Suadicani 
Østerskov (Thurø)
: Krikand 2 R, Grønspætte 1 TH, Ravn 2 R. Arne Bruun
Fredskov (Præsteskov): Grønspætte 1 TH. Arne Bruun 
Åmosen v/Ollerup: Krikand 40 R, Vibe 18 R. Arne Bruun
Ulbølle
: Silkehale 8 R. Niels Bomholt Jensen
Mølleskov v/Skjoldemose: Duehøg 1 R. Niels Bomholt Jensen 
Frisenvænge
: Musvåge 1 R, Rødhals 1 SY, Solsort 3 R, Halemejse 1 R, Sortmejse 1 R, Blåmejse 2 R, Musvit 7 R, Kvækerfinke 1 R. Niels Bomholt Jensen
Sølvbjerg Skov
: Duehøg 1 YF TH, Musvåge 3 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 3 R, Halemejse 6 FU, Bogfinke 6 R. Niels Bomholt Jensen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård
: Havørn 1 AD FU. Helle Suadicani
Broby Sø
: Lille Lappedykker 1 R, Gråstrubet Lappedykker 4 R, Skægmejse 1 R. Finn Just Christensen
Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen): Hedelærke 1 T. Jens-Gert Hansen
Holckenhavn Fjord: Toppet Lappedykker 13 R, Knopsvane 6 R, Blishøne 90 R, Vibe 4 R. Ella Mikkelsen
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 2 R, Grågås 27 NØ, Ederfugl 8 R, Musvåge 24 NØ, Tårnfalk 1 R, Blishøne 3 R, Hættemåge 1 R, Ringdue 6 NØ, Hvid Vipstjert 1 R, Solsort 5 R, Sumpmejse 2 R, Musvit 3 R, Husskade 1 R, Allike 140 NØ, Gråkrage 4 R, Bogfinke 2 R, Grønirisk 3 R, Stillits 1 R. Ella Mikkelsen
Slipshavn Enge: Grågås 8 R, Gravand 14 R, Gråand 5 R, Blå Kærhøg 1 F BR T, Musvåge 1 R, Strandskade 4 R, Storspove 1 FU, Rødben 2 R, Hættemåge 35 R, Ringdue 5 R, Allike 200 T, Gråkrage 4 R, Stær 30 T, Bjergirisk 11 FU. Ella Mikkelsen
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 42 R, Fiskehejre 5 R, Knopsvane 2 R, Grågås 18 R, Gravand 5 R, Pibeand 52 R, Krikand 10 R, Gråand 4 R, Taffeland 1 R, Troldand 62 R, Toppet Skallesluger 1 R, Strandskade 2 R, Stor Præstekrave 2 R, Vibe 2 R, Hættemåge 17 R, Sølvmåge 30 R, Svartbag 2 R, Sanglærke 1 SY, Grønirisk 1 R. Ella Mikkelsen
Langesø Gods + Langesø: Toppet Lappedykker 6 R, Gråstrubet Lappedykker 4 R, Gråand 6 R, Troldand 4 R, Stor Skallesluger 37 R, Spætmejse 1 SY. Kurt G. H olm
Vestermade: Knopsvane 8 R, Gravand 12 R, Ederfugl 22 R, Hvinand 6 R, Blå Kærhøg 1 BR FU, Vandrefalk 1 AD R, Strandskade 14 R, Vibe 8 R, Lille Kobbersneppe 8 R, Storspove 28 R, Stillits 5 R. Michael L.J. Glentedal
Kalvehave v/Rolsted: Grønspætte 1 TH. Per Rasmussen
Kobbermosen v/Lykkesholm: Isfugl 1 R. Palle Bo Larsen
Nyborg Slot: Musvåge 66 V. Peter Pelle Clausen
Skellerup (Nyborg): Vandrefalk 1 R. Ejnar Korsgaard
Stavids Å v/Margård: Hedelærke 1 OF. Martin Strømkjær
Voldtofte: Rød Glente 2 FU. Kirsten Pedersen

Husby Strand, Wedellsborg: Skarv 9 R, Fiskehejre 5 T, Gravand 22 FU, Knarand 2 R, Krikand 47 FU, Taffeland 6 FU, Troldand 27 FU, Musvåge 1 R, Vibe 55 FU, Hættemåge 21 R, Sølvmåge 8 R, Svartbag 1 R, Stær 45 FU. Willy Schrøder Andersen
Wedellsborg Gods: Spurvehøg 1 F FU, Musvåge 2 FU, Tårnfalk 1 FU, Huldue 2 FU, Stor Flagspætte 3 TH, Gærdesmutte 2 FU, Sjagger 45 FU, Sumpmejse 1 FU, Blåmejse 4 FU, Spætmejse 2 TH, Korttået Træløber 1 FU, Bogfinke 5 FU, Stillits 2 FU. Willy Schrøder Andersen
Wedellsborg, Kongeskov: Musvåge 1 FU, Huldue 1 TH, Gærdesmutte 1 FU, Solsort 4 R, Sangdrossel 1 SY,
Ravn 1 FU. Willy Schrøder Andersen
Wedellsborg, Storskov: Musvåge 1 FU, Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 3 FU, Musvit 4 FU, Skovskade 1 R, Ravn 1 FU, Bogfinke 8 FU, Stillits 4 FU, Gulspurv 7 FU T. Willy Schrøder Andersen
Wedellsborg, Sudden: Fiskehejre 2 FU, Gravand 3 FU, Gråand 14 FU, Stor Præstekrave 2 FU, Hættemåge 1 R, Engpiber 1 R. Willy Schrøder Andersen
Helnæs Made: Hjejle 300 NV NAT. Kirsten Pedersen
Flyvesandet: Trane 1 NØ. Søren Gjaldbæk
Gyldensteen: Engsøen: Gråstrubet Lappedykker 17 R, Knarand 18 R, Hvinand 127 FU, Havørn 1 JUV FU, Sorthovedet Måge 2 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Bramgås 1210 FU. Kurt Due Johansen


DOF's aktuelle nyhedsbrev d 11/03 - 2016:
              Følg Danmarks største ugle direkte på din skærm
              Lille gås i stor fremgang skal tælles i denne weekend d. 12/13. marts
              VIDEO: Da havørnenes æg forsvandt


         Traner

 Onsdag den 16. marts 2016.                                   Solopgang: 06:29 Solnedgang: 18:24

Svendborgsund ved Iholm: Toppet Lappedykker 5 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 16 R, Kongeederfugl 1 M 3K+ R, (Dag 8 i dag øst for nordkosten; men først set sent på eftermiddagen)Ederfugl 2000 R, Hvinand 22 R
Svendborgsund den rudne lystbådehavn: Marsvin 2. Jan stener Jørgensen

Vejlen, Taasinge
: Atlingand 1 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Ny Gesinge: Nældens takvinge 1 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Nørreballe Nor: Bramgås 2100 R, Blisgås 90 R. Nis Rattenborg
Fårevejle: Havørn 1 3K+ R, Bramgås 1700 R (lettet af Havørn). Nis Rattenborg
Stoense mod Steensgård:
Trane 11 OF. Lisbeth Bundtzen
Rudkøbing, Havnegade: Havørn 1 OF. René Larsen
Bøjden: Hvid vipstjert 2 R, Sanglærke 2 SY, Engpiber 1 Sy, Tårnfalk 1 FU, Musvåge 6 OF, Almindelig Ryle 19 FU, Strandskade 8 R, Vibe 6 R, Klyde 5 FU, Fiskehejre 3 R, Skarv 12 R, Sangsvane 4 R, Knopsvane 3 R, krikand 4 R, Stor præstekrave 5 R, Rødben 1 FU, Toppet skallesluger 3 R, Hvinand 4 R, Gravand 5 R, Troldand 150 R, Bjergand 150 R, Taffeland 12 R, Pibeand 50 R, Blishøne 8 R, Gråand 9 R, Grågås 12 R, Svartbag 3 R, Nældens takvinge 1. Finn og Susanne Skov
Brændegårds sø: Skarv 6 R, Vibe 23 R, Gravand 21 R, Hvinand 70 R, Troldand 50 R, Grågås 15 R, sølvmåge 8 R, Knopsvane 5 R, Toppet lappedykker 1 R, Taffeland 4 R, gærdesmutte 1 Sy, musvåge 2 OF. Finn og Susanne Skov
Øksendrup (16:00): Gråstrubet lappedykker 2 (de første i år- den ene havde fanget en frø, som den havde stor problemer med at få sat til livs), Gravand 10 FU, Blishøne 2 FU, Troldand 3 FU. Poul Brugs Rasmussen
Birkum:
Trane 72 NØ. Alex Kingo
Gyldensteen Engsø (11:15): Sorthovedet Måge 2 R. Søren Gjaldbæk

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Egense
: Lille Lappedykker 2 TH, Knopsvane 3 R, Grågås 55 FU, Gravand 2 R, Krikand 3 R, Gråand 14 R, Troldand 3 R, Rød Glente 1 OF, Musvåge 4 R, Fasan 5 TH, Blishøne 7 R, Strandskade 1 R, Vibe 45 R, Dobbeltbekkasin 2 FU, Hættemåge 75 R, Stormmåge 25 R, Sølvmåge 12 R, Ringdue 20 SY, Sanglærke 10 SY, Gærdesmutte 5 SY, Jernspurv 2 SY, Rødhals 1 R, Solsort 10 R, Sjagger 18 FU, Blåmejse 4 R, Musvit 6 SY, Husskade 4 R, Allike 12 FU, Råge 30 R, Gråkrage 15 R, Stær 8 R, Gråspurv 15 R, Skovspurv 20 R, Grønirisk 3 SY, Grønsisken 2 FU. Niels Andersen
Thurø By m.m.:
Silkehale 22 FU. Arne Bruun
Vornæs Skov
: Tårnfalk 1 R, Ringdue 1 SY, Ringdue 1 OF, Grønspætte 1 OF, Grønspætte 1 SY, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 4 R, Sangdrossel 1 SY, Skovspurv 5 R, Bogfinke 3 SY, Gulspurv 4 FU, Gulspurv 1 SY. Gunnar Jørgensen
Vejlen, Tåsinge
: Atlingand 1 M R. Poul Vestergård Rasmussen
Skovballe
: Ringdue 2 R, Stær 2 R, Stillits 1 R. Gunnar Jørgensen
Søby Monnet, Tåsinge: Knopsvane 21 , Sangsvane 30 R, Grågås 10 R, Gravand 2 R, Pibeand 2 R, Storspove 5 FU. Gunnar Jørgensen
Knudedyb / Sydf. Øhav ud for Skovballe: Knopsvane 7 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 30 OF, Gravand 2 R, Gråand 4 R, Ederfugl 500 R, Hvinand 2 R, Toppet Skallesluger 12 R, Hættemåge 2 R, Gulspurv 2 OF. Gunnar Jørgensen
Hvidkilde Sø: Grågås 310 R. Niels Andersen
Egebjerg:
Trane 67 N. Jens-Gert Hansen
Siø
: Skarv 1 OF, Bramgås 5000 R, Gravand 2 R, Havørn 1 FU, Vibe 7 OF, Vibe 22 R, Sølvmåge 2 OF, Ringdue 1 OF, Sanglærke 5 SY, Sanglærke 3 OF, Hvid Vipstjert 1 OF, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 1 R, Blåmejse 1 R, Musvit 1 SY, Husskade 1 R, Gråkrage 1 OF, Bogfinke 1 SY. Gunnar Jørgensen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Gravand 6 R, Pibeand 38 R, Krikand 8 R, Lille Skallesluger 3 R, Blå Kærhøg 1 OF, Spurvehøg 1 R, Musvåge 2 OF, Blishøne 46 R, Trane 29 N , Engpiber 6 R, Skægmejse 5 R , Stær 7 R , Rørspurv 2 R . Ole Bo Olsen
Fuglsbølle: Havørn 1 3K OF. Nis Rattenborg
Fårevejle: Bramgås 1700 R, Havørn 1 3K+ R. Nis Rattenborg
Nørreballe Nor: Blisgås 90 R, Bramgås 2100 R. Nis Rattenborg
Vester Skerninge:
Trane 60 Ø. Lilly Sørensen
Holstenshuse Skov (Gammel Dyrehave): Fiskehejre 1 FU, Knopsvane 2 FU, Grågås 10 FU, Grågås 30 NØ, Gråand 4 FU, Troldand 5 R, Rød Glente 1 FU, Duehøg 1 SY, Spurvehøg 1 R, Musvåge 10 T, Musvåge 4 YF TH, Blishøne 6 FU, Hættemåge 20 T, Huldue 1 SY, Ringdue 10 SY, Grønspætte 1 SY, Stor Flagspætte 5 SY, Sanglærke 10 SY, Gærdesmutte 10 SY, Jernspurv 5 SY, Solsort 15 FU, Sjagger 10 R, Misteldrossel 1 R, Sortmejse 3 SY, Musvit 5 FU, Spætmejse 5 SY, Korttået Træløber 2 SY, Skovskade 2 FU, Allike 250 NØ, Ravn 2 FU, Bogfinke 10 SY, Grønsisken 8 R, Dompap 4 SY, Kernebider 15 FU, Gulspurv 10 FU. Per Damgaard Poulsen
Knold Nor: Sanglærke 4 SY, Bogfinke 10 SY, Grønirisk 10 SY, Gulspurv 10 SY, Rørspurv 1 SY. Freddy Hansen
Bjernekrogen: Trane 39 OF. Gunnar Knudsen
Sortemosen (Sydfyn): Lille Lappedykker 3 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 6 R, Sangsvane 16 R, Sangsvane 6 NØ, Blisgås 150 R, Grågås 50 R, Gravand 5 R, Pibeand 1 R, Krikand 25 R, Gråand 2 R, Havørn 1 M AD FU, Vandrikse 1 R, Blishøne 76 FU, Sjagger 10 OF, Stær 80 R, Rørspurv 1 YF SY. Arne Bruun
Ravnholt Dyrehave & Bøgeskov: Duehøg 2 YF TH. Per Rasmussen
Revninge: Hvid Vipstjert 1 SY. Evald Mehlsen
Tarup Vandmølle (Vindinge Å): Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Knudshoved Færgehavn: Rød Glente 1 Ø, Spurvehøg 1 Ø, Musvåge 7 Ø. Jens-Gert Hansen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Lundsgård Storskov/Grønbæk Skov: Grønspætte 1 SY. Evald Mehlsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Gravand 30 R, Vibe 160 FU. Kurt Due Johansen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Fiskehejre 3 FU, Knopsvane 1 FU, Grågås 60 FU, Gravand 23 FU, Pibeand 25 FU, Knarand 2 FU, Krikand 10 FU, Gråand 20 FU, Blå Kærhøg 1 F BR FU, Musvåge 2 FU, Blishøne 20 FU, Vibe 60 FU, Sølvmåge 2 R, Ringdue 4 OF, Sanglærke 2 SY, Husskade 2 R, Allike 50 FU, Råge 100 FU. Søren G. Nielsen
Bispeenge: Pibeand 40 FU, Strandskade 3 FU, Vibe 32 FU, Skægmejse 4 FU. Gunhild Brink
Broby Sø: Vandrikse 5 SY, Rørspurv 2 SY. Finn Just Christensen
Elmelund: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 2 R, Skarv 5 OF, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 22 NØ, Gråand 4 R, Musvåge 5 R, Tårnfalk 1 R, Agerhøne 2 , Blishøne 2 R, Vibe 40 NØ, Hættemåge 7 R, Ringdue 6 R, Sanglærke 2 SY, Solsort 1 R, Sjagger 3 R, Sangdrossel 1 SY, Musvit 1 R, Husskade 19 R, Allike 3 R, Råge 12 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 13 R, Stillits 5 R, Gulspurv 2 R. Ella Mikkelsen
Skaboeshuse: Sangsvane 82 NØ,
Trane 71 NØ. Kurt Kaack Hansen
Teglværkskoven:
Trane 71 NØ. Eske Frank Morthensen
Vesterholm Mose: Havørn 1 AD R. Lars N. Hansen   
Brunshuse: Grønspætte 1 SY, Rørspurv 1 SY. Erik Busk
Hagenskov Slotsmølle: Stor Flagspætte 2 R, Halemejse 2 FU, Spætmejse 1 FU, Korttået Træløber 2 FU. Erik Busk
Å vest for Brydegård: Fasan 2 R, Vandrikse 1 SY, Skægmejse 3 R. Erik Busk
Sudden, Hindsgavl: Havørn 1 AD OF. Mads Syndergaard
Bogense Havn: Isfugl 1 R. Søren Gjaldbæk
Gyldensteen: Engsøen: Pibesvane 1 AD R, Blisgås 220 R, Bramgås 3500 OF, Lille Skallesluger 2 F R, Sorthovedet Måge 2 TH. Søren Gjaldbæk
Gyldensteen: Engsøen: Blisgås 480 R, Bramgås 1100 R, Klyde 8 R, Sorthovedet Måge 2 R. Jens Bækkelund
Mågeøerne: Vandrefalk 1 AD R. Søren Gjaldbæk


             Musvåge Brændegaard Sø  Foto: Finn Skov

 Tirsdag den 15. marts 2016.                                   Solopgang: 06:32 Solnedgang: 18:22

