Lokaliteter + Forgangne uge + Link til arkiver
Arreskov Sø Birkholm Brændegårdssøen Bøjden Drejø Hjortø Hvidkilde Sø Iholm
Kidholm Lunkebugten Monnet Naturskolen Noret Ollerup Siø Skarø
Skovsgård Skårupsund Sortemosen Stor Egholm Strynø Svendborgsund Sydlangeland Syltemade Ådal
Svelmø Thurø Rev Valdemar Slot Vejlen Øen: Thurø Øen: Tåsinge Øen: Ærø Øer i Øhavet
Sydfyn Svinehaverne         Klintholm Romsø

Tryk her for at skrive til Svendborgs Aktuelle Naturside!        [ Turkalender ] [Aktuelle- vejrobservationer] [Månen ] [ Sol-opgang] [Lokal vejrudsigt]               chart.dk  

[NETOP NU]     [EU-LIFE-projektet] [Lægeigle-efterlysning][Øhav vildreservat]

Obs på www.Snatur.dk fra:[november 2003] [2004]
[marts 2003]
[april 2003][maj 2003][juni 2003][juli 2003][august 2003][september 2003][oktober 2003][november 2003]
[1.februar03/ 28.februar03]
[26 december02/ 31. januar03][25 december02/ 26. oktober02][ 26. oktober02/13. september02][ 12.September02/12. August 02 ][11.august 2002/ 1.maj2002] [7.april 2002-18.september 2001]   

UGE 49 - 1. (1. december - 31. december 2003).      Sidst opdateret 02 januar 2004 08:30:08 

Via [DofCall] [De sidste 25] 

Arreskov Sø Onsdag 31 december 2003. 
Havørn 1 Ad, Spidsand 1 Han. Erik Ehmsen  yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Onsdag 31 december 2003. Kl 11:00-11:45
Havørn 1 R AD hun (Sad på gren på Ø). Carsten Poulsen [Dof-Fyn]

      Havørn Foto: Carsten Poulsen  yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborg, Sætting Strandvej Onsdag 31 december 2003. Kl 10:35
Sangsvane 7 OF, Stor Flagspætte 1, Vindrossel 1.  yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Bund, Thurø Onsdag 31 december 2003. Kl 11:00-12:15
Lille Lappedykker 38, Knopsvane 8, Pibeand 60, Taffeland 8, Troldand 250, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 12, Musvåge 1, Blishøne 400, Rødben 1, Stor Flagspætte 1, 
Engpiber 1, Rødhals 1, Grønirisk 7, Stillits 4. Hans Rytter, EEEcklon 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Rev, Thurø Onsdag 31 december 2003. Kl 12:30-13:20
Knopsvane 28, Krikand 60, Strandskade 1, Dobbeltbekkasin 1, Sanglærke 5, Skærpiber 1. Hans Rytter, EEEcklon  yellow_u.gif (1028 bytes)


Ny Gesinge, Taasinge Onsdag 31 december 2003. Kl 9:45
Silkehale 74 FU (På nedfaldsæbler i haven). Anne-Dorte Rasmussen, Poul Rasmussen   yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændeskov Onsdag 31 december 2003. Kl 10:30
Fjeldvåge 1 V. Hans Rytter [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov Onsdag 31 december 2003. Kl 9:30-10:30
Fiskehejre 1 FU, Gråand 42 R, Stor Skallesluger 7 R, Spurvehøg 1 FU, Blishøne 4 R, Stor Flagspætte 2 FU, Rødhals 2 FU, Spætmejse 4 FU, Dompap 6 FU. Torben Møller [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Tarup Vandmølle Onsdag 31 december 2003. 
Isfugl 1 FU. Per Rasmussen [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Dyreborg,Store Stege Onsdag 31 december 2003. Kl 2:00-02:45
Natugle 2 HØ. Freddy S. Hansen [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Stige Ø, Odense Onsdag 31 december 2003. Kl 8:30-13:00
Lille Lappedykker 157 R, Skarv 4 R, Fiskehejre 19 R, Knopsvane 9 R, Sangsvane 4 OF, Knarand 1 R, Troldand 2 R, Toppet Skallesluger 2 R, Stor Skallesluger 3 R (På kanalen), Tårnfalk 2 R, Agerhøne 5 R, Grønbenet Rørhøne 2 R, Almindelig Ryle 4 R, Sjagger 8 R, Halemejse 5 R, Skovskade 1 R. Anthony Carter [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, udløbet Onsdag 31 december 2003. Kl 16:00
Isfugl 1 R. Anne, Torben S. Hvass [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Kelds Nor, Langeland Tirsdag 30. december 2003. 
Sorthovedet Måge 1 1k, Snespurv 1. Ole Goldschmidt yellow_u.gif (1028 bytes)


Tryggelev Nor, Langeland Tirsdag 30. december 2003. 
Lille Skallesluger 1 hun + 2 han. Ole Goldschmidt yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Tirsdag 30. december 2003. Kl 11:30-12:00
Toppet Lappedykker 1, Fiskehejre 8, Grågås 130, Taffeland 300, Troldand 3000, Hvinand 10, Lille Skallesluger 6 han, Lille Skallesluger 6 hun, Stor Skallesluger 8. yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Bund, Thurø Tirsdag 30. december 2003. Kl 11:30-12:00
Gravand 1 R, Krikand 20 R, Enkeltbekkasin 1 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


            Træerne i Svanninge Bakker ødelægges af geder og får! yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Rev, Thurø Tirsdag 30. december 2003. 
Fiskehejre 2 R, Knopsvane 17 R, Sangsvane 6 R, Gravand 1 R, Pibeand 68 R, Krikand 80 R (Min. tal), Gråand 50 R (Min. tal), Ederfugl 20 R (Mon ikke der har været jagt i morges), Strandskade 3 R, Rødben 2 R, Sanglærke 4 R. Arne Bruun
Thurø Rev,Østerskov
Kl 12:30-13:55. 
Skarv 15 R, Knopsvane 45 R, Gravand 1 R, Pibeand 45 R, Krikand 16 R, Gråand 35 R, Ederfugl 45 R, Hvinand 35 R, Toppet Skallesluger 20 R, Strandskade 3 R, Hættemåge 5 R, Sølvmåge 15 R, Svartbag 1 R, Ringdue 2 R, Bjerglærke 1 (Fløj op og forsvandt mod NØ), Fuglekonge 5 FU, Sortmejse 2 FU, Musvit 3, Træløber 1, Gråkrage 30 R. Niels Andersen yellow_u.gif (1028 bytes)


Smørmosen, Thurø Tirsdag 30. december 2003. 
Isfugl 1 R, Grønsisken 45 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Caroline Amalielund, Svendborg Tirsdag 30. december 2003. 
Tårnfalk 1, Vandstær 1 (Ringmærket). Peder Rasmussen yellow_u.gif (1028 bytes)


Stjoul, Tåsinge Tirsdag 30. december 2003. Kl 11:00 
Sangsvane 120 R, Sædgås 2 R, Grågås 68 R, Canadagås 57 R, Bramgås 2 R. Bent Krøyer, Torben Møller [Dof-Fyn]yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Tåsinge Tirsdag 30. december 2003. Kl 9:30-10:45 
Fiskehejre 3 R, Knopsvane 12 R, Sangsvane 24 R, Gravand 12 R, Gråand 20 R, Musvåge 1 FU, Bjerglærke 1 R, Skærpiber 2 R, Sjagger 75 OF, Bjergirisk 10 R.  Bent Krøyer, Torben Møller [Dof-Fyn]
Kl 13:30-15:00 
Musvåge 1 R, Fjeldvåge 1 R, Bjerglærke 2 R, Skærpiber 4 R, Bjergirisk 30 R, Snespurv 34 R, Rasmus Bisschop-Larsen, Leif Bisschop-Larsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Vejlen, Tåsinge Tirsdag 30. december 2003. Kl 8:05-09:15
Knopsvane 22 R, Sangsvane 67 R, Blisgås 1 R, Grågås 181 R, Gravand 4 R, Troldand 120 R, Bjergand 11 R, Musvåge 2 FU, Fjeldvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Sjagger 156 OF, Skægmejse 5 R, Stær 3 OF.  Bent Krøyer, Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Tirsdag 30. december 2003. Kl 11:45 
Sangsvane 7 R, Lille Skallesluger 4 R (2 han + 2 hun). Bent Staugaard [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nakkebølle Inddæmning Tirsdag 30. december 2003. Kl 14:30 - 15:25 
Fiskehejre 8, Knopsvane 8, Sangsvane 16 AD, Sangsvane 13 JUV, Troldand 500, Blå Kærhøg 2, Spurvehøg 1, Musvåge 3, Hættemåge 60, Stormmåge 20, Ringdue 30, Allike 200,
Kragefugl sp. 400, Stær 7. Freddy S. Hansen, Hans Rytter, EEEcklon
yellow_u.gif (1028 bytes)


Nakkebølle Fjord Tirsdag 30. december 2003. Kl 15:25 
Lille Lappedykker 10, Taffeland 12, Troldand 60, Havlit 1, Hvinand 10, Blishøne 300. Freddy S. Hansen, Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Ulbølle Tirsdag 30. december 2003. Kl 15:40 
Sangsvane 42, Sjagger 30. yellow_u.gif (1028 bytes)


Nørre Sø, Korinth Tirsdag 30. december 2003. 
Sangsvane 39, Lille skallesluger 3han 3hun , Store skallesluger 20, Taffeland 4, Troldand 70 Gråand 250, Fiskehejre 4, Musvåge 2, Blishøne 3, Ringduer 150, Ravn 1, Krage 1, Skovskade 2, Musvit 12, Blåmejse 9, Sumpmejse 3,  Halemejse 4, Solsort 4, Fuglekonge 8, Grønsisken 28, Dompap 3. Bogfinke 45. (20 punktstælling) Erik Ehmsen

Silkeå ved Brahetrolleborg Tirsdag 30. december 2003. Kl 12:15 
Vandstær 1 FU. Bent Staugaard [Dof-Fyn]
Kl  
Vandstær 1. Erik Ehmsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Bøjden Nor, Faaborg Tirsdag 30. december 2003. Kl 9:45-11:00
Bjergand 1200 R, Troldand 1000 R, Pibeand 30 FOU, Gråand 100 FOU, Krikand 10 FOU
Hvinand 15 FOU, Toppet Skallesluger 12 FOU, Blishøne 60 FOU, Knopsvane 17 FOU
Sangsvane 65 FOU ( 19 1k ), Grågås 2 FOU, Vibe 2 R, Rødben 1 FOU, Stormmåge 15 R
Svartbag 3 R, Fiskehejre 5 FOU, Bjergirisk 40 FOU, Engpiber 2 FOU, Skærpiber 1 FOU
Tårnfalk 1 FOU. 
Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Slambassinet, Odense Tirsdag 30. december 2003. Kl 12:00-12:15 
Sangsvane 200 R, Isfugl 1 R. Gregers Johannesen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Stige Ø, Odense Tirsdag 30. december 2003. Kl 9:30-13:00 
Lille Lappedykker 132 R, Blå Kærhøg 1 FU (Brun), Spurvehøg 1 FU, Tårnfalk 2 FU, Agerhøne 7 R, Stillits 16 FU, Bjergirisk 110 R. Kresten Madsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint/Fynshoved Tirsdag 30. december 2003. Kl 8:45-12:00
Skarv 41 R, Fiskehejre 3 R, Knopsvane 31 R, Sangsvane 1 OF, Grågås 10 OF, Gravand 4 R, Pibeand 7 R, Gråand 12 R, Ederfugl 97 R, Sortand 100 R (+), Fløjlsand 6 R (+), Hvinand 5 R (+), Toppet Skallesluger 6 R, Blå Kærhøg 1 R (Brun), Strandskade 25 R, Stor Regnspove 30 R, Rødben 11 FU, Svartbag 4 R, Ringdue 13 R, Skærpiber 2 R, Rødhals 1 R, Husskade 3 R, Grønirisk 5 R, Bjergirisk 30 R, Dompap 3 R. Anthony Carter [Dof-Fyn]
Kl 12:50 -15:20
Mark v/Mesinge (15:20): Sangsvane 92 FU, 
Vågebakken, Fyns Hoved (15:10): Knopsvane 6 FU, Sangsvane 104 FU, 
Fyns Hoved (12:50-15:00): Ederfugl 8 R, Toppet Skallesluger 3 R, Vandrefalk 1 FU (Slog en ryle), Strandskade 26 FU, Strandhjejle 19 FU, Almindelig Ryle 200 FU, Lille Kobbersneppe 2 FU, Stor Regnspove 56 FU, Rødben 16 FU. Ella Mikkelsen
[Dof-Fyn]
Kl 11:00-12:00
Snespurv 8 R. Ivan Sejer Beck [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Hjortø Mandag 29. december 2003. Kl 14:00 - 15:30
Fiskehejre 3, Sangsvane 15, Grågås 38, Gravand 4, Pibeand 18, Gråand 100, Spidsand 2, Musvåge 2, Fjeldvåge 1, Strandskade 2, Stor Regnspove 11, Rødben 13, Svartbag 2, Skærpiber 1. Hans Rytter, EEEcklon

