Lokaliteter + Forgangne uge + Link til arkiver
Arreskov Sø Birkholm Brændegårdssøen Bøjden Drejø Hjortø Hvidkilde Sø Iholm
Kidholm Lunkebugten Monnet Naturskolen Noret Ollerup Siø Skarø
Skovsgård Skårupsund Sortemosen Stor Egholm Strynø Svendborgsund Sydlangeland Syltemade Ådal
Svelmø Thurø Rev Valdemar Slot Vejlen Øen: Thurø Øen: Tåsinge Øen: Ærø Øer i Øhavet
Sydfyn Svinehaverne       Nørreballe Nor Klintholm Romsø

[Månen ] [ Sol-opgang]                                                                                                                                                        

 
  [Naturen netop nu]    

Obs på www.Snatur.dk fra tidligere år og måneder

UGE 40. - 44. ( 1. oktober - 31. oktober 2018).                     Sidst opdateret 20 oktober 2018 07:45:48 

 

 

 

 

 


   

Torsdag den 18. oktober 2018                      Solopgang: 07:53 Solnedgang: 18:12

Broholm: Fjeldvåge 1 R . Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø: Havørn 2 OF. Leif Sørensen
Bøjden Nor: Lille Lappedykker 3 FU, Skarv 50 R, Fiskehejre 9 R, Knopsvane 4 R, Grågås 154 FU, Grågås 131 R, Bramgås 322 FU, Bramgås 300 OF, Gravand 3 FU, Pibeand 126 FU, Krikand 88 FU, Gråand 238 R, Spidsand 29 FU, Skeand 14 FU, Taffeland 223 R, Troldand 268 R, Musvåge 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Tårnfalk 2 R, Agerhøne 10 FU, Blishøne 123 FU, Klyde 3 FU, Stor Præstekrave 5 R, Hjejle 184 R, Strandhjejle 3 FU, Vibe 49 R, Almindelig Ryle 44 FU, Dobbeltbekkasin 4 FU, Hvidklire 2 FU, Hættemåge 24 R, Sølvmåge 5 FU, Sølvmåge 4 R, Svartbag 2 R, Ringdue 1 R, Gærdesmutte 1 FU, Solsort 1 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 1 FU, Gråkrage 3 OF, Stær 3 OF, Skovspurv 4 R, Bogfinke 2 R, Stillits 3 R. Leif Kristensen
Dovns Klint: Islom/Hvidnæbbet Lom 1 T, Blisgås 3 T, Grågås 112 T, Bramgås 1025 T, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 585 T, Pibeand 54 T, Knarand 8 T, Gråand 13 T, Spidsand 12 T, Skeand 28 T, Taffeland 6 T, Troldand 8 T, Ederfugl 150 T, Sortand 8 T, Toppet Skallesluger 40 T, Stor Skallesluger 2 T, Sort Glente 1 1K T, Rød Glente 8 T, Havørn 1 AD T, Rørhøg 6 1K T, Blå Kærhøg 2 T, Spurvehøg 51 T, Musvåge 272 T, Fjeldvåge 6 R, Tårnfalk 3 T, Dværgfalk 1 T, Dværgmåge 2 T, Hættemåge 44 T, Huldue 12 T, Ringdue 11600 T, Hedelærke 3 T, Sanglærke 12 T, Engpiber 11 T, Skærpiber 11 T, Bjergvipstjert 3 T, Hvid Vipstjert 14 T, Jernspurv 7 T, Sangdrossel 2 T, Vindrossel 1 T, Misteldrossel 44 T, Allike 225 T, Ravn 1 OF, Stær 150 T, Finke sp. 250 T, Grønirisk 3 T, Stillits 56 T, Grønsisken 115 T, Tornirisk 4 T, Bjergirisk 39 T, Stor Gråsisken 7 T, Dompap 4 T, Rørspurv 4 T. Ole Goldschmidt
Dyreborg By: Spurvehøg 12 T, Musvåge 230 T, Fjeldvåge 2 T, Hedelærke 4 T, Sanglærke 320 T, Bjergvipstjert 1 T. Søren Bøgelund
Enge v/Odense Ås udløb: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Dobbeltbekkasin 2 R, Hættemåge 120 R, Stær 20 FU. Ella Mikkelsen
Enge v/Odense Ås udløb: Enkeltbekkasin 1 OF. Jens O. Hansen
Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal: Lille Lappedykker 6 R, Vandrefalk 1 R. Ella Mikkelsen
Gråsten Nor: Musvåge 50 NV, Gulspurv 2 R. Bjarne Jørgensen  
Gudme: Bramgås 60 S, Spurvehøg 1 OF, Musvåge 1 OF. Erik Jensen
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 30 R, Skarv 1 R,
Sølvhejre 2 FU, Fiskehejre 15 FU, Knopsvane 6 R, Grågås 650 R, Bramgås 2 R, Gravand 20 R, Pibeand 399 R, Knarand 125 R, Krikand 1930 FU, Gråand 196 R, Spidsand 14 R, Skeand 67 FU, Taffeland 6 R, Troldand 47 R, Hvinand 2 R, Havørn 1 JUV OF, Klyde 1 R, Vibe 84 R, Almindelig Ryle 194 FU, Storspove 14 R, Sortklire 3 R, Hvidklire 27 R, Hættemåge 250 R, Stær 200 FU. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 27 FU, Skarv 6 R, Fiskehejre 3 R, Pibeand 9 R, Gråand 5 R, Hvinand 136 R, Toppet Skallesluger 54 FU, Strandskade 6 R, Lille Kobbersneppe 1 FU, Storspove 14 R, Rødben 3 FU, Hættemåge 18 R, Sølvmåge 53 R, Stær 85 OF. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Bramgås 57 FU, Pibeand 135 FU, Tårnfalk 1 FU, Vibe 65 R, Almindelig Ryle 420 FU, Stær 145 OF. Jens Bækkelund
Holmegård/Langelandsfortet: Rød Glente 1 T, Stor Flagspætte 1 R, Fuglekonge 10 T, Sortmejse 2 R, Stor Korsnæb 1 OF. Jens-Gert Hansen 
Hvedholm (Horne): Tårnfalk 1 FU. Leif Kristensen
Hårby (Sydvestfyn): Stor Flagspætte 2 R, Stær 150 OF. Kirsten Pedersen
Keldsnor: Skarv 30 R, Pibeand 50 FU, Vibe 3 R, Svartbag 15 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 3 R, Allike 200 FU, Stær 25 FU. Ole Bøgh Vinther
Lammehave Skov: Rød Glente 1 OF, Havørn 1 OF. Leif Sørensen
Lillebælt syd for Bågø (Bågø Flak m.m.): Ederfugl 4000 R. Kirsten Pedersen
Nakkebølle Inddæmning:
Havørn 9. Else Klint
Munkebo: Gråand 17 R, Stor Flagspætte 2 R. Peter Lillesø
Seden Strand: Knopsvane 600 R, Pibeand 600 R, Blishøne 1400 R, Storspove 3 OF. Ella Mikkelsen
Sollerup:
Sølvhejre 1 R, Rød Glente 1 OF, Havørn 2 R, Landsvale 1 R. Henrik Kalckar Hansen
Stavids Å v/Margård: Isfugl 1 FU. Martin Strømkjær
Stige Ø: Musvåge 3 FU, Tårnfalk 1 FU, Solsort 2 FU, Blåmejse 3 FU, Husskade 3 R, Stær 10 FU, Stillits 6 FU. Ella Mikkelsen
Søby (Ærø): Sangdrossel 1 R. Evald Mehlsen
Søby Bugt (Omr.18): Knortegås 50 T. Evald Mehlsen
Torø: Strandskade 3 FU, Storspove 2 FU, Hvidklire 1 FU, Svartbag 5 R, Sanglærke 2 R, Engpiber 5 FU, Skærpiber 1 FU, Rødhals 3 FU, Blåmejse 3 FU, Stær 200 OF, Bogfinke 10 R, Gulspurv 4 FU,
Voldtofte: Musvåge 1 FU, Tårnfalk 2 FU, Stær 100 R. Kirsten Pedersen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Skarv 30 R, Fiskehejre 1 R, Grågås 30 OF, Krikand 10 R, Gråand 30 R, Vibe 25 R. Ole Bøgh Vinther
Ålemose: Havørn 1 AD FU, Blishøne 50 R. Ole Bøgh Vinther


   

Onsdag den 17. oktober 2018                       Solopgang: 07:51 Solnedgang: 18:14

Broholm: Gråand 50 FU R, Stær 25 OF + 3 R, Blishøne 6 FU, Sangdrossel 1 DØD (trafikdræbt). Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bugten øst for Ærøskøbing
: Skarv 35 R, Knopsvane 150 R, Bramgås 80 T, Krikand 2 R, Gråand 15 R, Blishøne 30 R, Rødben 2 OF Hættemåge 8 R. Torben Johannesen
Dovns Klint: Sortstrubet Lom 1 T, Knortegås 1720 T, Rød Glente 7 T, Spurvehøg 39 T, Musvåge 263 T, Lærkefalk 1 1K T, Huldue 60 T, Ringdue 12100 T, Hedelærke 5 T, Bjergvipstjert 9 T, Blåmejse 55 T, Allike 3210 T, Bogfinke/Kvækerfinke 2400 T. Frank Jensen-Hammer
Gulstav: Spurvehøg 20 T, Musvåge 225 T, Bjergvipstjert 2 T. Ole Goldschmidt
Lindø + vade v/Jersore: Havørn 1 R. Jens Bækkelund 
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 10 R, Skarv 70 FU, Fiskehejre 6 FU, Knopsvane 5 R, Blisgås 13 T R, Grågås 670 R, Pibeand 230 R, Knarand 48 R, Krikand 240 R, Spidsand 10 R, Skeand 12 R, Taffeland 13 R, Troldand 90 R, Havørn 4 R, Rørhøg 1 R, Musvåge 1 OF, Vibe 120 R, Almindelig Ryle 2 R, Dobbeltbekkasin 2 R, Hættemåge 30 FU, Stormmåge 110 R, Sølvmåge 3 R, Ringdue 65 R, Isfugl 1 R, Sanglærke 1 S, Gærdesmutte 4 R, Rødhals 1 R, Sangdrossel 2 R, Skægmejse 2 R, Halemejse 2 R, Blåmejse 2 R, Musvit 3 R, Gråkrage 3 R, Bogfinke 2 R. Niels Bomholt Jensen
Nørreballe Nor: Blisgås 90 R, Grågås 2600 R, Skeand 26 R, Taffeland 1620 R. Ole Goldschmidt
Regstrup: Agerhøne 7 R. Evald Mehlsen
Ristingehalvøen: Bramgås 785 T, Knortegås 375 T, Rød Glente 2 T, Havørn 1 5K+ OF, Spurvehøg 17 T, Musvåge 137 T, Dværgfalk 1 T, Vandrefalk 1 T, Huldue 8 T, Ringdue 2600 T, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 1500 T. Gregers Johannesen 
Ronæs (Ærø): Dværgfalk 1 T. Torben Johannesen
Stoense Udflyttere: Blisgås 250 OF, Musvåge 25 T. Helle Regitze Boesen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 800 V, Knarand 22 R, Krikand 540 R, Spidsand 72 R, Skeand 135 R, Havørn 2 OF, Stor Tornskade 1 R. Ole Goldschmidt
Tryggelev Nor & Salme Nor: Knortegås 825 T, Havørn 2 AD FU, Stor Tornskade 1 R. Gregers Johannesen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 380 V, Stenvender 1 OF, Stor Tornskade 1 R. Nis Rattenborg
Vejlen, Tåsinge: Gravand 1 R, Krikand 180 R, Kærhøg sp. 1 V, Dobbeltbekkasin 1 R, Hvidklire 1 R, Skægmejse 20 R. Arne Bruun
Vesteregn: Blisgås 75 V, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 2710 V, Blå Kærhøg 1 T, Spurvehøg 66 T, Musvåge 151 V, Sanglærke 110 R. Nis Rattenborg
Æbelø: Vandrefalk 1 OF. Jens Bækkelund


    

Tirsdag den 16. oktober 2018                        Solopgang: 07:49 Solnedgang: 18:17