Svendborgsund ved Skovsbo Strand (17:00-17.10): Kongeederfugl 1 M  R. Jan Stener Jørgensen
Svendborgsund ved Iholm
: Toppet Lappedykker 4 R, Sangsvane 24 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 32 R, Gravand 16 R, Ederfugl 2000 R,
Kongeederfugl 1 M 3K+ R (Dag 7. Var tilbage ved Nordkosten kl 11:00. Kl 13:50 ligger den ud for Skovsbo Strand), Toppet Skallesluger 14 R
Skovmøllen: Vibe 5 R, Gråkrage 7 R, Ringdue 5 R, Musvåge 2 OF, Gravand 4 R, Krikand 2 R, Blishøne 6 R, Gråand 9 R, Grågås 2 R. Susanne Skov
Brændegaard sø: Havørn 1 R, Musvåge 1 R. Finn Skov
Gudme (10:00-10:30) : Grønspætte 1 R KA. Ole Grønqvist
Lundeborg Ny Camping (09:00): Stær 8 OF R, Sangsvane 8 OF N, Knopsvane 2 FU, Blåmejse 4 FU, Ederfugl 25 FU, Toppet skallesluger 4 FU, Svartbag 2 R, Sølvmåge 6 R. Poul Brugs Rasmussen
Grønneskov (09:00): Grønspætte 1 SY. Poul Brugs Rasmussen

Enebærodde (09:55): Enkeltbekkasin 1 R. Søren Gjaldbæk

                     
DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 R. Erling Kock Jensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 FU, Toppet Skallesluger 5 FU. Søren G. Nielsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M PRA FU. Niels Andersen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M AD PRA FU . Jørgen Munck
Thurø Rev
: Grågås 2 R, Gravand 18 R, Gråand 7 R, Tårnfalk 1 FU, Vandrefalk 1 M AD R, Vibe 1 R. Arne Bruun
Hvidkilde Gods
: Blisgås 175 OF, Korttået Træløber 1 SY, Ravn 1 OF. Niels Andersen
Hvidkilde Sø: Grågås 154 R. Niels Andersen
Sortemosen (Sydfyn)
: Knopsvane 4 FU, Pibesvane 6 FU, Sangsvane 25 FU, Krikand 15 R, Havørn 1 AD R, Blishøne 60 R, Vibe 2 OF. Leif Bisschop-Larsen
Dyreborg By: Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 1 R. Freddy Hansen
Ringe: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Ravnholt:
Knopsvane 2 R, Pibesvane 4 R, Sangsvane 19 AD FU, Sangsvane 7 JUV R, Fasan 2 R, Gråkrage 2 FU, Ravn 1 OF. Gunnar Jørgensen
Grusgrave v/Birkum: Strandskade 9 R, Hættemåge 200 R NAT, Stær 200 R NAT. Per Rasmussen
Skaboeshuse: Sangsvane 6 FU, Grågås 6 OF, Spurvehøg 2 OF, Musvåge 6 TF, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 2 R, Enkeltbekkasin 1 R, Huldue 22 NØ, Sangdrossel 2 R, Stær 23 NØ. Kurt Kaack Hansen
Slipshavn Enge: Toppet Lappedykker 1 FU, Fiskehejre 6 R, Gravand 12 R, Pibeand 44 R, Krikand 12 FU, Musvåge 21 NØ, Blishøne 9 FU, Strandskade 8 R, Klyde 2 R, Stor Præstekrave 2 R, Almindelig Ryle 8 R, Storspove 1 R, Rødben 9 R, Hættemåge 56 FU, Svartbag 4 R, Huldue 2 R, Ringdue 9 OF, Stor Flagspætte 1 OF, Sanglærke 3 OF, Halemejse 2 R, Blåmejse 5 R, Musvit 3 R, Stær 23 OF, Grønirisk 5 R, Grønsisken 23 OF. Kurt Kaack Hansen
Slipshavn Enge: Fiskehejre 6 R, Knopsvane 2 FU, Gravand 13 FU, Pibeand 19 FU, Krikand 5 FU, Gråand 4 R, Strandskade 2 FU, Almindelig Ryle 4 FU, Storspove 1 FU, Rødben 9 FU, Sanglærke 2 R. Leif Kristensen
Slipshavn Skov: Musvåge 9 T, Huldue 2 R, Ringdue 4 R, Solsort 3 R, Blåmejse 3 FU, Musvit 3 FU, Musvit 1 RI. Leif Kristensen
Havet ud for Knudshovedhalvøen (syd for broen): Alk 24 S. Peter Pelle Clausen
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 176 R, Grågås 46 R, Canadagås 1 R, Gravand 9 R, Pibeand 89 FU, Krikand 26 R, Gråand 16 R, Troldand 92 R, Toppet Skallesluger 1 R, Stor Skallesluger 2 R, Musvåge 9 NØ, Strandskade 3 R, Klyde 2 FU, Hættemåge 23 R, Svartbag 4 R, Engpiber 3 R, Solsort 1 R, Sangdrossel 1 R, Halemejse 12 FU, Stær 33 OF, Bogfinke 36 R, Grønsisken 32 FU, Dompap 2 R, Gulspurv 6 R, Rørspurv 1 R. Kurt Kaack Hansen
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 79 R, Fiskehejre 7 R, Grågås 28 R, Canadagås 1 R, Pibeand 49 R, Krikand 15 FU, Gråand 15 FU, Troldand 46 R, Lille Skallesluger 1 R, Svartbag 2 R. Leif Kristensen
Nyborg Fjord: Gravand 2 FU, Ederfugl 16 FU, Stor Skallesluger 2 FU, Strandskade 51 FU, Rødben 2 FU. Leif Kristensen 
Aarupvej, Orte
: Grågås 37 OF, Sangdrossel 2 SY, Sumpmejse 2 FU, Topmejse 1 FU, Sortmejse 2 FU, Korttået Træløber 2 SY, Ravn 11 OF, Dompap 2 FU. Jørgen Lund Bjerregaard
Borrebylavet
: Gråand 4 R, Musvåge 1 R, Grønbenet Rørhøne 2 FU, Rødhals 1 R, Solsort 2 FU, Musvit 3 FU, Skovspurv 4 R, Bogfinke 3 FU, Grønirisk 2 SY, Gulspurv 20 FU. Søren G. Nielsen
Barløse
: Sortmejse 1 FU, Træløber 2 FU. Villy-Erik Schødts
Brydegård Mose: Gråstrubet Lappedykker 1 R, Knopsvane 2 R, Gråand 4 R, Troldand 3 R, Havørn 1 R, Spætmejse 2 R. Erik Busk
Feddet v/Brydegård: Engpiber 6 SY. Erik Busk
Hagenskov Slotsmølle: Spætmejse 2 R, Korttået Træløber 2 SY. Erik Busk
Soldatermade: Sangdrossel 1 SY. Erik Busk
Å vest for Brydegård: Sangsvane 6 OF, Sanglærke 8 SY, Sortkrage 1 R, Rørspurv 1 SY. Erik Busk
Åkrog Bugt: Havlit 15 R, Havørn 1 OF. Erik Busk
Åkrog Bugt: Toppet Lappedykker 1 FU, Knopsvane 2 R, Ederfugl 15 FU, Havlit 12 FU, Sortand 6 FU, Toppet Skallesluger 4 FU. Kirsten Pedersen
Eskør Inddæmning (Hybæk): Blisgås 120 OF. Michael Mosebo Jensen
Gardersø: Vibe 20 R, Dobbeltbekkasin 5 R. Michael Mosebo Jensen
Husby Strand, Wedellsborg: Krikand 72 R, Havørn 1 AD R, Vibe 47 R, Bjergvipstjert 1 N. Michael Mosebo Jensen
Wedellsborg Gods: Havørn 2 OF, Havørn 1 YF, Trane 2 OF, Huldue 1 SY. Mads Syndergaard
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Helnæsdæmningen: Skarv 7 FU, Knopsvane 16 FU, Gravand 10 FU, Gråand 11 R, Ederfugl 800 FU, Toppet Skallesluger 18 FU, Havørn 1 R, Blishøne 125 FU, Strandskade 52 FU, Klyde 2 R, Stor Præstekrave 6 FU, Vibe 8 R, Storspove 63 FU, Rødben 3 FU, Hættemåge 35 R, Svartbag 3 R. Kirsten Pedersen
Helnæs By: Musvåge 1 FU, Hættemåge 600 FU, Hvid Vipstjert 1 FU. Kirsten Pedersen
Helnæs Made: Skarv 2 OF, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 16 R, Grågås 48 R, Gravand 9 R, Pibeand 25 FU, Krikand 60 FU, Gråand 22 R, Spidsand 11 FU, Musvåge 1 R, Vandrefalk 1 FU, Blishøne 14 FU, Strandskade 2 R, Hjejle 130 T R, Vibe 130 R, Mosehornugle 2 FU, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 14 R, Engpiber 8 R, Gråkrage 15 R, Stær 60 FU. Kirsten Pedersen
Helnæs Made: Blisgås 40 R, Gravand 12 R, Pibeand 140 R, Spidsand 12 FU, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 2 R, Vibe 24 R, Stær 50 R. Erik Busk
Enebærodde: Rød Glente 2 NØ, Enkeltbekkasin 1 R, Hedelærke 2 Ø. Søren Gjaldbæk


         Havørn Sundet Faaborg Foto: Kim Bang Jensen

 Mandag den 14. marts 2016.                                   Solopgang: 06:35 Solnedgang: 18:20

Svendborgsund øst for Iholm: Stor skallesluger 1 R M, Toppet Lappedykker 3 R, Sangsvane 19 R, Ederfugl 2000 R, Kongeederfugl 1 M 3K+ R (Dag 6. Var tilbage ved Nordkosten. Kl 08:15 sejler en fisker igennem området og Ederfuglene + Kongen fløj mod vest!), Hvinand 20 R, Blishøne 40 R
Vejlen, Tåsinge: Rød Glente 1 OF. Poul Vestergård Rasmussen
Lundeborg (16:00): Sangsvane 18 OF SY N. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M R, Havlit 1 R. Kjeld Lund
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Toppet Lappedykker 5 R, Knopsvane 15 R, Ederfugl 2000 R,
Kongeederfugl 1 M 3K+ R, Hvinand 18 R, Toppet Skallesluger 10 R, Blishøne 30 R. Bent Carstensen
Skovsbo v/Svendborg
: Stær 1 SY. Carsten Skou
Thurø By m.m.
: Natugle 2 YF TH, Grønspætte 1 TH. Arne Bruun
Vejlen, Tåsinge
: Rød Glente 1 OF. Poul Vestergård Rasmussen
Arreskov Sø
: Skarv 1 OF, Gråand 2 FU, Troldand 79 R, Hvinand 6 FU, Fasan 1 R, Ringdue 5 R, Solsort 2 R, Blåmejse 2 FU, Musvit 1 FU, Spætmejse 1 RI, Bogfinke 11 FU, Grønirisk 1 R, Gulspurv 1 R. Leif Kristensen
Hellebjergdam: Knopsvane 1 R, Grågås 7 FU, Pibeand 73 R, Krikand 11 FU, Gråand 35 FU, Blishøne 8 FU, Vibe 2 R, Hættemåge 11 R, Stormmåge 27 R, Husskade 1 R, Bogfinke 7 FU. Leif Kristensen
Sandholt: Fiskehejre 1 OF, Knopsvane 2 FU, Grågås 34 FU, Grågås 15 OF, Gråand 4 FU, Troldand 4 R, Stor Skallesluger 4 R, Spurvehøg 1 R, Blishøne 10 FU, Vibe 2 R, Stor Flagspætte 1 R, Gråkrage 1 FU, Bogfinke 1 SY. Leif Kristensen
Sollerup: Fiskehejre 1 FU, Knopsvane 4 FU, Blisgås 179 FU, Grågås 51 FU, Canadagås 8 FU, Krikand 2 FU, Gråand 9 FU, Blishøne 2 FU, Vibe 12 R, Solsort 3 R, Musvit 2 FU, Skovskade 1 FU, Bogfinke 3 FU, Grønsisken 8 FU, Dompap 2 FU. Leif Kristensen
Lammehave Skov: Rød Glente 1 FU, Ravn 1 R. Palle Bo Larsen
Pederstrup: Rød Glente 4 R. Palle Bo Larsen
Nyborg Havn: Lille Lappedykker 3 R, Skarv 5 R, Gråand 2 R, Troldand 4 R, Blishøne 3 R, Hættemåge 7 R, Sølvmåge 7 R, Svartbag 5 R. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Skov: Duehøg 1 R, Ringdue 7 R, Stor Flagspætte 3 R, Gærdesmutte 3 R, Rødhals 2 R, Halemejse 8 R, Spætmejse 4 R, Træløber 2 R, Skovskade 2 R, Bogfinke 6 R, Kvækerfinke 35 R, Grønirisk 3 R, Kernebider 2 R. Peter Pelle Clausen
Lindholm, Nyborg: Hvinand 7 R, Musvåge 29 TF, Strandskade 6 R, Vibe 2 R, Rødben 11 R. Peter Pelle Clausen
Hindemae: Korttået Træløber 1 SY. Jan Kiel
Blæsbjerg/Horsehave Skov: Jernspurv 1 SY, Misteldrossel 1 SY. Evald Mehlsen
Elmelund: Bjergirisk 35 R. Evald Mehlsen
Morud Skov: Grønspætte 1 R. Evald Mehlsen
Slukefter: Jernspurv 1 SY. Evald Mehlsen
Stige Ø: Fasan 1 FU, Sanglærke 4 SY. Børge Langkilde Rasmussen
Egensedybet: Skarv 5 R, Grågås 15 R, Bramgås 300 R, Gravand 173 R, Gråand 4 R, Hvinand 40 R, Storspove 36 R, Hættemåge 1200 R, Svartbag 4 R. Ella Mikkelsen
Enebærodde: Fiskehejre 1 R, Spurvehøg 2 R, Fasan 1 R, Strandskade 1 R, Ringdue 4 R, Stor Flagspætte 3 R, Sanglærke 15 T, Engpiber 1 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 2 R, Sumpmejse 2 R, Blåmejse 3 R, Musvit 3 R, Spætmejse 1 SY, Allike 400 T, Gråkrage 2 R, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 3 R. Ella Mikkelsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Lille Lappedykker 2 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Grågås 30 R, Bramgås 800 FU, Pibeand 50 R, Knarand 1 R, Gråand 20 R, Taffeland 4 R, Troldand 72 R, Lille Skallesluger 1 M R, Blishøne 52 R, Strandskade 2 R, Hættemåge 400 R, Sølvmåge 4 R, Svartbag 1 R, Sjagger 12 R, Gråkrage 6 R. Ella Mikkelsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Lille Lappedykker 3 R, Toppet Lappedykker 2 R, Gråstrubet Lappedykker 11 R, Knopsvane 4 R, Troldand 10 R, Toppet Skallesluger 2 R, Blishøne 15 R. Ella Mikkelsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Lille Lappedykker 2 FU, Toppet Lappedykker 2 R, Gråstrubet Lappedykker 16 R, Fiskehejre 2 FU, Sangsvane 25 R, Grågås 50 R, Bramgås 800 R, Gravand 6 R, Pibeand 90 R, Krikand 21 R, Taffeland 43 R, Troldand 96 R, Lille Skallesluger 1 F R, Strandskade 4 R, Klyde 7 R, Vibe 7 R. Claus Dalskov
Fjordmarken: Gråstrubet Lappedykker 1 R, Sangsvane 2 R, Grågås 3 R, Gravand 3 R, Rørhøg 1 M FU, Musvåge 1 R, Blishøne 2 R, Vibe 11 R, Sølvmåge 14 R, Ringdue 120 R, Isfugl 1 R, Solsort 1 R, Musvit 3 R, Gråkrage 3 R. Ella Mikkelsen
Hessum: Knopsvane 15 R, Sangsvane 1 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 R. Ella Mikkelsen
Hofmansgave: Tårnfalk 1 R, Solsort 4 R, Gråkrage 2 R, Bogfinke 4 R, Grønirisk 4 R. Ella Mikkelsen
Hasmark: Knopsvane 10 R, Sangsvane 250 R, Musvåge 1 R, Sanglærke 2 SY. Ella Mikkelsen 
Hasmark Strand + hav v/Enebærodde: Toppet Lappedykker 1 R, Ederfugl 300 R, Sortand 2 R, Toppet Skallesluger 22 R. Ella Mikkelsen
Lumby: Gråand 1 R, Fasan 1 R, Ringdue 1 R, Halemejse 2 R, Musvit 3 R, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 2 SY. Ella Mikkelsen
Helnæs Made: Krikand 1 R, Mosehornugle 1 R. Erik Busk
Å vest for Brydegård: Blå Kærhøg 2 R. Erik Busk
Agernæs: Stor Præstekrave 3 TH. Niels Bomholt Jensen
Barløseborg Skov: Musvåge 2 R, Ringdue 10 R, Gærdesmutte 1 R, Fuglekonge 1 FU, Halemejse 3 FU, Sumpmejse 3 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 4 FU, Spætmejse 1 R, Skovskade 1 R, Gråkrage 3 R, Ravn 2 YF BR, Bogfinke 3 R, Kvækerfinke 4 R, Grønirisk 1 R, Grønsisken 8 OF, Kernebider 1 R, Gulspurv 3 R. Niels Bomholt Jensen
Feddet v/Brydegård: Mosehornugle 1 R. Niels Bomholt Jensen
Husby Strand, Wedellsborg: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 3 R, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 2 FU, Gravand 16 R, Pibeand 1 FU, Krikand 25 R, Taffeland 6 R, Troldand 9 R, Vibe 26 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Hættemåge 25 R, Stormmåge 2 R, Sølvmåge 8 R, Sanglærke 1 SY, Engpiber 1 SY, Stær 20 R. Niels Bomholt Jensen
Lillebælt ud for Assens: Toppet Lappedykker 9 R, Gråstrubet Lappedykker 29 R, Ederfugl 390 R, Havlit 9 R, Sortand 60 R, Hvinand 20 R, Toppet Skallesluger 4 R, Strandskade 2 R,
Alk 45 FU. Niels Bomholt Jensen
Åkrog Bugt: Gråstrubet Lappedykker 3 R, Havlit 8 R. Niels Bomholt Jensen
Tybrind Vig: Toppet Lappedykker 6 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Ederfugl 320 R, Sortand 150 R, Hvinand 5 R, Toppet Skallesluger 4 R. Niels Bomholt Jensen
Sønder Åby, enge SV for: Musvåge 2 R, Tårnfalk 2 R, Sanglærke 1 SY, Gulspurv 2 R. Niels Bomholt Jensen   
Bårdesø
: Rød Glente 1 AD N. Keld Skytte Petersen
Tørresø Strand m.m.: Stor Præstekrave, Almindelig (hiaticula) 1 M R. Kresten Madsen
Gyldensteen: Engsøen: Toppet Lappedykker 1 R, Stor Skallesluger 4 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Bramgås 295 FU. Jens Bækkelund