               Halen på Hjortø  yellow_u.gif (1028 bytes)


Hjelmshoved Mandag 29. december 2003. Kl 15:45
Knopsvane 16, Skærpiber 2. Hans Rytter, EEEcklon  yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund (Lehnskov-Bro) Mandag 29. december 2003. Kl 12:45 - 13:30
Lille Lappedykker 34, Fiskehejre 18, Knopsvane 60, Mørkbuget Knortegås 23, Hvinand 28 . Hans Rytter, EEEcklon  yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Mandag 29. december 2003. 
Spurvehøg 1 R, Silkehale 52 R. Sigurd og Magnus Bruun Knudsen, Arne Bruun  yellow_u.gif (1028 bytes)


Arreskov Sø Mandag 29. december 2003. 
Havørn 2 ad + 1 2k. (Den ene gamle havørn jog den unge væk, der var i fældning i højre arm) Sjagger 80, Stillits 9, Lille skallesluger 25 ♂ + 3♀. Erik Ehmsen

Havørn d. 14. juli 2003. Foto: Carsten Poulsen  yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Mandag 29. december 2003. Kl 9:00 - 09:25
Toppet Lappedykker 2, Skarv 4, Fiskehejre 8, Gråand 60, Taffeland 300, Troldand 3000, Hvinand 8, Lille Skallesluger 5 han, Stor Skallesluger 3 han, Blishøne 12, Ringdue 26, Gulspurv 22  yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov Mandag 29. december 2003. Kl 14:45-15:30
Spurvehøg 1 FU, Musvåge 2 FU, Fasan 2 FU, Ringdue 6 OF, Stor Flagspætte 2 FU, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 1 FU, Spætmejse 2 FU, Ravn 2 OF, Grønirisk 8 FU, Dompap 6 FU. Torben Møller [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Silkeå ved Brahetrolleborg Mandag 29. december 2003. 
Vandstær 1 FU. Finn Eriksen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Mandag 29. december 2003. Kl 12:30-13:00
Knarand 18 FOU, Fiskehejre 1 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 2 FOU, Korttået Træløber 1 FOU, Stor Flagspætte 1 FOU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Tarup Grusgrave Mandag 29. december 2003. 
 Lille Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 2 R, Stor Skallesluger 13 R, Grønsisken 80 R, Bjergirisk 60 R. Per Rasmussen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Lindøterminalen Mandag 29. december 2003. Kl 15:10
Ederfugl 40 FU, Hvinand 18 FU, Toppet Skallesluger 7 R, Strandskade 2 FU, Almindelig Ryle 60 FU, Rødben 3 FU. Ella Mikkelsen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, Stige Ø Mandag 29. december 2003. Kl 13:45
Lille Lappedykker 120 FU, Fiskehejre 32 R, Tårnfalk 1 FU, Isfugl 1 FU, Sjagger 10 R, Vindrossel 3 R, Stillits 1 R. Ella Mikkelsen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Nordfyn Mandag 29. december 2003. 
Jersore Mark (13:15-14:00): 
Blisgås 101 R
, Canadagås 36 R, Gregers Johannesen
Enebærodde (13:00-14:00): 
Gravand 42 FU, Spidsand 12 FU, Strandskade 6 OF, Stor Regnspove 5 R, Rødben 1 FU, Kresten Madsen
Bispeengen, Odense (12:00-13:10): 
Fiskehejre 4 R, Grågås 16 R, Taffeland 2 R, Spurvehøg 1 R, Tårnfalk 1 R, Fasan 4 R, Blishøne 5 R, Gærdesmutte 1 R, Skægmejse 1 R, Skovskade 1 R, Husskade 6 R, Allike 25 FU, Sortkrage 1 R, Stillits 8 R, Anthony Carter
Jersore (11:00-13:00): 
Grågås 325 R, Bjergirisk 200 R, Gregers Johannesen
[Dof-Fyn] 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Vestfyn Mandag 29. december 2003. 
Torbenhøj: Musvåge 1 R
Sparretorn: Knopsvane 2 R
Ronæs: Sangsvane 120 FU, Gråand 3 FU, Råge 30 R, Gråkrage 10 R, 
Føns: Fiskehejre 4 R. 
Udby: Sangsvane 60 FU, 
Svinø: Fiskehejre 2 FU, Hættemåge 12 FU, Husskade 2 R
Oksemaddeskov, Middelfart: Fuglekonge 2 FU, Spætmejse 2 FU, Allike 10 OF, Råge 10 OF
Middelfart marina: Toppet Lappedykker 1 FU, Gråand 20 FU, Sølvmåge 10 FU, Bogfinke 1 R
Gamborg: Skarv 3 FU, Blishøne 1 FU, Stor Flagspætte 1 R, Solsort 1 FU,
Fønsskov: Knopsvane 12 FU, Sangsvane 4 FU, Hvinand 40 FU, Fasan 1 FU, Ravn 1 OF, Ravn 1 HØ MNP, Henrik M Hestbech
[Dof-Fyn] 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Brobyværk, Odense Å Søndag 28. december 2003. Kl 13:50
Vandstær 1 FU, Rødhals 1 R. Ella Mikkelsen  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Rev, Thurø Søndag 28. december 2003. Kl 14:00-15:00
Knopsvane 15 R, Pibeand 40 R, Krikand 160 R, Gråand 150 R, Ederfugl 1500 R, Hvinand 60 R, Toppet Skallesluger 90 R, Strandskade 1 R, Sortkrage 2 R. Leif Bisschop-Larsen  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Bøjden Nor Søndag 28. december 2003. Kl 10:15-12:00
Lille Lappedykker 5 R, Fiskehejre 6 R, Sangsvane 27 R, Gravand 1 R, Pibeand 16 R, Gråand 45 R, Spidsand 7 R, Taffeland 80 R, Troldand 2000 R, Bjergand 950 R, Toppet Skallesluger 4 R, Fjeldvåge 1, Blishøne 100 R, Skærpiber 1 R, Sortkrage 1 R, Grønirisk 25 R, Bjergirisk 30 R. Erik Danielsen, Peter Danielsen, EEEcklon, Hans Rytter

        Bjergand han  yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Søndag 28. december 2003. Kl 9:10
Toppet Lappedykker 1 R, Fiskehejre 3 R, Grågås 8 R, Krikand 210 R, Gråand 150 R, Troldand 110 R, Lille Skallesluger 4 R, Stor Skallesluger 32 R, Havørn 1 1K R, Musvåge 1 R, Fasan 2 R, Svartbag 1 R, Ringdue 2 NØ, Ravn 3 R. Erik Danielsen, Peter Danielsen, EEEcklon, Hans Rytter
Kl 11:00
Toppet Lappedykker 2 R, Fiskehejre 5 R, Krikand 36 R, Lille Skallesluger 12 R, Stor Skallesluger 62 R, Musvåge 2 R, Ringdue 220 OF, Sjagger 22 FU. Ella Mikkelsen  [Dof-Fyn]
Kl 11:40-12:20

Musvåge 10 R, Vibe 2 R (På mark syd for Brøndegårdsøen), Ringdue 450 R (I træer, nordfor Faurshøjvej 54), Stor Tornskade 1 R (Set fra Faurshøjvej 54 mod nord), Ravn 2 OF. Freddy S. Hansen  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Svanninge Bakker, Faaborg Søndag 28. december 2003. Kl 12:30
Halemejse 10 FU, Stor Tornskade 1 R. Erik Danielsen, Peter Danielsen, EEEcklon, Hans Rytter  yellow_u.gif (1028 bytes)


Silkeå, Brahetrolleborg Søndag 28. december 2003. Kl 12:30
Stor Skallesluger 2 R, Vandstær 1 R. Erik Danielsen, Peter Danielsen, EEEcklon, Hans Rytter  yellow_u.gif (1028 bytes)


Jersore Søndag 28. december 2003. 
Sangsvane 7 R, Kortnæbbet Gås 1 R, Blisgås 97 R Edda Riiser, Eske Frank Morthensen, Per Rasmussen  [Dof-Fyn]
Føns Vang: Sædgås 80 R (Ca.). Edda Riiser, Eske Frank Morthensen, Per Rasmussen 
[Dof-Fyn] 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Føns Vang Søndag 28. december 2003. 
Sædgås 80 R (Ca.). Edda Riiser, Eske Frank Morthensen, Per Rasmussen  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Haarby Søndag 28. december 2003. 
Dompap 4 - Silkehale 1 rast 
Haarby, Mølledammen: Taffeland 1 - Tejst 1 fou - (Martin Jensen) [Birdwatch] 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Mark v. Bårdesø Søndag 28. december 2003. Kl 15:30
Sangsvane 160 R. Gregers Johannesen  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Middelfart (v. Toyota) Søndag 28. december 2003. Kl 6:05
Natugle 1 R. Torben S. Hvass  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Rev, Thurø Lørdag 27. december 2003. 
Fiskehejre 1 R, Knopsvane 2 R, Grågås 9 R, Pibeand 92 R, Krikand 50 R (min. tal.), Gråand 70 R, Ederfugl 1520 R (Havet), Strandskade 2 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Siø Lørdag 27. december 2003. Kl 8:50
Knopsvane 8 R, Sangsvane 2 R, Blisgås 2 R, Grågås 43 R, Tårnfalk 2 FU . Hans Rytter, EEEcklonyellow_u.gif (1028 bytes)


Klise Nor, Sydlangeland Lørdag 27. december 2003. Kl 12:00
Middelhavsmåge 1 R AD, Kaspisk Måge 1 R 1K (+), Hættemåge 80 R, Sølvmåge 150 R, Svartbag 25 R.  Hans Rytter, EEEcklon

        Middelhavsmåge - mågen i centrum yellow_u.gif (1028 bytes)


Keldsnor, Sydlangeland Lørdag 27. december 2003. Kl 8:15-11:30
Gråstrubet Lappedykker 2 V, Skarv 90 R, Grågås 352 R, Pibeand 14 R, Gråand 90 R, Taffeland 200 R, Troldand 5000 R, Bjergand 7 R, Ederfugl 1000 R, Lille Skallesluger 1 hun R, Musvåge 1 R, Stormmåge 10 R, Sølvmåge 600 R, Svartbag 42 R, Lomvie 1 R, Gråkrage 6 R.  Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Dovns Klint, Sydlangeland Lørdag 27. december 2003. Kl 8:15-11:30
Ederfugl 2000 R, Havlit 3 han R. Hans Rytter, EEEcklon

       Havlit ved Dovns Klint yellow_u.gif (1028 bytes)


Tryggelev Nor, Sydlangeland Lørdag 27. december 2003. Kl 12:30 - 13:15
Skarv 9 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 8 R, Sangsvane 9 R, Grågås 60 R, Gravand 4 R, Knarand 2 han R, Krikand 21 R, Gråand 40 R, Spidsand 1 han R, Taffeland 200 R,
Troldand 800 R, Bjergand 90 R, Hvinand 4 R, Svartbag 12 R, Skægmejse 2 R. Hans Rytter, EEEcklon
yellow_u.gif (1028 bytes)


Vognsbjerg, Sydlangeland Lørdag 27. december 2003. Kl 8:15-11:30
Sangsvane 40 R, Ederfugl 1500 R, Havlit 1 han S, Fløjlsand 2 S.  Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Næbbe Revler, Syd for Spodsbjerg Lørdag 27. december 2003. Kl 14:30 - 15:15
Skarv 82 R, Knopsvane 3 R, Pibesvane 3 R, Sangsvane 38 R, Gravand 2 R, Gråand 115 R, Taffeland 7 R, Hvinand 4 R, Strandskade 5 R, Almindelig Ryle 1 R, Rødben 2 R, Hættemåge 50 R, Sølvmåge 50 R, Svartbag 34 R.  Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Lørdag 27. december 2003. Kl 13:45-14:15
Havørn 1 R JUV, Stor Tornskade 1 R (I hegn syd for søen). Henrik Mørup-Petersen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Holmelund - nord for Brændegård Lørdag 27. december 2003. Kl 11:05-11:10
Stor Flagspætte 2 R (Sad i samme træ). Carsten Poulsen  [Dof-Fyn]