Dovns Klint (11:00-13:00): Musvåge 200 T, Spurvehøg 5 T, Rød glente 7 T, Ringdue 5000+ T, Ederfugl 100 R. Poul Brugs Rasmussen
Dovns Klint: Rød glente 1 T. Finn Skov
Fakkebjerg-Søgaard Mose: Musvåge 50 TF. Poul Brugs Rasmussen
Tryggelev Nor: Skægmejse 2 R, Sølvhejre 1 FU, Rørhøg 2 FU, Blå kærhøg 1 FU F. Poul Brugs Rasmussen
Tryggelev Nor:
Skægmejse 2 R. Finn Skov
Kværndrup Øst
: Stenpikker 1 R. 
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Andemose: Musvåge 2 OF, Ringdue 80 R, Stor Tornskade 1 FU. Helle Regitze Boesen
Bågø (Od. Fjord): Isfugl 1 R. Jan Holm Jensen
Dovns Klint: Skarv 102 T, Blisgås 7 T, Grågås 75 T, Bramgås 1410 T, Knortegås 1700 T, Pibeand 18 T, Gråand 5 T, Spidsand 33 T, Skeand 5 T, Ederfugl 520 T, Sortand 30 T, Hvinand 1 T, Toppet Skallesluger 8 T, Rød Glente 17 T, Rørhøg 1 T, Blå Kærhøg 1 T, Spurvehøg 108 T, Musvåge 646 T, Fjeldvåge 3 T, Tårnfalk 2 T, Strandhjejle 2 T, Hættemåge 110 T, Splitterne 5 T, Huldue 280 T,
Ringdue 55200 T, Hedelærke 37 T, Sanglærke 70 T, Landsvale 2 T, Engpiber 25 T, Skærpiber 2 T, Bjergvipstjert 2 T, Hvid Vipstjert 12 T, Jernspurv 1 T, Sjagger 382 T, Vindrossel 6 T, Misteldrossel 4 T, Sortmejse 1 T, Blåmejse 440 T, Musvit 10 T, Allike 1920 T, Råge 132 T, Gråkrage 0 T, Stær 460 T, Bogfinke/Kvækerfinke 8000 T, Grønirisk 20 T, Stillits 19 T, Grønsisken 205 T, Tornirisk 140 T, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 37 T, Stor Korsnæb 3 T, Dompap 4 T, Gulspurv 12 T, Rørspurv 24 T. Frank Jensen-Hammer
Dræet: Havørn 1 AD OF. Jens Bækkelund
Gudme Sø: Toppet Lappedykker 1 1K FU, Fiskehejre 4 FU. Erik Jensen
Gulstav: Spurvehøg 4 T, Musvåge 78 T. Frank Jensen-Hammer
Gulstav: Rød Glente 1 T, Blå Kærhøg 1 T, Spurvehøg 23 T, Musvåge 572 T, Fjeldvåge 2 T, Fjeldvåge 2 OF, Fiskeørn 1 T, Ringdue 1600 T. Søren Bøgelund
Gyldensteen: Engsøen:
Sølvhejre 1 FU, Havørn 1 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Isfugl 1 R. Jens Bækkelund
Hagenskov Slotsmølle: Havørn 1 R, Bjergvipstjert 1 R, Rødtoppet Fuglekonge 2 FU, Sortmejse 1 R. Thomas Kampmann
Hav syd for Thurø: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 150 FU. Arne Bruun
Hav ved Tryggelev Nor: Toppet Lappedykker 3 R,
Nordisk Lappedykker 1 R, Sortand 65 R. Ole Goldschmidt 
Knudshoved Færgehavn: Grønspætte 1 R. Peter Pelle Clausen
Magleby (Langeland):
Hærfugl 1 R. Søren Bøgelund
Ravnebjerg Skov (Tranekær): Rød Glente 1 T, Duehøg 1 T, Spurvehøg 20 T, Musvåge 75 T. Jørgen Staun  
Ristingehalvøen: Spurvehøg 31 T, Musvåge 104 T, Fjeldvåge 1 T, Fiskeørn 1 OF, Huldue 17 T, Ringdue 3200 T, Sanglærke 1500 T, Allike 1350 T, Bogfinke/Kvækerfinke 2100 T, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 1000 T. Gregers Johannesen
Sibirien: Blå Kærhøg 1 OF. Lilly Sørensen
Skelmose v/Gudme: Spætmejse 1 FU, Bogfinke 16 FU, Kvækerfinke 8 FU, Dompap 2 FU. Erik Jensen
Søen, Valdemarsslot: Lille Lappedykker 13 R, Toppet Lappedykker 11 R, Skarv, Mellemskarv (sinensis) 4 R,
Sølvhejre 3 R, Fiskehejre 4 R, Grågås 6 R, Pibeand 3 R, Knarand 283 R, Krikand 192 R, Gråand 58 R, Skeand 14 R, Taffeland 46 R, Troldand 204 R, Spurvehøg 1 R, Musvåge 1 R, Grønbenet Rørhøne 2 R, Blishøne 282 R, Vibe 32 R, Almindelig Ryle 24 R, Hvidklire 4 R, Hættemåge 2 R, Sølvmåge 2 R, Spætmejse 3 R, Korttået Træløber 2 R, Grønsisken 20 R, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 4 R. Ole Goldschmidt 
Thurø Rev: Fiskehejre 1 R, Pibeand 12 R, Krikand 24 R, Gråand 19 R, Tårnfalk 1 R, Strandskade 1 FU, Strandskade 2 V, Almindelig Ryle 13 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Hvidklire 2 R. Arne Bruun
Tryggelev Nor & Salme Nor: Skarv, Mellemskarv (sinensis) 69 R, Rørdrum 2 R, Sølvhejre 1 R, Fiskehejre 14 R, Knopsvane 2 R, Pibesvane 28 R, Blisgås 4 R, Grågås 127 R, Bramgås 325 R, Gravand 2 R, Knarand 43 R, Krikand 580 R, Gråand 115 R, Spidsand 82 R, Spidsand 14 S, Skeand 112 R, Taffeland 1 R, Troldand 28 R, Rørhøg 2 1K R, Blå Kærhøg 1 F AD S, Spurvehøg 16 S, Musvåge 144 S, Tårnfalk 2 R, Aftenfalk 1 1K S, Vandrefalk 1 R, Vandrefalk 1 F 1K R, Vandrikse 2 R, Blishøne 21 R, Vibe 155 R, Vibe 24 S, Almindelig Ryle 2 R, Brushane 2 R, Dobbeltbekkasin 2 R, Sortklire 3 R, Hvidklire 1 S, Hættemåge 20 R, Svartbag 2 R, Ringdue 1900 F 1K R, Sanglærke 285 S, Skærpiber 5 R, Bjergvipstjert 1 S, Gærdesmutte 2 R, Gransanger 3 R, Skægmejse 21 R, Halemejse 4 R, Blåmejse 10 R, Musvit 2 R, Korttået Træløber 2 R, Tornirisk 60 S. Ole Goldschmidt
Vodrup Klint: Musvåge 2 T, Dværgfalk 1 T, Sølvmåge 12 OF, Solsort 10 R, Blåmejse 5 R, Musvit 6 R, Gråspurv 4 R, Gulspurv 25 R. Torben Johannesen
Østerskov (Thurø): Grønspætte 1 R. Arne Bruun


DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d. 12/10 - 2018:
              Følg danske havørne på deres livs togter

              100 miljøorganisationer bag ny vand-kampagne
              Storkjoverekorder og sabinemåger
              Han gør det igen og igen og igen: Kap Verde-petrel i Kikhavn


   

Mandag den 15. oktober 2018                        Solopgang: 07:47 Solnedgang: 18:19

Brændegård Sø: Sølvhejre 2 FU, Grågås10 R, Havørn 1 R 1K, Vibe 12 R, Mudderklire 1 R, Allike 1 R. Finn Skov
Lundeborg, matriklen
: Dompap 7 FU, Gråspurv 4 FU, Solsort 6 FU, Musvit 2 FU, Gransanger 1 FU. Poul Brugs Rasmussen
Lundborg, Ny Camping: Ringdue 200 OF S, Bramgås 35 OF SV. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø: Toppet Lappedykker 23 FU, Skarv 32 R,
Sølvhejre 2 FU, Fiskehejre 7 FU, Grågås 175 R, Krikand 500 R, Gråand 4 R, Stor Skallesluger 10 R, Havørn 2 R, Fasan 65 FU, Vibe 40 R, Hættemåge 40 FU, Svartbag 1 R, Ringdue 1 OF, Allike 9 OF, Råge 16 OF, Gråkrage 2 OF, Ravn 9 OF. Martin Rheinheimer
Brændegård Sø:
Sølvhejre 2 R, Fiskehejre 3 R, Havørn 3 OF, Musvåge 2 OF, Huldue 3 OF, Hvid Vipstjert 1 OF, Allike 25 OF, Allike, Halsbåndsallike (soemmerringii) 1 OF . Leif Sørensen
Dovns Klint: Skarv 28 T, Fiskehejre 1 T, Blisgås 1 T, Grågås 11 T, Bramgås 690 T, Knortegås 32 T, Pibeand 1 T, Gråand 3 T, Spidsand 12 T, Ederfugl 530 T, Toppet Skallesluger 8 T, Rød Glente 3 T, Rørhøg 1 T, Spurvehøg 297 T, Musvåge 144 T, Fjeldvåge 1 T, Tårnfalk 3 T, Dværgfalk 2 T, Vandrefalk 2 T, Strandskade 1 T, Strandhjejle 2 T, Almindelig Ryle 5 T, Dobbeltbekkasin 3 T, Huldue 300 T,
Ringdue 68000 T, Hedelærke 7 T, Landsvale 57 T, Engpiber 45 T, Skærpiber 12 T, Bjergvipstjert 8 T, Hvid Vipstjert 13 T, Jernspurv 1 T, Sortmejse 4 T, Blåmejse 2820 T, Musvit 160 T, Stor Tornskade 1 T, Allike 6700 T, Råge 397 T, Gråkrage 15 T, Ravn 1 OF, Stær 1000 T, Bogfinke/Kvækerfinke 15800 T, Grønirisk 45 T, Stillits 48 T, Grønsisken 180 T, Tornirisk 560 T, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 42 T, Stor Korsnæb 1 T, Gulspurv 19 T, Rørspurv 31 T. Frank Jensen-Hammer
Gudme Sø: Lille Lappedykker 2 FU, Fiskehejre 4 FU, Bramgås 300 OF, Musvåge 1 R, Vindrossel 4 FU. Erik Jensen
Flødstrup: Grønspætte 1 R. Bo K. Stephensen
Frellesvig: Rød Glente 1 FU. Jane Ditzel 
Hav øst for Thurø: Knortegås 40 R. Carsten Skou
Gulstav: Rød Glente 2 T, Spurvehøg 6 T, Musvåge 112 T, Fjeldvåge 2 T. Frank Jensen-Hammer
Hagenskov: Vindrossel 10 FU, Misteldrossel 1 R. Thomas Kampmann
Hagenskov Slotsmølle: Skarv 1 R, Fiskehejre 1 R, Bramgås 200 OF, Spurvehøg 1 FU, Vandrikse 1 R, Ringdue 15 R, Grønspætte 1 R, Stor Flagspætte 2 FU, Sanglærke 4 OF, Landsvale 3 OF, Gærdesmutte 3 SY, Rødhals 2 R, Solsort 6 FU, Sangdrossel 1 FU, Munk 1 FU, Gransanger 3 SY, Fuglekonge 3 FU, Halemejse 10 FU, Sumpmejse 3 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 5 FU, Spætmejse 2 FU, Træløber 1 R, Korttået Træløber 1 R, Skovskade 2 FU, Allike 15 R, Gråkrage 4 R, Ravn 2 R, Bogfinke 3 FU, Kvækerfinke 1 R, Stillits 2 FU, Dompap 2 FU. Thomas Kampmann
Håstrup v/Faaborg: Engpiber 1 R, Gulspurv 13 R. Leif Kristensen
Kavslunde Å: Enge v/udløbet: Isfugl 1 R. Bo K. Stephensen 
Langemark v/Ulbølle: Hjejle 350 OF. Niels Bomholt Jensen
Langholm v/Marstal: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 300 R. Torben Johannesen
Monnet - Tåsinge: Grågås 24 R, Bramgås 47 OF, Gravand 2 R, Pibeand 27 FU, Gråand 9 R, Almindelig Ryle 32 FU, Almindelig Ryle 2 R, Dobbeltbekkasin 2 R, Storspove 2 FU, Storspove 37 R, Hvidklire 1 FU, Halemejse 2 FU, Blåmejse 2 FU, Allike 24 OF. Leif Kristensen
Nørresø v/Brahetrolleborg: Lille Lappedykker 2 FU, Toppet Lappedykker 16 FU, Skarv 11 FU, Skarv 3 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 1 FU, Pibeand 5 R, Knarand 110 R, Gråand 120 R, Taffeland 50 R, Troldand 120 R, Bjergand 2 R, Hvinand 4 R, Musvåge 2 FU, Fasan 54 FU, Blishøne 77 FU, Hættemåge 5 OF, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 3 FU, Solsort 5 FU, Gransanger 1 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 1 FU, Spætmejse 2 FU, Allike 2 OF, Gråkrage 1 OF, Ravn 4 R, Bogfinke 3 R. Martin Rheinheimer
Ravnebjerg Skov (Tranekær): Blå Kærhøg 1 F T, Spurvehøg 25 T, Musvåge 300 T. Jørgen Staun
Sandholt: Havørn 1 OF. Peter Lillesø
Skovsbo v/Svendborg: Tårnfalk 2 OF. Carsten Skou
Soldatermade: Musvåge 12 S, Fjeldvåge 1 S. Thomas Kampmann
Søen, Valdemarsslot:
Sølvhejre 1 FU, Fiskehejre 3 FU, Knarand 250 FU, Krikand 275 FU, Gråand 300 FU, Blishøne 550 FU, Almindelig Ryle 24 FU, Hvidklire 2 FU. Niels Andersen 
Thurø Rev: Bramgås 45 SV, Hvidklire 2 R, Grønirisk 50 R. Carsten Skou
Tryggelev Nor & Salme Nor: Bramgås 300 R, Bramgås 550 T, Sort Glente 1 S, Rød Glente 12 S, Havørn 1 IMM OF, Blå Kærhøg 2 T, Spurvehøg 68 T, Musvåge 536 S, Huldue 19 T, Ringdue 17900 R, Stor Tornskade 1 FU, Allike 1100 T, Bogfinke/Kvækerfinke 6000 T, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 1500 T. Gregers Johannesen
Vejlen - Tåsinge: Lille Lappedykker 3 FU, Fiskehejre 2 FU, Fiskehejre 1 OF, Fiskehejre 2 R, Gravand 8 FU, Krikand 77 R, Blåmejse 2 FU, Musvit 1 R. Leif Kristensen