             Kongeederfugl Svendborgsund Foto: Finn Skov

 Søndag den 13. marts 2016.                                   Solopgang: 06:37 Solnedgang: 18:18

Svendborgsund ved Iholm (09:43 - ?): Kongeederfugl 1 M AD R (Dag 5. Er rykket lidt mod vest og opholder sig tæt på Iholm.). Gorm Thyge Wæhrens
Svendborgsund ved Iholm: Sortand 2 R
Iholm
: Sortand 2
Ny Gesinge: Stillits 200 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Monnet, Taasinge: Havørn 1 3k R, Enkeltbekkasin 1 R, Spidsand 24 R, Storspove 30 R, Stor præstekrave 7 R, Almindelig ryle 15 R, Bramgås 500 R. DOF-Fyn-tur med Poul Vestergaard Rasmussen

Egebjerggård Storskov - Fyvesandet
: Sangsvane 180 R,  Misteldrossel 1 SY, Huldue 2 SY. DOF Fyns Fuglestemmekursus 16 med Børge Langkilde Rasmussen og Niels Bomholt

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Ederfugl 1000 FU,
Kongeederfugl 1 M R , Blishøne 23 FU. Niels Peter Møller Jensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Knopsvane 20 FU, Ederfugl 1000 R,
Kongeederfugl 1 M AD PRA FU , Hvinand 10 FU, Blishøne 30 FU, Sumpmejse 2 R, Spætmejse 1 SY, Råge 50 YF BR. Jesper Johannes Madsen
Sørup Sø: Sjagger 10 FU, Spætmejse 1 SY. Jesper Johannes Madsen  
Hallindskoven & Gammel Hestehave
: Grønspætte 1 TH. Esben Eriksen
Sudemade Skov (Thurø): Grønspætte 1 TH. Arne Bruun
Bjerreby: Bramgås 980 R. Nis Rattenborg
Monnet, Tåsinge: Bramgås 500 OF, Spidsand 24 R, Havørn 1 OF, Stor Præstekrave 7 R, Almindelig Ryle 15 R, Enkeltbekkasin 1 R, Storspove 32 R. Poul Vestergård Rasmussen
Søby (Tåsinge): Havørn 1 AD OF, Musvåge 3 R, Tårnfalk 1 R, Strandskade 8 R, Stor Præstekrave 2 R, Vibe 8 R, Storspove 42 R, Rødben 2 R, Mosehornugle 2 R. Nis Rattenborg
Vemmenæs: Sangsvane 90 R, Blisgås 18 R, Grågås 26 R, Bramgås 770 R, Musvåge 4 R. Nis Rattenborg
Vårø: Bramgås 2820 R. Nis Rattenborg 
Skovballe: Bramgås 1110 R, Blå Kærhøg 1 BR R. Nis Rattenborg
Stjovl: Knopsvane 90 R, Sangsvane 110 R, Bramgås 220 R. Nis Rattenborg
Nørreballe Nor: Havørn 1 AD R. Nis Rattenborg
Siø: Bramgås 90 FU, Havørn 1 OF. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Siø: Blisgås 12 R, Grågås 295 R, Bramgås 670 R, Vibe 75 R. Nis Rattenborg 
Åsø Skov: Fiskehejre 1 R, Havørn 2 OF, Musvåge 2 R, Ringdue 2 R, Stor Flagspætte 5 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 1 R, Sjagger 200 FU, Fuglekonge 2 FU, Sortmejse 5 R, Blåmejse 3 FU, Musvit 8 R, Gråkrage 3 OF, Stær 1 OF, Bogfinke 1 R, Kvækerfinke 20 FU. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Bjergby Skov v/Tullebølle: Stillits 45 R. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 2 R, Blisgås 30 R, Havørn 1 OF. Ole Bo Olsen
Flådet (Tranekær): Grågås 23 FU, Pibeand 2 R, Knarand 21 R, Krikand 5 R, Musvåge 1 R, Blishøne 18 FU, Trane 3 OF. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Kohave (Tranekær): Musvåge 2 R, Musvåge 5 T, Stor Flagspætte 1 R, Fuglekonge 1 FU, Sumpmejse 1 R, Sortmejse 6 FU, Blåmejse 1 FU, Ravn 1 OF, Kvækerfinke 15 FU, Grønirisk 2 R, Dompap 1 R. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Tranekær Slot m/borgsø: Isfugl 1 FU. Ole Bo Olsen
Korsebølle Rev m.m. (hav): Gråstrubet Lappedykker 12 FU, Krikand 2 R, Ederfugl 10 R, Fløjlsand 10 FU, Hvinand 2 FU, Toppet Skallesluger 10 R. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Hvidkilde, mose øst for godset: Gravand 2 R. Jesper Johannes Madsen
Amalielyst: Grågås 10 R, Musvåge 4 FU. Jesper Johannes Madsen
Dongs Højrup: Musvåge 1 FU. Jesper Johannes Madsen
Lunget (Ørbæk): Gråstrubet Lappedykker 2 FU, Grønspætte 1 R, Stor Flagspætte 2 FU, Jernspurv 1 R, Dompap 4 R, Gulspurv 10 FU. Jesper Johannes Madsen
Svanedam: Musvåge 1 FU. Jesper Johannes Madsen
Trunderup: Musvåge 1 R, Vibe 15 OF. Jesper Johannes Madsen
Æble Skov: Gråand 2 R, Stor Flagspætte 1 SY, Gærdesmutte 2 SY, Sortmejse 1 SY, Spætmejse 1 SY, Dompap 1 SY. Jesper Johannes Madsen 
Brændegård Sø: Lille Lappedykker 1 FU, Skarv 1 OF, Skarv 1 R, Fiskehejre 2 OF, Knopsvane 2 R, Grågås 4 FU, Grågås 2 R, Gravand 26 FU, Gråand 23 R, Taffeland 11 R, Troldand 32 R, Hvinand 105 FU, Lille Skallesluger 3 R, Stor Skallesluger 3 FU, Stor Skallesluger 2 R, Duehøg 1 OF, Musvåge 1 OF, Fasan 1 R, Blishøne 4 R, Strandskade 2 R, Sølvmåge 28 R, Svartbag 2 R, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1 R, Hvid Vipstjert 1 OF, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 1 R, Musvit 1 SY, Spætmejse 1 SY, Korttået Træløber 1 SY, Allike 2 OF, Gråkrage 1 R, Ravn 1 R, Bogfinke 1 OF, Gulspurv 1 R. Gunnar Jørgensen
Nørresø: Ravn 2 R. Gunnar Jørgensen
Svanninge Bakker: Grønspætte 1 SY. Jacob Sterup
Bøjden Nor: Skarv 1 R, Fiskehejre 6 R, Knopsvane 7 , Grågås 11 R, Spidsand 4 R, Toppet Skallesluger 2 R, Strandskade 9 R, Stor Præstekrave 6 R, Hjejle 20 R, Vibe 4 R, Almindelig Ryle 20 FU, Rødben 1 FU, Hættemåge 90 R. Jacob Sterup
Eskildstrup v/Ringe: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Yderste Tvedeløkke (Ravnholt): Havørn 1 YF BR. Per Rasmussen
Strarup Skov: Rød Glente 1 OF, Ravn 1 OF, Ravn 1 R. Palle Bo Larsen
Kobbermosen v/Lykkesholm: Havørn 1 AD OF, Misteldrossel 1 R. Kristoffer Hansen
Langeskov: Musvåge 1 R. Eigil Larsen  
Brylle: Ringdue 2 FU, Tyrkerdue 1 R, Jernspurv 1 FU, Rødhals 1 FU, Solsort 2 FU, Fuglekonge 2 FU, Halemejse, Nordlig (caudatus) 1 FU, Halemejse, Sydlig (europaeus) 2 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 2 FU, Husskade 1 R, Gråspurv 1 R, Skovspurv 15 FU, Bogfinke 3 FU, Grønirisk 4 SY, Dompap 2 R. Søren G. Nielsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Gråstrubet Lappedykker 2 FU, Skarv 5 R, Fiskehejre 2 FU, Knopsvane 8 FU, Sangsvane 12 FU, Grågås 15 FU, Gravand 26 FU, Pibeand 30 FU, Knarand 2 FU, Krikand 6 FU, Gråand 15 FU, Blå Kærhøg 1 BR FU, Musvåge 5 FU, Blishøne 20 FU, Vibe 300 FU, Hættemåge 15 FU, Stormmåge 40 FU, Sølvmåge 10 FU, Sanglærke 2 SY. Søren G. Nielsen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Gråstrubet Lappedykker 1 SY, Gravand 18 R, Pibeand 268 FU, Spidsand 2 M FU, Skeand 2 R, Havørn 2 AD N FU, Musvåge 12 OF, Fjeldvåge 1 FU N, Blishøne 32 FU, Vibe 262 R. Henrik Kalckar Hansen
Ravnebjerg: Tårnfalk 1 R. Eigil Larsen
Fraugde: Musvåge 1 R. Jesper Johannes Madsen
Tietgenbyen: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 4 R, Gråand 14 R, Troldand 18 R, Fjeldvåge 1 OF, Tårnfalk 1 R, Blishøne 8 R, Sanglærke 6 R, Hvid Vipstjert 1 OF, Sjagger 21 R, Gråkrage 8 R, Grønirisk 4 R, Stillits 9 R. Michael L.J. Glentedal
Elmelund: Skarv 1 OF, Grågås 5 R, Gråand 2 R, Musvåge 5 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 1 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Ringdue 300 R, Sanglærke 15 R, Sjagger 200 FU, Husskade 5 R, Allike 5 R, Råge 14 R, Gråkrage 4 R, Stillits 40 R, Bjergirisk 1 R. Ella Mikkelsen
Elmelund: Stillits 130 R. Evald Mehlsen
Mesinge: Grønspætte 1 SY. Bo K. Stephensen
Knudshoved Færgehavn: Stor Præstekrave 5 FU, Almindelig Ryle 14 FU, Storspove 1 R, Hættemåge 19 FU, Gråkrage 5 R, Bjergirisk 11 FU. Niels Peter Møller Jensen
Assens: Stillits 1 SY. Kirsten Pedersen
Helnæs Made: Grågås 36 R, Musvåge 2 R, Strandskade 6 R, Vibe 25 FU, Mosehornugle 2 FU, Sanglærke 12 OF, Stær 50 OF. Torben Skytte Hvass
Båring Skov: Bjergvipstjert 1 OF. Martin Strømkjær
Søndersø (Nordfyn): Sølvmåge 2 OF, Ringdue 3 R, Tyrkerdue 2 R, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 2 R, Husskade 1 R, Råge 5 OF, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 4 R, Bogfinke 2 SY, Dompap 2 FU. Anders Nielsen
Krogsbølle: Pibesvane 5 FU, Vandrefalk 1 R. Jens Bækkelund
Flyvesandet: Grønspætte 1 SY. Jens Bækkelund
Gyldensteen Gods: Pibesvane 2 FU, Sangsvane 46 FU. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Blisgås 155 R, Bramgås 120 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Kystlagunen: Blå Kærhøg 1 BR FU. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø: Blisgås 2 R, Grågås 105 R, Krikand 80 R. Jens Bækkelund
Hav N & NV for Flyvesandet: Sortand 110 R, Fløjlsand 1 R. Jens Bækkelund
Klinte Strand: Blisgås 230 FU. Jens Bækkelund


          Toppet skallesluger Foto: Finn Skov

 Lørdag den 12. marts 2016.                                   Solopgang: 06:37 Solnedgang: 18:14

Svendborgsund ved Iholm (09:02 - ?): Kongeederfugl 1 M AD R (Er rykket lidt mod vest og opholder sig tæt på Iholm.). CBS, MBS, Henrik Kingo, Ole og Martin Thomsen
Svendborgsund ved Iholm (09:02 - ?):
Kongeederfugl 1 M AD R , Toppet Lappedykker 4 R, Knopsvane 6 R, Ederfugl 2000 R, Hvinand 30 R, Toppet Skallesluger 8 R, Sølvmåge 20 R
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M. Morten Kristiansen
Iholm: Mørkbuget knortegås 13 R. Morten Kristiansen
Tved, Ørbækvej 216 (12:15): Rød glente 2 R. Camilla Strandberg
Lundeborg Ny Camping: Rødhals 2 FU, Musvit 2 FU, Blåmejse 2 FU, Gulspurv 4 FU, Dompap 2 R, Tyrkerdue 2 R, (sjældne gæster på disse kanter), Ringdue 4 R, Allike 4 R. Poul Brugs Rasmussen
Højbolund (Svanninge): Gråstrubet Lappedykker 2 R, Troldand 4 R, Havørn 2 OF, Musvåge 5 R, Stor Flagspætte 2 R, Halemejse 1 R,
Moser ved Dalkildegård (Svanninge): Gråstrubet Lappedykker 2 R, Knopsvane 2
Sundet Faaborg: Havørn 2 OF, Knarand 2 R, Bjergand 1 R F, Halemejse 1 R, Spætmejse 1 R, Trøløber 1 R. Kim Bang Jensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M 3K+ PRA R . Bjarne Golle]
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M R. Peder Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Ederfugl 2000 R,
Kongeederfugl 1 M AD PRA FU, Toppet Skallesluger 10 R, Storspove 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Gransanger 1 R. Freddy Hansen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Ederfugl 3000 R,
Kongeederfugl 1 M 3K+ R. Klaus Malling Olsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Ederfugl 2000 FU,
Kongeederfugl 1 FU. Flemming Toxværd
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD R. Rolf Bisgaard
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Ole Sørensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD R. Stig Kjærgaard Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD R. Gerda Bladt
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Helle Suadicani
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Tommy Bjørk
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Bo Hansen
Hallindskoven & Gammel Hestehave: Grønspætte 1 TH. Esben Eriksen
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 1 FU, Tårnfalk 2, Ringdue 2 YF. Jane Ditzel
Tranekær Slot m/borgsø
: Isfugl 1 FU. Jane Ditzel
Spodsbjerg: Skarv 1 FU, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 57 FU, Sangsvane 2 FU, Bramgås 350 OF, Gravand 2 FU, Gråand 6 FU, Gråand 6 R, Fasan 1 R, Blishøne 2 TH, Strandskade 10 R, Rødben 2 R, Hættemåge 7 R, Svartbag 2 R, Ringdue 10 R, Ringdue 2 SY, Isfugl 1 FU, Sanglærke 6 V, Hvid Vipstjert 1 OF, Gærdesmutte 2 FU, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 8 FU, Musvit 4 FU, Musvit 2 SY, Gråkrage 2 R, Gråspurv 6 FU, Skovspurv 12 R, Bogfinke 2 FU, Bogfinke 2 SY, Grønirisk 6 R, Dompap 4 FU, Gulspurv 2 R. Else Klint
Bagenkop Havn: Bramgås 900 OF. Klaus Malling Olsen
Dovns Klint: Ederfugl 6000 R, Havlit 129 R. Klaus Malling Olsen
Hav ved Tryggelev Nor: Sortand 160 R. Klaus Malling Olsen
Løkkeby Enge: Bramgås 1200 OF. Klaus Malling Olsen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 2 YF SY. Klaus Malling Olsen
Nørreballe Nor: Lille Skallesluger 11. Klaus Malling Olsen
Svanninge Bakker
: Grønspætte 1 SY. Jacob Sterup
Svanninge Bakker: Havørn 2 OF, Grønspætte 1 R. Rolf Bisgaard
Bøjden Nor: Bjergand 225 FU. Kirsten Pedersen
Bøjden Nor: Bjergand 500 R, Blå Kærhøg 1 FU. Gunnar Jørgensen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Ederfugl 1000 FU. Kirsten Pedersen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Helnæsdæmningen: Storspove 57 T R. Kirsten Pedersen
Løgeskov: Havørn 1 AD OF. Palle Bo Larsen 
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Skarv 3 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 9 R, Sangsvane 51 R, Grågås 43 FU, Gravand 24 R, Pibeand 198 FU, Gråand 17 R, Troldand 9 R, Musvåge 1 R, Blishøne 56 FU, Vibe 112 R, Vibe 6 TH, Hættemåge 11 R, Stormmåge 2 R, Sølvmåge 1 R, Isfugl 1 OF, Sanglærke 2 R, Husskade 1 R. Leif Kristensen
Tornbjerg: Sølvmåge 1 FU. Michael L.J. Glentedal
Ørsted: Rød Glente 1 AD OF, Havørn 3 4K+ OF, Vandrikse 2 SY, Vibe 24 OF. Carsten Moth Iversen
Egebjerggård Storskov: Huldue 2 R, Stor Flagspætte 4 FU, Solsort 3 R, Fuglekonge 6 FU, Halemejse 2 FU, Sumpmejse 2 R, Topmejse 4 FU, Sortmejse 3 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 2 FU, Spætmejse 3 R, Bogfinke 2 R, Grønsisken 15 OF, Gulspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Enebærodde
: Sangsvane 26 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 R, Fasan 1 R, Ringdue 4 R, Stor Flagspætte 2 FU, Rødhals 1 R, Solsort 2 R, Topmejse 2 R, Blåmejse 2 R, Musvit 2 R, Spætmejse 1 SY, Træløber 2 FU, Bogfinke 3 R, Dompap 1 M R. Ella Mikkelsen
Flyvesandet
: Sanglærke 3 SY, Jernspurv 1 R, Solsort 6 R, Sangdrossel 1 R, Misteldrossel 3 R, Korttået Træløber 1 FU, Dompap 2 R. Niels Bomholt Jensen
Hasmark Mose (Vestermose)
: Gråand 2 R, Spurvehøg 1 R, Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 2 FU, Jernspurv 1 SY, Blåmejse 2 R, Musvit 1 R, Allike 4 R. Ella Mikkelsen
Hav N & NV for Flyvesandet
: Ederfugl 10 R, Sortand 50 R, Hvinand 50 R, Toppet Skallesluger 5 R. Niels Bomholt Jensen
Marker Agernæs-Gyngstrup
: Pibesvane 40 FU, Sangsvane 150 FU, Kortnæbbet Gås 5 FU, Blisgås 32 FU, Musvåge 2 FU, Tårnfalk 1 R, Vibe 230 FU, Ringdue 300 R, Sanglærke 2 SY, Sjagger 150 FU, Sangdrossel 1 R, Bogfinke 3 R, Kvækerfinke 5 R, Gulspurv 45 R, Bomlærke 28 SY. Niels Bomholt Jensen
Nærå Strand/Agernæs Flak
: Gravand 50 FU, Fjeldvåge 2 R, Strandskade 10 R, Bjergirisk 15 FU. Niels Bomholt Jensen 
Næsby
: Jernspurv 2 SY. Evald Mehlsen
Otterup
: Pibesvane 1 R , Sangsvane 400 R, Vibe 200 R, Slipshavn Enge:Grågås 2 R, Gravand 14 FU, Krikand 3 FU T, Gråand 12 FU, Ederfugl 7 FU, Blishøne 3 FU, Strandskade 2 R, Stor Flagspætte 1 R, Allike 2 FU, Sortkrage/Gråkrage 4 FU, Gulspurv 4 R. Ella Mikkelsen
Stjernebjerg
: Misteldrossel 1 SY, Sortmejse 1 SY. Evald Mehlsen