         Stor flagspætte . Foto: Carsten Poulsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov Lørdag 27. december 2003. Kl 8:45-09:30
Spurvehøg 1 FU, Stor Flagspætte 1 FU, Jernspurv 1 R, Rødhals 1 FU, Sumpmejse 2 FU, Blåmejse 5 FU, Musvit 16 FU, Spætmejse 2 FU, Ravn 2 OF, Bogfinke 12 FU, Grønirisk 6 FU, Dompap 4 R. Torben Møller  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nyborg Havn Nyborg Lørdag 27. december 2003. Kl 11:15
Silkehale 20 R. Henning Heldbjerg [Dofbasen] yellow_u.gif (1028 bytes)


Aunslev Lørdag 27. december 2003. Kl 8:45-09:30
Snespurv 7 R. Edda Riiser, Eske Frank Morthensen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Stige Ø, Langeland Lørdag 27. december 2003. Kl 11:00
Blå Kærhøg 1 FU (Brun). Kresten Madsen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense, Thyregodsvej 8 Lørdag 27. december 2003. Kl 10:10-10:50
Ringdue 1 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 4 FU, Fuglekonge 1 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 2 FU, Husskade 1 R, Allike 4 OF, Bogfinke 5 FU, Kvækerfinke 3 FU, Grønirisk 7 FU, Gråsisken 11 FU (I birketræ i haven), Dompap 8 FU (Ved foderbræt). Rudi Semrau Jensen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense, Bispeeng Lørdag 27. december 2003. Kl 14:15-15:30
Fiskehejre 20 R, Grågås 10 R, Pibeand 6 R, Gråand 11 R, Skeand 1 R, Musvåge 2 OF, Blishøne 4 R, Hættemåge 400 R (Mindst een med delvis hætte), Stormmåge 50 R, Ringdue 100 R, Skovskade 2 R, Husskade 20 R. Anders Myrtue  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense, Tarup Lørdag 27. december 2003. Kl 14:00-14:15
Grønbenet Rørhøne 12 R, Silkehale 22 R, Halemejse 7 R. Anders Myrtue  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Faaborg Inderfjord, Faaborg Lørdag 27. december 2003. Kl 10:45
Knortegås mørkbuget 35 FOU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Lørdag 27. december 2003. Kl 11:00-12:00
Troldand 2000 R, Taffeland 50 R, Gråand 20 FOU, Knarand 15 FOU, Knopsvane 25 FOU, Blishøne 250 FOU, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 FOU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Silke Å, Brahetrolleborg Fredag 26. december 2003. Kl 15:30-16:15
Vandstær 1 R. Carsten Poulsen  [Dof-Fyn]

        Vandstær, Silke å Foto: Carsten Poulsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Fredag 26. december 2003. Kl 11:00-12:15
Fiskehejre 2 R, Grågås 3 R, Taffeland 300 R, Troldand 7000 R (Ca.), Hvinand 7 R, Lille Skallesluger 7 R, Stor Skallesluger 10 R. Lilly Sørensen, Niels Bomholt [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Vestfyn Fredag 26. december 2003. Kl 12:45-15:00
Føns Vang (15:00): 
Sædgås 80 R (Min.)
Wedellsborg (14:00): 
Kernebider 1 R
Svenstrup, V-Fyn (12:45): 
Silkehale 25 R. Michael Mosebo Jensen 
[Dof-Fyn]
yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, Dalum Fredag 26. december 2003. Kl 13:30
Vandstær 1 FU, Grønsisken 60 FU. Ella Mikkelsen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Mark v. Ørritslev Skov Fredag 26. december 2003. Kl 14:45
Canadagås 9 R. Gregers Johannesen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborg Vest Torsdag 25. december 2003. Kl 12:40
Silkehale 50 R. Poul Rasmussen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegårds Sø Torsdag 25. december 2003. Kl 14:10-14:45
Fiskehejre 11 R, Gråand 150 R (+), Troldand 42 R, Lille Skallesluger 13 FU, Stor Skallesluger 75 FU (+), Havørn 1 R JUV, Musvåge 1 FU, Ravn 1 OF. Freddy S. hansen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nyborg Torsdag 25. december 2003. Kl 13:13
Silkehale 30 OF. Edda Riiser, Eske Frank Morthensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Strandvænget, Rantzausminde Onsdag 24. december 2003. Kl 13:30
Silkehale 33 R, Stillits 13 R (Alle i samme træ, smukt syn). Niels Andersen yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Onsdag 24. december 2003. Kl 10:45
Grågås 90 yellow_u.gif (1028 bytes)


      Bjerglærker yellow_u.gif (1028 bytes)


Bøjden Nor Onsdag 24. december 2003. Kl 12:10-12:45
Fiskehejre 6, Knopsvane 12, Sangsvane 46 AD + 14 JUV, Pibeand 30, Knarand 3, 
Krikand 40, Gråand 500, Spidsand 5, Troldand 1000, Bjergand 1200, Hvinand 30, 
Fjeldvåge 1, Bjergirisk 20.
yellow_u.gif (1028 bytes)


Nørre Sø, Korinth Onsdag 24. december 2003. Kl 11:00
Skarv 4, Fiskehejre 3, Grågås 2, Pibeand 20, Krikand 60, Gråand 1000, Taffeland  40, Troldand 300, Lille Skallesluger 3 hun, Stor Skallesluger 16. yellow_u.gif (1028 bytes)


Silkeå, Korinth Onsdag 24. december 2003. Kl 11:20
Vandstær 1 FU yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø (Isbelagt), Korinth Onsdag 24. december 2003. Kl 11:20
Fiskehejre 12, Musvåge 1, Ravn 1, Grønsisken 80. yellow_u.gif (1028 bytes)


Stavis Å (Næsby bibliotek) Onsdag 24. december 2003. Kl 11:45
Isfugl 1 R. Bent Juhler [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Taasinge Tirsdag 23. december 2003. Kl 9:45-11:30 
Fiskehejre 5, Knopsvane 120, Sangsvane 85, Pibeand 200, Gråand 100, Hvinand 30, Toppet Skallesluger 26, Musvåge 1, Fjeldvåge 1, Stor Regnspove 19, Bjerglærke 3, Skærpiber 6, Skovskade 1, Gulspurv 8. Freddy S Hansen, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø, Taasinge Tirsdag 23. december 2003. Kl 11:55 
Sangsvane 350, Tundrasædgås 1, Grågås 240, Canadagås 100, Grågås x Canadagås (hybrid) 7, Musvåge 1, Fjeldvåge 1 FU. Bramgås 3. Freddy S Hansen, EEEcklon

      Tundrasædgås (Anser fabalis rossicus) yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund ved Iholm Tirsdag 23. december 2003. Kl 9:20 
Skarv 220. yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Rev, Thurø Tirsdag 23. december 2003. 
Toppet Lappedykker 1 R (Havet), Fiskehejre 1 R, Knopsvane 8 R, Sangsvane 12 R, Grågås 1 R, Pibeand 141 R, Krikand 180 R, Gråand 150 R, Hvinand 75 R (Havet), Toppet Skallesluger 75 R (Havet), Tårnfalk 1 R, Strandskade 2 R, Sanglærke 1 R, Engpiber 2 R, Silkehale 10 R, Bjergirisk 9 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Bund, Thurø Tirsdag 23. december 2003. 
Lille Lappedykker 32 R, Knopsvane 33 R, Sangsvane 5 SV, Pibeand 3 R, Krikand 16 R, Taffeland 40 R, Troldand 240 R, Hvinand 5 R, Spurvehøg 1 R, Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Blishøne 1240 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Caroline Amalielund, Svendborg Tirsdag 23. december 2003. Kl 11:00-11:30
Gråand 50 R, Grønbenet Rørhøne 5 R, Hættemåge 80 R, Stormmåge 3 R, Sølvmåge 1 R, Bjergvipstjert 1 R (Mellem søen og Rottefælden), Vandstær 1 FU (Mellem Tvedvej og Rottefælden), Solsort 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 3 R, Råge 50 R (I kolonien), Bogfinke 20 R, Grønsisken 20 FU, Kernebider 5 R. Niels Andersen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Knudshoved, Nyborg Tirsdag 23. december 2003. Kl 9:10-11:30
Skarv 20 OF, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 13 R, Gråand 50 R, Troldand 25 R, Ederfugl 11 R, Fjeldvåge 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Fasan 2 R, Blishøne 60 R, Svartbag 2 R, Skærpiber 2 FU (En med ring), Sortmejse 2 R, Sortkrage 2 R, Dompap 1 R. Anthony Carter [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Faaborg Inderfjord, Faaborg Tirsdag 23. december 2003. Kl 10:00
Troldand 2300 R.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Svanninge Bakker, syd for Skovlyst Tirsdag 23. december 2003. Kl 10:30-12:00
Musvåge 3 R, Grønspætte 1 R (Hørt flere gange), Stor Flagspætte 2 FU, Fuglekonge 10 FU, Spætmejse 2 FU, Korttået Træløber 3 FU, Skovskade 2 FU, Dompap 7 FU, Kernebider 2 FU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nøglens Kvarter, Odense Tirsdag 23. december 2003. Kl 13:00
Kvækerfinke 1 R. Anthony Carter [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nordfyn Tirsdag 23. december 2003. 
Stige Ø (10:15-12:20): 
Blå Kærhøg 1 R (Brun), Bjerglærke 3 R, Bjergirisk 110 R, Gregers Johannesen
Bispeeng (10:00-11:15): 
Grågås 20 R, Stor Flagspætte 1 R, Bjergpiber 2 R, Skærpiber 5 R (Skær-/bjergpiber), Sjagger 15 R, Gråsisken 1 R, Dompap 1 R, Rørspurv 7 R, Ole Bent Olesen
Fjordmarken v. Otterup Lystbådehavn (09:30-10:45): 
Musvåge 2 R, Tårnfalk 1 R, Rødben 2 R, Isfugl 1 R (Ved pumpestation), Gærdesmutte 2 R, Sjagger 15 R, Sumpmejse 2 R, Bjergirisk 30 R, Claus Pedersen
Slambassinet (iset til!) (11:15-11:45): Sangsvane 30 FU, Stillits 7 FU, Rørspurv 2 R, Claus Pedersen
Mågeøerne (15:30): 
Strandskade 25 R, Vibe 1 R, Snespurv 25 R. Jens Bækkelund
[Dof-Fyn]
yellow_u.gif (1028 bytes)


Nakkebølle Inddæmning Mandag 22. december 2003. Kl 16:00
Sangsvane 34 R, Blå Kærhøg 4 R (1 han, 2 hun & 1 1K), Fjeldvåge 1 R, Dobbeltbekkasin 8 R. Erik Danielsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Mandag 22. december 2003. 
Sangsvane 27 SV (Fordelt på 3 flokke). Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Skovsgård, Sydlangeland Mandag 22. december 2003. Kl 10:20
Bramgås 130 Indtrækkende, Spurvehøg 1 FU, Sjagger 20 FU, Dådyr 40 FU. yellow_u.gif (1028 bytes)


      Nyt fugletårn ved Skovsgaard - klik på tårnet :-)

Danmarks Naturfredningsforenings samarbejde med det australske firma BRL Hardy, som ejer Banrock Station-vinene, og Dansk Supermarked har resulteret i et nyt fugletårn på Skovsgård, hvor publikum fra fugletårnet kan følge "livets gang" i et søen ved Påø. Finansieringen af projektet sker gennem salg af Banrock Station-vinene i Dansk Supermarkeds butikker Bilka, Føtex og Netto. For hver 12 flasker solgt vin går en Euro (ca. 7,50 kr.) til naturprojektet på Skovsgård Gods. Læs mere på Banrockstation.com.au og Dansksupermarked.dk. Se flere fotos... yellow_u.gif (1028 bytes)

Ristinge Nor, Sydlangeland Mandag 22. december 2003. Kl 12:20
Stor Regnspove 16 FU yellow_u.gif (1028 bytes)