   

Søndag den 14. oktober 2018                        Solopgang: 07:45 Solnedgang: 18:21

Hindsholm (Brockdorff gods): Musvåge 4 FU, Ravn 4 FU, Hjejle 1000+ R, Vibe 50 R, Ringdue 500 OF S, Grågås 500 FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Arreskov Sø:
Sølvhejre 1 R, Havørn 4 R. Leif Kristensen
Brændegård Sø: Grågås 500 R, Knarand 250 FU, Krikand 175 R, Skeand 170 R, Rød Glente 1 FU, Havørn 2 , Blå Kærhøg 1 FU, Vandrefalk 1 FU. Gunnar Jørgensen
Christianlund, Nyborg: Rød Glente 1 V, Musvåge 91 V. Michael Larsen Hansen
Dovns Klint: Spidsand 17 T, Ederfugl 1270 T, Rød Glente 1 T, Spurvehøg 197 T, Musvåge 228 T, Fjeldvåge 8 T, Dværgfalk 1 T, Huldue 50 T,
Ringdue 50000 T, Bjergvipstjert 3 T, Blåmejse 90 T, Stor Tornskade 1 T, Allike 5010 T, Bogfinke/Kvækerfinke 4200 T, Stillits 110 T, Tornirisk 160 T. Søren Bøgelund
Dovns Klint: Ederfugl 1630 T,
Ringdue 50000 T, Bjergvipstjert 4 T,Bogfinke/Kvækerfinke 6000 T. Frank Jensen- Hammer
Drejø - Mejlhoved Odde: Stillits 50 FU. Evald Mehlsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Pibeand 400 R, Krikand 450 R, Havørn 1 R, Hjejle 750 R, Hættemåge 500 R. Annette Friis
Frellesvig:
Sølvhejre 1 OF. Jane Ditzel
Gulstav: Sort Glente 1 T, Blå Kærhøg 1 T, Musvåge 33 T, Huldue 5 T, Hedelærke 2 T. Søren Bøgelund
Gyldensteen: Engsøen: Grågås 760 R, Bramgås 650 R, Pibeand 850 R, Knarand 170 R, Krikand 950 R, Spidsand 35 R, Skeand 60 R, Havørn 3 R, Lærkefalk 1 AD R, Vandrefalk 1 R, Vibe 550 R, Sortklire 44 R, Hættemåge 500 R, Gråkrage 250 R NAT. Annette Friis
Harndrup: Ringdue 2 FU, Solsort 2 FU, Musvit 3 FU, Skovskade 1 FU, Skovspurv 5 FU, Bogfinke 3 FU, Grønsisken 4 OF. Conny Hartmann
Højestene Løb (Omr.26): Knortegås 350 R. Evald Mehlsen
Jerstrup Gård + Sø: Isfugl 1 R. Jens Bækkelund
Lindkær v/Ravnholt: Havørn 1 OF, Ravn 35 R. Pierre Bentzen
Rantzausminde: Rød Glente 1 S. Jens-Gert Hansen
Ristingehalvøen: Blå Kærhøg 1 R, Spurvehøg 36 T, Musvåge 33 T, Huldue 4 T, Misteldrossel 12 T, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 1200 T. Gregers Johannesen
Skjoldnæs Fyr: Stor Tornskade 1 R. Torben Johannesen
Tarup Vandmølle (Vindinge Å): Grønspætte 1 R. Per Rasmussen
Thurø By m.m.: Grønspætte 1 F AD R. Arne Bruun
Vigelsø: Vandrefalk 1 R, Hjejle 650 OF. Annette Friis
Vitsø: Nilgås 8 R, Sortkrage 5 R. Torben Johannesen
Voldby: Hjejle 1300 R. Jens Friis-Walsted
Østerø Sø (Knudshoved): Spidsand 10 R. Annette Friis


   

Lørdag den 13. oktober 2018                        Solopgang: 07:43 Solnedgang: 18:24

Ringe sø: Skeand 15 FU, Grågås 500+ FU R, Gråand 20 FU, Toppet lappedykker 10 FU, Taffeland 50 FU, Fiskehejre 6 FU, Knopsvane 8 FU, Skarv 10 FU, Blishøne 6 FU, Troldand 15 FU, Stær 25 OF. Måger SP. 300 FU R. Poul Brugs Rasmussen

    

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø: Knarand 200 R, Krikand 275 R, Skeand 15 R, Havørn 1 AD R, Havørn 1 IMM OF, Duehøg 1 R, Vandrefalk 1 OF. Gunnar Jørgensen
Christianlund, Nyborg: Musvåge 26 S. Michael Larsen Hansen
Fakkebjerg: Havørn 1 OF. Inger Christensen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Krikand 411 R, Hjejle 1100 R, Hættemåge 1100 R, Skægmejse 2 R. Annette Friis
Grusgrave v/Birkum: Hættemåge 800 R, Isfugl 1 R. Per Rasmussen
Gulstav: Rød Glente 3 T, Hedelærke 2 T, Misteldrossel 10 T, Stor Tornskade 1 R. Jens-Gert Hansen
Gulstav Mose: Stor Tornskade 1 FU. Inger Christensen
Gyldensteen: Engsøen:
Sølvhejre 4 R, Fiskehejre 16 R, Blisgås 24 OF, Bramgås 500 OF, Havørn 2 R, Fasan 2 R, Blishøne 1 R, Vibe 295 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Storspove 1 R, Sortklire 4 R, Stor Flagspætte 1 R, Gærdesmutte 2 R, Solsort 1 R, Råge 30 R, Gråkrage 10 R. Annette Friis
Gyldensteen: Kystlagunen:
Sølvhejre 5 OF, Grågås 150 R, Bramgås 300 R, Havørn 2 OF, Hættemåge 70 R, Sølvmåge 5 R. Annette Friis
Heden (Midtfyn): Rød Glente 3 FU. Jacob Sterup
Lindø + vade v/Jersore: Storspove 51 FU. Jens Bækkelund
Mågeøerne: Stor Præstekrave 20 R. Annette Friis
Nærå Strand/Agernæs Flak: Havørn 1 R, Strandskade 70 R, Almindelig Ryle 600 R, Storspove 147 R. Annette Friis
Orestrand: Hjejle 400 R. Jens Bækkelund
Ristingehalvøen: Grågås 650 OF, Bramgås 600 T, Rød Glente 4 T, Havørn 2 OF, Blå Kærhøg 1 R, Spurvehøg 29 T, Musvåge 49 T, Fjeldvåge 5 T, Fiskeørn 1 SØ, Hjejle 450 OF, Huldue 12 T, Ringdue 4600 T, Sanglærke 225 R, Stor Tornskade 1 T, Bogfinke/Kvækerfinke 1500 T, Tornirisk 75 R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 1000 T. Gregers Johannesen
Rynkeby Hestehave: Rød Glente 1 S, Duehøg 1 F AD FU, Ravn 4 R. Per Quaade
Sønderby Bjerge: Grågås 700 SV, Dværgfalk 1 OF. Erik Busk
Tullebølle:
Sølvhejre 3 OF. Hans-Henrik Wienberg
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning:Vandrefalk 1 R. Annette Friis
Østerø Sø (Knudshoved): Spidsand 12 FU. Leif Kristensen
Å vest for Brydegård: Skægmejse 5 R. Erik Busk


  

Fredag den 12. oktober 2018                        Solopgang: 07:41 Solnedgang: 18:26

Lundeborg (10:00): Toppet skallesluger 5 OF. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Arreskov Sø:
Sølvhejre 1 FU, Sølvhejre 1 R, Grågås 540 R, Havørn 1 OF. Leif Kristensen
Arreskov Sø: Toppet Lappedykker 63 FU,
Sølvhejre 4 R, Rød Glente 1 FU, Misteldrossel 10 FU, Stær 5000 T NAT. Erik Ehmsen
Brændegård Sø:
Sølvhejre 1 R, Havørn 3 OF, Vandrefalk 2 OF. Leif Sørensen 
Brændegård Sø:
Sølvhejre 1 FU, Knarand 107 R, Skeand 26 FU, Havørn 1 OF, Havørn 2 R, Vandrefalk 1 OF. Leif Kristensen
Brændegård Sø:
Sølvhejre 1 R, Knarand 300 FU, Krikand 650 R, Skeand 450 R, Havørn 3 R, Vandrefalk 2 JUV FU, Bjergvipstjert 1 R SV, Ravn 9 R. Per Quaade
Dovns Klint: Blisgås 247 T, Bramgås 650 T, Knortegås 410 T, Ederfugl 1450 T, Rød Glente 25 T, Havørn 1 1K OF, Blå Kærhøg 3 T, Spurvehøg 313 T, Musvåge 205 T, Fjeldvåge 8 T, Tårnfalk 7 T, Vandrefalk 2 OF, Huldue 800 T,
Ringdue 66500 T, Hedelærke 28 T, Sanglærke 57 T, Engpiber 100 T, Bjergvipstjert 8 T, Blåmejse 4700 T, Musvit 600 T, Allike 2700 T, Bogfinke/Kvækerfinke 22000 T, Stillits 210 T, Grønsisken 350 T, Tornirisk 480 T, Rørspurv 26 T. Frank Jensen-Hammer 
Dræby Fed: Grågås 500 R. Peter Lillesø
Firtalsstrand & Mellemstykket: Pibeand 250 R, Krikand 720 R, Spidsand 12 R, Skeand 15 R, Vibe 600 R, Hættemåge 500 R. Annette Friis
Firtalsstrand & Mellemstykket: Pibeand 360 R,Krikand 550 R,Vandrefalk 1 FU. Ella Mikkelsen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Krikand 250 R, Isfugl 1 OF. Pierre Bentzen
Fraugde: Blå Kærhøg 1 M AD OF. Pierre Bentzen
Gulstav: Rød Glente 18 T, Havørn 1 1K OF, Blå Kærhøg 2 S, Spurvehøg 60 S, Musvåge 170 S, Huldue 12 V, Hedelærke 1 S, Stor Tornskade 2 R. Leif Bisschop-Larsen
Gulstav: Mosehornugle 1 FU. Søren Bøgelund
Gulstav: Rødtoppet Fuglekonge 1 R,Stor Tornskade 1 R. Jens-Gert Hansen
Gulstav: Rød Glente 7 T, Skovhornugle 1 R, Stor Tornskade 1 R. Per Rasmussen
Gyldensteen: Engsøen:
Sølvhejre 14 R, Grågås 700 R, Pibeand 450 R, Knarand 210 R, Krikand 550 R, Skeand 40 R, Havørn 1 AD FU, Hjejle 500 OF,Træløber 3 R, Ravn 3 R. Annette Friis
Gyldensteen: Engsøen: Grågås 500 R, Pibeand 500 R, Knarand 20 R, Krikand 200 R, Havørn 1 R, Hvidklire 53 R. Søren Højager
Gudme Sø: Fiskehejre 2 FU, Vindrossel 11 FU, Halemejse 4 FU, Sumpmejse 1 FU. Erik Jensen
Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø: Toppet Skallesluger 52 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Langø: Bramgås 805 FU. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Vandrefalk 2 R. Jens Bækkelund 
Helnæs Fyr og havet ud for: Hedelærke 2 SV. Niels Bomholt Jensen
Helnæs Made: Grågås 940 R, Bramgås 540 FU, Krikand 690 R, Havørn 1 AD FU, Stor Tornskade 2 FU. Niels Bomholt Jensen 
Hou Nordstrand (Langeland): Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 126 T, Rød Glente 1 T, Musvåge 85 T. Susanne Rørdam Skov
Kongebroskoven: Kaspisk Måge 1 1K R. Michael Brunhøj Hansen
Magleby (Langeland): Rød Glente 1 S. Per Rasmussen
Nakkebølle Inddæmning: Pibeand 280 R, Skeand 13 FU, Havørn 1 R, Havørn 1 AD OF. Leif Kristensen
Ringe Sø: Grågås 500 R, Skeand 10 R. Leif Sørensen
Ristingehalvøen: Rød Glente 9 S,  Havørn 1 1K R, Blå Kærhøg 1 R, Spurvehøg 18 S, Musvåge 88 S, Fiskeørn 1 S, Sanglærke 300 R, Tornirisk 75 R. Gregers Johannesen 
Skelmose v/Gudme: Grønspætte 1 OF, Stor Flagspætte 1 FU, Dompap 4 FU, Gulspurv 6 FU. Erik Jensen
Skånemosen (vest for Håstrup): Ringdue 8 R, Gærdesmutte 4 SY, Solsort 5 R, Vindrossel 23 FU, Misteldrossel 1 R, Fuglekonge 5 FU, Halemejse, Sydlig (europaeus) 17 FU, Blåmejse 2 FU, Musvit 4 R, Gråkrage 2 R, Ravn 2 OF, Bogfinke 13 FU, Dompap 4 R, Gulspurv 9 R. Mikael Kristensen
Smedebakker: Havørn 1 1K+ OF, Spurvehøg 38 S, Huldue 9 S, Ringdue 6570 S. Claus Dalskov
Tarup Grusgrave: Isfugl 1 FU. Per Rasmussen
Øksenrade Skov: Havørn 2 AD OF. Kjeld Lund
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Blå Kærhøg 1 BR FU, Hjejle 300 R, Storspove 55 FU. Ella Mikkelsen
Universitetet - Odense: Knopsvane 1 R, Troldand 4 FU, Ringdue 32 OF, Bogfinke 1 R, Gulspurv 2 R. Martin Rheinheimer
Ørnehøj-området (Gulstav): Stor Tornskade 2 R. Leif Bisschop-Larsen
Østerskov (Thurø): Grønspætte 1 R. Carsten Skou 
Åmosen v/Ollerup:
Sølvhejre 1 FU. Niels Andersen
Aarupvej, Orte: Rød Glente 3 OF, Havørn 3 OF, Musvåge 32 T, Ravn 3 OF, Stillits 60 T, Tornirisk 50 T. Jørgen Lund Bjerregaard