            Kongeederfugl

 Fredag den 11. marts 2016.                                   Solopgang: 06:40 Solnedgang: 18:12

Svendborgsund ved Iholm (07:55): Kongeederfugl 1 M AD R (opholder sig blandt mange ederfugle mellem Nordkosten og østenden af Iholm . - Den kan ses fra p-pladsen  ved Tankefuldskoven (drej mod syd ved krydset Rantzausmindevej - Tankefuldvej) ved at kigge mod SØ mod Horseskoven (skoven på Taasingekysten)
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Lars Andersen
Kogtved, matriklen: Jernspurv 1 FU, Halemejse 2 R, Grønsisken 1 R
Thurø Søndervej: Stær 1 R. Ole Ryge Petersen
Ærøskøbing: Lille vandsalamander 1 R. Kim Bang Jensen
Helnæs: Blå kærhøg 1 FU. Nana Agger [nanaagger.dk]

             Kongeederfugl Foto: Finn Skov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M 3K+ R. Martin Strømkjær
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Poul Vestergård Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Ederfugl 3000 R,
Kongeederfugl 1 M FU. Peder Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Carsten Skou
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Michael L.J. Glentedal
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 4 R, Ederfugl 2000 FU,
Kongeederfugl 1 M SDR FU, Toppet Skallesluger 2 FU, Stor Skallesluger 1 M R. Torben Laursen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M 3K+ FU. Thomas Bundgaard Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Leif Kristensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 120 OF,
Kongeederfugl 1 M 3K+ R. Hjalte Benjamin Johansen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 1 R, Sangsvane 4 OF, Knortegås 120 OF,
Kongeederfugl 1 M AD R, Ederfugl 2500 R. John Jensen
Egense: Blisgås 175 FU, Grågås 70 FU, Krikand 3 FU, Vibe 1 R, Husskade 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Christiansminde: Lille Lappedykker 1 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Taffeland 2 R, Troldand 85 R, Blishøne 3 R. Arne Bruun
Thurø By m.m.: Tårnfalk 2 YF P, Stær 2 R. Arne Bruun
Vejlen, Tåsinge: Havørn 2 2K+ OF. Poul Vestergård Rasmussen
Vejlen, Tåsinge: Havørn 2 2K+ OF, Ravn 2 OF. Tom Giersing
Vårø: Blisgås 35 R. Poul Vestergård Rasmussen
Siø: Bramgås 300 R. John Jensen
Spodsbjerg Havn: Ederfugl 25 R, Strandskade 7 R, Stor Præstekrave 2 R, Rødben 1 R, Hættemåge 11 R. Else Klint
Tranekær Slot m/borgsø: Isfugl 1 R. Jane Ditzel
Dovns Klint: Blisgås 31 R, Grågås 120 OF, Bramgås 80 R, Havørn 1 2K OF, Engpiber 2 R, Sortkrage 1 R, Gråkrage 2 R. John Jensen
Hav ved Dovns Klint/Gulstav: Ederfugl 2500 R, Havlit 108 VDR R, Sortand 12 R, Fløjlsand 2 R, Toppet Skallesluger 2 R. John Jensen
Havet ud for Keldsnor: Ederfugl 3500 R,
Havlit 550 R. Gregers Johannesen
Keldsnor: Fiskehejre 4 R, Sangsvane 30 R, Blisgås 22 R, Pibeand 40 R, Spurvehøg 1 R, Musvåge 1 R, Vandrefalk 1 R, Hjejle 6 R. John Jensen
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 10 R, Skarv 30 R, Knopsvane 2 R, Blisgås 2 R, Bramgås 36 OF, Bramgås 2 R, Gravand 8 R, Pibeand 92 R, Knarand 8 R, Krikand 14 R, Gråand 12 R, Taffeland 26 R, Troldand 40 R, Hvinand 8 R, Lille Skallesluger 1 F R, Musvåge 1 R, Strandskade 6 R, Klyde 9 R, Vibe 34 R, Almindelig Ryle 2 FU, Svartbag 2 R, Ravn 1 OF. John Jensen
Henninge Nor: Havørn 1 AD OF. John Jensen
Vognsbjerg: Havørn 1 R. Gregers Johannesen
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 2 FU, Fiskehejre 5 FU. Jane Ditzel 
Sørup Sø: Grønspætte 1 SY. Arne Bruun
Amalielyst: Huldue 1 R. Niels Andersen
Havet ud for Keldsnor: Ederfugl 3500 R Havlit 550 R. Gregers Johannesen 
Hundstrup Å (Gundestr.M-Vej44): Silkehale 21 R. Arne Bruun
Hvidkilde Sø: Grågås 62 R, Strandskade 3 SY. Niels Andersen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 6 R, Skarv 18 R, Fiskehejre 2 R, Sangsvane 14 R, Gravand 5 R, Taffeland 8 R, Troldand 150 R, Bjergand 230 R, Hvinand 5 R, Lille Skallesluger 11 R, Stor Skallesluger 25 R. Michael L.J. Glentedal
Ulbølle: Ravn 1 R. Niels Bomholt Jensen
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 1 R, Skarv 6 R, Knopsvane 3 R, Gravand 26 FU, Knarand 2 R, Gråand 24 R, Taffeland 9 R, Troldand 39 R, Hvinand 128 FU, Lille Skallesluger 2 OF, Musvåge 1 OF, Fasan 1 OF, Blishøne 2 R, Strandskade 2 R, Vibe 2 R, Hættemåge 1 R, Sølvmåge 26 R, Svartbag 6 R, Stor Flagspætte 1 R, Hvid Vipstjert 1 OF, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 1 R, Fuglekonge 1 FU, Halemejse, Sydlig (europaeus) 1 R, Blåmejse 2 R, Musvit 1 SY, Spætmejse 1 R, Allike 16 OF, Allike 2 FU, Gråkrage 1 OF, Ravn 1 R, Bogfinke/Kvækerfinke 1 R, Gulspurv 1 SY. Gunnar Jørgensen
Arreskov Sø: Toppet Lappedykker 16 R, Skarv 2 OF, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 41 R, Sangsvane 3 R, Blisgås 225 FU, Grågås 165 FU, Gravand 6 R, Pibeand 45 R, Troldand 220 R, Hvinand 12 FU, Lille Skallesluger 4 R, Duehøg 1 2K R, Musvåge 5 R, Tårnfalk 1 R, Blishøne 13 FU, Trane 2 FU, Strandskade 2 R, Vibe 14 R, Svartbag 1 R, Ringdue 3 R, Stor Flagspætte 2 R, Gærdesmutte 2 SY, Jernspurv 1 R, Rødhals 1 R, Solsort 23 FU, Sjagger 15 FU, Sangdrossel 1 R, Vindrossel 10 FU, Skægmejse 5 R, Halemejse 6 FU, Sumpmejse 3 FU, Blåmejse 5 FU, Musvit 10 FU, Spætmejse 3 FU, Træløber 1 R, Korttået Træløber 1 SY, Allike 7 R, Gråkrage 9 R, Stær 33 R, Bogfinke 11 R, Stillits 3 R, Grønsisken 2 OF, Dompap 2 R, Gulspurv 5 SY. Niels Bomholt Jensen
Sundet, Faaborg: Toppet Lappedykker 12 FU, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 8 R, Fiskehejre 4 FU, Blisgås 128 R, Grågås 80 FU, Gravand 2 FU, Knarand 10 FU, Taffeland 25 R, Troldand 260 R, Vandrikse 1 SY, Grønbenet Rørhøne 1 SY, Blishøne 15 FU, Hættemåge 70 R, Stormmåge 10 R, Sølvmåge 16 R, Svartbag 2 R. Per Damgaard Poulsen
Pugesø, Faaborg: Gråstrubet Lappedykker 1 R, Blishøne 1 R, Hættemåge 2 R, Stormmåge 1 R, Sølvmåge 2 AD R. Jacob Sterup
Bøjden By: Sanglærke 45 FU. Freddy Hansen
Ringe: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Lindkær v/Ravnholt: Knopsvane 12 R, Sangsvane 42 R, Grågås 148 FU, Gråand 43 R, Taffeland 3 R, Troldand 14 R, Havørn 1 2K R, Musvåge 3 R, Musvåge 2 OF, Tårnfalk 1 FU, Trane 1 SY, Vibe 140 R, Stor Flagspætte 5 T, Gærdesmutte 2 FU, Solsort 13 M FU, Sumpmejse 2 FU, Blåmejse 6 FU, Musvit 23 FU, Spætmejse 2 FU, Skovskade 1 OF, Allike 14 FU, Gråkrage 37 R, Ravn 5 SY, Skovspurv 12 FU, Bogfinke 44 FU, Gulspurv 3 R. Kell Grønborg
Lindkær v/Ravnholt: Trane 2 FU. Palle Bo Larsen
Ravnholt: Havørn 3 R. Karl Top
Ravnholt: Musvåge 5 R,  Vibe 100 R, Ravn 6 R. Michael L.J. Glentedal
Assistens Kirkegård, Odense: Jernspurv 1 SY, Kernebider 3 R. Evald Mehlsen 
Bispeenge: Grønirisk 1 SY. Evald Mehlsen
Lumby Inddæmmede Strand: Havørn 1 OF, Vibe 50 R. Evald Mehlsen
Odense Losseplads: Jernspurv 1 SY, Bjergirisk 10 OF. Evald Mehlsen
Slambassinet (Odense): Skægmejse 3 R. Evald Mehlsen
Broby Sø: Silkehale 28 R. Finn Just Christensen
Sybergland: Grågås 50 R, Pibeand 35 R, Krikand 23 R, Gråand 42 R, Taffeland 8 R, Troldand 35 R, Musvåge 1 R, Strandskade 4 R, Vibe 36 R, Stær 3 R, Stillits 4 R. Ivan Sejer Beck
Otterup: Pibesvane 2 AD R, Sangsvane 400 R. Søren Gjaldbæk
Wedellsborg Gods: Huldue 1 SY, Grønspætte 1 SY, Stor Flagspætte 5 SY. Mads Syndergaard
Jersore: Mosehornugle 1 AD R. Keld Skytte Petersen


          Sanglærke Foto: Poul Brugs Rasmussen      

 Torsdag den 10. marts 2016.                                   Solopgang: 06:42 Solnedgang: 18:10

Svendborgsund ved Iholm (06:55): Kongeederfugl 1 M AD R (opholder sig blandt mange ederfugle mellem Nordkosten og østenden af Iholm . - Den kan ses fra p-pladsen  ved Tankefuldskoven (drej mod syd ved krydset Rantzausmindevej - Tankefuldvej) ved at kigge mod SØ mod Horseskoven (skoven på Taasingekysten)
Christiansminde: Toppet skallesluger 2 R. Finn Skov
Svendborg Golfbane: Havørn 2 AD R, Musvåge 3 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 6 R, Sølvmåge 2 FU, Stor Flagspætte 3 TH, Gråkrage 5 R
Monnet og området ved Knude Dyb engene og kysten (08:30-13:15): Tårnfalk 1 M, Storspove 13 ( fløj til og fra de 2 lokaliteter) R+ FU+OF, Dobbeltbekkasin 1 FU, Stor Præstekrave 2 FU, Strandskade 14 FU, Grågås 150+ FU + OF, Blisgås 15+ R, Mørkbuget knortegås 8 FU, Bramgås 30+ FU, Toppet Skallesluger 17 FM+M OF, Gravand 62 FU, Hvinand 17 FM+M, Ederfugl. 50+ M + få FM, Gråand 25+ FU, Blishøne 30+ FU, Fiskehejre 6 r, Pibeand 40+ (ved Knude Dyb) R+OF, Sanglærke 50+ FU+R+SY, Musvåge 3 FU, Blå Kærhøg 1 FM FU
. Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Vejlen, Tåsinge (13.45-14.20): Blå Kærhøg 1 FM
. Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Hesselagergård, stubmark (10:00): Sanglærke 6 SY. Poul Brugs Rasmussen