Siø Mandag 22. december 2003. Kl 9:50
Grågås 28 yellow_u.gif (1028 bytes)


Snaremose Sø, Sydlangeland Mandag 22. december 2003. Kl 10:10 
Tårnfalk 1, Husskade 2 yellow_u.gif (1028 bytes)


Tryggelev Nor + havet, Sydlangeland Mandag 22. december 2003. Kl 11:00 - 12:00 
Toppet Lappedykker 2, Sangsvane 3 S, Grågås 22, Ederfugl 400, Havlit 3, Sortand 200, Fuglekonge 6 FU. yellow_u.gif (1028 bytes)


Lunkebugt/Nørreskov Nor Mandag 22. december 2003. Kl 9:45
Knopsvane 40 yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund ved Iholm Mandag 22. december 2003. Kl 9:00 
Skarv ca 80 fællesfisker - småsild! + Svartbag 2 (følger skarverne). yellow_u.gif (1028 bytes)


Espe Mandag 22. december 2003. Kl 8:30 
Blå Kærhøg 1 OF AD han. Kristian Kruse, Bent Staugaard [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Mandag 22. december 2003. Kl 14:45 
Havørn 1 R JUV, Duehøg 1 OF, Musvåge 4 OF, Tårnfalk 2 FU, Karen, Torben S. Hvass [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Bøjden Nor, Horne Mandag 22. december 2003. Kl 10:50-11:50
Fiskehejre 1 R, Knopsvane 20 FU, Knopsvane 15 V, Sangsvane 28 FU, Pibeand 6 FU (+), Gråand 35 FU, Taffeland 30 R, Troldand 1000 R, Bjergand 1100 R, Fjeldvåge 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 33 FU, Rødben 1 R, Sjagger 50 T, Bjergirisk 20 FU (+)  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nyt på Politiken i 21.dec:
                                     
         Storke foretrækker Sjælland :-)
yellow_u.gif (1028 bytes)


Arreskov Sø Søndag 21. december 2003. 
Havørn 2 Ad, Sangsvane 2 Ad + 2 Juv. Erik Ehmsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Taasinge Søndag 21. december 2003. Kl 9:05-12:00
Toppet Lappedykker 1, Knopsvane 400, Grågås 2, Gravand 82, Pibeand 200, Krikand 40, Hvinand 60, Toppet Skallesluger 40, Stor Skallesluger 2, Tårnfalk 2, 
Bjerglærke 3, Skærpiber 9, Bjergirisk 120, Mørkbuget knortegås 5.

      Bjerglærke yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø, Taasinge Søndag 21. december 2003. Kl 8:45-9:00
Sangsvane 350, Sædgås 4, Grågås 240, Canadagås 98, Grågås x Canadagås (hybrid) 7, Bramgås 3.yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborg Museum, Svendborg Søndag 21. december 2003. Kl 9:30
Silkehale 3 R. Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Karlsmosen, Egeskov, Kværndrup Søndag 21. december 2003. Kl 16:00
Vibe 120 R, Kernebider 1 FU. Eskild Nielsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å mod Norddalen, Odense Søndag 21. december 2003. Kl 13:00
Munk 1 FU han (på foderbrædt). Per Damsgaard-Sørensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Helgavej, Odense Søndag 21. december 2003. Kl 11:25
Hvid Vipstjert 1 R (Senere NV, svækket fugl). Kell Grønborg [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Jersore, Nordfyn Søndag 21. december 2003. Kl 15:00
Sangsvane 90 FU, Canadagås 25 FU, Blå Kærhøg 1 FU (Brun), Blå Kærhøg 1 FU han, Jens Bækkelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Mågeøerne, Nordfyn Søndag 21. december 2003. Kl 14:30
Mørkbuget Knortegås 5 FU, Lysbuget Knortegås 24 FU, Strandskade 30 FU, Vibe 1 R, Rødben 2 R. Jens Bækkelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Bårdesø, Nordfyn Søndag 21. december 2003. Kl 14:00-14:30
Knopsvane 10 R, Sangsvane 278 R, Sanglærke 6 OF. Kresten Madsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Slettens Landevej, Nordfyn Søndag 21. december 2003. Kl 13:00
Fjeldvåge 1 R JUV. Kresten Madsen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund ved Iholm Lørdag 20. december 2003. Kl 13:15
Mørkbuget knortegås 42, Ederfugl 32, Lille lappedykker 30, Knopsvane 60, Svartbag 2, Blishøne 150.yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Taasinge Lørdag 20. december 2003. Kl 8:15-09:50
Sangsvane 30 R, Grågås 18 R, Gravand 4 R, Pibeand 100 R (+), Bjerglærke 3 R, Skærpiber 11 R, Stillits 2 R, Bjergirisk 60 R. Hans Rytter, EEEcklon 

         Bjerglærkene er stadig på Monnet yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø, Taasinge Lørdag 20. december 2003. Kl 9:55
Knopsvane 6 R (1 2k med gult halsbånd 20CT), Sangsvane 350 R (+), Sædgås 2 R (Skov), Canadagås 14 R, Bramgås 1 R. Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø Have + Rallen, Taasinge Lørdag 20. december 2003. Kl 10:20
Knopsvane 10 R, Hvinand 27 R, Svartbag 3 R. Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Lunkebugten ved Vemmenæs, Taasinge Lørdag 20. december 2003. Kl 10:40
Knopsvane 100 R, Grågås 8 R, Gråand 60 R, Toppet Skallesluger 18 R, Blishøne 400 R (+), Rødben 2 R. Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Valdemar Slot, Taasinge Lørdag 20. december 2003. Kl 10:50
Natugle 1 R. Hans Rytter, EEEcklon yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Lørdag 20. december 2003. Kl 13:10-13:25
Havørn 1 R (Sad på træ på Ø), Musvåge 2 R (I træ ved søbred). Carsten Poulsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Karlsmosen, Egeskov, Kværndrup Lørdag 20. december 2003. Kl 13:15
Fiskehejre 1 R , Knopsvane 30 R, Gråand 22 R, Blishøne 1 R, Hættemåge 1 R, Stormmåge 30 R, Sølvmåge 2 R, Stillits 7 R. Hans Rytter [Dof-basen] yellow_u.gif (1028 bytes)


Knudshoved Færgehavn Lørdag 20. december 2003. Kl 14:15-15:30
Sortgrå Ryle 2 R (Den ene ringmærket), Skærpiber 5 R (Den ene ringmærket). Lilly Sørensen, Niels Bomholt [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Taasinge Fredag 19. december 2003. Kl 9:15-12:17
Skarv 1 OF, Fiskehejre 4 R, Knopsvane 465 R, Sangsvane 48 R, Grågås 6 R, Mørkbuget Knortegås 2 R, Gravand 61 R, Pibeand 551 R, Krikand 1 R, Gråand 207 R, Spidsand 4 R, Hvinand 1 R, Toppet Skallesluger 22 R, Stor Skallesluger 6 R, Musvåge 2 R, Fjeldvåge 2 FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 725 R, Strandhjejle 3 R, Almindelig Ryle 1 R, Dobbeltbekkasin 4 R, Stor Regnspove 2 R, Hættemåge 245 R, Sølvmåge 52 R, Svartbag 8 R, Bjerglærke 3 R, Engpiber 2 R, Skærpiber 1 R, Allike 48 OF, Gråkrage 57 R, Bjergirisk 357 R. Poul Rasmussen yellow_u.gif (1028 bytes)


Bjernemark, Taasinge Fredag 19. december 2003. Kl 13:15
Sangsvane 14 R (Her af 7 juv.). Poul Rasmussen yellow_u.gif (1028 bytes)


Landet, Taasinge Fredag 19. december 2003. Kl 12:30
Sangsvane 249 R (Her af 35 juv.). Poul Rasmussen yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø, Taasinge Fredag 19. december 2003. Kl 12:40
Sangsvane 439 R (Her af 43 juv.), Grågås 392 R, Canadagås 112 R (Her af 7 hybrid canada/grågås). Poul Rasmussen 

     Arkiv fra d. 1 .dec. 03 yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov Fredag 19. december 2003. Kl 11:00-11:40
Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Gærdesmutte 2 R, Rødhals 1 FU, Sumpmejse 2 FU, Spætmejse 2 FU, Ravn 2 OF, Skovspurv 18 FU, Grønsisken 28 FU, Dompap 2 FU. Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Silke Å, Brahetrolleborg Fredag 19. december 2003. Kl 10:10-10:20
Bjergvipstjert 1 R (Kortvarigt), Vandstær 1 R. Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegaard Sø Fredag 19. december 2003. Kl 9:20-09:45
Fiskehejre 6 R, Gråand 38 R, Lille Skallesluger 6 FU, Toppet Skallesluger 1 FU, Stor Skallesluger 2 FU, Havørn 2 R AD (Sad tæt sammen på stammen) Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Fredag 19. december 2003. Kl 8:45-08:55
Fiskehejre 1 OF, Taffeland 46 R, Troldand 1350 R (+), Spætmejse 1 R Torben Møller [Dof-Fyn]
Kl
Taffeland 430 R (Min. tal.), Troldand 7200 R (Min. tal.), Lille Skallesluger 2 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Faaborg Inderfjord, Faaborg Fredag 19. december 2003. Kl 10:45-11:45
Toppet Lappedykker 7 FOU, Lille Lappedykker 71 FOU, Blishøne 1100 FOU, Knopsvane 74 FOU, Gråand 30 FOU, Pibeand min 3 FOU, Troldand 120 R, Hvinand 50 FOU, Toppet Skallesluger 5 FOU, Knortegås 36 FOU, Skarv 18 R, Hættemåge 100 R/FOU, Sølvmåge 50 FOU, Svartbag 3 FOU, Skærpiber 2 FOU, Allike 40 T  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sørup Sø Fredag 19. december 2003. Kl 8:45-08:55
Fiskehejre 1 R, Troldand 8 R, Stor Skallesluger 66 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Egsmaden, Svendborg Torsdag 18. december 2003. Kl 14:10
Sangsvane 13, Musvåge 2. yellow_u.gif (1028 bytes)


Søby Strandvej Tåsinge Torsdag 18. december 2003. Kl 15:00-15:20
Musvåge 2 R, Silkehale 25 R, Vindrossel 1 R. Peder Rasmussen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


     Arkivbillede - Vejlen Taasinge yellow_u.gif (1028 bytes)


Fyns Hoved, Hindsholm Torsdag 18. december 2003. Kl 12:35-14:30
Strandskade 3 R, Islandsk Ryle 13 R, Almindelig Ryle 50 FU, Lille Kobbersneppe 3 FU, Stor Regnspove 52 R, Rødben 8 FU, Alk 2 NV, Skærpiber 2 FU, Dieter Maaszen, Rudi Semrau Jensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint, Hindsholm Torsdag 18. december 2003. Kl 8:30-11:30
Rødstrubet Lom 11 V, Toppet Lappedykker 4 FU, Pibeand 21 R, Bjergand 37 R, Havlit 1 FU, Sortand 400 R, Fløjlsand 32 R, Hvinand 65 R, Toppet Skallesluger 14 FU, Strandskade 20 R, Stor Regnspove 5 FU, Alk 1 NV, Lomvie/Alk 8 NV, Bjergirisk 40 FU. Dieter Maaszen, Rudi Semrau Jensen
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Lohals Langeland Torsdag 18. december 2003. Kl 10:00-11:30
Jernspurv 1 FU (Ikke set tidliger her), Rødhals 1 FU (Daglig gæst), Sortmejse 1 FU (Ikke set tidliger her), Blåmejse 4 FU, Musvit 10 FU, Skovspurv 20 FU (Ses oftere end gråspurv), Kvækerfinke 4 FU, Grønirisk 1 FU (Sjælden gæst). Niels Christian Roe [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Torsdag 18. december 2003. Kl 8:30
Silkehale 3 OF. Lars Bonne Rasmussen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Torsdag 18. december 2003. Kl 11:30-12:15
Knarand 21 FU, Taffeland 100 R, Troldand 1900 R, Engpiber 2 R, Grønsisken 40 FU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Torsdag 18. december 2003. 
Odense å´s udløb (16:15-16:50): 
Fiskehejre 14 R, Skovhornugle 2 OF, Per Damsgaard-Sørensen
Odense, Hunderup skov (14:45): 
Fuglekonge 2 FU, Per Damsgaard-Sørensen
Odense, Læssøegade (14:15): 
Silkehale 12 OF, Kell Grønborg
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