 

Torsdag den 11. oktober 2018                      Solopgang: 07:39 Solnedgang: 18:29

Drejø, Drejet: Dværgfalk 1 FU, Krikand 64 R, Almindelig ryle 55 R, Strandhjejle 5 R, Blå kærhøg 1 OF hunfarvet, Stenpikker 2 R, Sanglærke 2 OF. Poul Vestergaard Rasmussen
Oure gadekær: Gråand 1 AD F + 8 ællinger (i dag var der kun 2 tilbage. Det er også meget sent de er ude, og der er ikke noget der tyder på at de 2 sidste vil klare den. Naturen er barsk). Poul Brugs Rasmussen
Bøjden Nor: Strandhjejle 1 R, Engpiber 1 R. Finn Skov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø: Lille Lappedykker 2 FU, Skarv 150 OF,
Sølvhejre 2 FU, Bramgås 120 OF, Knarand 70 FU, Krikand 200 R, Skeand 35 FU, Stor Skallesluger 4 FU, Havørn 1 OF, Musvåge 3 OF, Tårnfalk 1 OF, Almindelig Ryle 17 FU, Ringdue 120 OF. Margit Mølbak Ringkjøbing
Dovns Klint: Rødstrubet Lom 4 T, Sortstrubet Lom 4 T, Skarv 652 T, Fiskehejre 1 T, Grågås 20 T, Bramgås 1060 T, Knortegås 110 T, Pibeand 37 T, Gråand 1 T, Spidsand 3 T, Ederfugl 4240 T, Toppet Skallesluger 50 T, Rød Glente 14 T, Havørn 2 OF, Rørhøg 1 T, Blå Kærhøg 1 T, Spurvehøg 107 T, Musvåge 127 T, Fjeldvåge 1 T, Tårnfalk 2 T, Strandhjejle 1 T, Vibe 18 T, Dværgmåge 4 T, Hættemåge 18 T, Splitterne 3 T, Huldue 112 T,
Ringdue 15400 T, Sanglærke 60 T, Engpiber 100 T, Bjergvipstjert 8 T, Hvid Vipstjert 56 T, Sortmejse 1 T, Blåmejse 80 T, Allike 290 T, Råge 40 T, Stær 1110 T, Bogfinke/Kvækerfinke 6000 T, Grønirisk 8 T, Stillits 53 T, Grønsisken 80 T, Tornirisk 210 T, Gulspurv 2 T, Rørspurv 29 T. Frank Jensen-Hammer
Dovns Klint: Rødstrubet Lom 3 T, Sortstrubet Lom 4 T, Skarv 142 T, Grågås 21 T, Bramgås 1170 T, Knortegås 185 T, Pibeand 31 T, Ederfugl 2610 T, Sortand 24 T, Toppet Skallesluger 34 T, Rød Glente 24 T, Havørn 2 OF, Rørhøg 2 T, Blå Kærhøg 2 T, Spurvehøg 129 T, Musvåge 148 T, Fjeldvåge 3 T, Tårnfalk 6 T, Vibe 13 T, Splitterne 6 T, Huldue 28 T,
Ringdue 17400 T, Hedelærke 8 T, Sanglærke 68 T, Engpiber 180 T, Skærpiber 2 T, Bjergvipstjert 2 T, Hvid Vipstjert 40 T, Misteldrossel 4 T, Allike 480 T, Råge 26 T, Stær 110 T, Bogfinke/Kvækerfinke 5400 T, Grønirisk 30 T, Stillits 60 T, Tornirisk 190 T, Rørspurv 22 T. Søren Bøgelund
Dovns Klint: Skarv 8 OF, Knortegås 30 T, Ederfugl 6 T, Havørn 1 OF, Spurvehøg 5 T, Musvåge 2 T, Ringdue 100 T. Pierre Bentzen
Føns Vang: Havørn 1 F AD R. Ib Petersen
Fønsskov, marker: Brushane 3 R. Ib Petersen
Faaborg: Skarv 20 SV, Grågås 55 SV, Bramgås 1000 SV, Gås sp. 1 SV, Rød Glente 4 SV, Spurvehøg 8 SV, Musvåge 52 SV, Ringdue 1810 SV, Hedelærke 1 SV, Sanglærke 36 SV, Engpiber 10 SV, Hvid Vipstjert 2 SV, Vindrossel 20 SV, Allike 70 SV, Stær 100 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 1050 SV, Dompap 5 SV. Per Damgaard Poulsen 
Gudme Sø: Toppet Lappedykker 1 FU, Fiskehejre 2 FU, Bramgås 80 S, Sjagger 50 FU, Vindrossel 3 FU, Bogfinke 5 FU. Erik Jensen
Gulstav: Rød Glente 4 T, Rørhøg 1 T, Blå Kærhøg 1 T, Spurvehøg 17 T, Musvåge 68 T, Dværgfalk 2 T, Huldue 14 T, Ringdue 1190 T, Engpiber 150 T, Misteldrossel 14 T, Allike 430 T. Søren Bøgelund
Gulstav: Rød Glente 2 FU,Tårnfalk 1 FU. Pierre Bentzen
Gulstav Vesterskov: Rød Glente 2 OF, Spurvehøg 10 OF, Musvåge 30 OF, Munk 1 R, Fuglekonge 50 FU, Blåmejse 100 FU, Rørspurv 3 OF. Per Rasmussen
Gulstav Østerskov: Rød Glente 20 1K OF, Fuglekonge 100 FU, Rødtoppet Fuglekonge 1 FU, Blåmejse 100 FU. Per Rasmussen
Gyldensteen: Langø: Havørn 1 OF. Jens Bækkelund 
Jordløse Bakker: Grågås 57 OF, Musvåge 8 SV, Gråkrage 3 R. Leif Kristensen
Jordløse Skov: Bramgås 102 SV, Musvåge 2 OF, Musvåge 1 R, Ringdue 1 FU, Ringdue 284 OF, Ringdue 5 R, Rødhals 1 FU, Solsort 1 FU, Sangdrossel 1 FU, Misteldrossel 1 R, Gransanger 2 FU, Musvit 9 FU, Spætmejse 1 R, Skovskade 6 R, Gråkrage 1 OF, Ravn 1 OF, Dompap 2 FU, Dompap 1 R. Leif Kristensen
Kohave v/Skovmøllevej: Bramgås 60 V, Engpiber 2 R. Kurt Due Johansen
Lindelse: Grågås 540 OF, Engpiber 1 OF. Jan Sørensen
Lunden: Rødtoppet Fuglekonge 1 FU. Per Rasmussen
Mågeøerne: Fiskehejre 3 FU, Pibeand 2 FU, Gråand 5 R, Havørn 1 R, Strandskade 11 FU, Strandhjejle 2 FU, Almindelig Ryle 190 FU, Storspove 34 R, Rødben 14 FU. Jens Bækkelund
Nærå Strand/Agernæs Flak: Bramgås 350 V, Havørn 1 AD FU, Havørn 2 , Klyde 64 R. Kurt Due Johansen
Skaboeshuse: Skarv 132 R, Bramgås 852 V, Musvåge 32 SV, Fjeldvåge 2 SV, Dværgfalk 1 SV, Agerhøne 18 FU,  Ringdue 320 FU, Grønspætte 1 FU, Stor Flagspætte 2 FU, Skovskade 2 FU, Husskade 11 FU, Bogfinke 93 SV. Kurt Kaack Hansen
Skarø: Misteldrossel 1 R. Evald Mehlsen
Skarø Rev: Stær 100 R, Grønirisk 40 R. Evald Mehlsen
Sudden, Hindsgavl: Fiskehejre 1 R, Musvit 2 R, Gråkrage 4 FU, Ravn 1 R. Kis Boel Guldmann
Thurø By m.m.: Bramgås 400 V. Carsten Skou
Tranekær: Rød Glente 2 S, Rørhøg 1 S, Spurvehøg 25 S, Musvåge 68 S, Fjeldvåge 1 S, Ringdue 12800 S, Allike 170 S. Claus Dalskov 
Trente Mølle m.m.: Fiskehejre 1 FU, Bramgås 165 SV, Musvåge 2 OF, Ringdue 1 OF, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 1 R, Solsort 1 FU, Solsort 2 R, Fuglekonge 1 FU, Halemejse 1 FU, Musvit 6 FU, Spætmejse 4 FU, Skovskade 4 R. Leif Kristensen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Skarv 75 R,
Sølvhejre 1 R, Fiskehejre 12 R, Knopsvane 3 R, Grågås 30 R, Bramgås 400 T, Gravand 1 R, Pibeand 4 OF, Knarand 40 R, Gråand 30 R, Skeand 3 R, Troldand 24 R, Rørhøg 1 F R, Spurvehøg 1 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 25 R, Stor Præstekrave 1 R, Hættemåge 150 OF, Sølvmåge 3 OF, Svartbag 3 R, Ringdue 250 R NAT, Landsvale 1 T, Stor Tornskade 1 R, Råge 2 R, Sortkrage 1 R, Gråkrage 5 R, Stær 8 R. Pierre Bentzen 
Universitetet - Odense: Gråand 5 FU, Fasan 14 FU, Ringdue 1 OF, Sumpmejse 1 FU, Gråkrage 2 FU. Martin Rheinheimer
Æbelø Holm: Vandrefalk 1 R. Jens Bækkelund
Øhavet: Skarø Nord: Ederfugl 80 R, Storkjove 1 SV. Evald Mehlsen
Ørbæk: Ringdue 2500 SV. Hans Rytter


 

Onsdag den 10. oktober 2018                       Solopgang: 07:37 Solnedgang: 18:31

Drejø, Høllehoved: Havørn1 FU, Bramgås 2000 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Helnæs: Hjejle 100 OF R, Vibe 20 FU R, Rød glente 6 OF S, Musvåge 15 OF FU, Rørhøg 1 OF, Tårnfalk 1 R, Grågås 500+ FU OF, (overalt i hele Maden), Bramgås 200 FU, Grønirisk 2 FU, Gulspurv 20 FU, Stær 20 FU, Storspove 2 FU, Allike 40 FU, Sort/grå krage 30 FU. Jette og Poul Brugs Rasmussen

    