              Kongeederfugl Foto: Finn Skov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Toppet Lappedykker 1 FU, Ederfugl 1000 FU,
Kongeederfugl 1 R, Stor Skallesluger 1 R, Strandskade 1 R. Leif Kristensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Ivan Sejer Beck
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Hans Henrik Bay
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Leif Bisschop-Larsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R . Peder Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU, Havørn 1 OF. Jens Kristian Holm
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 2 R, Knopsvane 8 R,
Kongeederfugl 1 M R, Hvinand 20 R, Toppet Skallesluger 20 R, Blishøne 70 R, Strandskade 2 R. Ella Mikkelsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Arne Bruun
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD R . Per Rasmussen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 R. Jens-Gert Hansen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Havørn 1 2K FU,
 Kongeederfugl 1 M R. Palle Bo Larsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 7 R, Skarv 4 R, Gravand 8 R, Ederfugl 1000 R, 
Kongeederfugl 1 M 3K+ R , Hvinand 2 R, Toppet Skallesluger 2 R, Hættemåge 14 R, Stormmåge 1 R, Sølvmåge 20 R, Svartbag 1 R. Anton Herrig Liebermann 
Tankefuld: Hvid Vipstjert 1 R, Jernspurv 1 SY. Ella Mikkelsen
Iholm: Gravand 5 R, Strandskade 1 R. Palle Bo Larsen
Thurø By m.m.: Grågås 71 FU. Arne Bruun
Egense: Blisgås 347 FU, Grågås 121 FU, Havørn 1 IMM OF, Duehøg 1 OF, Vibe 17 TH, Ravn 1 OF. Niels Andersen
Skårupøre Sund: Strandskade 23 R, Rødben 2 R. Arne Bruun
Vejlen, Tåsinge: Bramgås 1300 FU, Havørn 1 AD OF. Leif Bisschop-Larsen
Monnet, Tåsinge: Blisgås 5 OF, Grågås 30 R, Bramgås 1800 FU, Pibeand 20 R, Strandskade 2 R, Ravn 2 OF. Leif Bisschop-Larsen
Nørreballe Nor: Blisgås 110 R, Bramgås 2300 R, Havørn 1 AD R, Blå Kærhøg 1 R, Klyde 12 R. Gregers Johannesen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 2 SY. Gregers Johannesen
Vesteregn: Bramgås 3240 R, Rød Glente 1 OF, Musvåge 9 R, Sanglærke 4 SY. Nis Rattenborg
Syltemade Å: Fiskehejre 1 R, Musvåge 1 R, Stormmåge 1 R, Ringdue 1 R, Sanglærke 2 SY, Musvit 1 R, Allike 1 R, Dompap 1 R. Ella Mikkelsen
Torpeløkke: Ringdue 8 R, Solsort 10 R, Topmejse 1 R, Sortmejse 5 R, Blåmejse 2 R, Musvit 6 FU, Spætmejse 2 R, Træløber 1 SY, Bogfinke 1 R, Grønsisken 5 OF. Niels Bomholt Jensen
Hundstrup: Sangsvane 9 FU, Grågås 21 FU. Palle Bo Larsen
Ollerup: Stær 15 OF. Palle Bo Larsen
Sandholt: Sjagger 135 FU. Leif Kristensen
Ballen: Knopsvane 2 R, Grågås 8 OF, Musvit 1 R. Ella Mikkelsen
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 1 R, Knopsvane 2 R, Gravand 26 R, Pibeand 2 R, Knarand 2 R, Gråand 14 R, Taffeland 8 R, Troldand 56 R, Hvinand 62 R, Lille Skallesluger 1 M R, Stor Skallesluger 4 , Havørn 1 AD R, Duehøg 1 R, Musvåge 4 R, Fasan 1 R, Blishøne 2 R, Strandskade 3 R, Vibe 2 R, Hættemåge 4 R, Stormmåge 16 R, Sølvmåge 14 R, Ringdue 60 R, Gærdesmutte 2 R, Rødhals 1 SY, Solsort 3 R, Sumpmejse 2 R, Husskade 3 R, Ravn 3 R, Bogfinke 10 R, Gulspurv 3 R. Ella Mikkelsen
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 1 R, Gravand 26 R, Taffeland 4 R, Hvinand 62 FU, Lille Skallesluger 1 FU, Stor Skallesluger 4 R, Strandskade 2 R, Havørn 1 R. Leif Kristensen
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 1 R, Skarv 2 FU, Gravand 25 R, Skeand 1 M R, Taffeland 5 R, Troldand 25 R, Hvinand 97 FU, Lille Skallesluger 7 R, Stor Skallesluger 1 R, Blishøne 3 R, Strandskade 2 R, Sølvmåge 8 R, Hvid Vipstjert 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 9 R, Skarv 20 R, Fiskehejre 2 R, Gravand 18 R, Knarand 8 R, Taffeland 14 R, Troldand 210 R, Bjergand 280 R, Hvinand 7 FU, Lille Skallesluger 14 R, Stor Skallesluger 27 R, Havørn 1 R, Stor Flagspætte 2 R, Gærdesmutte 1 SY, Blåmejse 2 FU, Musvit 3 FU, Ravn 3 OF. Leif Kristensen 
Brahetrolleborg Gods og enge m.m: Knopsvane 3 R, Grågås 19 R, Knarand 24 R, Gråand 14 R, Troldand 4 R, Musvåge 2 R, Blishøne 1 R, Vibe 33 R, Hættemåge 2 R, Stær 5 R. Ella Mikkelsen
Sandholt: Sjagger 135 FU. Leif Kristensen
Silkeå: Troldand 4 R. Ella Mikkelsen
Faaborg Fjord: Toppet Lappedykker 10 FU, Skarv 30 R, Knopsvane 30 FU, Bramgås 60 R, Gravand 4 FU, Ederfugl 1000 FU, Sortand 15 R, Hvinand 20 FU, Toppet Skallesluger 25 FU, Blå Kærhøg 1 BR FU, Blishøne 100 FU. Per Damgaard Poulsen
Bøjden Nor: Skarv 8 R, Fiskehejre 7 R, Knopsvane 4 R, Grågås 19 FU, Gravand 9 R, Pibeand 62 FU, Krikand 21 FU, Spidsand 4 R, Troldand 230 R, Bjergand 470 R, Hvinand 5 FU, Toppet Skallesluger 8 R, Tårnfalk 1 R, Blishøne 4 R, Strandskade 7 R, Stor Præstekrave 5 R, Hjejle 12 R, Vibe 9 R, Almindelig Ryle 33 FU, Rødben 1 FU, Hættemåge 7 R, Stormmåge 18 R, Sølvmåge 15 R, Svartbag 3 R, Ringdue 1 R, Råge 7 FU. Niels Bomholt Jensen
Ringe: Rød Glente 1 OF. Lilly Sørensen n    
Broby Sø
: Rørspurv 1 SY. Finn Just Christensen
Ullerslev: Jernspurv 1 SY. Evald Mehlsen
Vesterholm Mose: Agerhøne 1 R. Evald Mehlsen
Vindinge Å, Kalvehave-E20/Gedsbjerg: Hvid Vipstjert 1 OF, Bjergirisk 52 R. Evald Mehlsen
Skaboeshuse: Strandskade 1 FU, Enkeltbekkasin 1 FU, Rødhals 6 FU, Solsort 6 FU, Grønirisk 16 FU, Gulspurv 82 FU. Kurt Kaack Hansen
Højnæs (Kerteminde Fjord): Knopsvane 6 R. Steen Lauritsen
Kerteminde Fj.& Kertinge Nor: Lille Lappedykker 10 FU, Toppet Lappedykker 98 R, Skarv 39 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 36 R, Sangsvane 17 R, Grågås 1 OF, Gravand 83 R, Pibeand 90 R, Gråand 92 R, Ederfugl 199 R, Hvinand 92 R, Toppet Skallesluger 83 R, Stor Skallesluger 36 R, Musvåge 1 OF, Blishøne 1245 R, Strandskade 12 R, Rødben 12 R, Hættemåge 225 R, Stormmåge 114 R, Sølvmåge 140 R, Svartbag 12 R, Ravn 1 OF. Steen Lauritsen
Kølstrup: Knopsvane 9 R, Sangsvane 158 R. Steen Lauritsen
Ladby: Knopsvane 75 R, Sangsvane 31 R. Steen Lauritsen
Fyns Hoved: Ederfugl 275 FU T, Toppet Skallesluger 45 FU, Storspove 25 FU, Tejst 1 FU. Jens Rasmussen


            Kongeederfugl Foto: Erik Thomsen        

 Onsdag den 9. marts 2016.                                   Solopgang: 06:45 Solnedgang: 18:08

Svendborgsund ved Iholm: Kongeederfugl 1 M AD R (opholder sig blandt mange ederfugle mellem Nordkosten og østenden af Iholm . - Den kan ses fra p-pladsen  ved Tankefuldskoven (drej mod syd ved krydset Rantzausmindevej - Tankefuldvej) ved at kigge mod SØ mod Horseskoven (skoven på Taasingekysten).
Thurø, Søndervej: Springfrøæg 3. Ole Ryge Petersen
Hallindskoven: Sangdrossel 1 SY. Esben Eriksen
Hou Nordstrand: Rød glente 2 T, Fjeldvåge 1 T, Hvid vipstjert 1 R. Erik Danielsen
Nørreballe Nor: Knopsvane 1 R, Blisgås 15 R, Bramgås 3800 R. Finn Skov
Ærø, Marstal: Sangdrossel 1 SY. Kim Bang Jensen
Broholm (10:00): Fiskehejre 2 R FU, Grågås 2 OF, Gråkrage 6 OF, Ringdue 4 OF, Vibe 3 OF, Troldand 12 FU, Gråand 16 FU R, Knopsvane 2 FU (samler til redde), Bogfinke
2 SY, Stor flagspætte 2 SY. Poul Brugs Rasmussen
Øster Hæsinge: Nældens takvinge 1 R (så banker foråret på!). Erik Ehmsen
Klintholm: Det Hvide C 1 R . Kim Petersen

             Kongeederfugl

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Toppet Lappedykker 1 R, Knopsvane 4 FU, Sangsvane 2 R, Gråand 2 R, Ederfugl 500 R,
Kongeederfugl 1 M FU, Toppet Skallesluger 13 R, Sølvmåge 25 R. Gunnar Jørgensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Ederfugl 1500 FU,
Kongeederfugl 1 M 3K+ FU. Jacob Sterup
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M FU. Peter Pelle Clausen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M R. Gregers Johannesen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 M R . Kresten Madsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Sangsvane 8 OF, Ederfugl 850 FU,
Kongeederfugl 1 M 2K FU, Hvinand 46 R, Lille Skallesluger 2 M 2K+ R, Toppet Skallesluger 8 FU,Spurvehøg 1 FU, Musvåge 1 OF, Strandskade 9 FU, Storspove 4 OF, Rødben 6 Ø. Kurt Kaack Hansen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 3 R,
Kongeederfugl 1 M AD R, Ederfugl 1000 R, Toppet Skallesluger 4 R, Fasan 1 SY, Strandskade 2 R, Jernspurv 1 SY, Spætmejse 1 R. Frank Desting
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 1 R, Knopsvane 2 R, Gråand 4 R, Ederfugl 450 R,
Kongeederfugl 1 M AD FU, Toppet Skallesluger 3 R. Svend Anker Schwebs
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Jørn Vinther Sørensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M SDR R. Martin Ravn
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Kresten Madsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M 3K+ FU. Lars Nielsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Kirsten Pedersen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M FU. Kell Grønborg
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 FU. Ole Bo Olsen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M AD FU. Finn Just Christensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro):
Kongeederfugl 1 M R. Nis Rattenborg
Svendborgsund (Lehnskov-Bro): Toppet Lappedykker 3 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 10 R, Knopsvane 6 R, Ederfugl 1000 FU,
Kongeederfugl 1 M FU , Hvinand 50 R, Toppet Skallesluger 10 R, Strandskade 6 R, Sølvmåge 30 R. Christian A. Jensen
Strandeng v/Horseskov: Storspove 1 FU. Jacob Sterup
Horseskov: Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Musvit 2 R, Spætmejse 2 R, Korttået Træløber 1 SY, Bogfinke 2 SY, Dompap 1 R. Christian A. Jensen
Hvidkilde Sø: Grågås 120 R. Niels Andersen
Noret, Tåsinge
: Gråstrubet Lappedykker 2 FU. Niels Bomholt Jensen
Vesteregn
: Blisgås 130 R, Bramgås 2430 R. Nis Rattenborg
Klæsø Nor
: Toppet Lappedykker 2 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Knopsvane 4 FU, Sangsvane 24 FU, Taffeland 5 R, Troldand 800 R, Bjergand 330 R, Blishøne 3 FU. Niels Bomholt Jensen
Nørreballe Nor
: Toppet Lappedykker 17 R, Skarv 37 R, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 5 R, Blisgås 150 R, Grågås 50 FU, Bramgås 3800 R, Gravand 6 R, Pibeand 95 FU, Knarand 5 OF, Krikand 10 R, Taffeland 25 R, Troldand 550 R, Bjergand 14 R, Hvinand 15 FU, Lille Skallesluger 22 R, Havørn 1 IMM OF, Musvåge 2 OF,  Blishøne 13 R, Strandskade 6 FU, Klyde 10 R, Vibe 5 R, Hættemåge 50 R, Stormmåge 20 R, Sølvmåge 2 R, Svartbag 4 R, Sanglærke 3 SY, Solsort 1 R, Råge 4 FU. Niels Bomholt Jensen
Ristinge Hale
: Knortegås 5 FU, Gravand 5 FU, Mosehornugle 3 R NAT, Sanglærke 4 SY, Sanglærke 5 SY. Hans-Henrik Wienberg
Snaremose Sø
: Sangsvane 1 OF, Grågås 25 R, Gravand 2 R, Pibeand 92 FU, Knarand 3 FU, Krikand 62 FU, Spidsand 47 FU, Skeand 2 FU, Blishøne 88 FU, Hættemåge 15 R, Stormmåge 2 R, Sølvmåge 1 R, Musvit 2 FU, Gråkrage 4 FU. Niels Bomholt Jensen
Tryggelev Nor & Salme Nor
: Rørdrum 1 SY, Bramgås 2000 R NAT, Havørn 1 OF, Tårnfalk 1 FU, Vibe 12 TH, Sanglærke 7 SY. Hans-Henrik Wienberg
Hou Nordstrand (Langeland): Sule 1 AD S, Fiskehejre 2 NØ, Sangsvane 22 NØ, Grågås 53 NØ, Bramgås 57 NØ, Ederfugl 5000 R, Sortand 1500 R, Rød Glente 3 NØ, Musvåge 19 NØ, Fjeldvåge 1 NØ, Vibe 34 NØ, Splitterne 1 NØ, Huldue 52 NØ, Ringdue 835 S, Sanglærke 20 NØ, Hvid Vipstjert 1 NØ, Misteldrossel 8 NØ, Allike 204 NØ, Stær 5 NØ. Erik Danielsen
Åmosen v/Ollerup
: Rørdrum 1 TH, Sangdrossel 1 R, Grønsisken 45 R. Arne Bruun
Knold Nor: Lille Lappedykker 40 FU, Toppet Lappedykker 2 FU, Knopsvane 28 FU, Grågås 15 FU, Bramgås 150 FU, Gravand 18 FU, Pibeand 20 FU, Gråand 15 FU, Ederfugl 350 FU, Hvinand 2 FU, Toppet Skallesluger 10 FU, Musvåge 1 FU, Blishøne 180 FU, Strandskade 38 FU, Stor Præstekrave 1 FU, Vibe 1 R, Storspove 17 FU, Rødben 11 FU, Hættemåge 60 FU, Stormmåge 10 FU, Sølvmåge 15 R, Svartbag 4 R, Sanglærke 5 SY, Hvid Vipstjert 1 R, Jernspurv 1 SY. Per Damgaard Poulsen 
Hestehave v/Gelskov: Rød Glente 1 R. Per Rasmussen
Hillerslev: Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Højrup v/Hillerslev: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Ravnsmose: Gråand 1 R, Musvåge 2 R, Ringdue 30 R, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 2 R, Sumpmejse 1 R, Topmejse 2 R, Sortmejse 1 SY, Gråkrage 4 R, Dompap 9 R, Gulspurv 3 R. Palle Bo Larsen
Odense: Musvåge 2 R. Eigil Larsen
Bispeenge: Gravand 20 FU, Pibeand 42 FU, Vibe 18 FU. Gunhild Brink
Dybmose: Musvåge 1 R. Eigil Larsen
Højby: Havørn 1 OF. Lars Nielsen
Koelbjerg: Havørn 1 AD OF. Eigil Larsen
Nyborg: Musvåge 1 R. Eigil Larsen
Nyborg: Havørn 1 OF, Musvåge 15 NØ. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Enge: Hvid Vipstjert 1 R. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Skov: Stor Flagspætte 2 R, Halemejse, Sydlig (europaeus) 1 R, Sumpmejse 3 SY, Sortmejse 1 SY, Spætmejse, Mørkbuget (caesia) 3 R, Skovskade 2 R, Grønsisken 5 R, Lille Korsnæb 2 R, Dompap 5 R, Gulspurv 2 SY. Frank Desting
Østerø Sø (Knudshoved): Stor Præstekrave 3 R. Peter Pelle Clausen
Østerø Sø (Knudshoved)
: Gravand 8 R, Pibeand 16 R, Krikand 3 R, Strandskade 2 R, Stor Præstekrave 1 R, Sanglærke 2 T, Skægmejse 2 R. Frank Desting
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning
: Klyde 2 FU. Gorm Gaarde   
Wedellsborg Gods: Musvåge 4 R, Tårnfalk 2 SY, Huldue 1 SY, Grønspætte 1 TH, Sjagger 100 FU, Sumpmejse 2 FU, Korttået Træløber 1 FU, Ravn 1 R, Kvækerfinke 50 FU. Mads Syndergaard
Husby Strand, Wedellsborg: Vibe 33 R. Mads Syndergaard
Flyvesandet: Grønspætte 1 R. Jens Kristian Holm
Enebærodde: Fiskehejre 1 R, Grågås 4 FU, Musvåge 5 OF, Tårnfalk 1 OF, Vandrefalk 1 OF, Fasan 3 SY, Stor Præstekrave 1 R, Vibe 5 YF TH, Ringdue 2 R, Ringdue 2 YF SY, Stor Flagspætte 2 FU, Sanglærke 15 YF SY, Engpiber 10 R, Gærdesmutte 1 YF SY, Jernspurv 2 YF SY, Rødhals 2 R, Solsort 2 YF SY, Fuglekonge 2 SY, Sumpmejse 2 FU, Musvit 3 FU, Allike 40 OF, Råge 1 FU, Gråkrage 66 OF, Ravn 1 OF, Bogfinke 20 YF SY, Grønirisk 3 FU, Grønsisken 6 FU, Gulspurv 10 YF SY. Gorm Gaarde
Hasmark Strand + hav v/Enebærodde: Gråstrubet Lappedykker 2 FU, Skarv 25 R NAT, Grågås 18 OF, Gravand 250 FU, Pibeand 70 FU, Gråand 100 FU, Ederfugl 540 FU, Sortand 45 FU, Fløjlsand 10 FU, Hvinand 7 FU, Toppet Skallesluger 132 FU, Strandskade 140 FU, Almindelig Ryle 20 T, Storspove 100 FU, Hættemåge 200 FU, Sølvmåge 50 FU. Gorm Gaarde 


          

 Tirsdag den 8. marts 2016.                                   Solopgang: 06:47 Solnedgang: 18:06