DOFs aktuelle nyhedsbrev:
                                              
DOF i front for feltstationen
                              
                 DMU har udsultet naturovervågningen
                              
                 DMU nedlægger Vejlernes Feltstation
yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Onsdag 17. december 2003. Kl 11:30-12:15
Fjeldvåge 1 FOU, Tårnfalk 2 FOU, Knarand 13 FOU, Skeand 1 FOU, Troldand min 1000 R, Blishøne 200 FOU, Knopsvane 23 FOU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint/Fynshoved Onsdag 17. december 2003.  Kl 9:00-11:00
Gråstrubet Lappedykker 2 R, Skarv 175 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 50 R, Gravand 6 OF, Pibeand 35 OF, Troldand 10 R, Ederfugl 200 R (+), Sortand 2 R (+ mange flere ænder længere ude i disen >1000), Hvinand 25 R, Toppet Skallesluger 10 R, Stor Regnspove 30 R, Bjergirisk 30 FU. Henrik M Hestbech, Kristoffer Egelund Jørgensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Lohals Langeland Onsdag 17. december 2003. Kl 12:00-12:10
Sølvmåge 300 R (Mindst, sad på græsmark), Husskade 1 R (Sjælden i Lohals). Niels Christian Roe [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Holluf Pile, Odense, Odense syd Onsdag 17. december 2003.  Kl 16:00
Husskade 58 R. Anthony Carter  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Holev, Odense øst Onsdag 17. december 2003.  Kl 11:45
Silkehale 1 R, Sjagger 10 R, Dompap 4 R. Henrik M Hestbech, Kristoffer Egelund Jørgensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Næsbyhoved Skov, Odense Onsdag 17. december 2003.  Kl 11:45
Isfugl 1 R (I den lille kanal i skovens V-del). Tim Hesselballe [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Rudkøbing (By og Løb), Langeland Tirsdag 16. december 2003. Kl 12:03
Havørn 2k 1 ssv, Vandrefalken på plads ved Langelandsbroen på tredie uge (hver dag !). 
Rudkøbing By.
Kl 19.05
Dobbeltbekkasin 10 Of. Nis Rattenborg 
yellow_u.gif (1028 bytes)


        Hættemåge
   Ung hættemåge ved Christiansmindestien var ringmærket - kunne ikke aflæses yellow_u.gif (1028 bytes)


Trappebækken, Svendborg Tirsdag 16. december 2003. Kl 16:00
Grønbenet Rørhøne 8 FU, Hættemåge 1 R (Ringmærket, kunne ikke aflæses), Isfugl 1 FU. Jørgen Hansen, Torben Møller  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Vejlen, Taasinge Tirsdag 16. december 2003. Kl 15:45-16:05
Fiskehejre 3, Sangsvane 128, Musvåge 2, Skægmejse 2 han. yellow_u.gif (1028 bytes)


Troense, Pilekrogen, Taasinge Tirsdag 16. december 2003. Kl 15:25
Lille Lappedykker 12 yellow_u.gif (1028 bytes)


Strammelse, Taasinge Tirsdag 16. december 2003. Kl 15:40
Sjagger 60. Fu yellow_u.gif (1028 bytes)


Kidholm v/Thurø Tirsdag 16. december 2003. Kl 15:25
Skarv 60 yellow_u.gif (1028 bytes)


Langelandsbroen Tirsdag 16. december 2003. 
Blå Kærhøg 1 R han (Fløj nord lige nø. for Rudkøbing.), Vandrefalk 1 R. Arne Bruun yellow_u.gif (1028 bytes)


Abildvej, Svendborg Tirsdag 16. december 2003.  Kl 9:30
Stor Flagspætte 1 R AD hun, Silkehale 10 R. Jørgen Hansen, Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Tressebølle strand Langeland Tirsdag 16. december 2003.  Kl 13:00-15:00
Skarv 6 R, Fiskehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Knopsvane 1 DØD (Generelt få fugle at observere), Knarand 2 R hun, Musvåge 1 R, Gærdesmutte 1 R, Musvit 4 R. Niels Christian Roe [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nab Strand, Åstrup, Faaborg Tirsdag 16. december 2003. Kl 11:30
Sangsvane 16 FU, Engpiber 1 T, Grønsisken 10 T.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Holstenshus, Diernæs, Faaborg Tirsdag 16. december 2003. Kl 10:00-11:00
Musvåge 4 R, Tårnfalk 1 R, Ringdue 10 R, Stor Flagspætte 1 FU, Engpiber 3 R, Solsort 30 FU (+), Sjagger 20 FU, Vindrossel 5 FU, Spætmejse 1 FU, Skovskade 2 FU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Tirsdag 16. december 2003. 
Munke Mose: Kl 12:15-12:30
Lille Lappedykker 1 FU, Vandstær 1 FU. Martin Thomsen [Dof-Fyn]
Munke Mose, Odense Tirsdag 16. december 2003.  Kl 12:15-12:30
Odense,Stige Ø (11:50): 
Blå Kærhøg 1 FU, Musvåge 1 FU, Fjeldvåge 1 FU, Tårnfalk 4 R, Thomas Siig Kristensen, Dieter Maaszen 
Baagø, Kolonihaver (
11:00): 
Spurvehøg 1 FU, Skovhornugle 5 R, Isfugl 1 OF, Sjagger 16 R, Vindrossel 1 FU, Thomas Siig Kristensen, Dieter Maaszen 
Odense,Færgevej,Skibhusv. (
10:15): 
Isfugl 1 FU. Thomas Siig Kristensen, Dieter Maaszen
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint, Hindsholm Tirsdag 16. december 2003. Kl 8:10-10:45
Rødstrubet Lom 16 N, Sortstrubet Lom 2 N, Toppet Lappedykker 2 N, Gråstrubet Lappedykker 12 N, Sule 1 N AD, Bjergand 4 N, Havlit 14 N, Fløjlsand 102 N, Strandhjejle 3 N, Lille Kobbersneppe 1 R, Ride 166 N, Lomvie 44 N, Alk 304 N, Lomvie/Alk 1102 N. Flemming Byskov, Søren Gjaldbæk  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Fogense Tirsdag 16. december 2003. Kl 13:30
Sangsvane 85 FU. Jens Bækkelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


             Spurvehøg lurer ved foderbrættet

Hvidkilde Sø Mandag 15. december 2003. Kl 8:45
Troldand 1500, Taffeland 400. yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint, Hindsholm Mandag 15. december 2003. Kl 8:00-14:00
Rødstrubet Lom 5 S, Rødstrubet Lom 2 R, Sortstrubet Lom 4 N, Lom sp. 2 N, Lom sp. 9 S, Toppet Lappedykker 1 R, Gråstrubet Lappedykker 36 N, Sule 2 N AD, Sangsvane 28 SV, Gråand 3 N, Bjergand 7 N, Ederfugl 1000 R, Havlit 8 N, Sortand 1000 R, Fløjlsand 64 N, Hvinand 11 N, Toppet Skallesluger 35 N, Stor Skallesluger 3 N, Strandhjejle 3 N, Lille Kobbersneppe 1 N, Stor Regnspove 8 N, Hættemåge 316 N, Stormmåge 344 N, Sølvmåge 447 N, Svartbag 174 N, Ride 73 N, Lomvie 31 N, Alk 270 N, Lomvie/Alk 1001 N, Tejst 1 N. Tim Hesselballe, Flemming Byskov, Erik Danielsen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov, Østfyn Mandag 15. december 2003.  Kl 15:30
Spurvehøg 1 R, Musvåge 1 FU. Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Svanninge Bakker, Faaborg Mandag 15. december 2003. Kl 9:45-11:45
Havørn 1 S 1K, Musvåge 3 FU, Stor Flagspætte 1 FU, Vindrossel 2 T, Musvit 10 FU, Spætmejse 1 FU, Stor Tornskade 1 FU (Lerbjerg), Skovskade 3 FU, Grønsisken 10 FU, Nordlig Gråsisken 5 FU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


          Sortand Han fra søndag d. 14. dec. 03. yellow_u.gif (1028 bytes)


Vognsbjerg, Langeland Søndag 14. december 2003. 
Almindelig Kjove 2 T. Søren Bøgelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Søgård Sø, Langeland Søndag 14. december 2003. 
Isfugl 1 R. Søren Bøgelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø Have, Taasinge Søndag 14. december 2003. Kl 16:05
Sangsvane 24. yellow_u.gif (1028 bytes)


Arreskov Sø Søndag 14. december 2003. Kl 12:00
Havørn 1 R AD. Peder Blommegård [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Tåsinge Søndag 14. december 2003. Kl 9:15-11:00
Grågås 3 R, Gravand 13 R, Pibeand 4 R, Vibe 1 R, Dobbeltbekkasin 2 R, Rødben 1 R, Sanglærke 1 R, Engpiber 1 R, Bjergirisk 75 R. Lilly Sørensen, Niels Bomholt [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Strandvænget, Rantzausminde Søndag 14. december 2003. Kl 8:30
Silkehale 8 R. Niels Andersen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint, Hindsholm (Dof-tur) Søndag 14. december 2003. Kl 8:10-14:00
Rødstrubet Lom 6 T (4 N + 2 S), Sortstrubet Lom 1 N, Toppet Lappedykker 1 N, Gråstrubet Lappedykker 8 N, Sule 1 R (Derefter N), Knopsvane 1 TI, Sangsvane 5 TI, Pibeand 3 R, Krikand 5 N, Gråand 25 TI, Bjergand 25 R (Derefter N), Sortand 1500 R, Fløjlsand 100 R, Ride 130 N, Lomvie/Alk 339 N. Michael Mosebo Jensen, Hans Rytter, Erik Danielsen, EEEcklon, Børge Rasmussen, Henrik M Hestbech, Kell Grønborg  [Dof-Fyn]

       Fløjlsand Han yellow_u.gif (1028 bytes)


Strandvænget, Storebælt Søndag 14. december 2003. Kl 12:00-13:20
Havlit 4 R, Sortand 35 N, Mellemkjove 1 N JUV (12:10), Ride 2 FU. Eske Frank Morthensen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


       Sortand Han yellow_u.gif (1028 bytes)


Jersore Søndag 14. december 2003. Kl 15:00
Blisgås 70 FU, Grågås 250 FU, Bramgås 1 FU, Allike 250 R, Gråkrage 300 R. Jens Bækkelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Søndag 14. december 2003. Kl 12:00-13:20
Hestehaven, Odense (11:50): 
Sangsvane 1 R JUV, Agerhøne 16 FU, Anthony Carter
Ved foderbræt, Skibhusskoven, Odense (11:00-11:15): 
Spurvehøg 1 R, Ringdue 5 FU, Stor Flagspætte 1 FU, Solsort 5 FU, Blåmejse 4 FU, Musvit 2 FU, Spætmejse 2 FU, Træløber 2 FU, Husskade 1 FU, Kresten Madsen
Bispeeng (08:40-09:30): 
Lille Lappedykker 1 R, Krikand 7 R, Gråand 23 R, Troldand 3 R, Spurvehøg 1 FU han, Blishøne 8 R, Hættemåge 17 R, Jernspurv 1 R, Rødhals 1 R, Stillits 29 R, Bent Juhler 
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Landet, Taasinge Lørdag 13. december 2003. Kl 13:55
Sangsvane 80. yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund ved Iholm Lørdag 13. december 2003. Kl 12:15-12:30
Lille Lappedykker 64, Skarv 18, Fiskehejre 16, Knopsvane 25, Troldand 30, Ederfugl 30, Hvinand 18, Toppet Skallesluger 8, Blishøne 150, Strandskade 1, Svartbag 2. yellow_u.gif (1028 bytes)


Marslev Lørdag 13. december 2003.
Hvid Vipstjert 2 R (Mindst 2 vipstjerter "overvintrer" traditionen tro i gartneriet Rosa Danica, Marslev). Mogens Ribo Petersen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


      Troldænder, Grågæs, Sangsvaner yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Fredag 12. december 2003. Kl 12:30
Sangsvane 4 R, Taffeland 500 R, Troldand 5500 R, Lille Skallesluger 18 R, Stor Skallesluger 137 R. Erik Danielsen [Dof-Fyn]
Kl 14:40-15:25