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bjergkammer: Isfugl 1 R. Mikael Kristensen
Brændegård Sø: Rød Glente 3 OF, Havørn 3 OF, Rørhøg 1 OF, Musvåge 12 OF, Halemejse 4 OF, Ravn 2 OF. Leif Sørensen 
Bøjden Nor: Lille Lappedykker 5 FU, Skarv 71 R, Fiskehejre 10 R, Knopsvane 4 R, Grågås 320 FU, Grågås 337 R, Bramgås 40 FU, Gravand 3 FU, Pibeand 188 FU, Krikand 38 FU, Gråand 47 R, Spidsand 9 FU, Taffeland 133 R, Troldand 284 R, Musvåge 1 OF, Blishøne 220 FU, Klyde 3 FU T, Stor Præstekrave 3 R, Hjejle 310 R, Strandhjejle 3 FU, Vibe 34 R, Almindelig Ryle 43 FU, Dobbeltbekkasin 1 FU, Lille Kobbersneppe 1 R, Hvidklire 3 FU, Hættemåge 21 R, Sølvmåge 6 R, Svartbag 8 R, Splitterne 1 R, Ringdue 1 R, Engpiber 1 FU, Hvid Vipstjert 1 FU, Gærdesmutte 1 FU, Solsort 1 FU, Gransanger 7 FU, Musvit 1 R, Allike 9 FU, Råge 14 FU, Sortkrage 1 OF, Gråkrage 1 FU, Stær 32 FU, Bogfinke 1 R, Stillits 6 FU, Grønsisken 21 FU, Tornirisk 2 FU. Leif Kristensen
Dovns Klint: Sortstrubet Lom 2 T, Gråstrubet Lappedykker 4 T,
Sølvhejre 1 T, Grågås 21 T, Bramgås 3770 T, Knortegås 465 T, Pibeand 5 T, Krikand 1 T, Gråand 1 T, Ederfugl 3330 T, Sortand 110 T, Toppet Skallesluger 51 T, Rød Glente 8 T, Spurvehøg 45 T, Musvåge 6 T, Dværgfalk 1 T, Almindelig Kjove 1 1K T, Dværgmåge 13 T, Hættemåge 9 T, Splitterne 6 T, Huldue 20 T, Ringdue 2200 T, Hedelærke 19 T, Sanglærke 8 T, Landsvale 3 T, Engpiber 150 T, Skærpiber 1 T, Gul Vipstjert 3 T, Bjergvipstjert 1 T, Hvid Vipstjert 15 T, Sortmejse 1 T, Blåmejse 155 T, Musvit 32 T, Stær 8 T, Bogfinke/Kvækerfinke 2500 T, Grønirisk 22 T, Stillits 28 T, Grønsisken 65 T, Tornirisk 190 T, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 5 T, Dompap 1 T, Gulspurv 4 T, Rørspurv 30 T. Frank Jensen-Hammer
Dovns Klint:
Sølvhejre 1 S, Rød Glente 21 S, Musvåge 71 S, Dværgfalk 1 S, Huldue 33 S, Hedelærke 9 S, Stillits 7 OF. Claus Dalskov
Dovns Klint: Rød Glente 14 SV, Spurvehøg 13 SV, Musvåge 55 SV. Arne Bruun
Dovns Klint:  Rød Glente 6 T,Spurvehøg 7 T,Musvåge 35 T,Stenpikker 1 FU. Jens O. Hansen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Havørn 2 OF. Jens Bækkelund 
Frellesvig: Rød Glente 1 FU. Jane Ditzel
Faaborg: Lom sp. 1 NV, Bramgås 160 SV, Rød Glente 3 SV, Musvåge 215 SV, Tårnfalk 1 SV, Trane 2 S, Hjejle 5 SV, Huldue 5 SV, Ringdue 70 SV, Hedelærke 6 SV, Sanglærke 10 SV, Engpiber 25 SV, Hvid Vipstjert 4 SV, Allike 30 SV, Stær 80 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 760 SV, Grønsisken 20 SV, Rørspurv 2 SV. Per Damgaard Poulsen
Gulstav: Bramgås 80 T, Musvåge 30 T, Grønsisken 30 T. Frank Jensen-Hammer
Gulstav, mose nord/f.Gulstav Mose: Rødtoppet Fuglekonge 1 RI. Claus Dalskov
Henninge Nor: Dværgfalk 1 FU, Agerhøne 7 FU, Halemejse 7 FU. Jan Sørensen
Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen): Fiskehejre 1 R, Knopsvane 7 R, Grågås 7 OF, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 23 SV, Rød Glente 5 SV, Spurvehøg 5 SV, Musvåge 210 V, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 2 R, Strandskade 1 OF, Hvidklire 4 SV, Hedelærke 1 SV, Sanglærke 77 Ø, Gærdesmutte 1 FU, Gransanger 1 FU, Blåmejse 2 FU, Allike 50 SV, Stær 160 V, Skovspurv 8 FU, Bogfinke 240 SV, Kvækerfinke 1 FU, Kvækerfinke 20 SV, Grønirisk 1 R, Lille Gråsisken 3 R. Ella Mikkelsen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 3 FU, Havørn 3 R, Musvåge 1 R, Musvåge 6 T, Trane 2 R, Vibe 40 R T, Ravn 20 FU. Inger Christensen
Marstal Bugt ud for Ristinge: Ederfugl 30 R, Sortand 165 R. Martin Iversen
Nørre Lyndelse: Rød Glente 1 R. Peter Lillesø
Påø Strand: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 170 S. Martin Iversen
Ristinge Strand/Sommerhusomr.: Rød Glente 8 SV, Blå Kærhøg 1 BR SV, Spurvehøg 2 SV, Musvåge 6 SV, Stor Flagspætte 3 R, Hedelærke 1 T, Kvækerfinke 2 R, Dompap 1 M R. Martin Iversen
Seden Strand: Grågås 625 OF, Bramgås 310 OF, Bramgås 255 S, Pibeand 1050 R, Krikand 800 R, Havørn 3 OF, Vandrefalk 1 R, Blishøne 2600 R, Hjejle 4000 OF, Vibe 1100 OF, Halemejse 32 R. Gregers Johannesen
Simmerbølle: Rød Glente 1 S. Jane Ditzel
Skovparken, Nyborg: Rød Glente 3 T, Musvåge 35 T. Peter Pelle Clausen
Skånemosen (vest for Håstrup): Bramgås 43 OF, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 1 OF. Mikael Kristensen  Skovsgård: Bogfinke 30 R, Kvækerfinke 80 R. Martin Iversen
Thurø By m.m.: Bramgås 45 SV, Spidsand 7 SV. Arne Bruun
Tryggelev Nor & Salme Nor: Skarv 130 R,
Sølvhejre 1 R, Fiskehejre 6 R, Grågås 30 R, Bramgås 450 SV, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 60 SV, Pibeand 4 R, Knarand 12 R, Gråand 30 R, Skeand 3 R, Troldand 10 R, Rørhøg 1 1K S, Hvid Vipstjert 1 R, Skægmejse 2 R, Ravn 1 R. Martin Iversen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rød Glente 1 JUV S, Havørn 2 AD R, Rørhøg 1 1K R,Vandrikse 1 R, Sortklire 2 FU,Skægmejse 2 R. Arne Bruun
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rød Glente 2 S, Rørhøg 1 R, Blå Kærhøg 1 SV, Musvåge 16 S. Claus Dalskov 
Vester Aaby: Sanglærke 8 SV, Bjergvipstjert 1 SV. Else Klint
Ørnehøj-området (Gulstav): Rød Glente 5 OF, Musvåge 75 OF. Arne Bruun
Ørnehøj-området (Gulstav): Rød Glente 4 T, Musvåge 26 T. Jens O. Hansen
Ørritslev: Rød Glente 3 FU, Tårnfalk 1 FU. Jens Bækkelund
Østerø Sø (Knudshoved): Skarv 45 R, Fiskehejre 1 OF, Fiskehejre 1 R, Grågås 35 R, Pibeand 60 R, Tårnfalk 1 FU, Klyde 1 FU, Stor Præstekrave 3 FU, Hjejle 1 FU, Strandhjejle 1 FU, Krumnæbbet Ryle 2 FU, Almindelig Ryle 10 FU, Storspove 1 OF, Hættemåge 15 R, Sølvmåge 23 R, Svartbag 3 R, Ringdue 1 OF, Skærpiber 2 FU, Musvit 7 R, Gråkrage 5 R. Pierre Bentzen 
Østerø Sø (Knudshoved): Tårnfalk 1 M AD OF, Hjejle 1 FU, Strandhjejle 1 FU, Almindelig Ryle 62 FU, Rødben 5 FU, Hvidklire 8 FU, Skærpiber 5 FU. Erik Jensen


 DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d. 21/09 - 2018:
              Amerikansk fugl blev skudt ud af Europa

              Video: Natugle - et sjældent syn af den mest almindelige ugle


     

Tirsdag den 9. oktober 2018                          Solopgang: 07:35 Solnedgang: 18:34

Broholm (11:00): Musvåge 1 R FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø: Havørn 1 OF, Vandrefalk 1 OF. Leif Sørensen
Dovns Klint: Ederfugl 2320 T, Toppet Skallesluger 78 T, Rød Glente 8 TF, Spurvehøg 55 T, Dværgfalk 2 T, Dværgmåge 57 T, Bogfinke/Kvækerfinke 1600 T, Tornirisk 70 T. Frank Jensen-Hammer
Dovns Klint:  Rød Glente 8 TF, Spurvehøg 11 T,Dværgmåge 2 AD SV, Hedelærke 3 T, Tornirisk 65 SV. Ivan Sejer Beck, Niels Bomholt Jensen
Gamtofte: Havørn 1 R. Kirsten Pedersen
Grusgrave v/Davinde: Rød Glente 6 V, Musvåge 8 V. Henrik Kalckar Hansen
Gudme: Toppet Lappedykker 1 1K FU, Fiskehejre 4 FU, Spurvehøg 1 OF, Hvid Vipstjert 1 FU, Vindrossel 5 FU, Gransanger 3 FU. Erik Jensen
Gulstav: Rødtoppet Fuglekonge 1 R. Niels Bomholt Jensen
Gulstav Mose: Rødtoppet Fuglekonge 1 R. Ivan Sejer Beck
Hav ved Dovns Klint/Gulstav: Ederfugl 1100 R. Martin Iversen
Middelfart, Industrikvarter: Rød Glente 1 FU. Leif Kristensen
Næbbet v/Skjoldnæs: Skægmejse 7 R. Lars Tom-Petersen
Nørre Lyndelse: Rød Glente 1 R. Peter Lillesø
Ristinge Hale: Rød Glente 1 SV, Spurvehøg 4 SV, Musvåge 1 SV. Martin Iversen
Skjoldnæs Fyr: Toppet Lappedykker 2 SV, Bramgås 80 SV, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 4 SV, Pibeand 4 SV, Sortand 2 SV, Toppet Skallesluger 24 SV, Rød Glente 20 V, Spurvehøg 24 V, Musvåge 19 V, Dværgfalk 1 V, Dværgmåge 72 V, Tyrkerdue 5 TF, Hedelærke 23 V, Sanglærke 8 V, Bjerglærke 6 SV, Landsvale 1 V, Engpiber 24 V, Bjergvipstjert 1 V, Hvid Vipstjert 4 V, Jernspurv 1 R, Rødhals 2 R, Sangdrossel 3 R, Gransanger 11 R, Blåmejse 1170 V, Musvit 90 V, Stor Tornskade 1 R, Allike 12 V, Råge 13 V, Sortkrage 3 V, Gråkrage 7 V, Stær 170 V, Skovspurv 18 TF, Bogfinke/Kvækerfinke 210 V, Grønirisk 20 V, Grønsisken 30 V, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 2 V, Gulspurv 2 R. Lars Tom-Petersen
Skydebjerg: Rød Glente 2 FU. Kirsten Pedersen
Spidsen af Fønsskov: Havørn 3 R, Dværgmåge 1 FU. Viggo Kristensen
Storeholm + øhavet nord for: Havørn 3 R. Martin Iversen
Sydf. Øhav nord for Ristingehalvøen: Knopsvane 580 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 8 R, Gråand 30 R, Ederfugl 5 R, Stor Skallesluger 2 M R, Svartbag 15 R. Martin Iversen
Torø: Rød Glente 2 OF. Grethe Berndt Madsen
Tryggelev By: Rød Glente 3 V. Niels Bomholt Jensen
Vester Skerninge: Bjergvipstjert 3 R. Arne Bruun


  

Mandag den 8. oktober 2018                          Solopgang: 07:33 Solnedgang: 18:36