Svendborgsund øst for Iholm: Toppet Lappedykker 3 FU, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 4 R, Ederfugl 300 Kongeederfugl 1 M R
Ny Gesinge
: Bramgås 3000 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Arreskov sø
: Blisgås 242 R. Erik Ehmsen
Tange å og omegn (09:00): Vibe 2 OF V, Strandskade 2 R, Toppet skallesluger 8 FU, Ederfugl 10 FU, Grønspætte 1 SY, Gråand 4 FU, Knopsvane 2 FU. Poul Brugs Rasmussen
Lundeborg, matriklen (10:00): Rødhals 2 FU, Blåmejse 4 FU, Solsort 2 FU, Musvit 2 FU. Poul Brugs Rasmussen
Kjørup Slusemøllen: Klyde 28 R. Aksel Christensen
Egebjerggaard Skovmosen:
Misteldrossel min. 200 FU, Sangdrossel 1 SY. Aksel Christensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
: Toppet Lappedykker 1 R, Ederfugl 200 R,
Kongeederfugl 1 M AD FU . Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 1 FU . Esben Eriksen
Svendborgsund (Lehnskov-Bro)
:
Kongeederfugl 0 M AD R. Kristoffer Hansen
Rantzausmindeskoven (Povlinelund)
: Havørn 2 OF. Tom Giersing
Skovsbo v/Svendborg: Blisgås 37 R, Grågås 40 R, Gråand 2 R, Musvåge 1 R, Vibe 3 TH, Hættemåge 35 R, Stormmåge 6 R, Sølvmåge 3 R, Ringdue 8 R, Stor Flagspætte 1 TH, Sanglærke 5 SY, Gærdesmutte 2 SY, Jernspurv 2 SY, Solsort 5 R, Blåmejse 3 R, Musvit 2 R, Spætmejse 1 SY, Husskade 2 R, Allike 2 R, Råge 30 R, Gråkrage 5 R, Stær 2 SY, Gråspurv 4 R, Skovspurv 12 R, Bogfinke 5 SY, Grønirisk 4 FU, Grønsisken 4 FU, Gulspurv 3 SY. Niels Andersen
Egense: Knopsvane 2 R, Krikand 3 R, Gråand 28 FU, Troldand 6 R, Rød Glente 1 OF, Hjejle 1 R, Vibe 77 OF, Mosehornugle 1 R. Niels Andersen
Egense: Rød Glente 1 NØ. Arne Bruun
Nørreballe Nor: Lille Lappedykker 2 R, Toppet Lappedykker 16 R, Gråstrubet Lappedykker 4 R,
Nordisk Lappedykker 1 R, Skarv 22 R, Fiskehejre 6 R, Knopsvane 26 R, Blisgås 65 R, Grågås 380 R, Bramgås 2120 R, Gravand 28 R, Pibeand 190 R, Krikand 26 R, Gråand 20 R, Skeand 6 R, Taffeland 60 R, Troldand 980 R, Bjergand 6 R, Hvinand 12 R, Lille Skallesluger 6 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Strandskade 12 R, Klyde 16 R, Vibe 92 R, Hættemåge 110 R, Stormmåge 230 R, Sølvmåge 90 R, Sanglærke 6 R, Stær 4 R. Nis Rattenborg
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 2 R, Fiskehejre 5 R, Havørn 1 IMM OF. Nis Rattenborg
Flådet (Tranekær): Trane 2 R. Nis Rattenborg
Hou Nordstrand (Langeland): Fiskehejre 2 NØ, Sangsvane 20 NØ, Blisgås 16 NØ, Grågås 381 NØ, Bramgås 175 NØ, Gravand 12 NØ, Knarand 2 NØ, Stor Skallesluger 2 NØ, Havørn 1 3K SØ, Duehøg 1 SØ, Musvåge 24 NØ, Vibe 15 NØ, Huldue 55 NØ, Ringdue 1115 SØ, Hedelærke 1 NØ, Sanglærke 16 NØ, Sjagger 12 NØ, Misteldrossel 4 NØ, Allike 155 S, Stær 19 SØ. Eske Frank Morthensen
Gudbjerg: Rød Glente 2 FU, Vandrefalk 1 OF, Huldue 2 OF. Leif Bisschop-Larsen
Ulbølle: Jernspurv 1 FU, Kernebider 1 FU. Niels Bomholt Jensen  
Sollerup: Grågås 76 FU, Troldand 175 FU, Hvinand 2 FU, Fjeldvåge 1 FU, Trane 2 FU, Vibe 8 FU, Sanglærke 30 FU, Gærdesmutte 3 FU, Sjagger 85 FU, Halemejse 2 FU, Spætmejse 1 SY, Gulspurv 3 FU. Jens Rasmussen
Nakkebølle Fjord: Lille Lappedykker 9 FU, Toppet Skallesluger 1 R, Strandskade 2 R. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 9 R, Skarv 24 R, Fiskehejre 9 R, Sangsvane 15 R, Blisgås 5 OF, Knarand 15 R, Krikand 14 R, Taffeland 6 R, Troldand 260 R, Bjergand 350 R, Hvinand 13 FU, Lille Skallesluger 19 FU, Stor Skallesluger 17 FU, Havørn 1 AD R, Musvåge 2 R, Blishøne 22 FU, Vibe 3 R, Ringdue 2 R, Isfugl 2 R, Gærdesmutte 1 R, Gråkrage 2 R, Grønsisken 40 FU. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle skove (Enemærket m.m.): Musvåge 1 R, Ringdue 6 R, Grønspætte 1 R, Gærdesmutte 1 R, Fuglekonge 1 FU, Halemejse 5 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 3 FU, Ravn 1 YF TH, Bogfinke 2 R, Grønirisk 14 R, Grønsisken 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Storskov v/Sibirien: Gærdesmutte 2 R, Solsort 1 R, Fuglekonge 1 R, Halemejse 1 R, Sumpmejse 5 R, Blåmejse 3 FU, Musvit 4 R, Spætmejse 1 R, Ravn 2 YF BR, Bogfinke 2 R, Dompap 2 R, Kernebider 1 R. Niels Bomholt Jensen
Gammelskov: Skarv 2 FU, Fiskehejre 2 R, Grågås 2 R, Gråand 2 R, Troldand 7 R, Stor Flagspætte 3 R, Solsort 1 R, Sumpmejse 2 FU, Sortmejse 2 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 2 FU, Musvit 1 SY, Skovskade 2 FU, Allike 6 OF, Gråkrage 7 R, Bogfinke 1 R, Grønsisken 4 FU. Leif Kristensen
Tranesvænge/Skælmshave: Gråstrubet Lappedykker 1 R, Knopsvane 2 R, Gråand 10 R, Troldand 1 R, Havørn 1 OF, Musvåge 1 R, Blishøne 4 FU, Ringdue 2 R, Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 1 R, Spætmejse 3 R, Træløber 1 FU, Skovskade 1 R, Bogfinke/Kvækerfinke 30 FU. Leif Kristensen
Malsdam: Musvåge 2 OF, Ringdue 2 R, Stor Flagspætte 1 OF, Stor Flagspætte 2 R, Blåmejse 2 FU, Spætmejse 1 SY, Skovskade 2 R, Gråkrage 1 R, Bogfinke 5 FU. Leif Kristensen
Mose v/Svanningevej: Misteldrossel 1 SY. Jacob Sterup
Sundet, Faaborg: Toppet Lappedykker 12 FU, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 7 R, Fiskehejre 4 FU, Grågås 40 R, Gravand 2 FU, Gråand 10 R, Skeand 1 M R, Taffeland 10 R, Troldand 180 R, Hvinand 1 FU, Grønbenet Rørhøne 2 SY, Blishøne 10 FU, Hættemåge 40 R, Stormmåge 20 FU, Sølvmåge 15 R, Svartbag 2 R, Allike 100 Ø, Stor Gråsisken 12 FU, Rørspurv 4 R. Per Damgaard Poulsen 
Dyreborg By: Blisgås 37 NØ. Freddy Hansen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Gravand 16 FU, Havørn 2 AD FU, Vibe 200 FU. Jens Rasmussen
Odense Å (fra Dalumvej-Åsum): Kernebider 1 R. Evald Mehlsen
Egensedybet: Havørn 1 IMM OF. Ella Mikkelsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Lille Lappedykker 2 SY, Gråstrubet Lappedykker 3 R, Pibeand 120 R, Lille Skallesluger 9 , Musvåge 1 R, Klyde 4 R, Vibe 7 R, Storspove 12 R. Ella Mikkelsen
Fjordmarken: Fiskehejre 2 R, Sangsvane 7 R, Grågås 8 NØ, Grågås 160 R, Bramgås 3000 R, Gravand 5 R, Krikand 36 R, Troldand 4 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Blishøne 15 R, Vibe 12 NØ, Ringdue 220 R, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 2 SY, Sangdrossel 1 SY, Blåmejse 1 R, Allike 2 R, Gråkrage 21 R, Skovspurv 1 R, Grønirisk 1 R, Gulspurv 1 R. Ella Mikkelsen
Hofmansgave: Blisgås 22 R, Fjeldvåge 1 R, Skovskade 3 R, Bogfinke 30 R. Ella Mikkelsen 
Industriområde V - Nyborg: Musvåge 4 NØ. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Enge: Rødben 7 FU, Sølvmåge 1 R, Sanglærke 7 R. Peter Pelle Clausen
Østerø Sø (Knudshoved): Pibeand 50 R, Troldand 8 R, Strandskade 6 R, Stor Præstekrave 2 R, Engpiber 1 R. Peter Pelle Clausen
Flyvesandet: Huldue 11 NV, Hedelærke 2 NØ, Misteldrossel 2 SY. Søren Gjaldbæk
Nærå Strand/Agernæs Flak: Klyde 33 R. Søren Gjaldbæk
Gyldensteen: Kystlagunen: Havørn 1 AD OF. Torben Skytte Hvass


          Rødben Foto: Poul Brugs Rasmussen

 Mandag den 7. marts 2016.                                   Solopgang: 06:50 Solnedgang: 18:04

Kogtved, matriklen: Grønspætte 1 R, Jernspurv 1 SY
Svendborg Golfbane: Sangsvane 3 NØ, Havørn 2 OF, Havørn 1 SV, Musvåge 2 R, Blishøne 6 R, Hættemåge 60 FU, Stor Flagspætte 3 R, Spætmejse 1 R, Dompap 2 R
Sørup Sø: Troldand 6 R, Stor Skallesluger 8 R
Kajbjergskove (14:00): Havørn 1 OF V (mobbet af 5 Gråkrager), Ravn 2 FU, Dådyr 45 R FU. Ole Hansen, Poul Brugs Rasmussen
Slipshavn, Lindholm (14:30): Rødben 10 FU, Gravand 18 FU, Gråand 6 FU, Grågås 6 FU, Strandskade 8 FU R, Ederfugl 8 FU, Toppet lappedykker 1 FU, Hvin and 12 FU, Svartbag 3 R, Sølvmåge 6 R, Hættemåge 12 FU, Sanglærke 3 FU, Husskade 2 FU, Lille lappedykker 12 FU, Knopsvane 2 FU. Ole Hansen, Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausmindeskoven (Povlinelund)
: Grønspætte 1 TH. Niels Andersen
Nørreballe Nor: Bramgås 2100 R. Nis Rattenborg
Pæregård Skov og Snave Skov: Havørn 1 AD OF, Natugle 1 YF BR. Jane Ditzel
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 2 FU, Fiskehejre 6 FU, Havørn 1 FU. Hans-Henrik Wienberg
Mose v/Svanningevej: Sangdrossel 1 SY. Jacob Sterup
Bøjden Nor: Skarv 4 R, Fiskehejre 2 FU, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 22 R, Sangsvane 36 R, Grågås 139 R, Gravand 4 R, Pibeand 64 FU, Krikand 41 FU, Gråand 42 FU, Spidsand 8 FU, Taffeland 5 R, Troldand 330 R, Bjergand 820 R, Hvinand 3 FU, Toppet Skallesluger 4 FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 20 FU, Strandskade 6 R, Stor Præstekrave 5 R, Vibe 4 R, Almindelig Ryle 9 FU, Stormmåge 48 FU, Sølvmåge 9 R, Svartbag 2 R, Solsort 2 R, Bogfinke 1 R. Leif Kristensen
Ravnholt: Havørn 1 YF BR. Karl Top 
Nørre Broby: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Sallinge: Rød Glente 1 R. Per Rasmussen
Skov SV for Vantinge: Musvåge 9 NØ, Ravn 2 YF K. Per Rasmussen
Lindholm v/Allested: Rød Glente 1 YF TH. Per Rasmussen
Dræby Fed: Havørn 1 OF. Michael L.J. Glentedal
Elmelund: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 1 OF, Gråand 4 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Fasan 1 R, Blishøne 1 R, Hættemåge 8 R, Stormmåge 1 R, Ringdue 300 R, Stor Flagspætte 2 R, Sanglærke 5 R, Gærdesmutte 2 R, Solsort 3 R, Sjagger 100 R, Sumpmejse 1 R, Blåmejse 4 R, Musvit 5 R, Spætmejse 1 R, Husskade 25 R, Allike 1 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 4 R, Dompap 2 M R, Gulspurv 1 SY, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 100 R. Ella Mikkelsen
Marslev: Agerhøne 2 FU. Martin Strømkjær 
Fjordmarken: Bramgås 2100 R. Kurt Due Johansen
Hofmansgave: Rød Glente 1 R. Kurt Due Johansen
Ringe (Nordfyn): Sangsvane 250 FU, Blisgås 556 FU, Bramgås 700 FU. Kurt Due Johansen
Villestofte: Jernspurv 1 SY. Evald Mehlsen
Langesø Gods + Langesø: Toppet Lappedykker 9 R, Stor Skallesluger 81 R, Jernspurv 1 SY. Evald Mehlsen
Vejrup (Odense V): Grønspætte 1 R. Evald Mehlsen
Skaboeshuse: Gravand 6 FU, Enkeltbekkasin 1 FU, Ringdue 300 N, Solsort 21 R, Allike 500 NØ. Kurt Kaack Hansen
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 1 R, Fiskehejre 5 R, Knopsvane 10 R, Blisgås 40 R, Grågås 11 R, Bramgås 40 OF, Gravand 2 R, Pibeand 54 R, Knarand 48 R, Gråand 218 R, Skeand 9 R, Taffeland 36 R, Troldand 187 R, Hvinand 47 R, Lille Skallesluger 13 R, Stor Skallesluger 1 R, Blishøne 590 R, Strandskade 2 R, Vibe 2 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 5 R, Toppet Lappedykker 1 R, Grågås 13 R, Gravand 5 R, Gråand 10 R, Ederfugl 11 R, Hvinand 64 R, Toppet Skallesluger 4 R, Strandskade 4 R, Storspove 3 R, Rødben 2 R, Hættemåge 2 R, Stormmåge 14 R, Sølvmåge 10 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø: Grågås 16 R, Gravand 7 R, Pibeand 138 R, Krikand 27 R, Gråand 17 R, Blishøne 2 R, Strandskade 4 R, Storspove 1 R, Sølvmåge 2 R, Sanglærke 2 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Fiskehejre 1 R, Blisgås 30 OF, Grågås 6 R, Gravand 14 R, Gråand 9 R, Strandskade 2 R, Vibe 2 R, Hættemåge 4 R, Sølvmåge 2 R, Sanglærke 2 R, Gråkrage 15 R, Gulspurv 1 R. Jens Bækkelund


          Stenvender

 Søndag den 6. marts 2016.                                   Solopgang: 06:55 Solnedgang: 18:04