Toppet Lappedykker 2, Skarv 8, Fiskehejre 6, Sangsvane 7 (6 Ad + 1 Juv), Grågås 99, Knarand 2, Gråand 90, Taffeland 600, Troldand 1500, Hvinand 10, Lille Skallesluger 15, Stor Skallesluger 72, Ringdue 12, Halemejse 3, Spætmejse 2, 
Korttået Træløber 2, Skovskade 1, Gulspurv 8.
yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Tåsinge Fredag 12. december 2003. Kl 8:15-10:45
Nordisk Lappedykker 1 R (På havet ud for Vårø Knude), Grågås 15 R, Mørkbuget Knortegås 12 R, Toppet Skallesluger 247 R (På havet ud for Vårø Knude), Fjeldvåge 1 R, Dværgfalk 1 R, Stor Regnspove 42 R, Skærpiber 1 R, Bjergirisk 55 R Erik Danielsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Nakkebølle Inderfjord Fredag 12. december 2003. Kl 14:00
Lille Lappedykker 16 R, Knopsvane 55 R, Troldand 200 R, Havlit 1 R, Hvinand 125 R, Toppet Skallesluger 60 R, Blishøne 200 R, Isfugl 1 R. Erik Danielsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nakkebølle Inddæmning Fredag 12. december 2003. Kl 14:30-15:20
Blå Kærhøg 2 R (Brune), Musvåge 4 R, Hjejle 1000 R, Vibe 55 R, Dobbeltbekkasin 3 R, Mosehornugle 2 R, Stær 1 R. Erik Danielsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sollerup/Arreskov Sø Fredag 12. december 2003. Kl 12:00-12:45
Lille Skallesluger 16 R, Havørn 1 R AD. Peder Rasmussen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Fredag 12. december 2003. Kl 12:15-12:45
Søen isbelagt. Større våge åben.
Knarand 19 FOU, Troldand 1800 R, Taffeland 100 R, Blishøne 200 FOU. 
Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Faaborg Fjord, Faaborg Fredag 12. december 2003. Kl 9:15-11:15
Lille Lappedykker 70 FOU, Toppet Lappedykker 40 FOU, Troldand 260 R, Hvinand 140 FOU, Ederfugl 850 FOU, Gravand 4 FOU, Gråand 130 FOU, Pibeand min 65 FOU, Blishøne 3150 FOU, Knopsvane 240 FOU, Toppet Skallesluger 50 FOU, Skarv 20 R/FOU, Fiskehejre 11 R, Hættemåge 100 R, Sølvmåge 40 R, Svartbag 1 R, Hjejle 30 R, Ravn 1 hørt, Silkehale 1 T.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sønder Allé 87, Strib Fredag 12. december 2003. Kl 15:00
Lomvie 1 R (Ph). Michael Mosebo Jensen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nonnebostien Fredag 12. december 2003. Kl 16:25-16:38
Skovhornugle 9 R (Udflyvende). Steen, Chr. , Bente Christensen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Ejby Mølle Fredag 12. december 2003. 
Vandstær 4 R. Hanne Larsen, Christian Joost Broxgaard  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


         
          Isfugl trafikskadet den 11. december.  yellow_u.gif (1028 bytes)


Løkkeby Enge, Spodsbjerg Torsdag 11. december 2003. Kl 09:00 - 09:15
Pibesvane 2, Sangsvane 32, Musvåge 2.   yellow_u.gif (1028 bytes)


Siø Torsdag 11. december 2003. Kl 09:25
Hjejle 20  yellow_u.gif (1028 bytes)


Lunkebugt/Nørreskov Nor Torsdag 11. december 2003. Kl 09:30
Hjejle 30  yellow_u.gif (1028 bytes)


Nonnebostien Torsdag 11. december 2003. Kl 8:15-10:30
Fjeldvåge 1 FU (Fu op til motorvejen), Agerhøne 6 R.
Kristoffer Egelund Jørgensen, Henrik M Hestbech  [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


       Hættemåge i vinterdragt. Arkiv  yellow_u.gif (1028 bytes)


DOFs aktuelle nyhedsbrev:
                                               Engelsk topskarv druknet i Storebælt
                                               Rüppels Grib på kost i Nordjylland

                             
                 Afrikansk grib ses årligt i Europa
                             
                 Skarverne på Fugleøen får fred
yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Onsdag 10. december 2003. Kl 9:30-11:00
Fiskehejre 20 R, Knopsvane 6 R, Gråand 112 R, Troldand 4 R, Hvinand 1 R, Stor Skallesluger 16 OF, Havørn 1 R AD han (Samme fugl i Nørresø), Spurvehøg 1 R han, Musvåge 5 R, Fjeldvåge 1 R, Vibe 4 R, Hættemåge 12 R, Svartbag 1 R, Ringdue 300 R, Ravn 9 R. Leif Bisschop-Larsen [Dof-Fyn]
Kl 11:45-12:30
Fiskehejre 16 R, Hvinand 1 R, Havørn 1 R AD (På høj stub på øen), Fjeldvåge 2 FU, Vibe 1 R, Ringdue 300 OF, Ravn 10 R, Ravn 2 FU, Kvækerfinke 30 FU. Kristoffer Egelund Jørgensen, Henrik M Hestbech [Dof-Fyn]

         Havørne 4 stk ved Brændegaard søen efterår 2003. Foto: Carsten Poulsen yellow_u.gif (1028 bytes)


Arreskov Sø Onsdag 10. december 2003. Kl 10:30-10:45
Havørn 1 OF, Dompap 15 R. Kristoffer Egelund Jørgensen, Henrik M Hestbech [Dof-Fyn]
Kl 12:00
Rørdrum 1 R (Nordenden af søen), Lille Skallesluger 60 R. Leif Bisschop-Larsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nørresø, Korinth Onsdag 10. december 2003. Kl 10:30-11:00
Gråand 700 R, Taffeland 50 R, Troldand 1400 R, Hvinand 6 R, Lille Skallesluger 13 R, Stor Skallesluger 8 R, Havørn 1 R AD han. Leif Bisschop-Larsen [Dof-Fyn]
Kl 11:15-11:35
Taffeland 7 R, Lille Skallesluger 15 R. Kristoffer Egelund Jørgensen, Henrik M Hestbech  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Lunkebugten,Tåsinge Onsdag 10. december 2003. Kl 15:45
Sangsvane 17 R. Jørgen Hansen, Torben Møller
  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Søby Monnet, Tåsinge Onsdag 10. december 2003. Kl 15:15-15:30
Knopsvane 2 R, Gråand 26 R, Musvåge 1 R, Stor Regnspove 16 FU. Jørgen Hansen, Torben Møller
  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Tåsinge Vejle Onsdag 10. december 2003. Kl 14:30-15:00
Fiskehejre 4 R, Grågås 2 FU, Skægmejse 1 R, Rørspurv 2 R. Jørgen Hansen, Torben Møller
  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Bøjden Nor Onsdag 10. december 2003. Kl 13:15-14:30
Lille Lappedykker 5 R, Sangsvane 10 R, Grågås 2 R, Pibeand 17 R, Krikand 50 R, Spidsand 2 R, Taffeland 40 R, Troldand 500 R, Bjergand 800 R, Toppet Skallesluger 2 R, Fjeldvåge 2 R. Kristoffer Egelund Jørgensen, Henrik M Hestbech [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Onsdag 10. december 2003. Kl 12:15-12:45
Knarand 14 FU, Taffeland 100 R, Troldand 1800 R (+).  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Bjørnø, Faaborg Onsdag 10. december 2003. Kl 9:45-10:45
Grågås 130 FU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Knold Nor ( Dyreborg ) Onsdag 10. december 2003. Kl 9:45-10:45
Taffeland 3 R, Troldand 170 R, Bjergand 30 R, Hvinand 10 FOU, Ederfugl 200 FOU ( på havet ), Gråand 40 FOU, Gravand 4 FOU, Toppet Skallesluger 2 FOU, Blishøne 600 FOU, Knopsvane 21 FOU, Lille Lappedykker 52 FOU, Toppet Lappedykker 2 FOU ( på havet ), Fiskehejre 2 FOU, Skarv 15 R ( på havet ), Svartbag 1 FOU, Sølvmåge 6 R, Hættemåge 10 R, Stor Regnspove 1 FOU, Bjergirisk 2 FOU, Vindrossel 1 T, Husskade 4 FOU  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sdr. Nærå Onsdag 10. december 2003. 
Sangsvane 5 OF. Per Rasmussen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, Munke Mose - OB's anlæg Onsdag 10. december 2003. Kl 15:30-16:15
Silkehale 50 R (Ca.), Vindrossel 2 FU. Claus Pedersen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Fogense, Nordfyn Onsdag 10. december 2003. Kl 14:00
Sangsvane 42 FU.
Jens Bækkelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Ristinge Hale/Storeholm Tirsdag 9. december 2003.  
Storspove 118, Strandskade 54, Rødben 4, Alm Ryle 140, Kanadagås 4, Blå Kærhøg 2 hun juv, Sangsvane 12, Knopsvane 370, Gråand 1540, Pibeand 230, 
Spidsand 455, Skeand 2, Top lappedykker 44, Hjejle 25, Skarv 210, Hvinand 225, Toppet skallesluger 85, Ederfugl 1400, Gravand 115. Ole Goldschmidt 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Tryggelev Nor Tirsdag 9. december 2003.  
Rørdrum soler sig i rørkant, Bjergand 254, Troldand 3680, Taffeland 276, Rødhovedet And 1 ad han, Sædgås 1, Grågås 925, Gravand 8, Stor Skallesluger 1 hun, Knarand 14, Gråand 185, Pibeand 41, Krikand 190, Bramgås 18, Spidsand 2 . Ole Goldschmidt 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund (ml. broen og Skanseodde) Tirsdag 9. december 2003. Kl 14:30 - 15:00 
Lille Lappedykker 60 R, Skarv 6 R (1 ad. med farvering: Sort K26, mærket ved Saltbækvig i 2000)
. Jacob Sterup Andersen.  yellow_u.gif (1028 bytes)


Egense, Svendborg Tirsdag 9. december 2003. 
Silkehale 31 R. Ib Hansen, Poul Rasmussen  yellow_u.gif (1028 bytes)


Vejlen, Taasinge Tirsdag 9. december 2003. kl 15:50-16:10
Skægmejse 2 (+), Grågås 110 + 2 (vingeskudte), Fiskehejre 3, Knopsvane 3.  yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund ved Iholm Tirsdag 9. december 2003. Kl 14:45
Lille lappedykker 60, Ederfugl 40, Svartbag 4, Toppet skallesluger 8, Fiskehejre 20.

            Lille lappedykker på Fynsiden - de fleste ligger ved Horseskov  yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegård Sø Tirsdag 9. december 2003. Kl 9:55-10:25
Lille Skallesluger 24 R, Stor Skallesluger 57 R, Havørn 3 R (2 ad. & 1 ung), Duehøg 1 R 1K, Ravn 2 R (+). Lars Bonne Rasmussen [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Nakkebølle Inddæmning Tirsdag 9. december 2003. Kl 11:30-13:15
Fiskehejre 5 R, Grågås 7 R, Krikand 4 R, Troldand 197 R, Blå Kærhøg 2 R (Han+hun), Musvåge 3 R, Fjeldvåge 1 R, Tårnfalk 1 R, Hjejle 500 S (Højt), Vibe 7 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Isfugl 1 R, Ravn 1 R. Niels Bomholt [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Tryggelev Nor, Langeland Tirsdag 9. december 2003. Kl 9:30-11:00
Rørdrum 1 R (Flyvende Hovedsøen), Sædgås 1 R (Skov-), Knarand 11 R, Krikand 125 R, Rødhovedet And 1 R AD han (V. fugletårnet i Hovedsøen), Vandrikse 1 HØ. Michael Mosebo [Dof-Fyn]

      Sædgås (Skov-) lå også ved Tryggelev Nor i går.