Svendborg Golfbane: Grågås 6 V, Bramgås 80 V, Musvåge 2 FU, Tårnfalk 1 R, Fasan 2 R, Ringdrossel 1 R, Solsort 8 R, Husskade 2 R, Råge 30 R
Brændegård Sø
: Havørn 1 AD F R, Havørn 2 1k R (på øen), Klyde 2 R, Stor skallesluger 10 R (sammen med øvrige fugle på stenrev). Erik Thomsen
Lundeborg, Ny Camping
: Musvit 2 FU, Rødhals 1 FU, Gærdesmutte 1 FU, Solsort 8 FU, Gråspurv 5 FU, Tornirisk 1 R, Grønirisk 4 FU, Munk 1 FU, Sumpmejse 3 FU, Skarv 20 OF, Allike 8 R OF, Bramgås 75 OF S (11:10). Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Keldsnor Fuglestation, Gulstav
(07:00 - 16:00): Gærdesmutte 3 RI, Rødhals 5 RI, Solsort 1 RI, Rørsanger 2 RI, Munk 3 RI, Gransanger 18 RI, Fuglekonge 3 RI, Rødtoppet Fuglekonge 1 RI, Blåmejse 13 RI, Musvit 1 RI, Bogfinke 6 RI, Grønsisken 2 RI. I dag 58 fugle af 12 arter ringmærket. Efterårstotal: 2.344. Keldsnor Fuglestation ved Hans Rytter
Bøjden Nor:
Lille Lappedykker 14 FU, Skarv 68 R, Knopsvane 2 R, Grågås 600 R, Bramgås 55 R, Gravand 2 R, Pibeand 134 FU, Krikand 112 R, Spidsand 38 FU, Skeand 21 R, Taffeland 201 R, Troldand 170 R, Tårnfalk 1 OF, Blishøne 225 FU, Klyde 2 R, Stor Præstekrave 3 R, Hjejle 380 R, Strandhjejle 3 FU, Almindelig Ryle 35 FU, Dobbeltbekkasin 2 R, Hvidklire 2 FU, Dværgmåge 2 V, Hættemåge 20 R, Stormmåge 40 R, Sølvmåge 20 R, Svartbag 9 R, Isfugl 1 R, Hvid Vipstjert 2 R, Solsort 1 R, Rødtoppet Fuglekonge 1 FU, Blåmejse 1 FU, Sortkrage 1 R, Gråkrage 5 R, Stær 15 OF, Stillits 8 R, Tornirisk 90 FU. Niels Bomholt Jensen
Dovns Klint: Rødstrubet Lom 5 T, Sortstrubet Lom 3 T, Bramgås 1190 T, Spidsand 11 T, Ederfugl 4600 T, Sortand 180 T, Toppet Skallesluger 72 T, Rød Glente 10 TF, Blå Kærhøg 2 T, Spurvehøg 37 T, Dværgfalk 4 T, Vandrefalk 1 T,
Dværgmåge 247 T, Huldue 18 T, Bogfinke/Kvækerfinke 4800 T, Stillits 95 T, Tornirisk 300 T. Frank Jensen-Hammer 
Drejet (Ærø): Bramgås 19 V, Rød Glente 5 V, Musvåge 1 R, Musvåge 1 V, Tårnfalk 1 FU, Vandrefalk 1 V, Gærdesmutte 7 R, Rødhals 3 R, Sangdrossel 4 R, Vindrossel 1 R, Skovskade 1 R. Lars Tom-Petersen
Fyns Hoved
: Sule 1 FU, Strandhjejle 5 T, Engpiber 4 R, Skærpiber 2 FU. Lars Philip Nielsen
Faaborg: Bjergvipstjert 2 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 1950 SV. Per Damgaard Poulsen
Gudme Sø: Toppet Lappedykker 2 FU, Fiskehejre 4 FU, Havørn 1 AD FU, Spurvehøg 2 OF, Musvåge 1 OF, Stor Flagspætte 1 FU, Hvid Vipstjert 4 FU, Sjagger 50 R SV, Gransanger 1 FU, Bogfinke 15 FU, Grønirisk 1 FU, Dompap 2 FU. Erik Jensen
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 29 FU, Grågås 842 R, Pibeand 347 FU, Knarand 507 FU, Krikand 2519 R, Spidsand 25 FU, Skeand 334 FU, Havørn 3 , Sortklire 26 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Kystlagunen: Lille Lappedykker 27 R, Hvinand 152 FU, Toppet Skallesluger 94 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Krikand 170 FU. Kurt Due Johansen
Kerteminde Fjord & Kertinge Nor: Toppet Lappedykker 1 R, Skarv 49 R, Fiskehejre 16 R, Knopsvane 257 R, Pibeand 160 R, Gråand 55 R, Ederfugl 26 R, Toppet Skallesluger 26 R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 1455 R, Vibe 1 R. Steen Lauritsen
Lehnskov/Fredskov: Spurvehøg 1 R, Musvåge 3 OF, Tårnfalk 3 OF, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 500 SV. Jens-Gert Hansen
Lille Rise: Rød Glente 4 V, Spurvehøg 1 V, Musvåge 4 V, Dobbeltbekkasin 2 OF. Lars Tom-Petersen
Marstal: Rød Glente 2 V, Musvåge 3 V, Rødhals 1 R, Gransanger 1 R. Lars Tom-Petersen
Nørre Lyndelse: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen  
Rantzausminde: Bramgås 300 T R, Rød Glente 1 OF, Grønspætte 1 FU. Jens-Gert Hansen
Simmerbølle: Rød Glente 4 FU T. Hans-Henrik Wienberg
Stokkeby Nor: Havørn 1 AD OF. Lars Tom-Petersen
Tranderup Mark: Bjergvipstjert 1 R, Sortkrage 4 R. Lars Tom-Petersen
Universitetet - Odense: Råge 500 FU. Martin Rheinheimer
Vejsnæs Nakke: Rødstrubet Lom 1 V, Sortstrubet Lom 5 V, Grågås 300 R, Bramgås 250 R, Bramgås 810 SV, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 18 V, Pibeand 19 SV, Spidsand 3 SV, Ederfugl 1200 V, Sortand 11 V, Toppet Skallesluger 8 V, Spurvehøg 3 SV, Musvåge 1 R, Strandskade 1 R, Almindelig Ryle 7 V, Almindelig Kjove 1 1K V,
Dværgmåge 288 V, Splitterne 5 T, Landsvale 3 SV, Engpiber 5 SV, Skærpiber 1 R, Bjergvipstjert 1 S, Ravn 2 R, Grønsisken 3 SV, Tornirisk 14 V, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 12 SV. Lars Tom-Petersen 


     

Søndag den 7. oktober 2018                          Solopgang: 07:31 Solnedgang: 18:39

Svendborgsund øst for Iholm: Bramgås 60 V, Stær 40 V
Monnet, Taasinge
: Havørn 1 R, Almindelig ryle 1 R, Stær 500 R, Knopsvane 10 R, Fiskehejre 3 R. Anders Anker Bendtsen
Noret, Taasinge
:
Sølvhejre 1 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Dovns Klint
: Rød glente 3 T, Stor tornskade 1 OF. Poul Vestergaard Rasmussen
Gulstav Vesterskov, nordbrynet (08:30): Hvidbrynet løvsanger 1 KA, Rødtoppet fuglekonge 1 R, Ringdrossel 1 R. Thorbjørn Eriksen
Keldsnor: Skægmejse 2 OF, Almindelig ryle 2 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Fakkebjerg: Havørn 2 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Hennetved: Musvåge 230 S. Poul Vestergaard Rasmussen
Statene: Rød glente 1 T S. Poul Vestergaard Rasmussen
Oldemark, Ærø: Musvåge 30 T. Kim Bang Jensen
Broholm (10:00): Gærdesmutte 1 R. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Dalum
: Havørn 3 OF, Hvidbrynet Løvsanger 1 FU, Hvidbrynet Løvsanger 2 R, Gransanger, Sydlig (collybita) 3 R. . Martin Søgaard Nielsen
Dovns Klint: Sortstrubet Lom 3 T,
Sølvhejre 1 T, Sædgås 3 T, Bramgås 1500 T, Knortegås 241 T, Spidsand 27 T, Ederfugl 1090 OF, Rød Glente 78 T, Havørn 1 JUV V, Blå Kærhøg 3 T, Spurvehøg 95 T, Musvåge 479 T, Vandrefalk 1 T, Dværgmåge 24 T, Splitterne 31 T, Huldue 7 T, Ringdue 7760 T, Engpiber 105 T, Bjergvipstjert 7 T, Stillits 75 T. Søren Bøgelund
Dovns Klint: Hvidbrynet Løvsanger 1 R. Ole Sørensen
Faaborg: Rød Glente 16 SV, Blå Kærhøg 1 BR SV, Spurvehøg 12 SV, Musvåge 452 SV, Dværgfalk 1 SV, Hedelærke 4 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 1020 SV. Per Damgaard Poulsen
Gråsten Nor: Havørn 1 R T. Bjarne Jørgensen
Gulstav Østerskov: Hvidbrynet Løvsanger 1 R, Rødtoppet Fuglekonge 2 R, Blåmejse 100 R. Søren Bøgelund
Gulstav, mose nord/f.Gulstav Mose: Skægmejse 5 R, Pungmejse 1 R. Søren Bøgelund
Gyldensteen: Engsøen: Pibeand 250 FU, Krikand 200 FU, Dværgfalk 1 F BR R. Per F. Kristensen
Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø: Toppet Skallesluger 64 FU. Per F. Kristensen
Gulstav: Sortstrubet Lom 1 OF, Rød Glente 36 T, Blå Kærhøg 2 T, Spurvehøg 28 T, Musvåge 440 T, Dværgfalk 2 T, Ringdue 2250 T, Hedelærke 5 T. Søren Bøgelund
Gulstav: Blå Kærhøg 1 M AD S,Dværgfalk 1 S,Vandrefalk 1 S, Bjergvipstjert 3 T, Hvidbrynet Løvsanger 1 R, Rødtoppet Fuglekonge 1 FU, Skægmejse 1 OF. Kristoffer Hansen 
Hofmansgave: Grønspætte 1 R. Anders Vedel
Katterød: Rød Glente 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 4 R T, Havørn 1 R, Musvåge 8 T, Trane 2 FU. Inger Christensen
Lumby Inddæmmede Strand:
Sølvhejre 1 R. Evald Mehlsen
Noret, Tåsinge:
Sølvhejre 1 FU. Niels Andersen
Ny Gesinge: Sanglærke 75 FU. Niels Andersen
Odense Kanal: Isfugl 1 M R. Evald Mehlsen
Ristinge Hale: Rød Glente 7 NV, Havørn 2 NV, Havørn 1 OF, Blå Kærhøg 2 . Kristoffer Hansen
Ristinge Strand/Sommerhusomr.: Rød Glente 10 NV, Musvåge 225 NV, Fjeldvåge 4 NV. Henrik Mørup-Petersen
Ristingehalvøen: Rød Glente 18 V, Havørn 2 AD OF, Blå Kærhøg 1 BR V, Musvåge 570 V. Morten Müller
Skjoldnæs Fyr: Rød Glente 10 T, Havørn 1 AD SV, Spurvehøg 17 T, Musvåge 66 T, Dværgfalk 1 BR SØ, Huldue 4 NV, Hedelærke 1 NV, Bjergvipstjert 1 NV, Blåmejse 690 NV, Musvit 90 NV, Stor Tornskade 1 R, Bogfinke/Kvækerfinke 4200 NV, Tornirisk 120 NV, Tornirisk 70 R. Lars Tom-Petersen
Skånemosen (vest for Håstrup): Rød Glente 5 NV, Havørn 1 OF, Musvåge 50 NV, Ravn 15 R. Mikael Kristensen 
Svanninge: Hedelærke 1 SV. Jacob Sterup
Søbygård (Ærø): Musvåge 46 T. Lars Tom-Petersen
Søen, Valdemarsslot:
Sølvhejre 1 R. Carsten Skou
Thurø By m.m.: Rød Glente 2 V, Blå Kærhøg 1 M SV, Musvåge 235 V. Arne Bruun 
Tryggelev Nor & Salme Nor: Dværgfalk 1 T. Hans-Henrik Wienberg
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rød Glente 36 T, Havørn 2 AD OF, Blå Kærhøg 6 T, Spurvehøg 60 T, Musvåge 790 T, Vandrefalk 1 T, Engpiber 250 T, Bjergvipstjert 3 T. Ole Goldschmidt
Vesteregn: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 640 V, Rød Glente 29 T, Havørn 1 IMM OF, Blå Kærhøg 5 V, Spurvehøg 21 T, Musvåge 733 T, Fjeldvåge 7 V, Fiskeørn 1 T, Tårnfalk 7 T, Dværgfalk 3 T, Vandrefalk 1 T. Nis Rattenborg
Vindeby Udflyttere: Musvåge 200 S. Carsten Friager
Vitsø: Havørn 1 4K+ OF, Blå Kærhøg 1 1K V, Skægmejse 7 R. Lars Tom-Petersen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Havørn 4 IMM R, Storspove 140 R. Anders Vedel
Ørnehøj-området (Gulstav): Stor Tornskade 1 FU . Hans-Henrik Wienberg 


    

Lørdag den 6. oktober 2018                          Solopgang: 07:29 Solnedgang: 18:41