Thurø Rev (14:00-15:30): Mørkbuget knortegås 48 FU (een flok på vandet, meget "snakkende", på sydsiden af revet), Gravand 10 FU, Standskade 2 FU, Vibe 1 FU, Rødben 1 FU; Sangdrossel 2 SY ved campingpladsen). Jan Stener Jørgensen
Kogtved, matriklen
: Ringdue 2 FU, Jernspurv 1 SY, Rødhals 1 FU, Bogfinke 1 FU, Grønsisken 3 FU, Dompap 2 R
Svendborgsund ved Iholm: Toppet Lappedykker 1 FU, Bjergand 1 R, Ederfugl 300 R, Toppet Skallesluger 4 R
Hedeskov/Fruensvænge (Kirkebyskovene): Gærdesmutte 1 R, Sumpmejse 1 R, Sortmejse 1 SY, Musvit 6 R
Rårud Skov: Ringdue 3 R, Stor Flagspætte 1 R
Slæbæk Skov: Ringdue 1 R
Sortemosen: Ravn 2, Grønspætte 1 R. Morten Kristiansen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Sofielund: Lille Gråsisken 6 FU. Niels Andersen
Hallindskoven & Gammel Hestehave: Storspove 1 S. Esben Eriksen
Thurø Rev: Grågås 8 R, Vibe 9 OF, Sanglærke 4 SY, Stær 7 R. Klaus Berggreen
Egsmade: Gravand 2 R, Krikand 6 R, Gråand 15 R, Blishøne 9 R. Arne Bruun
Skårupøre Sund: Stor Skallesluger 1 M R, Grønspætte 1 R. Arne Bruun
Maegård Odde: Grågås 2 R, Pibeand 16 R, Krikand 3 R, Grønspætte 1 TH. Arne Bruun
Vejstrup Å (vej 163 t/udløb): Vandstær 1 FU. Arne Bruun
Flådet (Tranekær): Stær 35 R. Esben Eriksen
Hou Nordstrand (Langeland): Toppet Lappedykker 15 R, Grågås 8 NØ, Bramgås 8 NØ, Gravand 2 R, Troldand 1 R, Bjergand 1 R, Ederfugl 3500 R, Havlit 50 R, Sortand 7400 R, Fløjlsand 30 R, Toppet Skallesluger 20 R, Stor Skallesluger 1 V, Strandskade 4 R, Stor Præstekrave 1 NØ Esben Eriksen
Lohals: Toppet Lappedykker 50 R, Bjergand 600 R, Ederfugl 7000 R, Sortand 1000 R. Esben Eriksen 
Botofte Skovmose:
Sølvhejre 2 FU . Jane Ditzel
Nørreballe Nor: Toppet Lappedykker 8 R, Gråstrubet Lappedykker 3 R, Lille Skallesluger 4 R, Strandskade 12 R, Klyde 2 R, Vibe 108 R. Nis Rattenborg
Vesteregn: Musvåge 6 R, Sanglærke 2 SY, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 1 SY, Musvit 2 SY, Husskade 2 TH, Gulspurv 1 SY. Nis Rattenborg
Ulbølle: Skovsneppe 1 R. Lilly Sørensen, Niels Bomholt Jensen
Ravnholt: Havørn 1 R. Karl Top
Gadsbølle: Havørn 1 AD OF. Sten Nielsen
Glorup Park m/Holmesø: Bramgås 50 OF, Gråand 4 R, Blishøne 7 R, Sumpmejse 1 SY, Spætmejse 2 R, Korttået Træløber 1 FU. Palle Nielsen
Grusgrave ved Anhof (Øksendrup): Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 3 R, Gråand 4 R, Taffeland 20 R, Troldand 30 R, Tårnfalk 1 R, Blishøne 8 R. Palle Nielsen
Havrevænge v/Gislev: Tårnfalk 1 FU. Palle Nielsen
Ryslinge: Solsort 8 R, Grønsisken 12 R, Dompap 6 R. Palle Nielsen
Hersnap: Grønspætte 1 R. Vivian Risør Neidel
Brændholt Skov: Gråand 9 , Blishøne 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Spætmejse 1 SY, Gråkrage 3 R, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY. Ella Mikkelsen
Ravnebanke Skov: Ringdue 4 R, Gærdesmutte 1 R, Sjagger 1 R, Sumpmejse 2 FU, Musvit 3 R, Spætmejse 1 SY, Stor Tornskade 1 R, Skovskade 1 R, Bogfinke 1 R, Gulspurv 6 R. Ella Mikkelsen
Elverud Skov: Ringdue 6 R, Sjagger 40 FU, Skovskade 1 R, Allike 4 R. Ella Mikkelsen
Travn Skov: Knopsvane 1 R, Musvåge 2 R, Fasan 1 R, Blishøne 1 R, Musvit 1 R, Spætmejse 1 SY, Dompap 1 M R. Ella Mikkelsen
Fangel: Lille Lappedykker 1 R, Skarv 16 R, Fiskehejre 1 OF, Grågås 2 R, Gråand 4 R, Troldand 1 BR R, Fasan 2SY, Vandrikse 2 R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 1 R, Sølvmåge 10 OF, Ringdue 5 SY, Stor Flagspætte 3 YF TH, Sanglærke 3 SY, Gærdesmutte 5 SY, Solsort 10 R, Sjagger 130 SY, Sumpmejse 1 SY, Blåmejse 2 FU, Musvit 5 SY, Spætmejse 1 SY, Korttået Træløber 1 SY, Husskade 5 R, Allike 4 R, Råge 5 OF, Gråkrage 10 R, Skovspurv 3 R, Bogfinke 3 SY, Kvækerfinke 1 OF, Grønirisk 2 SY, Grønsisken 5 R, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 55 R, Dompap 2 R, Gulspurv 4 SY. Thomas Vikstrøm 
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Fiskehejre 1 FU, Knopsvane 3 FU, Grågås 21 FU, Pibeand 23 FU, Knarand 4 FU, Krikand 7 FU, Spidsand 4 FU, Taffeland 7 FU, Troldand 5 FU, Hvinand 4 FU, Lille Skallesluger 10 AD FU, Musvåge 1 LF R, Blishøne 4 FU, Strandskade 4 R, Hættemåge 18 FU, Sølvmåge 18 R, Blåmejse 1 FU, Musvit 4 FU, Gråkrage 1 R, Dompap 2 FU, Gulspurv 1 FU. Dieter Maaszen
Hessum: Sangsvane 35 FU. Dieter Maaszen
Stavids Å v/Margård: Duehøg 1 F R. Martin Strømkjær
Skaboeshuse: Tårnfalk 1 FU, Strandskade 4 FU, Vibe 26 FU, Enkeltbekkasin 1 FU, Ringdue 60 FU, Rødhals 3 FU, Allike 89 FU, Gråkrage 36 FU, Grønirisk 25 FU, Stillits 2 FU. Kurt Kaack Hansen
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 5 VDR R, Skarv 6 R, Knopsvane 1 R, Ederfugl 11 R, Toppet Skallesluger 3 R, Blishøne 1 R, Sortgrå Ryle 6 R, Skærpiber 2 R. Peter Staarup Christensen
Vomme Sø: Musvåge 2 R. Dan Blohm
Lund s.f.Motorvej Voldby: Grågås 2 OF, Musvåge 2 R. Dan Blohm
Rønninge: Musvåge 1 R. Dan Blohm
Skellerup (Nyborg): Musvåge 2 R. Dan Blohm
Brunshuse: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 R, Sanglærke 2 SY. Kirsten Pedersen
Enemærket v/Mullerød: Fiskehejre 2 R, Knopsvane 4 FU, Sangsvane 5 FU, Grågås 10 OF, Musvåge 1 R, Ringdue 50 R, Sanglærke 8 R, Grønsisken 20 FU, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 30 T. Kirsten Pedersen
Feddet v/Brydegård: Sanglærke 5 SY. Kirsten Pedersen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Knopsvane 18 R, Bramgås 30 OF, Ederfugl 650 FU, Hvinand 15 FU, Toppet Skallesluger 4 FU. Kirsten Pedersen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Fiskeholm: Skarv 15 R, Knopsvane 4 R, Ederfugl 10 R, Toppet Skallesluger 5 FU, Blishøne 150 FU, Strandskade 2 OF. Kirsten Pedersen
Smørhaver: Musvåge 1 FU, Sanglærke 3 SY, Halemejse 3 FU, Spætmejse 2 R. Kirsten Pedersen
Tjørnehoved: Fiskehejre 3 R, Grågås 6 R, Gravand 3 R, Musvåge 2 R, Vibe 10 R, Ringdue 20 R, Sanglærke 7 SY, Sjagger 8 R, Stær 15 R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 20 OF. Kirsten Pedersen
Flyvesandet:
Grønspætte 3 SY, Ravn 1 OF. Kresten Madsen
Krogsbølle: Sangsvane 320 R, Grågås 155 R. Kresten Madsen
Lunde v/Otterup: Stillits 30 FU. Jens Bækkelund


             Gulspurv Foto: Poul Brugs Rasmussen

 Lørdag den 5. marts 2016.                                    Solopgang: 06:57 Solnedgang: 18:02

Ollerup, Åmosen : Rørdrum 1 HØ (formiddag). Peder Skou  [Apollo Books]
Lundeborg, matriklen
(10:00): Gulspurv 4 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 2 FU, Gråspurv 8 FU, Ringdue 2 FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Thurø Rev: Fiskehejre 1 R, Grågås 8 R, Gravand 8 R, Pibeand 5 R, Gråand 1 R, Strandskade 2 R, Sanglærke 2 R, Engpiber 1 R. Arne Bruun
Vesteregn: Rød Glente 1 OF, Blå Kærhøg 1 BR OF. Nis Rattenborg
Nydam: Skarv 1 R, Skarv 1 OF, Gråand 11 R, Troldand 8 R, Lille Skallesluger 1 R, Fasan 1 R, Blishøne 1 R, Sølvmåge 2 R, Solsort 6 R, Blåmejse 2 R, Musvit 1 SY. Leif Kristensen
Barløse: Sumpmejse 2 FU, Sortmejse 1 FU, Blåmejse 2 FU, Husskade 2 YF B. Villy-Erik Schødts
Mose v/Svanningevej: Musvåge 1 R, Sangdrossel 1 SY, Korttået Træløber 1 SY. Jacob Sterup
Firtalsstrand & Mellemstykket: Havørn 1 2K R. Kresten Madsen
Brockdorff Skov: Skovhornugle 1 R. Lars Hansen
Fællesstrand (inkl. Tornen): Pibeand 40 R, Stor Præstekrave 2 R, Almindelig Ryle 20 R, Storspove 40 R, Snespurv 1 R. Lars Hansen
Gyldensteen: Engsøen: Lille Skallesluger 5 R. Jens Bækkelund 


DOF's aktuelle nyhedsbrev d 4/03 - 2016:
              Er vi kritiske nok i forhold til at bestemme lunder?
              Skov- eller mosehornugle?
              GUIDE: Sølvmåger med gule ben eller middelhavssølvmåge
              DOF afholder rep-møde i april


             Træløber Nana Agger

 Fredag den 4. marts 2016.                                    Solopgang: 07:00 Solnedgang: 18:00

Kogtved, matriklen: Ringdue 2 FU, Jernspurv 1 SY, Rødhals 1 FU, Solsort 8 FU, Grønsisken 3 FU
Svendborg Golfbane: Musvåge 1 R, Musvåge 1 SY, Blishøne 2 FU, Blishøne 2 R, Stor Flagspætte 1 TH, Spætmejse 1 SY, Allike 20 FU, Råge 150 FU, Sortkrage/Gråkrage 1 FU, Gråkrage 1 FU, Dompap 1 SY
Sørup Sø: Fiskehejre 2 R, Troldand 8 R, Stor Skallesluger 16 R, Blishøne 2 R
Nordenden af Langeland
: Trane 5 R. Gitte Ibsen
Ollerup, Åmosen
(09:00): Havørn 1 R, Rørdrum 1 HØ (skumringen). Peder Skou  [Apollo Books]
Knarreborg Mølle (10:30): Grønbenet rørhøne 5 R FU, Ringdue 4 R, Gråand 2 FU, Spætmejse 1 FU, Bogfinke 4 FU. Poul Brugs Rasmussen
Brændegård Sø: Ederfugl 1 M R. Jan Stener Jørgensen
Helnæs: Træløber 1 R. Nana Agger [nanaagger.dk]

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausmindeskoven (Povlinelund): Grønsisken 75 FU, Lille Gråsisken 1 FU. Niels Andersen
Store Byhave (Svendborg): Silkehale 14 R. Arne Bruun
Tryggelev Nor & Salme Nor: Vandrefalk 1 M JUV R. Nis Rattenborg
Ristinge Hale: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 19 R, Storspove 230 R. Nis Rattenborg
Urehoved: Grågås 2 FU, Bramgås 160 FU, Pibeand 186 FU, Krikand 52 FU, Gråand 28 FU, Spidsand 9 FU, Taffeland 1 FU, Troldand 181 FU, Blishøne 9 FU, Strandskade 35 FU, Vibe 4 FU, Råge 17 FU, Sortkrage 2 FU, Gråkrage 6 FU, Stær 25 FU. Lars Ole Gjesing
Hvidkilde Sø: Skarv 6 R, Grågås 95 R, Gråand 35 R, Troldand 625 R, Hvinand 12 R, Stor Skallesluger 8 R, Havørn 1 AD R, Musvåge 2 R, Blishøne 10 R, Hættemåge 18 R, Sølvmåge 2 R. Niels Andersen
Sortemosen (Sydfyn): Lille Lappedykker 1 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 8 R, Sangsvane 60 R NAT, Grågås 10 R, Gravand 4 R, Ederfugl 1 M R, Blå Kærhøg 1 BR OF, Blishøne 31 R, Ringdue 80 R, Stær 30 OF. Arne Bruun
Lakkendrup Skov/Charlottenlund: Sangsvane 172 R, Blisgås 82 R, Grågås 50 R. Arne Bruun
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 1 FU, Skarv 1 FU, Skarv 1 OF, Sangsvane 5 , Grågås 1 R, Gravand 15 FU, Pibeand 3 R, Knarand 4 R, Gråand 48 R, Taffeland 8 R, Troldand 66 R, Ederfugl 1 M R, Hvinand 76 FU, Blishøne 2 R, Strandskade 2 R, Sølvmåge 9 R, Ringdue 3 OF, Sanglærke 1 SY, Hvid Vipstjert 1 OF, Gærdesmutte 2 SY, Solsort 1 R, Musvit 1 FU, Allike 2 OF, Allike 6 R, Gråkrage 2 OF, Ravn 1 OF, Bogfinke 1 SY, Bogfinke/Kvækerfinke 17 R, Grønirisk 2 OF, Stillits 4 OF, Grønsisken 33 OF, Dompap 1 OF, Gulspurv 1 R. Gunnar Jørgensen
Torpeløkke: Sangsvane 5 , Musvåge 1 OF, Bogfinke 1 SY. Gunnar Jørgensen
Fiskerup Skov: Tårnfalk 1 OF, Allike 1 R. Gunnar Jørgensen
Sølvbjerg Skov: Fiskehejre 1 R, Krikand 2 R, Troldand 1 R, Stor Skallesluger 6 R, Musvåge 1 R, Ringdue 15 R, Stor Flagspætte 1 R, Hvid Vipstjert 1 OF, Rødhals 1 R, Solsort 10 R, Sjagger 55 R, Fuglekonge 1 R, Sumpmejse 1 R, Topmejse 1 R, Sortmejse 1 R, Blåmejse 4 R, Musvit 5 R, Spætmejse 4 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 4 R, Dompap 1 SY, Gulspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen  
Fiskerup Skov: Tårnfalk 1 OF, Allike 1 R. Gunnar Jørgensen
Vester Hæsinge: Grønsisken 11 FU. Leif Kristensen
Sandholt: Grågås 10 R, Taffeland 3 R, Stor Skallesluger 3 R, Musvåge 1 R, Grønbenet Rørhøne 1 FU, Blishøne 4 FU. Leif Kristensen
Sollerup: Fiskehejre 2 OF, Knopsvane 4 FU, Grågås 34 R, Krikand 2 R, Gråand 4 R, Havørn 1 IMM R, Musvåge 2 OF, Blishøne 1 FU, Vibe 1 R, Hættemåge 4 FU, Stormmåge 66 FU, Sølvmåge 4 R, Rødhals 1 R, Solsort 2 R, Sjagger 12 R, Sumpmejse 2 FU, Musvit 1 R, Musvit 2 SY, Bogfinke 3 R, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 2 FU. Leif Kristensen
Årslev: Rød Glente 1 N. Per Rasmussen
Ravnholt: Havørn 2 AD R, Havørn 1 IMM OF. Peter Pelle Clausen
Ravnholt: Blisgås 70 OF, Blisgås 15 R, Havørn 2 AD R, Musvåge 7 FU, Grønspætte 1 R. Henrik Mørup-Petersen
Mullerup Skov: Musvåge 2 FU, Musvåge 1 TH, Stor Flagspætte 1 TH, Sanglærke 1 R, Solsort 2 FU, Sjagger 2 R, Blåmejse 3 R, Blåmejse 1 SY, Musvit 5 FU, Musvit 1 SY, Spætmejse 3 FU, Spætmejse 3 TH, Ravn 1 R, Dompap 2 R. Else Klint
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 6 R, Skarv 45 R, Ederfugl 8 R, Sortgrå Ryle 1 R. Thomas Varto Nielsen
Knudshoved Færgehavn: Lille Skallesluger 8 R. Poul Vesterlund Pedersen
Nyborg Fjord: Lille Lappedykker 14 R, Gravand 4 R, Hvinand 4 R. Thomas Varto Nielsen
Refsvindinge: Stor Flagspætte 2 R. Thomas Varto Nielsen 
Lillemølle (Ørbæk Å): Vandstær 1 R. Lars Hansen
Lillemølle (Ørbæk Å): Vandstær 1 R. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Enge: Lille Lappedykker 15 FU, Havørn 1 AD OF, Sanglærke 3 SY, Engpiber 1 R. Peter Pelle Clausen
Slipshavn Enge: Krikand 2 R, Stor Præstekrave 1 R, Storspove 1 R, Sanglærke 2 R. Thomas Varto Nielsen
Vindinge Å, E20-Vindinge: Grønirisk 2 R. Thomas Varto Nielsen
Vejrup (Odense V): Grønspætte 1 R. Evald Mehlsen
Odense Eventyr Golf: Spurvehøg 1 R. Evald Mehlsen 
Højstrup (Odense): Husskade 146 R NAT. Dieter Maaszen
Broby Sø: Toppet Lappedykker 1 FU, Knopsvane 2 R, Grågås 120 R, Knarand 4 R, Gråand 12 R, Troldand 2 R, Vandrikse 3 R, Blishøne 6 FU, Hættemåge 2 R, Sølvmåge 1 FU, Ringdue 8 R, Tyrkerdue 1 R, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 3 SY, Solsort 4 FU, Skægmejse 2 R, Halemejse 4 FU, Sumpmejse 2 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 5 FU, Husskade 4 FU, Allike 4 OF, Råge 1 OF, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 3 FU, Skovspurv 6 FU, Bogfinke 3 R, Grønirisk 1 R, Stillits 3 FU, Grønsisken 6 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 3 FU, Dompap 3 R, Gulspurv 2 R. Finn Just Christensen
Røjle Mose: Sortmejse 1 SY. Erik Busk
Middelfart: Kernebider 1 SY. Michael Mosebo Jensen
Eskør Inddæmning (Hybæk): Sangsvane 4 NØ, Huldue 17 R. Michael Mosebo Jensen
Føns Vang: Blisgås 137 R, Knarand 10 R. Michael Mosebo Jensen
Husby Strand, Wedellsborg: Gravand 20 R, Pibeand 9 R, Krikand 54 R, Havørn 1 AD R, Hjejle 26 OF, Vibe 41 R, Huldue 1 TH, Ravn 4 R, Stær 80 R. Michael Mosebo Jensen
Viby: Pibesvane 2 AD R, Sangsvane 40 R. Michael Mosebo Jensen
Viby: Pibesvane 2 R. Erik Busk
Langesø Gods + Langesø: Duehøg 1 NØ, Misteldrossel 1 SY. Evald Mehlsen
Flyvesandet: Vandrefalk 1 R. Kresten Madsen
Krogsbølle: Sangsvane 350 R, Grågås 200 R. Kresten Madsen