Keldsnor Nor, Langeland Tirsdag 9. december 2003. Kl 11:30-12:15
Pibeand 120 R, Silkehale 17 R. Michael Mosebo [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Helnæs Bugt ( Horne Strandvej ) Tirsdag 9. december 2003. Kl 9:30-10:45
Sangsvane 36 FOU, Knopsvane 316 FOU, Gråand 75 FOU, Pibeand 103 FOU, Hvinand min 55 FOU, Ederfugl min 400 FOU, Toppet Skallesluger 111 FOU, Toppet Lappedykker min 110 FOU, Grågås 16 R, Blishøne 350 FOU, Skarv 5 FOU, Fiskehejre 3 FOU, Sølvmåge 150 FOU, Hættemåge 100 FOU, Strandskade 1 FOU, Stor Regnspove 2 FOU, Råge 50 FOU, Ringdue 30 FOU, Sanglærke 5 V, Rørspurv 1 R, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FOU, Spurvehøg 1 FOU.
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Jesgyden ved Ørsted Tirsdag 9. december 2003. Kl 15:10
Stor Tornskade 1 R. Niels Andersen [Dof-Fyn]  
Husk indberetning af Stor tornskade Læs mere ..... 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, OB til Kastanievej Tirsdag 9. december 2003. Kl 13:00-13:40
Fjeldvåge 1 OF, Silkehale 9 FU, Sjagger 3 FU, Vindrossel 3 FU, Spætmejse 1 R, Grønsisken 12 FU, Gråsisken 2 FU. Anthony Carter [Dof-Fyn]
Kl 15:20
Spurvehøg 1 FU (Jagtede silkehalerne), Silkehale 11 R. Kell Grønborg [Dof-Fyn]  yellow_u.gif (1028 bytes)


Ølund, Nordfyn Tirsdag 9. december 2003. Kl 15:00-15:30
Sangsvane 204 R, Grågås 186 R, Canadagås 8 R, Gravand 2 R, Musvåge 1 R, Engpiber 1 R. Kresten Madsen [Dof-Fyn]   yellow_u.gif (1028 bytes)


Tryggelev Nor, Sydlangeland Mandag 8. december 2003. Kl 14:00-14:50
Skarv 10, Fiskehejre 4, Knopsvane 6, Sædgås 11, Grågås 176, Gravand 1, Knarand 10, Krikand 54, Gråand 120, Rødhovedet And 1 han AD R, Taffeland 200, Troldand 300, Hvinand 8, Musvåge 1, Blishøne 200, Svartbag 7, Sjagger 20, Skægmejse 4, Sortkrage 1. 

        Desværre var lyset ikke til gode fotos af Rødhovedet and, men den kan da lige anes :-) yellow_u.gif (1028 bytes)


Bagenkop, Sydlangeland Mandag 8. december 2003. Kl 13:40
Silkehale  34. yellow_u.gif (1028 bytes)


Søgård, Sydlangeland Mandag 8. december 2003. Kl 13:35
Silkehale 180, Sjagger 40. yellow_u.gif (1028 bytes)


Keldsnor, Sydlangeland Mandag 8. december 2003. Kl 12:50-13:30
Skarv 80, Sangsvane 4 V, Pibeand 60, Ederfugl 5000, Havlit 200, Sortand 30, Fløjlsand 7 V, Svartbag 16. yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Mandag 8. december 2003. Kl 11:40-11:50
Fiskehejre 20, Grågås 80, Gråand 60, Taffeland 100, Troldand 2000, Hvinand 6, Stor Skallesluger 70, Stor Flagspætte 1. yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Taasinge Mandag 8. december 2003. Kl 9:15-11:15
Fiskehejre 8 R, Sædgås 4 OF, Musvåge 1 R, Fjeldvåge 1 OF, Vandrefalk 1 FU, Stor Regnspove 22 FU, Skærpiber 2 FU, Allike 30 R (Minimum), Råge 25 R (Minimum), Sortkrage 2 FU, Gråkrage 50 FU (Minimum), Bjergirisk 70 FU (Minimum). Gunnar Jørgensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Bøjden Nor Mandag 8. december 2003. Kl 10:50-11:50
Fiskehejre 5 FU, Knopsvane 6 FU, Sangsvane 1 FU, Pibeand 80 FU, Krikand 50 FU, Gråand 200 FU, Spidsand 10 FU, Taffeland 50 R, Troldand 300 R, Bjergand 1000 R, Ederfugl 100 T (Ph), Havlit 10 T (Ph), Spurvehøg 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 70 R, Alk 1 T, Engpiber 1 R, Grønirisk 30 FU, Bjergirisk 60 FU.
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, OB til Kastanievej Mandag 8. december 2003. Kl 11:00-11:30
Silkehale 50 FU, Spætmejse 2 R, Gråsisken 18 FU. Kristoffer Egelund Jørgensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Rev, Thurø Søndag 7. december 2003. 
Toppet Lappedykker 4 R (På havet), Fiskehejre 2 R, Knopsvane 10 R, Sangsvane 5 SV, Grågås 4 S, Gravand 1 R, Pibeand 98 R, Krikand 136 R, Gråand 120 R, Ederfugl 1500 R (Havet), Havlit 12 R (Havet - min 9 han.), Hvinand 16 R (Havet), Strandskade 3 R, Vibe 2 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Rødben 3 R, Engpiber 1 R. Arne Bruun
yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Bund, Thurø Søndag 7. december 2003. 
Skarv 190 R (Kidholm), Knopsvane 55 R, Pibeand 15 R, Taffeland 32 R, Troldand 170 R, Hvinand 3 R, Musvåge 1 R, Blishøne 1850 R. Arne Bruun
yellow_u.gif (1028 bytes)


Taasinge Søndag 7. december 2003. 
Sangsvane 368 rast - flest, 247 ved Vårø, Pibesvane 1 Ad, Canadagås 16, 
Vårø Grågås 95  + Vejlen 230. Rådyr - blandt andet 23 i flok ved Vårø. Ole Goldschmidt
yellow_u.gif (1028 bytes)


Hvidkilde Sø Søndag 7. december 2003. Kl 14:00
Skarv 10 R, Fiskehejre 22 R, Grågås 150 R, Krikand 6 R, Gråand 50 R, Taffeland 500 R, Troldand 1400 R, Bjergand 2 R, Hvinand 20 R, Lille Skallesluger 22 R, Stor Skallesluger 78 R, Duehøg 1 R. Erik Danielsen 

Kl 14:45

Taffeland 100, Troldand 5000, Stor Skallesluger 8. yellow_u.gif (1028 bytes)


Bjerreby, Taasinge Søndag 7. december 2003. Kl 9:12
Hjejle 49 R yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø, Taasinge Søndag 7. december 2003. Kl 11:40
Sangsvane 136, Grågås 46.
yellow_u.gif (1028 bytes)


            Enlig bramgås på Monnet  

Monnet, Taasinge Søndag 7. december 2003. 
Flaskepost fra 2.B Vestre Skole smidt i havet kl 13:30 den 19. august 2003 fundet her... yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet, Taasinge Søndag 7. december 2003. Kl 9:25-11:35
Fiskehejre 6, Sangsvane 8 OF, Sangsvane 2 AD, Sangsvane 1 JUV, Grågås 13, Bramgås 1, Gravand 14, Pibeand 28, Stor Skallesluger 6 N, Musvåge 2, Fjeldvåge 1 FU, Tårnfalk 1, Vibe 1, Dobbeltbekkasin 5, Stor Regnspove 21, Skærpiber 4, Sumpmejse 1, Bjergirisk 200, Gulspurv 4. 
Der luftes stadig 'fritløbende' hunde på Monnet - Hunde har ikke adgang på Monnet i følge fredningskendelsen!
Flaskepost fra 2.B Vestre Skole smidt i havet kl 13:30 den 19. august 2003 fundet her... 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Langelandsbroen Søndag 7. december 2003. Kl 11:30
Vandrefalk 1 R AD Hun. Finn Eriksen  [Dof-Fyn]
Kl 
Vandrefalk 1 R AD Hun. Ole Goldschmidt yellow_u.gif (1028 bytes)


Skårupøresund Søndag 7. december 2003. Kl 12:30
Knopsvane 12 FU, Sangsvane 40 FU, Isfugl 1 R. Hans Rytter [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Fotograf: Carsten Poulsen, Korinth.  11-10-2003.

Brændegård Sø, Doffyn tur Søndag 7. december 2003. Kl 9:00
Havørn 3 (2 ad, 1 juv. forsøgte i samarbejde på isen at nedlægge skarv.). Henrik K. Hansen, Ella Mikkelsen, Kell Grønborg [Dof-Fyn]
Kl 9:00 -
Havørn 2 + 1 JUV. (2 gamle havørne forsøgte gennem en time at nedlægge en afkræftet skarv, en af vore ungfugle fløj et par gange rundt i området under seancen.) 10 deltagere på Doffyn-tur. Erik Ehmsen

                                                               7dec03havj.jpg (113073 byte) 112 Kb
                                         Se Carsten Poulsens billeder af jagten. 

                   Skarvrester
                                       Resterne af skarven fra dagens måltid. yellow_u.gif (1028 bytes)


Silke Å, Doffyn tur Søndag 7. december 2003. Kl 11:00
Isfugl 1 R, Vandstær 2 R. Henrik K. Hansen, Ella Mikkelsen, Kell Grønborg [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Arreskov sø, Doffyn tur Søndag 7. december 2003. Kl 11:30
Lille Skallesluger 14 R (11 han). Henrik K. Hansen, Ella Mikkelsen, Kell Grønborg [Dof-Fyn]
Arreskov Sø, Sollerup Kl 11:00-13:00
Skarv 4 R, Fiskehejre 30 R, Knopsvane 14 R, Sangsvane 6 R, Krikand 6 R, Gråand 30 R, Taffeland 30 R, Troldand 400 R, Hvinand 2 R, Lille Skallesluger 2 R, Stor Skallesluger 46 R, Duehøg 1 R, Musvåge 7 R, Tårnfalk 3 R, Stor Flagspætte 1 R, Sjagger 20 R, Spætmejse 2 R, Træløber 1 R (Sp), Skovskade 1 R, Ravn 6 R. Ella Maria og Leif Bisschop-Larsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, Brobyværk Søndag 7. december 2003. Kl 12:30
Vandstær 2 FU.  Henrik Knudsen, Kell Grønborg  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Tarup Grusgrave Søndag 7. december 2003.
Stor Skallesluger 5 OF, Blå Kærhøg 1 FU hun, Sjagger 300 R. Per Rasmussen  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov Søndag 7. december 2003. Kl 8:45
Sangsvane 4 OF, Musvåge 2 FU. Torben Møller [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint, Fyns Hoved Søndag 7. december 2003. Kl 8:15-13:00
Rødstrubet Lom 15 (11 N + 4 S), Lom sp. 10 N, Toppet Lappedykker 4 N, Gråstrubet Lappedykker 14 (9 N + 5 R), Sangsvane 4 N, Sædgås 2 N, Canadagås 3 R, Pibeand 7 R, Bjergand 3 R, Havlit 5 (4 N + 1 R), Fløjlsand 37 N, Lille Skallesluger 1 N han, Stor Skallesluger 6 N, Almindelig Ryle 10 N, Ride 44 N (43 ad + 1 1k), Lomvie 2 R (1 N-R + 1 N), Alk 2 (1 N + 1 S), Lomvie/Alk 86 (84 N + 2 S), Tejst 1 N, Silkehale 1 HØ, Snespurv 7 N, Gunnar Jørgensen, Bent Staugaard, Søren Gjaldbæk, Michael Mosebo
[Dof-Fyn]
Kl 
Ride 1 V, Tejst 3 NV. Lilly Sørensen, Niels Bomholt
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Tornen, Fyns Hoved Søndag 7. december 2003. 
Strandskade 50 R, Hjejle 55 R, Islandsk Ryle 50 R, Almindelig Ryle 55 R, Lille Kobbersneppe 2 R, Stor Regnspove 45 R, Rødben 80 R, Snespurv 1 R. Gunnar Jørgensen, Bent Staugaard
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Horseklint, Fyns Hoved Lørdag 6. december 2003. Kl 12:40
Kongeederfugl 1 N 1K han (R muligvis i området...). Tim Hesselballe, Martin Søgaard, Hans Rytter, Freddy Hansen, Eske Morthensen, Erik Danielsen, EEEcklon
Kl 8:30-13:50
Rødstrubet Lom 10, Sortstrubet Lom 2, Toppet Lappedykker 7, Gråstrubet Lappedykker 6, Skarv 120, Gravand 1, Krikand 8, Bjergand 1, Ederfugl 1000, Kongeederfugl 1 han 1K N, Havlit 20, Sortand 2500, Fløjlsand 200, Hvinand 120, Stor Skallesluger 1, Strandskade 4, Hjejle 13, Islandsk Ryle 10, Dobbeltbekkasin 1, 
Stor Regnspove 4, Svartbag 11, Ride 36, Lomvie/Alk 40, Tejst 8, Grønirisk 26, Bjergirisk 6.
Tim Hesselballe, Martin Søgaard, Hans Rytter, Freddy Hansen, Eske Morthensen, Erik Danielsen, Edda Riiser, EEEcklon