Lundeborg (10:00): Bramgås 35 OF SV, Skarv 20 OF V, Vindrossel 5 OF, Gråspurv 5 FU (på Hyldebær). Poul Brugs Rasmussen
Odense, Steenbachsvej 10
(09:00): Ringdrossel 1 KA. Esben Eriksen
Knudshoved (08:58): Storkjove 1 T NØ. Kristoffer Hansen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Agernæs: Musvåge 41 TF, Tårnfalk 1 FU, Sanglærke 4 R. Kirsten Pedersen
Bregnør Bugt: Knopsvane 7 R, Pibeand 90 R, Ederfugl 13 FU, Toppet Skallesluger 3 R. Peter Lillesø
Dovns Klint: Rød Glente 12 S, Blå Kærhøg 1 S, Spurvehøg 12 S, Musvåge 355 S, Fjeldvåge 1 S, Rovterne 1 FU, Bjergvipstjert 3 T. Henning Ettrup
Gudme: Rød Glente 1 OF, Stor Flagspætte 1 1K FU, Gransanger 1 FU, Bogfinke 5 FU. Erik Jensen
Føns Vang: Toppet Lappedykker 7 FU, Fiskehejre 12 R, Grågås 47 R, Krikand 23 R, Havørn 1 IMM R, Vibe 70 R, Almindelig Ryle 105 FU, Brushane 13 R, Hvidklire 5 FU, Mudderklire 1 R,
Gamborg Fjord: Toppet Lappedykker 17 FU, Sortand 1 M FU, Hvinand 33 FU, Toppet Skallesluger 121 R. Ralph Qwinten
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Fiskeholm: Blishøne 600 FU. Kirsten Pedersen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Helnæsdæmningen: Skarv 11 FU, Knopsvane 160 FU, Pibeand 73 FU, Storspove 3 OF, Hvid Vipstjert 3 R. Kirsten Pedersen
Helnæs Fyr og havet ud for: Skarv 10 FU, Grågås 200 SV, Ederfugl 110 OF, Fløjlsand 18 OF, Rød Glente 3 SV, Spurvehøg 2 SV, Musvåge 180 SV, Vibe 25 T, Hættemåge 200 FU, Sanglærke 25 T FU, Stær 150 FU, Stillits 14 T. Kirsten Pedersen
Helnæs Made: Grågås 450 R, Grågås 300 OF, Bramgås 44 R, Pibeand 40 FU, Krikand 70 R, Gråand 15 R, Skeand 4 FU, Musvåge 3 R, Vibe 140 R, Storspove 6 R, Hættemåge 60 FU, Ringdue 20 R, Sanglærke 1 R, Landsvale 2 FU, Engpiber 2 R, Stenpikker 1 R, Husskade 1 R, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 16 FU, Stær 100 FU, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 35 T. Kirsten Pedersen
Helnæs: Marker nord for Maden: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Hjejle 400 OF, Vader sp., Stor 30 T, Stær 150 FU, Stillits 40 T, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 100 T. Kirsten Pedersen
Helnæs: Marker syd for Maden: Skarv 14 OF, Grågås 1300 OF, Havørn 1 OF, Tårnfalk 1 FU, Vibe 15 R, Sanglærke 5 T FU, Ravn 3 R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 100 T. Kirsten Pedersen
Kerteminde Fjord & Kertinge Nor: Skarv 1 FU, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Hvinand 5 FU. Peter Lillesø
Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen): Rød Glente 1 V, Spurvehøg 4 V, Musvåge 85 V, Fjeldvåge 1 V. Henrik Kalckar Hansen
Munkebo: Stillits 35 FU. Peter Lillesø
Rold v/Vissenbjerg: Rød Glente 2 R, Musvåge 3 R, Bogfinke 65 R, Kvækerfinke 1 R. Jens Friis-Walsted
Vejsnæs Nakke:
Sortstrubet Lom 24 R, Toppet Lappedykker 1 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 21 V, Skarv 8 R, Knopsvane 8 V, Svane sp. 2 SV, Grågås 78 R, Grågås 43 SV, Canadagås 12 R, Bramgås 120 SV, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 58 V, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 64 R, Ederfugl 1080 V, Sortand 15 V, Toppet Skallesluger 3 V, Spurvehøg 2 SV, Vandrefalk 1 M AD R SV, Strandskade 1 R, Strandskade 4 OF, Almindelig Ryle 4 V, Almindelig Ryle 5 R, Splitterne 2 FU, Splitterne 2 V, Hedelærke 2 V, Sanglærke 72 T, Engpiber 25 T, Skærpiber 2 V, Bjergvipstjert 3 SV, Hvid Vipstjert 17 T, Hvid Vipstjert 8 R, Gærdesmutte 5 R, Rødhals 1 R, Stenpikker 1 BR R, Sangdrossel 7 R, Vindrossel 2 R, Gransanger 6 R, Fuglekonge 1 R, Skægmejse 20 TF, Blåmejse 4 R, Musvit 2 R, Sortkrage 3 V, Skovspurv 25 R, Bogfinke 10 R, Kvækerfinke 1 R, Bogfinke/Kvækerfinke 65 SV, Grønirisk 6 R, Stillits 5 V, Grønsisken 2 SV, Tornirisk 6 V, Tornirisk 3 R. Lars Tom-Petersen
Østerø Sø (Knudshoved): Pibeand 85 FU, Musvåge 4 S, Stor Præstekrave 1 FU, Hjejle 1 FU, Strandhjejle 1 FU, Islandsk Ryle 6 FU, Almindelig Ryle 35 FU, Dobbeltbekkasin 1 FU, Storspove 1 FU, Hvidklire 1 FU, Stenvender 6 FU, Skærpiber 3 FU. Erik Jensen


    

Fredag den 5. oktober 2018                          Solopgang: 07:27 Solnedgang: 18:44

Vejlen, Tåsinge (11:00): Sølvhejre 1 FU, Blåmejse 1 R, Halemejse 1 R, Musvit 50+ (de var overalt). Poul Brugs Rasmussen
Vejlen, Tåsinge
(16:00):
Sølvhejre 1 R, Halemejse 1 R, Almindelig ryle 2 R, Hvidklire 3 R, Krikand 5 R. Finn Skov
Bøjden Nor
: Lille Lappedykker 2 FU, Fiskehejre 4 R, Bramgås 18 R, Gravand 5 R, Pibeand 90 R, Taffeland 120 R, Hjejle 600 R, Stær 60 R, Tornirisk 110 R

     

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Dovns Klint
: Rødstrubet Lom 5 T, Rødstrubet Lom/Sortstrubet Lom 3 T, Sortstrubet Lom 1 T, Toppet Lappedykker 3 T, Gråstrubet Lappedykker 2 T, Skarv 74 T, Bramgås 210 T, Knortegås 2620 T, Pibeand 452 T, Krikand 3 T, Spidsand 92 T, Skeand 15 T, Troldand 1 T, Ederfugl 3980 T, Sortand 380 T, Fløjlsand 1 T, Hvinand 2 T, Toppet Skallesluger 63 T, Rød Glente 2 T, Rørhøg 3 T, Blå Kærhøg 5 T, Spurvehøg 237 T, Musvåge 53 T, Fjeldvåge 4 T, Tårnfalk 9 T, Dværgfalk 3 T, Almindelig Ryle 12 T, Dobbeltbekkasin 1 T, Almindelig Kjove 2 SV, Lille Kjove 3 SV, Dværgmåge 26 T, Hættemåge 115 T, Splitterne 21 T, Fjordterne 1 T, Huldue 43 T, Ringdue 90 T, Hedelærke 12 T, Sanglærke 11 T, Landsvale 410 T, Bysvale 3 T, Storpiber 0 T, Engpiber 120 T, Skærpiber 10 T, Bjergvipstjert 9 T, Hvid Vipstjert 35 T, Sjagger 10 T, Misteldrossel 4 T, Blåmejse 36 T, Musvit 20 T, Stær 320 T, Bogfinke/Kvækerfinke 5000 T, Stillits 25 T, Grønsisken 60 T, Tornirisk 90 T, Stor Gråsisken/Lille Gråsisken 1 T, Gulspurv 3 T. Frank Jensen-Hammer
Lille Rise: Spurvehøg 1 V, Musvåge 4 V. Lars Tom-Petersen
Lørup Mose: Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Nærå Strand/Agernæs Flak
: Skarv 51 R, Gravand 200 FU, Strandskade 12 FU, Hjejle 2000 FU, Vibe 8 FU, Almindelig Ryle 3000 FU, Storspove 300 FU. Karin Abildgaard
Nørre Lyndelse: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Skelmose v/Gudme: Stor Flagspætte 1 FU, Sangdrossel 25 FU, Misteldrossel 3 SV, Dompap 2 FU. Erik Jensen
Skånemosen (vest for Håstrup): Dobbeltbekkasin 3 R, Vindrossel 12 OF, Sumpmejse 6 R, Topmejse 1 R. Mikael Kristensen
Store Rise: Rød Glente 1 OF, Havørn 2 AD V, Spurvehøg 1 SV, Musvåge 1 R, Huldue 4 R, Gransanger 1 R, Kvækerfinke 8 R. Lars Tom-Petersen
Tarup (Odense): Stormmåge 1 R, Sølvmåge 1 FU, Rødhals 1 SY, Skovskade 1 FU, Allike 114 OF. Jan Sørensen
Thurø Rev: Pibeand 45 R, Krikand 45 R, Strandskade 1 R, Strandhjejle 1 R, Almindelig Ryle 22 R, Hvidklire 2 R, Skærpiber 1 R. Arne Bruun
Vitsø: Lille Lappedykker 1 R, Grågås 11 SV, Bramgås 40 R, Rørhøg 1 F FU, Spurvehøg 14 T, Musvåge 28 NV, Tårnfalk 1 FU, Vandrikse 1 R, Vibe 150 R, Almindelig Ryle 9 V, Dobbeltbekkasin 1 V, Splitterne 2 NV, Landsvale 3 FU, Engpiber 12 T, Hvid Vipstjert 1 R, Sangdrossel 2 R, Gransanger 7 R, Blåmejse 15 NV, Skovskade 1 R, Sortkrage 3 R, Gråkrage 10 R, Stær 18 V, Rørspurv 16 R. Lars Tom-Petersen 


    

Torsdag den 4. oktober 2018                          Solopgang: 07:26 Solnedgang: 18:46

Svendborg Golfbane: Sølvhejre 1 NØ, Musvåge 2 R, Vindrossel 12 R, Rødtoppet Fuglekonge 1 R, Ravn 1 R
Vejlen, Taasinge: Vibe 500 OF. Poul Vestergaard Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brahetrolleborg Gods og enge m.m: Tårnfalk 1 FU. Leif Kristensen
Brændegård Sø:
Sølvhejre 1 FU, Havørn 2 R. Leif Kristensen
Bøjden Nor: Lille Lappedykker 11 FU, Skarv 45 R, Fiskehejre 5 FU, Grågås 193 R, Bramgås 29 FU, Gravand 5 FU, Pibeand 117 FU, Krikand 69 R, Gråand 62 R, Spidsand 14 FU, Taffeland 135 R, Troldand 103 R, Vandrefalk 1 R, Klyde 4 FU, Stor Præstekrave 5 R, Hjejle 220 R, Vibe 54 R, Almindelig Ryle 63 FU T, Lille Kobbersneppe 2 R, Hættemåge 72 R, Hættemåge 16 FU, Stormmåge 26 R, Stormmåge 10 FU, Sølvmåge 22 R, Sølvmåge 13 FU, Svartbag 6 R, Ringdue 8 OF, Landsvale 2 FU, Hvid Vipstjert 5 FU, Solsort 1 FU, Musvit 3 FU, Allike 5 FU, Råge 14 FU, Gråkrage 1 FU, Stær 55 FU, Tornirisk 112 FU. Leif Kristensen
Dovns Klint: Rødstrubet Lom 10 T, Sortstrubet Lom 2 T, Skarv 305 T, Knopsvane 4 T, Grågås 10 T, Bramgås 125 T, Knortegås 5130 T, Pibeand 57 T, Spidsand 10 T, Ederfugl 800 T, Sortand 80 T, Toppet Skallesluger 30 T, Stor Skallesluger 3 T, Rød Glente 1 T, Rørhøg 2 T, Spurvehøg 85 T, Tårnfalk 13 T, Dværgfalk 4 T, Almindelig Ryle 37 T, Splitterne 16 T, Fjordterne 2 T, Huldue 6 T, Stor Flagspætte 2 T,
Hedelærke 31 T, Sanglærke 20 T, Landsvale 660 T, Engpiber 950 T, Skærpiber 13 T, Bjergvipstjert 21 T, Hvid Vipstjert 242 T, Jernspurv 2 T, Sjagger 1630 T, Vindrossel 1130 T, Misteldrossel 1400 T, Blåmejse 100 T, Stær 1630 T, Bogfinke/Kvækerfinke 84000 T, Stillits 170 T, Grønsisken 100 T, Tornirisk 920 T, Gulspurv 3 T, Rørspurv 80 T. Frank Jensen-Hammer
Faaborg: Spurvehøg 2 SV, Hedelærke 7 SV, Sanglærke 10 SV, Landsvale 1 SV, Engpiber 20 SV, Hvid Vipstjert 2 SV, Vindrossel 30 SV, Misteldrossel 2 SV, Stær 300 SV, Kvækerfinke 320 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 5000 SV, Grønsisken 50 SV, Tornirisk 10 SV. Per Damgaard Poulsen 
Hjallese: Stormmåge 56 FU. Martin Rheinheimer
Keldsnor: Toppet Lappedykker 1 YF UF, Toppet Lappedykker 1 PUL YF, Fiskehejre 1 R, Gravand 1 JUV R, Rørhøg 1 FU, Strandskade 1 R, Klyde 1 YF UF, Klyde 1 PUL YF, Stor Præstekrave 30 R, Krumnæbbet Ryle 1 R, Almindelig Ryle 51 R, Brushane 14 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Rødben 1 R, Hvidklire 3 R, Mudderklire 1 R, Gul Vipstjert 6 R. Jan Sørensen
Lindelse: Havørn 1 OF, Rørhøg 1 OF, Stor Flagspætte 1 FU. Jan Sørensen 
Lundager v/Assens: Solsort 20 T FU, Vindrossel 10 T R, Kvækerfinke 1 T R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 300 SV. Kirsten Pedersen
Lumby Inddæmmede Strand: Fiskeørn 1 FU, Dobbeltbekkasin 2 R, Stær 350 R. Evald Mehlsen
Lundager v/Assens: Solsort 20 T FU, Vindrossel 10 T R, Kvækerfinke 1 T R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 300 SV. Kirsten Pedersen
Lunkebugten & Nørreskov Nor: Rødben 5 R. Jan Sørensen 
Lyndelse: Rød Glente 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 3 R, Skarv 60 FU,
Sølvhejre 1 FU, Fiskehejre 8 FU, Knopsvane 9 R, Grågås 980 R, Knarand 13 R, Krikand 150 R, Skeand 1 R, Taffeland 46 R, Troldand 25 R, Hvinand 2 R, Havørn 1 AD R, Rørhøg 1 1K R, Spurvehøg 1 R, Musvåge 1 FU, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 18 FU, Vibe 64 R, Almindelig Ryle 5 FU, Dobbeltbekkasin 5 R, Mudderklire 1 FU, Hættemåge 150 R, Stormmåge 90 R, Fjordterne 1 1K FU, Landsvale 4 FU, Engpiber 1 OF, Bjergvipstjert 1 R, Hvid Vipstjert 1 OF, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 2 R, Sangdrossel 5 R, Vindrossel 2 R, Gransanger 2 FU, Skægmejse 1 R, Blåmejse 3 R, Musvit 3 R, Allike 4 FU, Råge 4 FU, Gråkrage 3 R, Bogfinke 4 R, Kvækerfinke 2 OF, Grønsisken 3 OF, Rørspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Nærå Strand/Agernæs Flak: Skarv 35 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 47 FU, Gravand 225 FU, Toppet Skallesluger 140 FU, Vandrefalk 1 AD R, Strandskade 25 FU, Klyde 10 FU, Hjejle 2600 R, Strandhjejle 3 R, Islandsk Ryle 2 FU, Almindelig Ryle 3850 FU, Lille Kobbersneppe 7 FU, Storspove 326 FU, Hættemåge 3020 FU, Stormmåge 10 FU, Sølvmåge 450 FU, Svartbag 1 R, Sanglærke 2 T, Engpiber 2 T, Skærpiber 2 R. Kurt Due Johansen
Odense Kanal: Isfugl 1 F FU, Rørsanger 1 SY. Evald Mehlsen
Simmerbølle: Sort Glente 1 T FU , Rød Glente 21 T FU, Musvåge 11 T FU. Hans-Henrik Wienberg
Slambassinet (Odense): Skægmejse 5 R. Evald Mehlsen
Ulbølle: Vindrossel 10 R. Niels Bomholt Jensen
Svendborg Havn: Husrødstjert 1 SY. Arne Bruun
Tarup (Odense): Engpiber 2 OF, Sangdrossel 14 OF, Kvækerfinke 1 OF, Kernebider 1 OF. Jan Sørensen
 Universitetet - Odense: Lille Lappedykker 1 FU, Skovskade 1 FU. Martin Rheinheimer