        Havørn      Foto: Erik Thomsen

 Torsdag den 3. marts 2016.                                    Solopgang: 07:02 Solnedgang: 17:58

Svendborg Golfbane: Grågås 3 OF, Ravn 1 R, Gulspurv 1 SY
Ollerup, Åmosen
: Havørn 2 AD R, Rørdrum 1 HØ (18:00). Peder Skou  [Apollo Books]
Lundeborg, Ny Camping
(11:00): Skovspurv 8 FU R, Solsort 6 FU, Ringdue 4 R, Rødhals 1 FU, Grønirisk 4 FU på lærk, Sølvmåge 4 FU, Grågås 12 OF N, Ederfugl 18 FU. Poul Brugs Rasmussen
Brændegaard Sø: Havørn 2 AD R. Erik Thomsen
Ringe sø, østlig del: Stor skallesluger 9 FU (7 hanner og 2 hunner - kurtiserende intenst og hannerne jagede rundt med hinanden omkring de 2 hunner), Toppet Lappedykker 1 FU, Troldænder 8-10 FU, Blishøne 12-14 FU. Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Bøjden nor: Stor præstekrave 4 FU , Almindelig ryle 11 FU, Vibe 6 R , Spidsand 10 FU , Krikand 30 R, Gråand 30 R, Strandskade 6 R, Grågæs 40 R, Bramgæs 100 OF, Bjergand 100 R, Troldand 100 R, Taffeland 1 R, Hvinand 1 FU, Skeand 1 R, Toppet skallesluger 3 R, Gravand 5 R, Knopsvane, 4 R, Pibeand 45 R, Skarv 8 R, Fiskehejre 7 R, Sanglærke 2 SY. Finn og Susanne Skov
Gulstav: Rød glente 1 R . Ole Bo Olsen
Helnæs: Rød glente 1 R, Halemejse 6 R. Nana Agger [nanaagger.dk]

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Rantzausmindeskoven (Povlinelund): Grønsisken 35 FU. Niels Andersen
Hedevejens Pyt: Grågås 70 R, Bramgås 970 R. Nis Rattenborg
Keldsnor: Blå Kærhøg 1 F R, Stor Præstekrave 2 R, Vibe 4 R, Storspove 2 R. Nis Rattenborg
Vognsbjerg:
Bramgås 6800 R. Nis Rattenborg
Trente Mølle m.m.: Skarv 1 OF, Gråand 4 R, Musvåge 2 R, Blishøne 1 FU, Ringdue 6 OF, Ringdue 2 R, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 11 FU, Topmejse 2 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 14 FU, Musvit 1 R, Spætmejse 1 FU, Spætmejse 3 R, Gråkrage 2 R, Bogfinke 8 SY, Dompap 2 SY, Gulspurv 1 R, Gulspurv 1 SY. Leif Kristensen
Viemose v/Gammel Stenderup: Blisgås 22 FU, Grågås 61 FU, Krikand 7 FU, Gråand 8 R, Troldand 8 R, Blishøne 2 FU, Sølvmåge 2 R. Leif Kristensen
Lindkær v/Ravnholt: Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 3 R, Knopsvane 24 R, Sangsvane 34 R, Grågås 16 R, Gravand 1 R, Gråand 5 R, Taffeland 1 R, Troldand 28 R, Havørn 1 IMM R, Musvåge 4 R, Tårnfalk 2 R, Blishøne 1 R, Vibe 57 R, Stormmåge 12 R, Sanglærke 2 SY, Blåmejse 1 R, Musvit 1 R, Gråkrage 3 R, Ravn 2 R, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 R. Ella Mikkelsen
Ravnholt: Rød Glente 1 R, Musvåge 2 R, Fasan 1 R, Ringdue 2 R, Allike 10 R, Gråkrage 15 R, Skovspurv 1 R, Grønirisk 1 R. Ella Mikkelsen
Ravnholt
: Havørn 2 R. Karl Top
Emilielund (Ravnholt)
: Stor Flagspætte 2 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 1 R, Blåmejse 4 R, Musvit 8 R, Spætmejse 2 R, Korttået Træløber 1 R, Ravn 8 R, Gulspurv 3 R. Ella Mikkelsen
Espe Tingskov
: Ravn 2 AD R. Evald Mehlsen
Højrup v/Hillerslev
: Trane 2 T R. Evald Mehlsen
Ullerslev
: Korttået Træløber 1 FU, Korttået Træløber 1 YF SY. Jan Kiel
Langesø Gods + Langesø: Stor Tornskade 1 R. Aage Wichmann
Jersore: Blisgås 540 FU. Kurt Due Johansen
Orestrand: Blisgås 970 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Engsøen: Hvinand 88 FU, Lille Skallesluger 19 FU, Stor Skallesluger 10 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Vandrefalk 1 AD R. Keld Skytte Petersen
Gyldensteen: Langø: Stor Præstekrave 5 R. Jens Bækkelund


 DOF's aktuelle nyhedsbrev d 26/02 - 2016:
              Tranen er blevet en tidlig dansk forårsbebuder
              Danske fugleområder af global betydning truet
              VIDEO: Sumpmejsen
              Kom til Ørnens Dag på søndag


          Hybrid        Foto: Leif Kristensen

 Onsdag den 2. marts 2016.                                    Solopgang: 07:04 Solnedgang: 17:56

Svendborgsund Sund marina: Lille lappedykker 7 R. Finn Skov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bøjden Færgehavn + havet syd for
: Havlit 6 R. Jacob Sterup
Bøjden Nor
: Skarv 3 R, Fiskehejre 3 R, Knopsvane 8 AD R, Grågås 1 R, Gravand 4 R, Krikand 21 FU, Spidsand 11 , Hvinand 2 R, Toppet Skallesluger 4 R, Stor Skallesluger 1 BR R, Strandskade 9 R, Stor Præstekrave 7 R, Vibe 6 R, Almindelig Ryle 6 FU, Svartbag 1 R. Jacob Sterup
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård
: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Gravand 15 FU, Pibeand 56 FU, Pibeand x Gråand (hybrid) 1 FU, Tårnfalk 1 R, Vibe 63 R. Leif Kristensen
Lundegård
: Skarv 1 OF, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Gravand 2 R. Leif Kristensen
Elmelund
: Skarv 2 OF, Gråand 6 R, Musvåge 3 R, Blishøne 5 R, Hættemåge 1 OF, Sølvmåge 7 R, Ringdue 70 R, Silkehale 10 R, Solsort 8 R, Sjagger 8 R, Musvit 5 SY, Husskade 22 R, Allike 1 R, Råge 1 R, Gråkrage 2 R, Bogfinke 1 R, Dompap 2 R. Ella Mikkelsen
Helnæs, havet ud for Maden
: Blishøne 400 T. Klaus Flemløse
Æbelø: Havørn 1 AD R, Tårnfalk 1 R, Misteldrossel 1 SY, Ravn 2 TH. Jens Bækkelund
Æbelø Holm: Blå Kærhøg 1 OF, Tårnfalk 1 FU, Mosehornugle 1 R. Jens Bækkelund


          Ederfugl Foto: Steen Winkel

 Tirsdag den 1. marts 2016.                                    Solopgang: 07:07 Solnedgang: 17:54

Gudbjerg Skov, mark vest for: Sangsvane 125 FU, Grågås 200 FU, Ringdue 50 OF, Gulspurv 8 FU. Poul Brugs Rasmussen
Voldgraven/Broholm: Troldand 15 FU, Gråand 12 FU, Blishøne 6 FU, Skarv 6 R FU, Fiskehejre 1 FU. Poul Brugs Rasmussen
 
Enebærodde
(10:30): Mosehornugle 3 R. Søren Gjaldbæk

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening - Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Egense: Lille Lappedykker 1 R, Knopsvane 2 R, Blisgås 8 FU, Grågås 540 FU, Bramgås 1050 OF, Gravand 5 R, Krikand 2 R, Gråand 18 R, Troldand 2 M R, Blå Kærhøg 1 BR FU, Musvåge 3 R, Tårnfalk 2 R, Fasan 2 R, Blishøne 7 R, Vibe 1 M R  ( På fåreafgræsset eng - se kort...  ), Hættemåge 250 R, Stormmåge 75 FU, Sølvmåge 25 R, Ringdue 12 R, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 8 R, Solsort 4 R, Sjagger 75 R, Blåmejse 5 R, Husskade 3 R, Allike 6 R, Sortkrage 1 R, Stær 1 R, Gråspurv 10 R, Skovspurv 25 R, Grønirisk 2 SY, Dompap 1 M R, Gulspurv 2 SY. Niels Andersen
Lehnskov/Fredskov: Havørn 1 OF. Tom Giersing
Thurø By m.m.: Grågås 85 FU. Arne Bruun
Monnet, Tåsinge: Grågås 30 R, Grågås x Bramgås (hybrid) 1 R, Bramgås 5000 OF, Gravand 40 R, Pibeand 10 R, Gråkrage 15 R. Klaus Flemløse
Siø: Blisgås 14 R, Grågås 110 R, Bramgås 860 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 38 R, Gravand 38 R, Pibeand 86 R, Krikand 19 R, Musvåge 2 R, Strandskade 12 R, Hjejle 130 R, Sanglærke 10 R. Nis Rattenborg
Vesteregn: Grågås 180 R, Blå Kærhøg 1 F R, Musvåge 7 R, Sanglærke 7 R. Nis Rattenborg
Nakkebølle Fjord: Lille Lappedykker 8 R, Troldand 5 R, Toppet Skallesluger 5 R, Strandskade 1 R. Ella Mikkelsen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 2 R, Skarv 24 R, Fiskehejre 23 R, Knopsvane 5 R, Sangsvane 10 R, Blisgås 100 R, Grågås 17 R, Bramgås 300 R, Gravand 14 R, Knarand 8 R, Taffeland 40 R, Troldand 200 R, Bjergand 200 R, Lille Skallesluger 24 , Stor Skallesluger 17 R, Havørn 1 AD R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 20 R, Hjejle 30 OF, Vibe 30 R, Solsort 2 R, Musvit 1 R, Spætmejse 2 R, Husskade 1 R, Gråkrage 4 R, Stær 30 R, Bogfinke 4 R. Ella Mikkelsen
Svanninge Bakker: Musvåge 1 R. Ella Mikkelsen
Svanninge Bjerge SV (Stensgård Skov): Gråand 5 R, Blishøne 2 FU, Stor Flagspætte 1 R, Fuglekonge 1 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 1 FU, Musvit 1 SY, Gråkrage 2 R, Ravn 1 R, Bogfinke 1 FU, Grønsisken 30 FU, Dompap 1 M SY. Leif Kristensen
Vester Aaby: Tårnfalk 1 R, Ringdue 20 R, Sanglærke 5 SY. Ella Mikkelsen 
Brahetrolleborg Gods og enge m.m: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 3 R, Blisgås 30 R, Grågås 50 R, Pibeand 10 R, Knarand 2 R, Gråand 3 R, Blishøne 3 R, Grønirisk 1 R. Ella Mikkelsen
Brændegård Sø: Skarv 2 R, Knopsvane 3 R, Gravand 27 R, Gråand 10 R, Taffeland 4 R, Troldand 62 R, Hvinand 88 R, Havørn 1 AD R, Musvåge 1 R, Fasan 1 R, Stormmåge 3 R, Musvit 1 R, Allike 4 R, Ravn 1 R, Bogfinke 1 R. Ella Mikkelsen
Nørresø: Knopsvane 2 R, Troldand 10 R, Hvinand 3 R, Blishøne 3 R, Ringdue 4 R, Musvit 2 R, Bogfinke 4 R, Grønirisk 4 R. Ella Mikkelsen
Sollerup: Sangsvane 50 R. Ella Mikkelsen
Faaborg: Munk 1 F FU. Per Damgaard Poulsen  
Bøjden Nor: Skarv 12 R, Fiskehejre 7 R, Knopsvane 6 R, Grågås 57 R, Bramgås 200 R, Gravand 3 R, Pibeand 52 R, Krikand 48 R, Gråand 25 R, Spidsand 8 R, Taffeland 1 R, Troldand 500 R, Bjergand 200 R, Havlit 3 R, Hvinand 1 R, Toppet Skallesluger 2 R, Havørn 2 OF, Musvåge 1 R, Strandskade 7 R, Stor Præstekrave 6 R, Vibe 9 R, Temmincksryle 1 FU , Rødben 1 R, Hættemåge 4 R, Stormmåge 9 R, Sølvmåge 1 R, Svartbag 2 R, Musvit 4 R, Råge 10 R, Sortkrage 1 R. Ella Mikkelsen
Bøjden Nor: Knopsvane 6 R, Grågås 57 R, Grågås 123 R, Gravand 4 FU, Pibeand 38 FU, Krikand 36 FU, Spidsand 8 FU, Taffeland 2 R, Troldand 500 R, Bjergand 300 R, Hvinand 5 FU, Toppet Skallesluger 6 FU, Musvåge 1 R, Blishøne 11 FU, Strandskade 6 FU, Stor Præstekrave 4 R, Temmincksryle 1 FU, Rødben 2 FU, Hættemåge 13 R, Stormmåge 8 R, Sølvmåge 8 R, Gærdesmutte 1 R, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 1 FU. Leif Kristensen
Helnæs Bugt, Sønderfjord: Knopsvane 1 R, Gravand 5 R, Ederfugl 58 FU, Stor Skallesluger 1 FU, Strandskade 5 FU, Gråkrage 6 R. Leif Kristensen
Horne By: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU. Ella Mikkelsen
Horne Mølleå Enge (Horne Mølledam): Knopsvane 3 R, Pibeand 22 R, Krikand 56 FU, Gråand 74 R, Troldand 7 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 OF, Hættemåge 12 R, Stormmåge 3 R, Sølvmåge 2 R. Leif Kristensen
Ravnholt: Knopsvane 20 FU, Sangsvane 15 FU, Havørn 1 OF, Musvåge 17 FU, Fjeldvåge 1 FU, Fasan 11 FU, Vibe 250 R, Sjagger 80 FU, Ravn 4 FU, Stær 8 FU. Jens Rasmussen 
Årslev: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Broby Sø: Skarv 1 OF, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 250 R, Gravand 1 R, Knarand 1 R, Gråand 7 R, Troldand 10 R, Musvåge 1 FU, Blishøne 11 FU, Hættemåge 2 R, Stormmåge 14 R, Sølvmåge 1 R, Klippedue (Tamdue) 16 OF, Ringdue 3 R, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 3 R, Rødhals 1 R, Solsort 7 FU, Blåmejse 7 FU, Musvit 6 FU, Husskade 1 FU, Allike 80 OF, Gråkrage 3 FU, Skovspurv 3 FU, Bogfinke 3 FU, Grønirisk 4 FU, Stillits 24 FU, Grønsisken 150 FU, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 20 FU, Dompap 6 FU. Finn Just Christensen
Langeskov v/Ellinge: Vandstær 1 FU. Jens Kristian Holm
Holckenhavn Bugt/strandeng: Toppet Lappedykker 1 R, Ederfugl 18 R, Toppet Skallesluger 5 FU, Strandskade 2 R. Kirsten Pedersen
Holckenhavn Gods: Knopsvane 2 FU, Grågås 80 R, Gråand 28 R, Troldand 4 FU, Agerhøne 10 R, Fasan 10 FU, Blishøne 56 FU, Ringdue 80 FU, Sanglærke 3 SY, Gærdesmutte 1 FU, Solsort 2 R, Sumpmejse 3 R, Blåmejse 3 R, Musvit 6 FU, Spætmejse 1 R, Spætmejse, Lysbuget (europaea) 1 FU, Husskade 2 R, Allike 8 R, Gråkrage 5 R, Bogfinke 2 R, Grønsisken 40 R, Dompap 2 FU. Kirsten Pedersen
Knudshoved Færgehavn: Toppet Lappedykker 7 R, Skarv 25 R, Knopsvane 2 R, Ederfugl 8 R, Toppet Skallesluger 1 R. Kirsten Pedersen
Nyborg Fjord: Lille Lappedykker 4 FU, Toppet Lappedykker 1 R, Gråstrubet Lappedykker 1 FU, Gravand 8 FU, Ederfugl 7 FU, Hvinand 2 FU, Strandskade 5 FU, Stor Præstekrave 4 FU, Almindelig Ryle 17 FU, Storspove 1 FU, Rødben 1 FU. Kirsten Pedersen
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 23 R, Fiskehejre 1 R, Pibeand 58 R, Krikand 4 R, Gråand 26 R, Taffeland 3 , Troldand 50 R, Lille Skallesluger 1 F R. Kirsten Pedersen
Orestrand: Blisgås 1645 FU, Bramgås 1600 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Engsøen: Pibeand 0 R, Krikand 0 R, Småspove 1 OF. Klaus Flemløse


Se obs fra tidligere år og måneder Her... 


                                                  

23 apr 2016
This page is part af: Http://www.Snatur.dk