                     Der måtte søges læ ved havobs på Hindsholm yellow_u.gif (1028 bytes)


Elverodvej, Morud Lørdag 6. december 2003. Kl 9:30
Stor tornskade
1. Peter Wiberg-Larsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Naturskolen, Svendborg Fredag 5. december 2003. 
Isfugl 1. Erik Ehmsen
yellow_u.gif (1028 bytes)


Mullerup Skov, Østfyn Fredag 5. december 2003. Kl 9:15-10:30
Gråand 58 R, Spurvehøg 1 FU, Musvåge 3 FU, Grønbenet Rørhøne 2 R, Blishøne 6 R, Stor Flagspætte 1 FU, Gærdesmutte 1 FU, Rødhals 2 FU, Sumpmejse 4 FU, Blåmejse 6 FU, Musvit 12 FU, Spætmejse 2 FU, Træløber 1 FU, Ravn 2 R, Bogfinke 9 FU, Kvækerfinke 3 R, Dompap 2 FU. Torben Møller  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Fredag 5. december 2003. Kl 11:00-12:00
Knarand 14 FU, Musvåge 1 R, Vandrikse 1 R, Blåmejse 10 FU, Spætmejse 2 FU, Ravn 2 T, Stillits 15 FU.
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Bispeengen, Odense Fredag 5. december 2003. Kl 13:30-15:00
Krikand 116 R, Bjergpiber 4 R (Sands. ialt 5. Den ene sad v kanalbredden v roklubben m 1 Skærpiber), Skægmejse 5 R. Tim Hesselballe [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Søby Monnet Torsdag 4. december 2003. Kl 13:00-13:30
Vandrefalk 1 R AD han (Kom tæt forbi, hvor den drillede et par Krager, satte sig derefter på en pæl på Monnet), Stor Regnspove 37 R. Poul Rasmussen, Bent Staugaard 

    Bølgeskvulp Monnet yellow_u.gif (1028 bytes)


Arreskov Sø Torsdag 4. december 2003. 
Havørn 1 AD, Lille skallesluger 28. Erik Ehmsen
yellow_u.gif (1028 bytes)


Brændegaard Sø Torsdag 4. december 2003. 
Havørn 1 AD, Lille skallesluger 14. Erik Ehmsen
yellow_u.gif (1028 bytes)


Kogtvedvej, Svendborg Torsdag 4. december 2003. Kl 14:25
Topmejse 1 Sy.

Thurø Dæmningen, Thurø Torsdag 4. december 2003. Kl 14:05
Lille lappedykker 12, Toppet skallesluger 4, Sortkrage 1.
yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborgsund ved Iholm Torsdag 4. december 2003. Kl 8:45
Mørkbuget knortegås 12, Lille lappedykker 34, Knopsvane 60, Svartbag 4, Fiskehejre 16, Toppet skallesluger 6, Blishøne 500 Skarv 50 V.
yellow_u.gif (1028 bytes)


Faaborg Fjord, Faaborg Torsdag 4. december 2003. Kl 12:15
Grønsisken 100 FU (+)
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Faaborg Fjord, Faaborg Torsdag 4. december 2003. Kl 9:20-11:15
Lille Lappedykker 60 FU, Toppet Lappedykker 40 FU, Skarv 62 R, Fiskehejre 3 FU, Knopsvane 230 FU, Mørkbuget Knortegås 104 FU, Gravand 4 FU, Pibeand 425 FU, Krikand 6 FU, Gråand 45 FU, Troldand 100 R, Ederfugl 800 FU, Hvinand 50 FU (+), Toppet Skallesluger 50 FU (+), Blishøne 3600 FU, Rødben 1 FU, Hættemåge 200 FU, Silkehale 2 T, Sjagger 5 T.
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sønder Allé 87, Strib Torsdag 4. december 2003. Kl 10:00-11:00
Silkehale 1 HØ, Kernebider 3 R. Michael Mosebo Jensen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


DOFs aktuelle nyhedsbrev:
                             Sjældne rødhalsede gæs
                            
Dansk ornitolog dømt for videnskabelig uredelighed

                            
Tøndermarsken

                            Rødhalset gås ved Ballum Sluse

Nyt på SydforFyn: 
                              Flere ø-reservater skal sikre rigt fugleliv i Øhavet

Nyt på Birdwatch:
                              Bevaringsstatus for fuglearter
yellow_u.gif (1028 bytes)


Søndervej, Thurø Onsdag 3. december 2003. 
Silkehale 70. Ole Ryge Petersen 
yellow_u.gif (1028 bytes)


Ristinge Hale/Storeholm Onsdag 3. december 2003. 
Pibeand 220 R, Krikand 90 R, Gråand 1590 R, Spidsand 310 R, Skeand 18 R, Strandskade 15 R, Stor Regnspove 224 R, Rødben 9 R. Ole Goldschmidt
yellow_u.gif (1028 bytes)


Thurø Bund + Kidholm, Thurø Onsdag 3. december 2003. Kl 14:15-14:30
Knopsvane 90, Toppet skallesluger 8, Strandskade 5, Vibe 12, Skarv 60, Svartbag 2, Blishøne 600, Hvinand 22, Lille lappedykker 2.
yellow_u.gif (1028 bytes)


         Sangsvanerne har indfundet sig på Taasinge yellow_u.gif (1028 bytes)


Troense, Taasinge Onsdag 3. december 2003. Kl 9:15
Silkehale 26 R. Poul Rasmussen, Bent Stauggaard [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Karlsmose, Egeskov, Kværndrup Onsdag 3. december 2003. Kl 11:30-11:40
Vibe 280 FU. Eskild Nielsen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Onsdag 3. december 2003. Kl 11:45-12:30
Knarand 18 FU, Skeand 6 FU, Vandrikse 1 R, Engpiber 1 FU, Silkehale 3 T, Stær 7 FU.
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Onsdag 3. december 2003. Kl 14:00-14:05
Odense Å v/havhesten (14:05): Vandstær 1 R, Rudi Semrau Jensen
Næsbyhoved Skov (14:00): Isfugl 1 R. Tim Hesselballe
Odense, Bjerregårdsvej: Spurvehøg 2 OF, Silkehale 72 OF. Thomas Siig Kristensen
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Christiansminde, Svendborg Tirsdag 2. december 2003. Kl 14:11
Grønsisken 60 Fu
yellow_u.gif (1028 bytes)


Svendborg Tirsdag 2. december 2003. Kl 12:10
Silkehale 110 FU. Michael Bjerregaard [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sollerup/Arreskov Sø Tirsdag 2. december 2003. Kl 14:00-16:00
Toppet Lappedykker 10 R, Fiskehejre 13 R, Sangsvane 9 S, Musvåge 8 R, Tårnfalk 1 R, Gærdesmutte 2 R, Rødhals 1 R, Solsort 8 R, Sjagger 45 R, Vindrossel 5 R, Fuglekonge 2 R, Sumpmejse 4 R, Blåmejse 6 R, Musvit 5 R, Spætmejse 1 R, Korttået Træløber 1 R, Ravn 1 R, Bogfinke 2 R, Grønsisken 3 R, Dompap 3 R.
Niels Bomholt [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Ristinge hale/Storeholm Tirsdag 2. december 2003. Kl 10:15
Knopsvane 76 R, Grågås 67 R, Mørkbuget Knortegås 3 R, Gravand 5 R, Gråand 86 R, Spidsand 48 R, Musvåge 1 R, Hjejle 800 R, Stor Regnspove 12 R, Rødben 2 R, Stillits 7 R, Bjergirisk 19 R.
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sørup Sø Tirsdag 2. december 2003. 
Toppet Lappedykker 2 R, Silkehale 60 R. Lene Munk Jensen, Arne Bruun  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Sundet, Faaborg Tirsdag 2. december 2003. Kl 10:45-11:45
Fiskehejre 1 R, Knarand 12 FU, Vandrikse 1 R, Sjagger 50 FU, Vindrossel 5 FU, Grønsisken 30 FU.
  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odenseå/Kastanievej Tirsdag 2. december 2003. Kl 10:30-11:00
Silkehale 100 R (Rastede i stor poppel). 4.a Odense Friskole, Henrik M Hestbech  [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Vårø Taasinge Mandag 1. december 2003. Kl 9:50
Sangsvane 162 AD, Sangsvane 28 JUV, Grågås 65, Canadagås 27, Hybrid (Canadagås x Grågås?) 4. Se svaret på Birdwatch eller et andet foto her.

   Hybrid - jeg modtager meget gerne mail om dine meninger om denne hybrid  
Kl 9:30

Sangsvane 190 R, Grågås 65 R, Canadagås 27 R. Poul Rasmussen

         Sangsvaner 190, Canadagæs 27, Grågås 65 ved Vårø yellow_u.gif (1028 bytes)


Monnet Taasinge Mandag 1. december 2003. Kl 10:00-11:50
Fiskehejre 3, Knopsvane 250, Sangsvane 10, Grågås 12, Gravand 92, Pibeand 120,
Gråand 200, Hvinand 88, Toppet Skallesluger 26, Musvåge 1, Fjeldvåge 4, Dobbeltbekkasin 2, Stor Regnspove 38, Sanglærke 1, Engpiber 1, Skærpiber 3, Allike 100, Råge 200, Gråkrage 40, Stillits 1, Bjergirisk 500, Snespurv 1, Rørspurv 1.

        
             Desværre luftes der stadig hund på Monnet. Hunde har ikke adgang til Monnet! yellow_u.gif (1028 bytes)


Vejlen Taasinge Mandag 1. december 2003. Kl 10:00-11:50
Fiskehejre , Knopsvane 6 AD, Knopsvane 3 JUV, Grågås 92, Taffeland 2 han, Troldand 500, Spurvehøg 1 FU, Sjagger 200. yellow_u.gif (1028 bytes)


Bjerreby Taasinge Mandag 1. december 2003. Kl 9:00
Fjeldvåge 1 OF. Poul Rasmussen yellow_u.gif (1028 bytes)


Karlsmose, Egeskov, Kværndrup Mandag 1. december 2003. Kl 13:50-14:15
Knopsvane 18 R, Sangsvane 42 R. Hans Rytter [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Store Stege 17 , Dyreborg Mandag 1. december 2003. Kl 10:30
Silkehale 33 R (På antennen). Freddy Stig Hansen [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Nærå Strand, Nordfyn Mandag 1. december 2003. Kl 14:00
Mørkbuget Knortegås 75 R. Jens Bækkelund [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Svanninge Bakker Mandag 1. december 2003. Kl 11:15-12:00
Skeand 10 FOU, Knarand 10 FOU, krikand 2 FOU, Troldand 1500 R, Taffeland 100 R, Lille Skallesluger 1 R, Grønbenet Rørhøne 2 FOU, Vandrikse 1 R, Stillits 15 FOU, Stær 1 FOU.  Per D Poulsen. [Fugle-Faaborg ] & [Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Odense Å, Kastanievej Mandag 1. december 2003. Kl 12:30-12:40
Silkehale 50 R. Kristoffer Egelund Jørgensen
Kl 14:00-15:40
ved Ejby Mølle (15:35-15:40): Vandstær 1 FU, 
Kastanievej/OB (15:10-15:20): Silkehale 140 R (Måske 20 ekstra i træ tættere på kastanievej), 
ved Zoo (15:00-15:05): Mandarinand 8 (4 han, 4 hun. Kurtisering.), 
ved Kilden v kirkegården (14:45-14:46): Vandstær 1 R, 
ved Dalum Papirfabrik (14:00-14:15): Vandstær 1 FU, Henrik M Hestbech
[Dof-Fyn] yellow_u.gif (1028 bytes)


Se obs fra den november 2003 og senere Her... 


[ Nattergal1999][ Nattergal 2000 ][Nattergal 2001] [ Pirol-undersøgelsen] [ SILKEHALER ved Svendborg][ Indvielsen af Klintholm Kalkgrav ] ["Er lovgivningen om offentlighedens adgang til naturen i pagt med tiden ?"][Læs om Darß-turen ] [Finanslov & motorvej] [Havørne med farvede ringe ] Læs om turen:  Musene og motorvejen d. 9 april. [ Deltag i debatten ][ Se billeder fra turen med 7b til Åsnen ][Argiope bruennichi

                      [ Fynboer på Toppen]                                       [Havørne med farvede ringe ]

02 jan 2004
This page is part af: Http://www.Snatur.dk