    

Onsdag den 3. oktober 2018                          Solopgang: 07:24 Solnedgang: 18:49

Brændegaard sø: Havørn 1 OF 1K. Erik Thomsen
Lundeborg, matriklen
: Dompap 5 FU, Grønirisk 2 R. Poul Brugs Rasmussen

Flyvesandet: Sodskråpe 1 V, Mallemuk 1 V, Mellemkjove 2 V, Almindelig Kjove 5 V, Storkjove 100 V, Ride 6 V, Sule 53 V. Søren Gjaldbæk

    

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændeskov (skoven): Rød Glente 1 OF. Erik Jensen
Bøjden Nor: Hjejle 850 R. Niels Andersen
Fyns Hoved: Sule 11 NV, Lille Kjove 1 FU NV, Storkjove 8 NV, Alkefugl sp. 22 NV, Huldue 3 TF. Peter Pelle Clausen
Hav nord for Flyvesandet: Mallemuk 1 V,
Sodfarvet Skråpe 1 V, Sule 85 V, Dværgfalk 1 S, Mellemkjove 2 V, Almindelig Kjove 4 V, Storkjove 100 V, Ride 8 V, Splitterne 40 V. Eske Frank Morthensen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Helnæsdæmningen: Stenvender 1 FU. Kirsten Pedersen
Helnæs Made: Rød Glente 1 OF, Havørn 1 AD OF, Musvåge 30 S, Hjejle 250 OF, Stenvender 1 FU, Isfugl 1 R. Kell Grønborg
Helnæs, havet ud for Maden: Vandrefalk 1 OF. Kirsten Pedersen
Hofmansgave: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 1 1K R, Grågås 147 R, Krikand 50 R, Havørn 2 R, Musvåge 2 OF, Tårnfalk 1 R, Storspove 9 R, Hættemåge 19 R, Sanglærke 4 R, Landsvale 13 R, Bysvale 1 R, Engpiber 9 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 2 R, Gærdesmutte 1 R, Gransanger 1 R, Gråkrage 12 R, Stillits 16 R. Jens Friis-Walsted
Højbjerg øst f/Glamsbjerg: Rød Glente 1 AD FU. Ib Petersen
Kasmose Skov: Mallemuk 1 V,
Sodfarvet Skråpe 1 V, Sule 49 V, Sortand 300 R, Sortand 210 V, Dværgfalk 1 SØ, Almindelig Kjove 2 , Storkjove 73 V, Ride 9 , Splitterne 27 V. Michael Mosebo Jensen
Kildemose v/Ryslinge: Husskade 26 FU. Karl Top
Landet: Havørn 1 OF. Gregers Johannesen
Lindkær v/Ravnholt: Vandrefalk 1 FU, Trane 6 R, Ravn 33 R. Pierre Bentzen
Lindkær v/Ravnholt: Ravn 4 OF. Leif Sørensen
Nørre Lyndelse: Rød Glente 1 R. Peter Lillesø
Rudkøbing: Rød Glente 2 FU. Gregers Johannesen


   

Tirsdag den 2. oktober 2018                          Solopgang: 07:19 Solnedgang: 18:49

Lundeborg, matriklen: Gærdesmutte 1 FU.. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Aborg Skydeterræn m.m.: Tårnfalk 1 FU. Kirsten Pedersen
Dømmestrup: Fiskeørn 1 FU. Per Rasmussen
Emmelev v/Otterup: Stormmåge 40 R. Jens Friis-Walsted
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 1 AD R. Jens Bækkelund
Hjadstrup: Tårnfalk 1 OF, Hjejle 45 OF. Jens Friis-Walsted
Hofmansgave: Fiskehejre 4 R, Krikand 35 R, Tårnfalk 1 M AD R, Vandrefalk 1 OF, Storspove 7 R, Hættemåge 50 R, Engpiber 13 R, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 3 R, Råge 11 R, Gråkrage 2 R, Ravn 2 R, Stillits 8 R. Jens Friis-Walsted
Nørre Lyndelse: Rød Glente 2 FU. Peter Lillesø
Sibirien: Havørn 1 IMM OF. Niels Bomholt Jensen
Stengade Skov: Rød Glente 1 FU. Hans-Henrik Wienberg
Svanninge Bakker: Fasan 2 FU, Grønspætte 1 FU, Rødhals 1 FU, Gransanger 2 FU, Sumpmejse 1 R, Musvit 3 FU, Gråkrage 3 FU, Gråkrage 1 R, Ravn 1 OF, Skovspurv 2 R. Leif Kristensen
Universitetet - Odense: Lille Lappedykker 1 FU, Troldand 1 R. Martin Rheinheimer


   

Mandag den 1. oktober 2018                          Solopgang: 07:20 Solnedgang: 18:54

Keldsnor og Ristinge Hale: Hjejle 10 OF, Rød glente 1 OF, Musvåge 1 OF. Finn Skov
Ravnholt: Havørn 1 R, Vibe 200 + FU OF, Ravn 4 OF, Fasan 500+ FU, Ringdue 50 OF, Sanglærke 5 OF, Stær 20 OF R, Dådyr 2 (1 Fuldskuffel og 1 Spidshjort). Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Dræby Fed: Grågås 200 FU, Bramgås 33 FU, Gråand 3 OF, Tårnfalk 2 FU, Fasan 1 R, Storspove 10 R, Sanglærke 50 V, Stær 8 R. Peter Lillesø
Feddet v/Brydegård: Storspove 16 FU. Erik Damm
Faaborg: Rød Glente 4 SV, Havørn 3 AD OF, Spurvehøg 5 SV, Musvåge 173 SV, Ringdue 10 SV, Sanglærke 11 SV, Landsvale 5 SV, Engpiber 35 SV, Bjergvipstjert 1 SV, Hvid Vipstjert 4 SV, Stær 50 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 1060 SV, Grønirisk 10 SV, Grønsisken 20 SV, Tornirisk 10 SV, Rørspurv 1 SV. Per Damgaard Poulsen
Gråsten Nor: Isfugl 1 OF. Bjarne Jørgensen 
Gudme: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Misteldrossel 6 OF, Kernebider 2 FU. Erik Jensen
Gulstav: Rød Glente 7 TF, Vandrefalk 1 SV, Hedelærke 1 T. Jens-Gert Hansen
Gyldensteen Gods: Ravn 2 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 51 FU, Fiskehejre 7 R, Knopsvane 18 FU, Grågås 48 R, Gravand 3 R, Pibeand 373 FU, Knarand 400 FU, Krikand 3089 R, Gråand 785 R, Spidsand 40 FU, Skeand 281 FU, Troldand 12 FU, Havørn 1 AD FU, Rørhøg 1 F AD FU, Blishøne 30 FU, Stor Præstekrave 6 FU, Hjejle 20 FU, Strandhjejle 1 R, Vibe 40 R, Almindelig Ryle 109 FU, Brushane 5 FU, Dobbeltbekkasin 1 R, Sortklire 10 FU, Hvidklire 3 R, Hættemåge 86 FU, Sanglærke 2 OF, Engpiber 10 OF, Skægmejse 2 FU, Sortkrage 1 FU, Gråkrage 3 FU, Stær 10 OF. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Kystlagunen: Skarv 7 R, Grågås 65 R, Gråand 8 FU, Ederfugl 3 R, Hvinand 95 FU, Havørn 1 JUV R, Hjejle 800 R, Vibe 265 R, Almindelig Ryle 1 R, Storspove 13 FU, Rødben 4 R, Hættemåge 65 FU, Sølvmåge 82 R, Engpiber 1 R, Rørspurv 1 R. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Stær 30 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Grågås 60 FU, Krikand 1 R, Gråand 6 R, Hjejle 5 FU, Storspove 1 R, Stær 5 FU. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø Isfugl 1 R. Jens Bækkelund
Gåsebadet (Odense Fjord): Pibeand 18 R. Peter Lillesø
Humble: Rød Glente 1 SV. Vivian Risør Neidel 
Jordløse Bakker: Spurvehøg 1 OF, Ringdue 1 OF. Leif Kristensen
Jordløse Skov: Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Spætmejse 1 R, Skovskade 3 R, Ravn 1 OF. Leif Kristensen
Kværndrup: Rød Glente 2 OF. Per Rasmussen
Lumby Middelgrund: Skarv 1 FU, Skarv 23 OF, Skarv 1 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 6 OF, Knopsvane 5 R, Grågås 1 R, Grågås 14 SV, Pibeand 6 OF, Pibeand 47 SV, Krikand 8 OF, Gråand 24 OF, Gråand 2 R, Spidsand 109 SV, Ederfugl 9 FU, Ederfugl 15 OF, Toppet Skallesluger 7 FU, Toppet Skallesluger 27 OF, Havørn 1 OF, Strandskade 1 OF, Strandskade 2 R, Almindelig Ryle 5 OF, Storspove 10 R, Hvidklire 1 R. Peter Lillesø
Nørreballe Nor: Islandsk Ryle 1 1K FU, Almindelig Ryle 8 FU, Brushane 16 FU, Stor Kobbersneppe, Islandsk (islandica) 2 1K FU, Bjergvipstjert 1 R. Jens-Gert Hansen
Ristingehalvøen:
Sølvhejre 7 T, Grågås 550 OF, Rød Glente 26 T, Havørn 3 OF, Blå Kærhøg 1 T, Spurvehøg 94 T, Musvåge 87 T, Hjejle 900 OF, Ravn 4 R, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 4000 T. Gregers Johannesen
Rudkøbing Havn: Musvåge 21 NV, Dværgfalk 1 SV. Morten Müller
Simmerbølle: Rød Glente 7 S, Spurvehøg 2 S, Musvåge 1 S. Morten Müller
Strandby v/Hårby: Tårnfalk 1 FU. Leif Kristensen
Strib: Ringdue 20 R, Tyrkerdue 1 R, Gærdesmutte 1 R. Svend Aage Linderström
Svanninge Bakker: Spurvehøg 1 SV, Musvåge 10 SV, Grønspætte 1 FU, Topmejse 2 FU, Blåmejse 1 FU, Musvit 2 FU, Spætmejse, Lysbuget (europaea) 4 FU, Ravn 2 R. Else Klint 
Sybergland: Lille Lappedykker 6 R, Toppet Lappedykker 2 R, Skarv 18 R, Knopsvane 28 R, Grågås 540 R, Pibeand 135 R, Knarand 34 R, Gråand 25 R, Skeand 36 R, Havørn 1 OF, Musvåge 1 OF, Blishøne 170 R, Vibe 42 R, Hvid Vipstjert 4 R, Råge 14 R, Gråkrage 11 R, Stillits 24 FU. Ivan Sejer Beck
Thurø Rev: Skarv 9 R, Fiskehejre 2 FU, Grågås 12 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 9 FU, Pibeand 12 R, Krikand 2 R, Gråand 2 FU, Dobbeltbekkasin 1 R, Hvidklire 1 R, Hættemåge 6 R, Sølvmåge 10 R, Svartbag 9 R, Sanglærke 4 R, Engpiber 4 R, Hvid Vipstjert 1 R, Råge 12 FU, Gråkrage 8 FU, Grønirisk 8 FU, Tornirisk 60 FU. Niels Andersen
Tommerup
: Natugle 2 SY. Niels Erik Simonsen
Tryggelev Nor & Salme Nor:
Sølvhejre 2 R. Vivian Risør Neidel
Turup: Rød Glente 1 AD R. Ib Petersen
Universitetet - Odense: Lille Lappedykker 1 FU, Knopsvane 2 FU, Råge 300 FU, Gråkrage 30 FU. Martin Rheinheimer


Se obs fra tidligere år og måneder Her... 

                                                  

20 okt 2018
This page is part af: Http://www.Snatur.dk